Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:58

Munitie 7mm-08 rem

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Sdt pe 04 Dec 2019, 10:04

Va salut

M-am pricopsit cu o carabina in acest calibru si placandu-mi arma/pretul nu am luat in considerare aspectul.....calibru. Altfel spus calibrul nu are nimic ba dimpotriva este chiar foarte bun dar munitie la noi ...ioc. Nu mai spun ca dand telefoane pe la magazine unii nici nu au auzit de asa ceva. Nu e de mirare caci noi "juram" pe 30-06 si alte cateva caliber consacrate. Chestie de gust pana la urma.
Totusi unde gasesc munitie pentru puscoacea asta?
Multumesc pentru sfaturi
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Remo pe 04 Dec 2019, 13:11

In oferta de pret de la Huntershop Oradea apar doua varinate de la Norma:
NORMA - 7mm-08 Rem. Ballistic Tip 20170682 , 9,1g , 140 grain 13.57
NORMA - 7mm-08 Rem. TipStrike 20 170362 , 10,4g , 160 grain 13.51
Va trebui sa suni sa vezi daca le au pe stoc sau daca le aduc doar la cerere.
Succes
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde CCM pe 04 Dec 2019, 19:28

Calibrul este foarte fain.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde CCM pe 04 Dec 2019, 19:34

Doar ca sa ne destindem un pic, juram pt 30-06 pt ca este chiar foarte-foarte bun! Nu zice nimeni ca e cel mai bun, e doar foarte bun si foarte raspindit. 7-08 e cel putin la fel de bun... dar mai greu de gasit oleaca.
Succes.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde yoghi pe 05 Dec 2019, 00:58

Cred ca au ramas 4 cutii de remington.de la un client.
Nu mai stiu ce gramaj.
Suna maine.

Ai Mp.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Sdt pe 05 Dec 2019, 16:47

La Oradea au Norma. Nu sunt ieftine dar asta este brand-ul. Doar ca Oradea este diametral opusa de Bucuresti.
Cu colegul Yoghi am vorbit insa nu erau in acest calibru.
Cred ca este....mission impossible reloaded.
Apropos de reloaded, poate intre timp ne lasa militia sa reincarcam si le fac din bucati
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde laurul pe 05 Dec 2019, 17:05

Sdt scrie:La Oradea au Norma. Nu sunt ieftine dar asta este brand-ul. Doar ca Oradea este diametral opusa de Bucuresti.
Cu colegul Yoghi am vorbit insa nu erau in acest calibru.
Cred ca este....mission impossible reloaded.
Apropos de reloaded, poate intre timp ne lasa militia sa reincarcam si le fac din bucati

Ia Norma ca in nadejdea reloadingului....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde violiv pe 05 Dec 2019, 20:26

"Oradea" lucreaza cu magazine mai in toate judetele. Nu stiu exact cu cine lucreaza in zona ta. Intereseaza-te si poti face comanda la magazinul mai apropiat de tine. Chiar daca dureaza o luna tot e mai bine decat deloc. Si vei avea o munitie buna-buna.

P.S. ia mai multa. La cei 3-5 posesori ai acestui calibru in Ro n-o sa aduca alta prea curand.

P.P.S. sa alegi un calibru "exotic" pe plaiurile noastre e cea mai mare prostie. O stiu si totusi am facut-o de trei ori. De aia am in dulap mereu o arma "de rezerva" in 30-06.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Sly_Fox pe 06 Dec 2019, 00:52

violiv scrie:"Oradea" lucreaza cu magazine mai in toate judetele. Nu stiu exact cu cine lucreaza in zona ta. Intereseaza-te si poti face comanda la magazinul mai apropiat de tine. Chiar daca dureaza o luna tot e mai bine decat deloc. Si vei avea o munitie buna-buna.

Dacă este vorba de București, Huntershop lucrează sigur cu MLD-ul, am mai luat câte ceva de la Oradea prin intermediul MLD Guns.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Sdt pe 06 Dec 2019, 10:58

MLD nu mai lucreaza cu Oradea. Probabil cel mai aproape ar fi Amis la Pitesti. Dar mai e o problema si nu mi-e rusine sa o recunosc. Ma doare sufletul sa trag cu 13 lei cartusul pt o munitie care oriunde pe lumea asta costa cat un 308 (ca aia si este un 308 cu proiectil de 7mm). Iar chestia cu Norma ca e firma asa este. Probabil sunt bune bune cum spuneti voi dar eu trag pana in 150 de metri. Cared ca si alea proaste proaste merg bine bine pana acolo. Am constatat (inca o data) acum vreo doua luni cand m-am dus cu proaspatul XPR in poligon la Joita sa-i reglez luneta. Am avut in "buzunar" Sellier Bellot, Federal si...Barnaul (cu tub de tabla...luate acum vreo 10 ani de la dl Sima). Am tras si eu a tras si nea Viorel. Au mers alea "nasoale" gaura in gaura mai bine ca Federal-ul. Asa ca nu stiu ce sa mai zic. Daca as fi vreun mare tragator si m-as intinde (presupunand ca as avea si cu ce...) la 4-500 de metri (nu stiu exact daca mai se cheama vanatoare sau tir pe animale) poate ca o munitie cu pretentii si-ar avea rostul si merita banii. Pana atunci caut o varianta "omeneasca" ca sa aud cum face poc si jucaria asta. Apropos m-a costat fierul cat 4 cutii de Norma asa ca intelegeti dilema.
Multumesc oricum pentru sfaturi si bunele intentii
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde violiv pe 06 Dec 2019, 13:31

De aia a costat arma asa putin. Pentru ca fara boabe e doar un "fier mort".
Cu un pic de vreme in urma m-am abtinut cu greu sa iau o teava de Blaser la 30% din pret, intr-un calibru exotic...cand am vazut ca un cartus e dublu la pret fata de cat ai zis tu mi-a cam trecut cheful.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Sdt pe 06 Dec 2019, 15:47

Calibrul este departe de a fi exotic. Peste balta la competitiile de long range este in primele 3 calibre folosite. Si baietii aia chiar stiu meserie. Noi vorbim despre vanatoare insa si aceasta pe plaiurile mioritice unde vechile obiceiuri mor greu sau niciodata.
Inteleg ca deja se aduce in tara 6.5 Creedmore desi asta chiar ca este "new entry". Cand am incercat sa cumpar o arma in acest calibru am fost refuzat politicos de catre principalul importator de arme si munitii. Si nu trebuiau aduse multe bucati cum trebuie in cazul munitiei. Chiar si 7-08 se poate aduce dar trebuie sa cumpar 1.000 de bucati... Pe bune??!! Pai n-am cum si nici nu este legal sa cumpar/detin atatea. Si le voi consuma in urmatoarele doua vieti probabil. Traiam cu impresia ca magazinele cu staif isi pot permite sa aiba un stoc cat de mic si in alte calibre decat cele 10-15 "clasice". M-am inselat.
Rabdare si tutun
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde violiv pe 06 Dec 2019, 17:28

Cu 30.000 cartuse de toate felurile pe care magazinul are voie sa le tina, lisa+glont+pistol, etc., tu ce ai aduce mai repede? 7x57, 7x64, 7x65 R, 7 RM din care ai cateva zeci de cumparatori sau 7-08 din care ai unul si ala trage 2 cutii pe sezon?

Stiu ca e un motiv de revolta personala dar vina e a tarii in care traim si a pietei armelor/munitiilor. Tu zici ca vei trage 1000 cartuse in 2 vieti. Acolo unde chiar e popular calibrul (e egal cu 0 ca 5,6x57 e popular in Bavaria, sau 416 RM in Africa, la noi sint exotice) sint tragatori care trag mia asta in 2 luni. Si tutungeria de la colt ii aduce cand vrea.

Am avut o arma intr-un calibru unic in Ro. Am comandat la un magazin in Ungaria si am dat o fuga Constanta-Debrecen ca sa iau 5 cutii. Am vandut-o si noul stapan a dat o fuga in Austria ca sa mai ia 10 cutii. Si eu si el am luat arma foarte ieftin, mult sub pretul celor 15 cutii+drumuri.

Poate ar fi fost mai bine sa porti discutia asta inainte de a cumpara arma. @-)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde pipabh pe 06 Dec 2019, 18:10

Sdt scrie:Calibrul este departe de a fi exotic. Peste balta la competitiile de long range este in primele 3 calibre folosite. Si baietii aia chiar stiu meserie. Noi vorbim despre vanatoare insa si aceasta pe plaiurile mioritice unde vechile obiceiuri mor greu sau niciodata.
Inteleg ca deja se aduce in tara 6.5 Creedmore desi asta chiar ca este "new entry". Cand am incercat sa cumpar o arma in acest calibru am fost refuzat politicos de catre principalul importator de arme si munitii. Si nu trebuiau aduse multe bucati cum trebuie in cazul munitiei. Chiar si 7-08 se poate aduce dar trebuie sa cumpar 1.000 de bucati... Pe bune??!! Pai n-am cum si nici nu este legal sa cumpar/detin atatea. Si le voi consuma in urmatoarele doua vieti probabil. Traiam cu impresia ca magazinele cu staif isi pot permite sa aiba un stoc cat de mic si in alte calibre decat cele 10-15 "clasice". M-am inselat.
Rabdare si tutun

Un prieten din Oradea a avut o arma in acest calibru, foarte ineresant si ok, a avut, reusit sa-si cumpere din Ungaria ceva munitie , doar Norma, si in final a vandut-o pt ca... Era un Savage.
Stii, in textul tau de mai sus parca putin te contrazici tu pe tine! Ai "pretentia" ca magazinele sa aiba munitie ca peste ocean, dar tot tu spui ca 1000 cartuse le termini in 2 vieti! Daca as fi hotarat sa tin arma si intr-adevar pasionat de acest calibru pai as face un efort si as lua cele 1000 bucati cartuse care costa cat costa arma .... iar faptul ca ai luat arma cat costa 3 cutii de munitie o consinderi investitie in munitie :D :D :D . Altfel suna daca vrei sa vinzi arma si alt pret iei pe ea cand ai laga cateva sute de cartuse, asta , repet, daca vrei sa o vinzi!
Mai am prieteni care mai au calibre exotice, 6,5x62 freres , cauta si ia munitie de unde apuca de prin comunitate si nu ce vrea si la preturi de preturi!
Pasiunea e pasiune!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Sdt pe 06 Dec 2019, 19:21

Aveti perfecta dreptate. Arma a fost interesanta prin pret. Calibrul este interesant prin balistica sa dar neinteresant datorita lipsei munitiei.
La sfarsitul lunii trec prin Ungaria si Austria. Imi puteti spune cu ce document pot cumpara munitie de acolo?. Bineinteles daca o voi gasi
Multumesc
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde pipabh pe 06 Dec 2019, 20:23

Din cate stiu eu pasaportul european
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde adisan77ro pe 07 Dec 2019, 21:16

Sdt scrie:Aveti perfecta dreptate. Arma a fost interesanta prin pret. Calibrul este interesant prin balistica sa dar neinteresant datorita lipsei munitiei.
La sfarsitul lunii trec prin Ungaria si Austria. Imi puteti spune cu ce document pot cumpara munitie de acolo?. Bineinteles daca o voi gasi
Multumesc


Mergi la politie si depui o cerere pentru eliberare "acord prealabil pentru transfer arme si munitii". In baza lui vei putea cumpara si aduce munitia de afara
Ininte era anexa 15, acum este " acord prealabil de transfer...
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde Sdt pe 08 Dec 2019, 20:53

Multumesc pentru sfat
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Re: Munitie 7mm-08 rem

Mesajde popaliviu pe 11 Dec 2019, 20:34

Salut, dacă vrei îți dau câteva adrese de magazine de arme din Salzburg, asta dacă treci pe aici. Eu din păcate pe 16 plec în România că am examenul pe 22 decembrie, că altfel te duceam eu.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate