Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:21

Cum aleg cartusul potrivit?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde pipabh pe 29 Mar 2019, 08:30

Deschid topicul cu cateva intrebari:
Cum va alegeti cartusul cu care vanati? (Criterii de alegere)
De ce majoritatea, sa nu zic toti, producatorii de cartuse transmit informatii, in primul rand, despre calibru, greutate si apoi BC,in evaluarea unui cartus de vanatoare acestea sunt cele mai importante caracteristici de care un vanator trebuie sa tina cont?
In alegerea unui anumit cartus tineti cont si de altceva sau doar de aceste caracteristici?
Sunt fff multe discutii despre cartuse si ma gandeam sa incercam ca fiecare sa-si expuna experienta, gamdurile in legatura cu acest spect.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde ventura pe 29 Mar 2019, 11:18

Primul criteriu il reprezinta diametrul acelor folosite in functie de specia vizată, si aici folosesc doar 2 mărimi: 2,4 mm la păsări mici gen gugustiucii, turturica, fazan si 3,5 mm la iepure, vulpe, rată, gasca.
Al doilea criteriu il reprezinta greutatea.
Si aici folosesc tot 2 marimi: 24 g la pasaret mic si 32 g la celelalte specii de mai sus.
Ca producator... Nu stiu ce sa spun. Nu am preferați.

La glonte e si mai simplu pentru mine.
Prima cerinta: plumb sudat.
Trag cu aceleași calibru si greutate a proiectilului la toate speciile de vanat la care este permisă vânătoarea cu glonte.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde ktlm pe 29 Mar 2019, 12:38

Interesant subiect, vast si totodata incredibil de subiectiv in unele aspecte.
Personal criterile de alegere a munitie pentru vinatoare sint:
1. efectul terminal sa fie garantat letal cu actiune cit mai rapida. (aici exclud cazul limita al loviturii intentionate catre CNS(cap, git, coloana) - lovituri considerate neetice si riscante unde vinez)
2. marimea si scopul vinatului (trofeu, carne, varmint)
3. calibrul si munitia adaptatata la "2" (criteriul aici este "no overkill")
4. confortul de utilizare al calibrului ales (are legatura cu 2 si 3 si pe scurt se refera la "cit de bine trag cu calibrul/munita aleasa, considerind reculul, zgomotul si alti factori subiectivi". Un calibru greu de tras nu va fi nici atractiv pt antrenament ceea ce va inrautati situatia din teren)
5. balistica externa - cu accent pe sensibilitatea la vint in special in cazul vinatului mic la distanta

Mai jos o lista cu munitia/calibru pe care le folosesc la vinatoare impreuna cu informatia observata personal in ce priveste efectul terminal
- Vulpe
.223r 50gr(3,2g) V-max Efect terminal excelent, vulpea cade in foc sau mai alearga in cerc max 4-5 sec. Glontul se desintegreaza complet dupa penetrare, organele interne gelificate cu rana de iesire mare intre 4-6cm cu tegument lipsa/explodat. Acelasi efect la distante intre 50 si 300m
6,5x55 SE Norma Oryx 156gr(10.1g) Efect terminal excelent, vulpea cade in foc si moare in citeva secunde, foarte rar ajunge sa faca citiva pasi. Rana de iesire in medie 5cm insa tegumentul este "rupt" si nu pulverizat ca in cazul 223r - deci pielea se poate coase/repara mai usor.
- Bursuc
.223r 50gr V-max Efect terminal excelent, bursucul ramine in foc, nu da orificiu de iesire nici la diatnte mici 50-80m
- Castor
6,5x55SE Norma Oryx . Efect terminal excelent, castorul ramine in foc de fiecare data si fara convulsii(important cind focul se executa pe animal imediat la marginea apei - odata cazut in apa este greu de recuperat). Glontul penetreaza complet si da rana de iesire in diam 3-4cm cu tegument "spart". Find un glont bonded nu lasa schije in vinat - important in cazul in care carnea prezinta interes(afumata este un deliciu). La castor este permisa lovitura la cap atunci cind este in apa - prefer insa sa astept pina iese pe mal si sa-i administrez doctoria clasic in spata. In felul asta evit baia in apa rece si distrugerea trofeului(craniu). In multe cazuri dupa o lovitura data in apa castorul se scufunda si e de negasit.
- Cocos de munte/mesteacan
6,5x55 SE Norma 7,8g Elektron Fågel (FMJ) Necesita precizie in a pune focul intr-un cerc nu mai mare decit diam unei mingii de ping-pong la 2-300m - tinta fiind tocmai pata alba de pe "umarul" cocosului. Lovit acolo cade in foc si este de gasit la baza copacului in care statea. Lovit prost ori se duce pe aripi si nu-i de gasit ori cade insa carnea este de nerecuperat
- Caprior
.223r Barnes Vor-TX 55gr. Efect terminal bun, lovit in plamini/inima alearga 30-50m, lovit in spata cade in foc in 50% din cazuri. Glontul este foarte penetrant, lasa rana de iesire mica (in piele) insa cu distrugeri masive de tesut pe interior - singerare interna si interstitiala carcasa-piele. Mai putin dorit in cazul in care nu am ciine si sint nevoit sa caut pe urma de singe. Lovitura in spata caseaza cu siguranta trenul anterior. Glont sensibil la vint si - poate mai important - la eventualele mici obstacole (cracute, iarba) aflate pe traiectorie
6,5x55SE Norma Oryx. Efect terminal exelent, lovit in spata cade in foc, inima/plamini sare si alearga 30-40m. Glont foarte penetrant si bonded - nu lasa schije/particule de Pb in vinat, Rana de iesire 5-7cm, deschisa cu singerare externa puternica. Lovitura in spata distruge omoplatul la iesire, cel de intrare se poate recupera in proportie de 70%. Sta bine in vint si da efect terminal si la distanta (testat 300m)
- Vinat mare(mistret, elan, cerb, lopatar) pinda
6,5x55SE Norma Oryx
- Vinat mare(mistret, elan, cerb, lopatar) goana
8x57JS Sako Hammerhead 200gr(13g). Efect terminal excelent, lovituri intre 20-100m. Un glont f penetrant cu transfer de energie f bun - vitelul de elan cade in foc, elenul matur mai alearga 30m. mistretul pina in 100kg se mai duce poate 20-30m daca nu cade in foc. Lasa orificiu de iesire relativ mare 3-4cm cu singerare externa masiva. Nu distruge carcasa, loviturile in os cauzeaza daune medii
9,3x74r Sako Hammerhead 18,5g. Efect terminal excelent, lovituri intre 20-60m, Vinatul cade in foc in 70% din cazuri, Imbatabil din dubluexpress la distante mici.

/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde yoghi pe 29 Mar 2019, 18:39

Cartusul.....
Departe in alte vremuri erai fericit ca poti trage cu carabina. O arma cugir modificata in 7.62x54 sau un Mauser vechi de 50 ani in 8x57 era calibrul suprem.
Ce gramaje,varfuri si balistica. Cutiile erau albe si atat. Nu date tehnice nu balistica , nimic.
De multe ori nici nu stiai cu ce marca de cartus tragi.

Fabricantii occidentali nu exportau in Ro iar cele facute in Ro erau ..romanesti. Ca posesor de glont mergeam in poligon (faza tare : cu o cunostinta ceva ,puteai trage in orice poligon militar care erau 2-3 in fiecare judet) reglam arma si gata.

pina prin 2000 gaseai Seller Belott cu ceva gramaje diferite.
Acum intri in magazin , incepi o discutie nesfarsita cu vanzatorul ai doua variante :
A -se pricepe vanzatorul si tu te uiti in gol ;
B -te pricepi tu si vanzatorul se uita in gol.

mai este si C - clientul care stie totul "de pe net" si discuta despre lovituri ciupite la 300m dar practic nu are habar sa epoleze corect.


Gramaje ...varfuri...calibre.
Toti incep cu un cartus cumparat la recomandarea unui prieten sau ...
cumparat direct ""pt mistret""

apoi cu timpul teste si rezuultate in tinta si in blana , mai apar si opiniile personale.

Acum am 22 hornet seller belot SP 45gr care ma descurca la vulpi sau caini ;243Win Vmax 75gr. de la norma ; pt vulpi -sacali- tap 9.3 x62 Geco Target de 16,5g ; 300Win 220gr silvertip. si 7mmRM Hirtemberger Nosler 11g
cartuse ce le folosesc de 5-7ani.

Acum ma invart pe linga linia blue de la Seler ; si Federal tropy
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde AXP pe 01 Apr 2019, 11:35

Fain subiectul!
In Romania, se dovedeste, a fi o adevarata provocare alegerea cartusului!
Eu prodez in felul urmator, aleg cartusul, in prima faza, …, functie de datele glontului , caracteristici enuntate de producator, pareri, mai mult sau mai putin obiective ale altora care l-au folosit, …, recenzii publicate pe internet, etc. A doua faza, verific disponibilitea pe piata de la noi din tara, …, sa apara disponibil la mai multi vanzatori, … A treia etapa, ma duc cumpar 3 cutii, … reglez optica, …, multumit de rezultat in poligon, …, testam si in teren la vanatoare, …, multumit de rezultat, …, dupa care se termina cele 3 cutii, si merg sa cumpar alte 3 cutii, … SURPRIZA …, nu mai este pe stoc, …, cazul fericit, se aduce munitia dorita intr-o luna-doua, …, cazul nefericit astepti 7-8 luni, …
Am patit asta, de 4 ori, …, incepand cu o munitie banala, ..., pana la unele mai cu pretentii, …
Sellier&Bellot .223R HPBT 4,5g, cumpar 3-4 cutii, o testez, .., ma duc sa comand o cantitate mai mare, 15 cutii, o platesc integral in avans, …, imi soseste dupa aproape 8 luni, …
Winchester .300WM XP3 11,6g, cumpar 2 cutii, atat aveau pe stoc, reglez, testez, …, se termina, ma duc sa cumpar, gasesc cumva inca 2 cutii, …, incerc sa comand, …, dupa 3-4 luni de amanari si povesti, …, renunt la tipul respectiv de munitie, ...
RWS 9,3x62 Evolution Green 11,9g, cumpar 2 cutii, atat aveau pe stoc (in doua magazine), reglez, testez, …, se termina, ma duc sa cumpar, gasesc cu chiu cu vai o cutie, …, incerc sa comand, …, dupa 3-4 luni de amanari si povesti, …, renunt la tipul respectiv de munitie, …
Sellier&Bellot .308 Win banalul FMJ, cumpar o cutie de 50 bucati, reglez testez in poligon, le termin intr-o sedinta, …, ma duc sa comand alte 2 cutii, …, imi soseste 1,5 cutii dupa aproape 2 luni, …
Momentan folosesc:
• la calibrul 9,3x62, Blaser CDP 18,5g, de care sunt multumit ca rezultate, se gaseste relativ bine prin magazinele din Romania, …, ma roade sa incerc Hornady Interlock SP CI 18,5g
• la calibrul .308Win, Geco Express 10,7g de care sunt multumit ca rezultate, se gaseste foarte bine in magazinele din Romania, …, ma roade sa incerc Sellier&Bellot SPCE 9,7g pentru poligon, combatere si caprior.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Ghinda pe 01 Apr 2019, 12:51

Magazin, cumparat cartuse pentru ce specie am nevoie. Doar aspectul diametrului de alica si cat mai ieftine.
Glont, nu exista decat sako, hammerhead de 14,3 grame pt 30.06.
Restul pentru vanatori si filozofi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde violiv pe 02 Apr 2019, 09:59

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde the_mav pe 02 Apr 2019, 10:08

violiv scrie:https://www.americanhunter.org/articles/2019/4/1/why-my-cartridge-is-better-than-yours/

:mrgreen: :mrgreen: :-B
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Mircea-B pe 02 Apr 2019, 10:27

violiv scrie:https://www.americanhunter.org/articles/2019/4/1/why-my-cartridge-is-better-than-yours/

Prea bun, prea ca la tara!!! :lol: :lol: :lol:
Rezumand: Teoria este teorie, practica ne omoara.......asta inseamna ca trebuie sa trec prin poligon din cand in cand......sau chiar mai des.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde radubichis pe 02 Apr 2019, 12:33

violiv scrie:https://www.americanhunter.org/articles/2019/4/1/why-my-cartridge-is-better-than-yours/

Interesant de citit . Ultimul aliniat mi se pare cel mai sugestiv
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Ghinda pe 02 Apr 2019, 14:48

Deci, faceti ca mine. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Ghinda pe 02 Apr 2019, 14:49

Deci, faceti ca mine. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Tragaciul pe 02 Apr 2019, 21:14

Ghinda scrie:Deci, faceti ca mine. :lol:
. Eu fac exact ca tine! La alica ieftineaua si gramaj mic, 30----32 g (mai ales ca le trag dintr un batranel ij 58) pe care incerc sa l menajez. La glont am doar doua criterii pe care aleg si ma bazez. Sa nu fie prea scump si sa faca treaba,,, asa ca folosesc geco plus si tm si sb ala sp de 11, 7 g. Sunt foarte multumit de ele si nu intentionez sa schimb nimic. Spun asta ptr ca la noi nici nu gasesc sako si nici hornady in gramaj mai greu. Daca as gasi m as mai gandi!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde tehărău pe 02 Apr 2019, 22:02

Ghinda scrie:Deci, faceti ca mine. :lol:


La păsări am fost de câteva ori. M-au întrebat prietenii dacă merg (afirmasem ca n-am fost) și cine zice nu la o vânătoare cu prietenii?! Așa că le - am zis să ia cartușe și pentru mine că n-am și le dau banii. Nici nu m-am uitat cu ce trag. Am băgat pe țeavă și am făcut și eu ce au făcut ei...
La glonț am tot citit pe aici ca mai greu, ca mai bun ca că bla bla. Nu mă dezamagise nici Geco plus, doar ca se scumpise fără rost plus povestea aia cu geco Geco. Așa că i-am sunat pe @Ghinda:
-E bun?
-Bun!
-De unde?
-Din Băneasa.
-Pa.
@laurul:
-Ziceai ca l-ai tras, ai fost mulțumit?
-Da.
-II știi p-ăia din Băneasa, să nu fac drumul degeaba?
-Da. Stai ca-i sun. Are.
-Pa.
@Yoghi:
-Reglez și eu luneta?
-Da. Dar nu sunt eu, e nea Grigore.
La nea Grigore nu mai redau dialogul. Farmecul e să-l ai pe viu ;)

Și am trecut pe Hammerhead.
Ce mare lucru?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Ghinda pe 03 Apr 2019, 12:15

La nea Grigore poate fi redat dialogul, dar cu piuituri si bipuri! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Tragaciul pe 03 Apr 2019, 13:58

La mine e mai nasol, ca nu i stiu p aia la Baneasa!!!? :D
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde laurul pe 03 Apr 2019, 14:38

Tragaciul scrie:La mine e mai nasol, ca nu i stiu p aia la Baneasa!!!? :D

Fa-te ca ma știi pe mine.... PM.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde dtdpuu pe 03 Apr 2019, 17:02

Intrebarea este foarte "incarcata" si generala, iar raspunsul practic nu se potriveste neaparat cu cel teoretic pentru toata lumea. Am scris cred in "Ghidul lui NUSTIU in alegerea calibrului" care este opinia mea.

Asadar practic:
- Dupa cum am vazut unii dintre noi, intreabe pe altii in care au incredere despre experienta lor
- altii citesc, si teoretizeaza
- altii experimenteaza
- in final cred ca majoritatea le facem pe toate trei de mai sus

O sa incerc sa dau un exemplu, sa zicem un calibru pentru varmint (vulpe, coiot, etc.)

Pentru mine procesul e cam asa:
- aleg intii calibrul pentru aplicatie si consider toate aspectele practice (pentru mine) care cred ca se aplica (adica pret, raspindire, cit de usor il gasesc, componente de reloding, etc.). In exemplul de sus, calibre de la .17 pina pe la .243 se aplica. Aleg un calibru comun cam pe la mijloc, deci un .22. Comune sint 223, 22-250, etc. Aleg 223 pentru ca e foarte comun, ieftin si nu erodeaza tzeva atit de mult, toata lumea il stie, e usor de incarcat si il gasesc in orice magain de munitie.
- dupa ce am ales calibrul aleg glontul (sau familia). Trebuie sa fie ceva expanabil ca e vinat, dar as vrea sa fie cit de cit greu pentru si cit de cit eficient balistic, deci daca e cazul sa putem ajunge pe la 300m fara cine stie ce corectie nici de cadere nici de vint. Sa fiu sincer BC pentru distantele de vinatoare normale...nu cred ca e mare brinza. Evident pentru distanta e determinant. Asadar un glont pe la 60 grains ar fi cam de mijloc.
- apoi iau cite munitii si experimentez care a mai precis in arma mea si/sau iau componente si incarc.

Cam asa in mare.

Pe curin,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Tragaciul pe 04 Apr 2019, 13:20

@ laurul. Help! Ți am lasat mesaj pe pm!!!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde laurul pe 04 Apr 2019, 17:13

Tragaciul scrie:@ laurul. Help! Ți am lasat mesaj pe pm!!!!

Nu am nimic în mesagerie, Tragaciule... .
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Tragaciul pe 04 Apr 2019, 19:42

@laurul. Nu s ce drc are de nu pleaca mesajele, dar putem discuta la nr de tel 0727525852 oricand doresti.... Sau pe WhatsApp!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde yoghi pe 06 Apr 2019, 15:20

Apropo

Poligonul federatiei s-a inchis .Cel putin standul pt reglaj carabine ,din motive tehnice-refacerea zidului lateral si a gardului de sarma din spatele biutei.
Asta inseamna doua sau cinci -sapte luni.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum aleg cartusul potrivit?

Mesajde Tragaciul pe 06 Apr 2019, 18:10

yoghi scrie:Apropo

Poligonul federatiei s-a inchis .Cel putin standul pt reglaj carabine ,din motive tehnice-refacerea zidului lateral si a gardului de sarma din spatele biutei.
Asta inseamna doua sau cinci -sapte luni.

Pai asta ne mai trebuia! Dupa ce ca nu prea ai unde sa reglezi una alta!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate