Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:10

Geco Expres

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Geco Expres

Mesajde Dacul pe 27 Mar 2020, 10:59

Salutări și sănătate tuturor!Am studiat în ultimele zile discuțiile despre muniții dar nu am găsit multe informații practice despre cartușele Geco Express 3006.Daca cineva le foloseste permanent la vânătoare am rugămintea de a ne împărtăși câteva detalii despre precizie,puterea de stopare,etc.Chiar și din poligon ar fi binevenite câteva păreri despre aceasta muniție,eventual chiar comparativ cu Geco Plus în același calibru.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Geco Expres

Mesajde florinsarca pe 27 Mar 2020, 17:25

Bună ziua. Folosesc muniția aceasta de vreo 4 - 5 sezoane. Sunt foarte mulțumit de caracteristicile balistice. O folosesc cu un CZ 550 Lux cal 30 - 06 cu luneta Delta Titanium 2,5 - 10 x 50. Îmi pare rău că nu reușesc nicicum să postez fotografii de ceva timp. Aveam ceva piese de arătat și niște lovituri la țintă în poligon. De regulă fac niște probe înaintea sezonului de căprior și merg cu ajustarea făcută( dacă este cazul) și toamna - iarna la mistreți. Eu zic că se împacă bine cu CZ și referitor la puterea de stopare... știți cum e.. dacă lovește unde trebuie pică cu orice muniție de calibrul respectiv... Recomand cu plăcere și din punct de vedere al prețului. Deocamdată...
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Geco Expres

Mesajde TheBear pe 27 Mar 2020, 22:31

Folosit la țap vulpe porc. Mai iute la viteza decât celelalte, mai ușor, mai razant, numa' ca rupe cam urat la țap... Îl găsești mereu în magazine, acuma nu știu din arma ta dar din a mea toate de la geco mai puțin Zero, toate merg cam tot pe aceeași traiectorie, Savage axis 2.
Cand ies în camp deschis și trag +200 m prefer geco express. Recomand.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Geco Expres

Mesajde Dacul pe 27 Mar 2020, 23:19

Eu am Sabatti870 Rover cu Bushnell holoshight ,reglata cu Geco plus.Nu pot sa spun că aș fi nemulțumit de muniție dar mi se pare că la distante mai mari de 100m are cădere puțin cam mare.Am tras și câteva Express dar fara sa fac un studiu și mi s-au părut că ar avea precizia mai buna ceea ce am citit și pe recomandările de pe site- ul Arrow.Ma mai gândesc și la Sellier Belot PTS dar am auzit că nu se prea găsesc în magazine.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Geco Expres

Mesajde TheBear pe 28 Mar 2020, 09:40

Express e mai aerodinamic ca și forma, și mai ușor umpic 10,7 G. Plus 11 g și forma vârfului nu îl ajuta la distante mari, da ala e sudat. Avantaje și dezavantaje. Pts e un vârf ok 11,7 g, vezi dacă ii place armei.
TheBear
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 27 Oct 2018, 13:39

Re: Geco Expres

Mesajde violiv pe 28 Mar 2020, 09:45

Cu scuze anticipate daca supar dar:
- diferenta de cadere intre plus si expres este can de 1-1,5 cm la 150 m si 3-4 cm la 200 m, ambele plecand de la un reglaj cu 0 la 100 ..
cine deceleaza asta in teren, la vanatoare? Poate doar daca trage la "ochiul mustii" la 200 m.
- punct rosu Bushnell si grupaje la 100 m??? Cu astfel de test apreciezi calitatea munitiei???

Expres este similar constructiv cu SST de la Hornady, PTS de la S&B si multe altele. Adica este un SP foarte exploziv, cu forma aerodinamica buna. Face exact ce a fost proiectat sa faca - gauri mari in tinte moi, soc puternic de la contact. Deficienta lui poate fi penetratia insuficienta in tinte dure. Adica au fost cazuri cand nu a trecut de platosa intarita cu noroi a cate unui vier mai zdravan.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Geco Expres

Mesajde Sly_Fox pe 28 Mar 2020, 13:09

Poate că Express-ul este similar constructiv cu SST-ul și PTS-ul, dar între cele trei există unele diferențe. Încercate toate de către mine în 30.06. Experes-ul de la Geco se deformează cel mai tare la impact și are tendința de a lăsa schije în toate direcțiile. Am găsit cămășile întoarse pe dos la unele dintre ele, așadar nu le-am mai folosit decât la pândă la vulpi deoarece am bănuieli că au fost create mai mult pentru combatere. SST-urile de la Hornady (cele în varianta 11,6 grame) sunt ceva mai închegate și expandează mai puțin în comparație cu Express. Însă tot "explozive" sunt, iar cei care urmăresc să obțină și ceva carne de la căprior ar trebui să se orienteze spre altceva. Pe mine care sunt interesat doar de trofeul animalului nu mă încurcă. La mistreț m-am convins că sunt mai bune Silvertip-urile (a nu se confunda cu Ballistic Silvertip) de la Winchester, cele de 11,6 cu vârful îmbrăcat într-un înveliș de aluminiu (alea de se comercializau în urmă cu câțiva ani și din care mai am vreo jumătate de cutie). Expresurile și SST-urile nu au ieșit niciodată din mistreți având diferite grade de penetrare, Silvertip-urile au ieșit toate, indiferent de zona lovită, efectul fiind deasemenea excelent (dar asta este altă mâncare de pește și nu le amestecăm).
PTS-ul de la Sellier&Bellot este diferit și deși am mai auzit pe forum că ar deriva din SST, nu sunt convins de acest lucru. Nu se comportă în același mod! Acesta are cel mai redus grad de expandare dintre cele trei vârfuri aduse în discuție și care au aparent aceeași construcție. Este ceva mai închegat, merge foarte bine la căprior și în situații în care nu se adoptă un vârf dedicat merge bine și la mistreț. Îl simți la tras că este mai puturos în comparație cu celelalte, recul mai redus, viteză mai redusă, dar când lovește o face bine, mai ales la distanțe nu prea mari, viteza ceva mai redusă și structura ceva închegată conferindu-i un avantaj în aceste condiții.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Geco Expres

Mesajde violiv pe 28 Mar 2020, 20:57

Similar inseamna ca toate sint SP-uri cu profil aerodinamic bun, asta fiind diferenta majora fata de SP-urile clasice, boante.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Geco Expres

Mesajde violiv pe 28 Mar 2020, 21:17

https://www.hornady.com/bullets/sst-(super-shock-tip)#!/

https://www.sellier-bellot.cz/en/produc ... etail/228/

Nu e o poveste, PTS si SST sint 95% identice, cu o mica-mica diferenta, probabil ceruta de S&B celor de la Hornady, care l-au fabricat la inceput.
Am avut curiozitatea sa le tai pe lung.
Acea mica intaritura ce se vede pe interiorul camasii la SST, in poza de pe site, este semicerc pe sectiune la PTS si un pic mai evidenta. De obicei PTS se sparge pana aici.
Insa depinde mult si de viteza la impact. S&B le incarca mult mai slab decat Hornady in 30-06. Ca urmare, e foarte posibil ca SST sa explodeze un pic mai tare in aceleasi tinte.
Pe de alta parte, am tras PTS mult in 243, adica un proiectil un pic mai subtirel in toate decat in 30-06 si lansat la viteza mai mare si pot sa-ti spun ca nu ramane nimic identificabil din el dupa un contact cu os dur ... s-a intamplat sa nu-mi iasa din tap.
O alta diferenta este compozitia aliajului camasii, care la PTS este aproape numai cupru. Pare a fi un pic mai dura dar si freaca mai greu pe teava si e cam obligat sa plece mai lent.

Ai dreptate, din toate 3, Geco Expres este cel mai usor, cel mai subtire in camasa, cel mai rapid, cu explozia cea mai puternica si penetratia mai mica.

Eu folosesc acum SST din 30-06, cam de vreo 3 cutii. Trag la tot cu el, atunci cand ies cu 30-06. Pana acum sint multumit, nu mi-a facut probleme. Pretul e OK, precizie, comportament la fel. E drept ca nu-l folosesc la goana pentru ca nu mai folosesc 30-06 la goana.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Geco Expres

Mesajde ravenstein pe 29 Mar 2020, 18:12

violiv scrie: E drept ca nu-l folosesc la goana pentru ca nu mai folosesc 30-06 la goana.


Ai trecut pe 308w? :D
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Geco Expres

Mesajde violiv pe 29 Mar 2020, 21:19

9,3x62 alternativ cu 375 h&h.
Primul la ses, al doilea pentru munte.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Geco Expres

Mesajde radubichis pe 30 Mar 2020, 09:30

Iau de obicei 2 autorizatii in acelasi timp,una la caprior ,cealalta la mistret . Arma folosita este in 308W sau 3006, in majoritatea cazurilor 308 fiind alegerea mea.Munitia folosita este de vreo 3 ani Precision Hunter de la Hornady cu acelasi proectil la ambele calibre ELD-X de 11,5 g (178 gr)
https://www.hornady.com/ammunition/precision-hunter#!/
Avantajele acestui glont este ca pune jos fara probleme ambele specii de vanat fara distrugeri masive la caprior .Este mult mai blind ca SST dar trebuie evitata spata capriorului ,trebuie vizat toracele sau gatul
Anul acesta cind va fi posibil ,voi testa https://www.hornady.com/ammunition/outfitter#!/ cu proectil monolit ,sperind ca ,cu acest proectil si datorita faptului ca viteza de propagare este mai mica , sa evit distrugerile de carcasa la caprior
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Geco Expres

Mesajde violiv pe 30 Mar 2020, 11:39

Multumesc ca mi-ai deschis ochii!

Corectez in postarea de mai sus. Nu SST folosesc ci ELD-X!
GMX testat deocamdata la carton.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Geco Expres

Mesajde Dr.47 pe 23 Aug 2021, 19:44

radubichis scrie:Anul acesta cind va fi posibil ,voi testa https://www.hornady.com/ammunition/outfitter#!/ cu proectil monolit ,sperind ca ,cu acest proectil si datorita faptului ca viteza de propagare este mai mica , sa evit distrugerile de carcasa la caprior


Ati reușit sa testati Outfitter ul?
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate