Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Apr 2024, 01:15

RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde ravenstein pe 18 Noi 2020, 19:12

Salutare forumisti,

Sper ca sunteti toti sanatosi si aveti un sezon pe masura.

Vreau sa stiu daca sunt persoane care au folosit cu success acest tip de munitie la vanatoarea mistret/caprior/vulpe/cerb/urs etc. Cel mai mult ma intereseaza mistretul.
Sa fie energia cinetica de ajuns pana in 100-150m ? Daca ne uitam pe tabelul balistic pus la dispozitie de producator, energia dintre 308-ului comparativ cu 30.06 ar trebui sa fie suficienta pt a dobora mistretul.
Am facut un tabel mai demult cu energia celor 2 calibre:
https://prnt.sc/vlmstl

Astept sa dau comanda la o tikka in 308w cu frana de gura si ma gandeam sa folosesc aceasta munitie.
Voi ce parere aveti?
Seara minunata
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde Adrian Spinu pe 18 Noi 2020, 21:06

Salutare!
In tabelul pus de tine, la 30.06 ai incercuit RWS Hit, iar la 308 RWS Speed.
Din tabel se vede ca 30.06, la acelasi gramaj al varfului, are energia cinetica mai mare cam cu 10% fata de 308 de acelasi gramaj. Totusi, sa vrei sa tragi cu 308 de 10,7 grame la vulpe, caprior, mistret, cerb si urs, nu e putin cam mult? Vulpea nu conteaza cum o impusti, capriorul il strici binisor cu 308, mistretul la panda se poate impusca linistit si cu calibru mai mic, dar la goana parca ar fi bun un calibru mai tare, cerbul e mai scump decat Tikka, deci nici acolo nu trebuie sa gresesti, si cu ursul nu te pui :D
De murit, probabil mor toate animalele din Ro cu 308, dar cred ca e important si sa ramana pe aproape. Cu ursul eu nu m-as juca oricum cu 308, dar probabil ca nu o sa ai nevoie multi ani de acum inainte.
Ca si experienta cu RWS, eu folosesc Evo 30.06, vanez numai mistret. Se duce exact unde pui pusca, dar la distanta mai mica de 100m, si in porci mai mici de 100kg, trece ca laserul, nu apuca sa expandeze deloc.
Insa, daca porcul este mai zdravan, tragi fara emotii ca ai putea sa il pierzi, sau ca e prea departe.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde ravenstein pe 18 Noi 2020, 21:48

Adrian Spinu scrie:Salutare!
In tabelul pus de tine, la 30.06 ai incercuit RWS Hit, iar la 308 RWS Speed.
Din tabel se vede ca 30.06, la acelasi gramaj al varfului, are energia cinetica mai mare cam cu 10% fata de 308 de acelasi gramaj. Totusi, sa vrei sa tragi cu 308 de 10,7 grame la vulpe, caprior, mistret, cerb si urs, nu e putin cam mult? Vulpea nu conteaza cum o impusti, capriorul il strici binisor cu 308, mistretul la panda se poate impusca linistit si cu calibru mai mic, dar la goana parca ar fi bun un calibru mai tare, cerbul e mai scump decat Tikka, deci nici acolo nu trebuie sa gresesti, si cu ursul nu te pui :D
De murit, probabil mor toate animalele din Ro cu 308, dar cred ca e important si sa ramana pe aproape. Cu ursul eu nu m-as juca oricum cu 308, dar probabil ca nu o sa ai nevoie multi ani de acum inainte.
Ca si experienta cu RWS, eu folosesc Evo 30.06, vanez numai mistret. Se duce exact unde pui pusca, dar la distanta mai mica de 100m, si in porci mai mici de 100kg, trece ca laserul, nu apuca sa expandeze deloc.
Insa, daca porcul este mai zdravan, tragi fara emotii ca ai putea sa il pierzi, sau ca e prea departe.


Da, acum vad ca am gresit incercuirea :D.
Ursul l-am pus asa orientativ, principalul vanat ar fi mistretul :).
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde DART pe 19 Noi 2020, 12:41

Salut!

Teoria de peste ape si nu numai spune:construieste o arma in jurul unui glont!

Pe acest forum s-a discutat mult despre cal.308win & cal.30 06.
Fiecare are adeptii lui!Si eu l-am avut pe amandoua,am ramas la .308win.
Am sa revin poate la .30 06 cand imi voi pastra doar o singura arma.

Revenind ,tot din teorie unui varf de 10,7 g/165 gr cu un B.C=0.421 cum este RWS S.T iar fi necesar un twist rate de minim 1:12"(sau mai rapid) si o teava cu o lungime de minim 60 cm.
Eu as tine cont de astea atunci cand mi-as alege o arma!
In acelasi timp as fi extrem de riguros la alegerea unui varf pt. vanatoare in functie de vanatoarea pe care o paractic in principal.
Sa zicem mistretul.
Ce varf ai folosi la mistret la goana cand acesta alearga plin de adrenalina cu toate simturile setate la maximum?
Ce varf ai folosi la mistret la panda cand acesta este linistit si se preocupa doar de hranit ?
Doua situati diferite acelasi vanat!

Eu cred ca acest Speed Tip a vrut sa fie:si precis,si cu un stop bun,si sa penetreze!Intrebarea ar fi cat la suta acopera din fiecare deziderat...eu ceva sub 80% nu as accepta.

Raman la parerea ca munitia aceasta ar fi un raspuns la ce au facut ceilalti producatori la cererea tragatorilor/vanatorilor care doreau un varf vanatoresc pt.distante mai mari!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde ravenstein pe 19 Noi 2020, 12:50

Din ce stiu tikka are rate twist-ul de 1:11".
Din ce zicea maestrul V, in 308 din teava de 51 nu sunt pierderi mari de viteaza.
Legat de glont-ul in pricina, abia astept sa l testez sa vad ce poate.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde DART pe 19 Noi 2020, 16:28

ravenstein scrie:Din ce stiu tikka are rate twist-ul de 1:11".
Din ce zicea maestrul V, in 308 din teava de 51 nu sunt pierderi mari de viteaza.
Legat de glont-ul in pricina, abia astept sa l testez sa vad ce poate.


Orice ar zice oricine...cronograful MagnetoSpeed este unul f. exact(poate cel mai exact de pe piata) din teava Blaser R8 standard in cal.308win care are lungimea de 58 cm si twist 1:11" (la care eu masor vitezele constant) se inregistreaza o pierdere de viteza importanta fata de ce declara unii producatori !Cand fac masuratori fac minim pt. 10 cartuse!

De ex.

1.Hornady ELD-X P.H-178 gr-viteza declarata de producator pe cutie este 2600ft/s= 792,5 m/s media vitezelor masurate de mine la temp. de 6 C=757,5 m/s,aceeasi munitie la temperatura de 19 C=763m/s.La un alt lot aceeasi munitie la 16 C=782 m/s.La fel alt lot la 15 C=784m/s.
2.RWS Evo 183 gr viteza enuntata de producator=750m/s media vitezelor masurate de mine la 15 c = 740 m/s
Singura munitie unde diferenta este neglijabila la ce am masurat este Norma BondStrike! Enunta 800m/s de masurat am masurat in medie 798m/s atat ES-ul era mic cat si S.D-ul pt. asta am cumparat 200 buc.

Pierderile de viteza nu te influenteaza pe distante scurte dar sunt importante la distanta si trebuie sa stii de ele ca sa-ti poti construi o curba balistica cat mai aproape de adevar!Altfel una introduci in calcul si alta iti iese!
Daca masori cu ce trebuie ai datele tale si te poti baza pe ele!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde violiv pe 19 Noi 2020, 17:45

Nu mi se pare suficient de corect semantic sa spui despre o munitie ca "pierde" din arma ta fata de ce declara producatorii.
Odata ca producatorii testeaza in tevi de 60 cm, daca e vorba de calibre standard, apoi ca testeaza din tevi speciale si, nu in ultimul rand, pentru ca obisnuiesc sa-si "umfle" numerele ... magneto si chrono pe scara larga, impreuna cu oficiile pentru protectia consumatorilor au fost si motivul "reducerii incarcaturilor" din ultimii ani la fabricanti europeni de renume. De fapt n-au redus nimic, doar au publicat numere mai aproape de realitate.

Intre 58 cm teava de Blaser si 60 cea de teste pierderea de viteza datorata lungimii tevii ar trebui sa fie sub 10 m/s...cam asa zic aia de-au tot taiat tevi. In mare cam acolo esti. Pana la 50 cm, adica o teava scurta, ai mai pierde max 20. Vorba ta, pe distanta scurta e fix-pix! Iar sa tragi la distanta mare dupa ce scrie pe cutie e prostie.

P.S. cum stii ca teava de la Blaser are 58 cm?
C-asa zic ei? Ai masurat pe afara? Ai masurat pe interior?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde DART pe 19 Noi 2020, 18:28

P.S. cum stii ca teava de la Blaser are 58 cm?
C-asa zic ei? Ai masurat pe afara? Ai masurat pe interior?


Am bagat in teva un "pufferpatrone" am inchis inchizatorul peste,am introdus tija mea rigida de curatare am facut semn in dreptul coroanei apoi am masurat,la asta am adaugat lungimea cartusului de percutie masurat cu sublerul.Mi-a iesit un total 583mm.

Din teava de Sauer 202 cu lungime de 670 mm (masurata la fel) aceeasi munitie Hornady ELD-X P.H 178 gr ( f.bine incarcata!) merge constant cu V0= 804 m/s (cu 12m/s mai mult decat indica producatorul) si asta din mai multe loturi.Nici Lapua Scenar-ul de 155gr(recunoscuta ca munitie de fabrica ingrijit facuta)nu este asa bun la masuratori(adevarul este si ca acest varf a fost gandit pt. un twist de 1:12" si o teva de 660 mm)!Este posibil ca twistul de 1:10"(in indicatie este!) asociat cu lungimea de teava de 670 mm sa "managerizeze" mai bine ELD-X-ul de 178 gr..inca!Pt.ca stim amandoi ca odata cu nr.de cartuse trase lucrurile se schimba ( un subiect f. interesant si acesta si fara sfarsit...)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde AXP pe 19 Noi 2020, 22:01

Interesant, ...,am masurat la R8 meu, teava standard de 58cm exteriorul, masurat cu vergeaua de la gura tevii la capul inchizator (inchizatorul inchis), imi da cica 56cm, ..., ceea ce ar insemna ca asta ar fi lungimea ei conventionala, cei circa 2cm se pierd cu sistemul de inzavorare in teava, specific acestei arme.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde mialxx pe 19 Noi 2020, 22:22

Servus la toata lumea. Cum v-am spus, eu folosesc aceasta munitie in doua calibre. In 308W o folosesc doar la pinda, pt. ca, combinatia arma/luneta nu permite alta „metoda“. Nu face pagube in vinat mai deloc, acum depinde si unde loveste capriorul. Nu am tras mai departe de 170m, nici terenul nu permite. In 30-06 il folosesc atit la goana cit si la pinda, am doi mistreti pusi jos cu acest glont, la dibuit. Unul lovit in git si unul in spatele blatului, amundoi cazuti in foc. Nici aici nu a facut pagube. Cel lovit in spatele blatului zici a o fost curentat. Glontul a intrat exact intre doua coaste si la iesire a rupt una. Ce-mi place la acest virf, este faptul ca expandeaza indiferent ce intilneste, tesut moale sau os.

Cum v-am spus, cu 308W nu am puscat mistret, pt. ca arma nu-i dedicata pt. asa ceva, si vinez doar ziua cu ea.
In schimb cu 30-06 vinez atit ziua cit si noaptea. Arma este Blaser R8, o am doar din Martie anul acesta, de aia nici nu am multi mistreti doboriti.
Eu compar acest virf cu H-Mantel. Inainte sa iau R8, am vinat cu o mixta tot Blaser cal. 7x65. Cu aceasta arma am folosit doar H-Mantel, pagube extrem de mici. Cu acest cal. am puscat 28 de mistreti intr-un an, la pinda si dibuit noaptea.

Ce-mi place la Speed, este razanta si gaura de iesire asigurata 100%.
Parerea mea este, ca nu ai ce gresi alegind acest virf, indiferent de cal. Cred ca 308W face fata cu brio, la fel si 30-06.
Eu folosesc ambele calibre cu virf de 10,7g

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde violiv pe 20 Noi 2020, 00:03

AXP scrie:Interesant, ...,am masurat la R8 meu, teava standard de 58cm exteriorul, masurat cu vergeaua de la gura tevii la capul inchizator (inchizatorul inchis), imi da cica 56cm, ..., ceea ce ar insemna ca asta ar fi lungimea ei conventionala, cei circa 2cm se pierd cu sistemul de inzavorare in teava, specific acestei arme.
Toate cele bune.


Prin conventie, lungimea tevii este considerata de la fata anterioara a capului inchizatorului la gura tevii. Lungimea activa este evident mai scurta, cu lungimea camerei cartusului.
Am intrebat mai sus pentru ca si mie mi-a dat ca si tie, atat la R93 cat si la R8 ... adica armele ar avea o lungime standard in ziua de azi, de 22", adica foarte-foarte aproape de 56 cm si nu 58 cm, cum e teava masurata pe afara.
Sambata bag nasul in dulap si iau toate tevile la masurat ... iar.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde Ghinda pe 23 Noi 2020, 09:14

Urmand sfat @Dart, am bagat un cartus pe teava, de percutie, vergeaua, si aia ar fi lungimea tevii. Reala. Si am 51 cm la un 243 de pe la Krico.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde drflorea pe 24 Noi 2020, 09:30

Am bagat in teva un "pufferpatrone" am inchis inchizatorul peste,am introdus tija mea rigida de curatare am facut semn in dreptul coroanei apoi am masurat,la asta am adaugat lungimea cartusului de percutie masurat cu sublerul.Mi-a iesit un total 583mm


masurat cu vergeaua de la gura tevii la capul inchizator (inchizatorul inchis), imi da cica 56cm


Doua metode de masurare diferite au dat rezultate diferite :D

O posibila explicatie este faptul ca vergeaua este prevazuta la capat cu un filet de diametru mic de ~1 cm lungime. Cartusul de percutie este ascutit la varf imitand forma glontului. Capatul filetat poate trece pe langa varful cartusului si se poate suprapune cu acesta pe o anumita lungime, iar aceasta lungime este considerata de doua ori in calculul lungimii tevii. La un cm suprapunere => doi centimetri eroare. :?
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde drflorea pe 24 Noi 2020, 13:15

Corectie: 1cm suprapunere = 1cm eroare
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde violiv pe 25 Noi 2020, 08:35

Nu stiu de unde a venit chestia cu cartusul de percutie ....
Tocmai ca sa nu existe tot felul de masuratori aiuristice, conventia e simpla - de la fata anterioara a capului inchizator la gura tevii.
Daca vrei mortis sa masori portiunea activa a tevii atunci exista tot felul de metode ... doar ca nu se foloseste uzual si nu apare asta decat in programe destepte.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde DART pe 02 Dec 2020, 17:02

drflorea scrie:
Am bagat in teva un "pufferpatrone" am inchis inchizatorul peste,am introdus tija mea rigida de curatare am facut semn in dreptul coroanei apoi am masurat,la asta am adaugat lungimea cartusului de percutie masurat cu sublerul.Mi-a iesit un total 583mm


masurat cu vergeaua de la gura tevii la capul inchizator (inchizatorul inchis), imi da cica 56cm


Doua metode de masurare diferite au dat rezultate diferite :D

O posibila explicatie este faptul ca vergeaua este prevazuta la capat cu un filet de diametru mic de ~1 cm lungime. Cartusul de percutie este ascutit la varf imitand forma glontului. Capatul filetat poate trece pe langa varful cartusului si se poate suprapune cu acesta pe o anumita lungime, iar aceasta lungime este considerata de doua ori in calculul lungimii tevii. La un cm suprapunere => doi centimetri eroare. :?


Salut!

Te rog arunca o privire aici ...

Imagine

Imagine

Acestea au fost" materialele" folosite ...vergeaua s-a suprapus 2,5 mm cu varful,plus/minus citiva sutimi probabil(am marcat locul pe varf cu carioca verde)...eroare in cazul meu este de 2,5mm.Acum cu ajutorul tau fac rectificare,masuratoarea finala a tevii este 580,5mm recunosc ca nu am tinut cont de suprapunere!
Aceasta a fost metoda si materialele folosite de mine,daca esti neincrezator in continuare in ce am masurat te invit sa refaci masuratura singur cu ce metoda doresti iti pun teava la dispozitie.
Teava a fost achizitionata de noua,din alta tara,in primavara lui 2013...si sunt f. multumit de ea.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde AXP pe 03 Dec 2020, 13:02

DART scrie:
drflorea scrie:
Am bagat in teva un "pufferpatrone" am inchis inchizatorul peste,am introdus tija mea rigida de curatare am facut semn in dreptul coroanei apoi am masurat,la asta am adaugat lungimea cartusului de percutie masurat cu sublerul.Mi-a iesit un total 583mm


masurat cu vergeaua de la gura tevii la capul inchizator (inchizatorul inchis), imi da cica 56cm


Doua metode de masurare diferite au dat rezultate diferite :D

O posibila explicatie este faptul ca vergeaua este prevazuta la capat cu un filet de diametru mic de ~1 cm lungime. Cartusul de percutie este ascutit la varf imitand forma glontului. Capatul filetat poate trece pe langa varful cartusului si se poate suprapune cu acesta pe o anumita lungime, iar aceasta lungime este considerata de doua ori in calculul lungimii tevii. La un cm suprapunere => doi centimetri eroare. :?


Salut!

Te rog arunca o privire aici ...

Imagine

Imagine

Acestea au fost" materialele" folosite ...vergeaua s-a suprapus 2,5 mm cu varful,plus/minus citiva sutimi probabil(am marcat locul pe varf cu carioca verde)...eroare in cazul meu este de 2,5mm.Acum cu ajutorul tau fac rectificare,masuratoarea finala a tevii este 580,5mm recunosc ca nu am tinut cont de suprapunere!
Aceasta a fost metoda si materialele folosite de mine,daca esti neincrezator in continuare in ce am masurat te invit sa refaci masuratura singur cu ce metoda doresti iti pun teava la dispozitie.
Teava a fost achizitionata de noua,din alta tara,in primavara lui 2013...si sunt f. multumit de ea.


Salutare,
Din curiozitate. Ce lungime exterioara are teava? Este originala Blaser sau alt producator? Profil standard sau altul?
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde DART pe 03 Dec 2020, 13:29

Salutare,
Din curiozitate. Ce lungime exterioara are teava? Este originala Blaser sau alt producator? Profil standard sau altul?


Salut!
Propun sa nu facem praf topicul acesta,pt. Blaser & Co. este deja un topic.
Asa ca la subiectul teva de Blaser (lungime/masuratori)propun ca aceasta sa fie ultima postare aici.
Da.Este teva Blaser R8 standard(produsa de Blaser),la acea data nu sunt sigur dar cred ca nu sa incumetat inca nimeni sa produca tevi custom pt. Blaser...
Nu am masurat teva pe exterior...dar ma gandesc ca cel mai simplu si apropiat de adevar ar fi sa pui teva demontata pe ceva pe plan pe verticala introduci o vergea care nu flambeaza apoi faci un semn la capatul tevii (nu la nivelul coroanei pt. ca este taiata in unghi)... si aia ar da lungimea exterioara.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde AXP pe 03 Dec 2020, 14:56

Multumesc, pentru raspunsul promt.
Intrebam de lungimea exterioara a tevii tale, cea aflata in discutie, nu despre cum sa o masor eu, pentru ca nu am acces la ea. Iar teava de la arma mea, cum spuneam deja, undeva mai sus, este masurata, are exteriorul de 58 cm, iar lungimea conventionala pe interior este de 56 cm.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde Dragan pe 03 Dec 2020, 23:42

Parca discutia era despre munitie RWS 308,nu despre cat de lunga sau scurta o are fiecare :lol: .Mare importanta o fi avand 2,3,4 milimetri la lungimea tevii.Va tot spune Violiv ca la distante pana in 300m,acei milimetri nu influenteaza tirul.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: RWS CARTUS 308WIN/SPEED TIP 10,7 gr

Mesajde DART pe 04 Dec 2020, 12:05

Dragan scrie:Parca discutia era despre munitie RWS 308,nu despre cat de lunga sau scurta o are fiecare :lol: .Mare importanta o fi avand 2,3,4 milimetri la lungimea tevii.Va tot spune Violiv ca la distante pana in 300m,acei milimetri nu influenteaza tirul.


Daca citesti cu atentie postarile atunci sigur ai vazut ca am facut apel sa nu mai iesim din cadrul subiectului... chiar daca pe alocuri exista o anumita legatura intre ele.Iti multumec ca ai atras inca o data atentia!
Personal eu nu gust fraze de genul "cat de lunga sau scurta o are fiecare..." la astfel de subiecte,dar nici nu fac caz din ele daca nu se repeta.
Analizeaza-ti textul postat si sigur vei vedea ca nu ai scris in el nimic despre cartusul RWS Speed Tip 10,7g sau despre un alt cartus tras din .308win.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate