Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:37

Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde popaliviu pe 17 Mar 2021, 19:52

Astăzi a ajuns presa( stația ) de reîncărcat și capsele. Am luat-o pentru calibrul 16 special, pentru că nu este muniția diversificată și extra kit pentru calibrul 12, să fie în casă :)) Mâine mă duc să cumpăr praf, alice și păhărele. Un lucru bun este că greutatea alicelor și a prafului nu trebuie cântărită, ( decât dacă vrei) are un tabel și niște bushing-uri, (reducții ) gradate .
Preț presă: 79,99€ , extra kit cal.12: 29,90€ , 200 capse percutoare 11€.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde violiv pe 18 Mar 2021, 07:51

Spor la treaba!
Sfatul meu este sa dai drumul din dozator la vreo 10-20 doze de praf si alice, pe care sa le cantaresti individual, sa vezi cam ce variatie ai.
Lee face scule accesibile ca pret dar la care precizia nu este tocmai de top. Iar dozatoarele automate scartaie si la case mai mari.
Daca scoate in limita a 5% raportat la doza dorita atunci poti sa o folosesti, la lisa nu e asa drastic. Daca ai variatii mai mari si asteptari sa-ti iasa cartuse mai bune ca alea de fabrica, atunci cantareste dozele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde popaliviu pe 18 Mar 2021, 08:29

Mulțumesc @violiv. O să le cântăresc încă o dată. M-am mai gândit aseară să desfac un cartuș de 16 fabricat de NSI, cu care am tras până acum la talere, să văd încărcăturile exact și să le cântăresc. Calibrul 16 vreau să fac o parte cartușe cu încărcătură slabă pentru talere( 24g ) și încă o parte pentru fazan, iepure. Ce am observat aseară, capsele pe care le-am luat eu, intră cu mâna în cartușe, deci sunt prea mici. Sau poate se mai umflă puțin marginea când le bag la presă, dar nu cred. Producătorul scrie că merg pentru calibrul 12, 16, 20. Dacă nu merg iau altele.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde drflorea pe 18 Mar 2021, 08:51

Ce am observat aseară, capsele pe care le-am luat eu, intră cu mâna în cartușe, deci sunt prea mici. Sau poate se mai umflă puțin marginea când le bag la presă, dar nu cred. Producătorul scrie că merg pentru calibrul 12, 16, 20.


Daca ti se pare ca nu sunt suficient de intepenite, le bati putin cu un ciocan :)) :)) :lol:

Adevarul este ca ma oftic ca la noi nu se mai pot incarca cartuse. Am prins spre sfarsit epoca cand se mai putea face asta legal, dar deja nu prea se mai gaseau componente. Nu am fost prea interesat de acest lucru intrucat se gaseau cartuse bune pe piata (cal12) si daca trageai line, era mai scump reincarcatul, dar odata cu interzicerea plumbului in zonele umede subiectul redevine de actualitate.

Chiar daca probabil inca o perioada va fi legala munitia cu plumb la camp, nu o vei mai gasi in magazine... si eu care tocmai ma imprietenisem cu drilingul meu :((
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde Sly_Fox pe 18 Mar 2021, 15:50

popaliviu scrie: Ce am observat aseară, capsele pe care le-am luat eu, intră cu mâna în cartușe, deci sunt prea mici. Sau poate se mai umflă puțin marginea când le bag la presă, dar nu cred. Producătorul scrie că merg pentru calibrul 12, 16, 20. Dacă nu merg iau altele.

Este normal să intre împinse cu mâna. Capsele potrivite intră împinse cu mâna, simțind în același timp o mică rezistență. Problema este să nu se miște după fixare sau să cadă la scuturarea tubului. Pe vremea când încărcam, băgam capsele cu mâna, apoi le presam ușor în tub cu ajutorul unei unelte rotunde din lemn (utilizată și la fixarea burelor), astfel încât să ajungă la nivel.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde popaliviu pe 03 Mai 2021, 21:54

Mi-au venit alicele, pulberea și păhărelele alaltăieri, trebuie să mă apuc de confecționat cartuse :ymparty:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde popaliviu pe 05 Mai 2021, 00:27

Primele 4 cartușe calibrul 16. Nu prea le sertizează bine, dar cartea spune că trebuie puțin jonglat cu bushing-urile. Plus că eu nu am găsit pulbere de care au cei de la LEE în tabel, dar am pus o măsură puțin mai mare decât minim. Și burele pe care mi le-a comandat armurierul sunt puțin cam mari. Mă duc mâine la poligon să le fac proba la astea 4. Presa merge de minune. Primul post scoate capsa trasă și redimensionează cartușul, al 2-lea post bagă capsă nouă și scoate matrița ce a redimensionat, al 3-lea bagă pulbere și alice, al 4-lea se împarte în 2: sertizare cu 6 și cu 8 colțuri, iar al 5-lea și ultimul închide și presează complet. Singurul dezavantaj este că dacă ai greșit măsura (bushingul) trebuie să golești presa de pulbere și alice ca să o schimbi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Presă reîncărcare cartușe LEE LOAD ALL 2

Mesajde popaliviu pe 05 Mai 2021, 00:33

Apropo, a avut dreptate @Sly_Fox. Capsele intra ușor (cu mâna), dar de fapt după ce trec de postul 2, se fixează bine în cartuș. Pentru că nu trebuiesc puse cu mâna în cartuș, ci în presă într-un orificiu al postului 2.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate