Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:08

Munitie B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Munitie B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame

Mesajde zforis pe 30 Oct 2019, 01:22

La inceputul sezonului am trecut pe la magazin ca sa ma aprovizionez cu munitie. Nu am gasit munitia preferata (Rottweil Waidmannsheil HV 3.2mm, 36 grame, asa ca am incercat ceva nou (pentru mine), ce am vazut pe raft: B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame. As fi vrut sa incerc mai repede ceva de genul - cu dispersie - dar de la Rottweil. Am citit repede pe mobil informatii disponibile de pe saitul producatorului, munitia asigura o dispersie buna chiar si la distante mici 10-15m. Am cumparat, m-am gandit ca la inceputul sezonului va fi de folos.

Este o munitie exceptionala (pentru mine, din arma mea) pana la 20 de metrii, max. Daca tragi la 30-35 de metrii parca nici n-ai trage :-).

Am incercat cu socul cilindru si IV. Poate daca as incerca din socuri mai stramte, ar merge si la distante normale? Ati tras cu aceasta munitie, aveti experienta? Daca da, ati folosit socuri mai stramte? Poate daca este folosita din socuri mai stramte (full, sau 1/2) dispersia e si mai mare, imprastie si mai tare si efectul va fi invers fata de o munitie cu bura normala (nu pahar plastic), unde socul mai stramt=grupaj mai concentrat.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Munitie B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame

Mesajde the_mav pe 30 Oct 2019, 11:04

Folosit si in 12 si in 20, foarte bune tocmai pentru a face ceea ce spun ca fac: dispersante.
Nu inteleg de ce ai vrea sa le folosesti cu soc mai strans, din moment ce sunt recomandate (sa nu spun chiar special testate) din socuri cat mai largi. Ca idee eu la un biet Baikal de 12 :D :lol: 8) am pt ele socuri custom made la Trulock, negative (adica sub cilindrul de .730, cu iesirea de .733) si se vede diferenta in tragerile de 15-18m, fata de acelasi cartus din socul modified de .710. Evident ca fiind dispersante nu au pahar de plastic in bura.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Munitie B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame

Mesajde zforis pe 30 Oct 2019, 13:53

Mersi pentru raspuns. Evident, nu au pahar, au un dispersor din plastic... Nu neaparat vreau sa folosesc din socuri mai stramte, am intrebat doar, daca a folosit cineva, ca daca ar merge macar un 25-30 de metri , ar fi o munitie universala (cea ce nu exista) pentru fazan si pe distante scurete, si pentru distante medii.
E o munitie buna, e palcut de tras, nu are niciun fel de recul, gramaj relativ mic (33 grame din cal. 12).
Eu vanez cu caine, prin urmare distantele la care trag nu prea depasesc 20-25 metrii (max).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Munitie B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame

Mesajde Ciprian_1 pe 30 Oct 2019, 15:15

Am folosit si eu cartuse dispersante acum mai bine de15 ani.
Le foloseam exclusiv la potarniche si isi faceau treaba foarte bine. Chiar aveau o potarniche desenata pe cartus.
Trageam relativ de aproape, la aretul cainelui, si nu rupeam pasarile. De multe ori cadeau 2-3 piese din stol, am avut si 6 cu un foc.
Le aduceau niste italieni, nu le-am gasit niciodata in magazin!
Le-as folosi si acum dar nu prea mai sunt potarnichi!
Dezavanatajul era ca se raneau piese din stol si fara caine nu le-as fi recuperat.
Amicul cu care vanam atunci le-a incercat si la pasajul de rate dar nu au fost eficiente, multe pasari plecau ranite superficial.
Nu stiu ce ajuta la dispersia cartuselor BP dar cele pe care le foloseam eu, parca erau Chedite, aveau alicele de forma elipsoidala, nu sferice.
La fazan nu le-as folosi, mai bine las fazanul sa se indeparteze putin. Asa imi si place...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Munitie B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame

Mesajde CCM pe 30 Oct 2019, 21:46

[quote="zforis"]
...daca ar merge macar un 25-30 de metri , ar fi o munitie universala (cea ce nu exista) pentru fazan si pe distante scurete, si pentru distante medii.


Ceea ce se apropie cat de cat de ideea unei munitii universale sint poate cartusele de competitie, skeet si sporting, pt ca sint gandite pt se trage undeva intre 15 si 30, 30+ metrii, e drept ca de obicei cu cartuse de 24-28gr. Ceea ce ar putea fi insuficient cateodata.
Stiu unii care le folosesc cu rezultate bune - cred ca Fiochi de 7.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Munitie B&P MB Dispersante 2.7mm (nr. 6) 33 grame

Mesajde CristianJ pe 05 Noi 2019, 23:56

am si eu o cutie le-am folosit la rate mai ales pe canale unde distanta era mica mai folosesc si la fazan dar doar primul cartus pe teava la semiautomata cel mai mult mi-au placut b&p longrage anul trecut am avut nu de putine ori piese la peste 40m lovite si picate in foc
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate