Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:44

Semimagnum cal 16/70 !!!

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde TheBear pe 12 Apr 2019, 22:04

Va salut cu respect! Fiind posesor al calibrului 16 ( un Ij vechi primit de la rude,prima mea arma) am tot cautat mereu munitie,am comparat marci intre ele,am comparat cu alte calibre,gramaje,performanta etc...Pe scurt,incarcatura clasica la 16 e de 28 grame,daca mai insel sa ma corectati. Incarcatura maxima ce am gasit a fost de 32 grame ceva Sellier Bellot si Baschieri cu pulberea aia smechera F2. Acum am vazut ca Baschieri a scos o incarcatura de 36 grame pentru calibrul 16,si voi pune linkul atasat la final,intrebarea mea e daca armele mai vechi de 16 ar fi ok sa traga incarcatura asta....? si batranul meu ij :-\ https://www.baschieri-pellagri.com/en/catalogo/cartucce+da+caccia/1/1/16.aspx
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde TheBear pe 12 Apr 2019, 22:23

Ei dau o presiune de 760 bar :-\ la semimagnum si 780 bar la incarcatura de 32 grame. la viteza ziccaar fi mai lente cu 5m/secunda cele semimagnum,nici nu e grozava diferenta. Da intrebare,cand vor aparea pe plaiurile noastre oare? :lol:
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde violiv pe 13 Apr 2019, 00:15

Candva a existat o tentativa de 16/76 magnum. S-au facut si ceva arme si ceva munitie. Din pacate 20-ul era pe val si dopat sa duca si 40 g a scos practic 16-le de pe piata.
Marea majoritate a armelor de cal. 16 sint facute "pe stil vechi" adica avand mecanismul si tevile testate pentru maxim 750 bar sau chiar mai putin. De cele mai multe ori gasiti informatii printre stantele de pe tevi. Daca nu ma inseala memoria, avand si eu multi ani IJ 58 in 16, pe tevi scrie ceva de genul 75 MPa, adica 75 megapascali, adica 750 bari.
Asadar, cartusele cu pricina ar fi maximul posibil de tras in armele astea.

Pulberile moderne si burele smechere au permis marirea si a masei de alice si a vitezelor de plecare. Pentru cine crede ca aproape 400 m/s e putin tin sa le amintesc ca un cartus de pe 1990 scotea cam 325 iar alea romanestile nu atingeau 300 m/s.

In ultimii 2-3 ani cal. 16 pare sa fi reinviat din morti. Tot mai multe firme ofera iar arme in 16 si paleta de munitii s-a diversificat.

Pe de alta parte, exista deja 32 si chiar 33 g prin magazinele noastre. Parca S&B are ceva de 33 g.
Eu trag de ani buni Chedite incarcate cu 32 g, cu alica de 4,5 si 5 mm. Culmea este ca pe cartusele de 5 mm este prezenta avertizarea de presiune 1050 bar!!! Si mai culmea este ca pe tevile basculantei de 16 facuta pe vremuri la Cugir am gasit presiunea de testare 1100 bar si arma chiar inghite cartusele astea fara sa scartaie. Nu le recomand deloc pentru arme obisnuite.

Cum am si 12 si 20 pe langa 16 nu obisnuiesc sa supralicitez cartusul - trag maxim 40 g (si astea rar, desi am camera de 89 mm) din 12, 28-32 g din 16 si 24-28 g, rar 32 din 20. Din experienta, la tinte de viteza, magnum-urile de masa nu ofera cine stie ce avantaj. Toate sint mai lente si necesita corectii mai mari iar cand te inveti cu ele constati ca piesa doborata e plina de alice.

Nu cred ca va trece chiar un deceniu pana vor fi si astea noi in rafturile noastre. B-P e marca bine reprezentata la noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde violiv pe 13 Apr 2019, 00:22

Oricum, caracteristicile de pe hartie sint impresionante. Nici 12 cu 36 g nu sint semnificativ mai rapide.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde TheBear pe 13 Apr 2019, 07:25

Mulțumesc de răspuns! Pe Ij-ul meu e stantat doar 68 MPa apoi 16/70 și seria și câte un H sub ambele țevi. Ideea este ca în urma cu ceva ani am tras la hoinar cu cheditte 28 grame 5 mm cu avertizare de 1050 bar și a căzut secerat câinele, arma. Nu părea sa facă probleme recul era ok.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2019, 13:42

IJ-urile vechi au inscripționate valorile presiunilor normale de lucru cu arma în ansamblu, în fabrică fiind testate și țevile separat. În calibrul 16 presiunea normală de lucru inscripționată este de 68 MPa, iar în calibrul 12 aceasta este 75 MPa. Doar că aceste presiuni se raportează la testele cu arma in ansamblu, țevile rezistând la presiuni cu aproximativ 30% mai mari decât cele inscripționate. Litera H pe care ai observat-o inscripționată pe arma ta este de fapt litera N în alfabetul chirilic, și arată că arma a fost testată pentru muniție cu pulbere nitro.
Dacă nu ți-au zburat țevile în cap când ai tras cu acele cartușe ce avea inscripționate avertizarea 1050 Bar este pentru că ele nu dezvoltau în niciun caz 1050 de Bar și pentru că țevile sunt fabricate să ducă presiuni mai mari. Avertizarea se referă la faptul că muniția respectivă trebuie trasă din arme testate la acele presiuni, nu neapărat că dezvoltă presiunile respective, în cal 12 de exemplu muniție cu avertizare de presiune 1050 Bar dezvoltând în mod real abia 700-800 de Bar, iar cele fără avertizate pe undeva pe la 600-700 de Bar. Cele mai rele posibile dezvoltă 900-950 de Bar, cu rare excepții când vreo muniție distrugătoare de umere să atingă cei 1000 de Bar canonici. Și atunci care este bai-ul? De ce atâtea avertismente? Păi în primul rând ține de generațiile armelor și modul în care au fost construite și cu ce tipuri de muniție au fost destinate să tragă. ÎJ-ul tău nu va crăpa la acea muniție cu gramaj mărit și presiune mărită, însă nici prea multe focuri nu va duce până când va începe să clănțăne din ce în ce mai tare în basculă, durata normală de utilizare reducându-se vertiginos cu fiecare cutie de muniție astfel trasă. O armă care înghite muniție neconformă cu ale sale caracteristici se duce repede și va trebui pensionată înainte de termen, așa că tu decizi cât vrei să o mai ți în serviciu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde TheBear pe 13 Apr 2019, 15:05

Mulțumesc și ție de răspuns Fox!
Am în plan un baikal bock de 12/76 dar nu știu exact când îl voi lua, plus de asta mi-e drag de 16-le asta asa obosit cum e,am vânat cu el și am avut satisfacții. Cel puțin sezonul asta ce vine îl voi folosi, dar probabil și după ce voi lua bock de 12. Pana sa ajungă baschieri astea semi magnum sa vad ce zice pușca, voi folosi clasicul 28 g pana la 32 ce am folosit și acum. PS, la baikal-ul bock 12 un trăgaci sau doua? Am tot citit auzit multe de cel cu 1 tragaci, oare chiar sa fie mai pretențios?
Va salut.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2019, 18:10

Cel cu două tragace este cunosct ca fiind cel mai fiabil, însă și varianta cu un trăgaci este bună, mai ales că sistemul de comutare este unul mecanic și nu inerțial. Cel puțin eu sunt pentru sistem mecanic și nu inerțial, pentru acest aspect IJ-ul având un punct în plus.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Semimagnum cal 16/70 !!!

Mesajde TheBear pe 24 Sep 2019, 10:45

PS, au apărut în cal 16 rottweil jagd braun 31 g, ați folosit careva pana acum?
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate