Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Ian 2022, 12:57

Geco ZERO Bleifrei

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

Geco ZERO Bleifrei

Mesajde popaliviu pe 31 Oct 2021, 01:04

Am luat ieri o cutie de muniție fără plumb, Geco ZERO .30-06, 8.8g /136 gr. ,să o încerc cum merge din Tikka, și în același timp pentru că nu au vârf moale, ca să se deformeze în încărcător. Dar și că nu am găsit ce căutam, RWS Testpack, pachetul cu 20 de cartușe, de 4 feluri diferite. :D
Vroiam să vă întreb ce înseamnă de fapt culoarea mai deschisă de la gâtul cartușului, unde este sertizat. Eu credeam că sunt cartușe reîncărcate, sau mai slab calitativ, dar un vânzător de la un magazin de arme mi-a zis că așa este muniția foarte bună...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Locaţie: Salzburg Austria

Re: Geco ZERO Bleifrei

Mesajde Croco pe 31 Oct 2021, 09:53

Annealing, pe romaneste “revenire”.
Este un proces metalurgic de omogenizare a materialului (in cazul de fata aliajul din alama) prin incalzire si expunere, precise. Relativ precise!
De ce mai cumperi munitie? Testele de pana acum acopereau costul echipamentului.
Croco
Veteran

Locaţie: Ilfov

Mesajde Croco pe 31 Oct 2021, 09:56

Varfurile au comportament diferit! Ele se masoara ca: distanta pana la vanat, viteze, diametru odata expandat, masa, etc. Iti alegi varful si viteza!
Croco
Veteran

Mesajde popaliviu pe 31 Oct 2021, 10:48

Din păcate nu am timp deocamdată :| . Am luat presa pentru muniția de lisă și am montat-o doar de 2 ori #-o
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2021, 12:51

Vârfurile astea așa ușoare de 8,8 grame nu prea merg bine din toate armele 30.06 Sprg care au pasul ghinturilor de 1:10. La ce vrei să le utilizezi, poligon sau vânătoare?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Terra

Mesajde violiv pe 31 Oct 2021, 13:00

8,8 g din cupru au lungime ca de un 10,x g din plumb. Nu tine de pasul ghinturilor nepotrivirea, care, apropo, la Tikka in 30-06 este 11". Grupajele slabute la munitii monolit din unele arme se pare ca se datoreaza mai mult lungimii "freebore".
Dar merita incercat ca n-ai cum sa vezi altfel.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde popaliviu pe 31 Oct 2021, 13:50

Ma gândeam pentru căprior, vulpe, șacal. Știu că am întrebat aici ce cartușe merg bine din Tikka și am primit vreo 2-3 variante. Hornady, Norma, Sako. Le-am luat pe toate, de tras am tras doar cu Sako și Hornady. Cu Hornady SST de 180gr, am tras vreo 10 cartușe la poligon mai săptămâna trecută și m-au zdruncinat cam bine :)) Dar la vânătoare nu am simțit reculul, probabil de adrenalină, toți ceilalți factori din teren. Vreau să găsesc un cartuș cu un vârf (o greutate) potrivit(ă) pentru mine, exact cum îmi spunea @violiv :) în alt topic. Am zis să fac proba la unele din astea "prietenoase cu natura" și aveam dilema aia cu gâtul cartușului mai deschis la culoare, ce o însemna.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde popaliviu pe 31 Oct 2021, 13:53

Freebore parcă am învățat la cursul de vânătoare, este distanța pe care o parcurge proiectilul, din cartuș până ajunge la ghinturi? Sau încurcai eu borcanele?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde TudorB pe 31 Oct 2021, 14:33

Incercat in poligon!
Parfum!
Curios cum merge in porc. Din perspectiva mea, un varf super cinstit.
Eram cu gandul la el de cand am vazut ca apare.
Dar, intre timp, am experimentat si altceva si am renuntat la Geco Zero.
Una peste alta, e super super cinstit acest varf si la pret si la potential!
Toate acestea, din perspectiva mea.

TudorB
TudorB
Membru important

Mesajde TudorB pe 31 Oct 2021, 14:35

Si pentru iteratia de mai sus, Nu, nu incurci borcanele.
Aia e freebore.
TudorB
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2021, 14:43

violiv scrie:8,8 g din cupru au lungime ca de un 10,x g din plumb. Nu tine de pasul ghinturilor nepotrivirea, care, apropo, la Tikka in 30-06 este 11".

Drept este că nu am încercat din acestea din cupru, ușoare, am încercat foarte ușoare din cele standard, cu plumb, iar acelea nu prea mergeau bine din țevile cu pasul de 10''. Eu m-am gândit că există o nepotrivire între gramaj și pasul ghinturilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde violiv pe 31 Oct 2021, 18:28

De incercat am incercat si eu. Depinde mult de varf. Eu cred ca problema grupajelor nu prea stralucite se datoreaza "gamei" produselor de acest fel. Adica, 90% sint cartuse din gama cea mai de jos de preturi, incarcate mai "aproximativ", cu proiectile din alea care se vand la kilogram, nu la bucata.
Daca incerci munitie premium o sa ai surprize placute. Din pacate, ideea folosirii unui varf usor-usor in calibre mai mari este sa-l tragi mult si ieftin ... si asta nu prea merge cu grupaje stranse.
violiv
Veteran

Mesajde violiv pe 31 Oct 2021, 18:39

TudorB scrie:Incercat in poligon!
Parfum!
Curios cum merge in porc.

TudorB

Cu ceva ani in urma a aparut ideea unor proiectile super-usoare pentru diametru si lansate la viteze foarte mari. Pe plaiurile noastre au facut oarece valuri KJG-urile de la Sax dar si altele. Dupa o perioada de mare elan, utilizatorii consecventi le-au cam abandonat.
Avantajul razantei bune pe distante vanatoresti un pic extinse nu a compensat ranile mari si urate facute in animale mici si problemele de eficienta in animele mari, mai ales la focurile plasate mai putin perfect.
Adica, mai pe scurt, niciunul din vanatorii cunoscuti care au imbratisat cu mare avant KJG-urile, nu-l mai foloseste astazi la porc, cel putin nu in goana.
Eu am invatat ca porcului ii trebuie si un pic de masa la proiectil.
Din ce am mai citit pe la nemti pare ca noul Speed Tip Pro, de 10,7 g in cal. 30, ar face neasteptat de bine la porc, neasteptat pentru masa lui relativ mica. Mai jos de atat eu n-as incerca. Sint prea multe proiectile bune de ~11-12 g ...
violiv
Veteran

Mesajde TudorB pe 31 Oct 2021, 21:11

Absolut Voi!
Eu, ca copii, nu am vrut sa ii cred pe altii si am zis sa incerc pe propria piele.
Dupa ce am incercat calibre, am gasit jucaria care mi se potriveste si desi mi ar fi placut un 308win sau 270win a fost sa fie .30-06
Si pentru ca imi doream o anumita capra :) am zis sa incerc KJG ul. Care, fara doar si poate e super super constant.
Dar, cam tot in acea perioada, am inteles faptul ca daca vrei sa ai si de aia, si de aia, si de aia lalta… tre sa ai multa rabdare… asa ca, dupa ce stii ce vanezi, alegi calibrul, apoi, varful si mai apoi producatorul.
Asa ca, avand ordinea un pic inversata, pe calibrul meu, imi trebuia un varf pt acea capra, apoi un varf pt porc si apoi un varf pt caprior.
Dar, dupa ca am avut varful, mi am dat seama ca foarte foarte important este incarcarea. Si asa am ajuns la KJG care este incarcat manual si pentru acele situatii, merita pentru mine sa le am. Si da, sunt asa cum e reclama.
Asa ca, acum le am. Chiar prwa multe ca asa a fost sa fie! :) dar nu cer mancare :)

Pt porc ai caprior, Geco Plus fara probleme.
Dar, dup ce am poluat un pic topicul, pot spune ca Zero este la 30% din banii lui KJG, si pentru distante medii, grupeaza f bine din pusca mea.
Geco a investit mult in tehnogie si nu mai sunt diferenta asa de mari la incarcarea cu pulbere. Media unei cutii, pe incercate, in .30-06 din seria noua este de 13% la 20 buc dar nu au fost 5 cu cantitate identica de publere.
La KJG nu exista asa ceva.
Asadar acum, ca am zgnadarit din nou subiectul, mai am 10 buc de Zero si daca ma lasa nevasta la vanatoare :))) saptamana viitoare sper sa am feedback pe Geco Zero la porc.

TudorB
TudorB
Membru important

Mesajde popaliviu pe 01 Noi 2021, 08:21

Din câte văd pe site la ei, Sax KJG este 88 € o cutie cu 20. Eu am dat 64 € pe cutia de Geco ZERO, nu este foarte mare diferența. Sunt in gamă de preț cu RWS. Săptămâna asta cred că joi sau vineri mă duc la poligon și revin cu informații :)
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde popaliviu pe 15 Dec 2021, 22:05

Am fost azi să reglez arma cu muniția asta. Primul foc, sălbatic, focul 2 și 3 au mușcat unul din altul, după ce am adus reticulul în mijlocul țintei, am tras ultimul grup de 4, apoi am împachetat și plecat.
De sărbători mă duc cu plugușorul la vulpi și șacali. :ymdevil: %%-
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde popaliviu pe 16 Dec 2021, 22:03

Tind să cred că primul foc a tras stânga din cauza dopului din gura țevii ( gun plug ).Am uitat să îl scot. Altfel nu îmi închipui de ce următoarele 2 s-au încălecat. Cu toate că pe ambalaj este scris : "nu influențează traiectoria proiectului " . Zice că este aruncat de gaze afară. Concluzia este că nu mai folosesc așa ceva.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde violiv pe 17 Dec 2021, 00:05

Eu tind sa cred ca primul a fost "foc de trecere". Si ai avut noroc ca a fost doar unul. Dopul n-are nimic de-a face cu asta.
violiv
Veteran

Mesajde popaliviu pe 17 Dec 2021, 00:51

Ce înseamnă "foc de trecere"? Că am schimbat muniția? :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde laurul pe 17 Dec 2021, 14:15

popaliviu scrie:Ce înseamnă "foc de trecere"? Că am schimbat muniția? :-?

Fix asta.
Pana ai mânjit ghinturile cu noul aliaj.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde popaliviu pe 17 Dec 2021, 16:16

Am înțeles. Mulțumesc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde violiv pe 18 Dec 2021, 00:06

Parte din viteza la gura tevii, necesar sa fie cat mai constanta posibil pentru grupaje stranse, este data de frecarea cu teava.
La schimbarea munitiei sau dupa curatare "bec", din aia cu decuprare, bla-bla, vitezele primelor cartuse pot varia chiar mult pana cand teava se acopera pe interior, prin toate imperfectiunile microscopice, cu aliajul camasii proiectilului.
In general, proiectilele ce difera mult la exterior de clasicul Cu-Zn, necesita mai multe focuri de trecere. Adica monolitele, cele "nichelate" sau cele "vopsite" cu negru sint mai pacatoase daca le amesteci cu altele.

Acelasi lucru se intampla daca stergi prea mult teava de la o zi de vanatoare la alta. Primul foc, cel numit de americani "foc din teava rece" se duce in alta parte, mai putin sau mai mult. Pare-se ca asta tine mai mult de curatat decat de rece si cum, la vanatoare primul foc e cel mai important ....
violiv
Veteran

Mesajde popaliviu pe 18 Dec 2021, 08:31

Am curățat-o cu șnur(Boresnake) și Balistol normal. Nu am băgat chimicale puternice. În schimb la lisa Merkel i-am dat chimicale(RoblaSolo) până i-au ieșit pe nas, ca să iasă zgârieturile de la peria aia afurisită :lol: .
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde radubichis pe 18 Dec 2021, 10:49

popaliviu scrie:Ma gândeam pentru căprior, vulpe, șacal. Știu că am întrebat aici ce cartușe merg bine din Tikka și am primit vreo 2-3 variante. Hornady, Norma, Sako. Le-am luat pe toate, de tras am tras doar cu Sako și Hornady. Cu Hornady SST de 180gr, am tras vreo 10 cartușe la poligon mai săptămâna trecută și m-au zdruncinat cam bine :)) Dar la vânătoare nu am simțit reculul, probabil de adrenalină, toți ceilalți factori din teren. Vreau să găsesc un cartuș cu un vârf (o greutate) potrivit(ă) pentru mine, exact cum îmi spunea @violiv :) în alt topic. Am zis să fac proba la unele din astea "prietenoase cu natura" și aveam dilema aia cu gâtul cartușului mai deschis la culoare, ce o însemna.

Din Tikka ,Sauer ,Blaser ,Mauser merge foarte bine Hornady Precision Hunter de 11,5 g (178 grains) . Incearca-le
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde Croco pe 18 Dec 2021, 10:57

popaliviu scrie:Am curățat-o cu șnur(Boresnake) și Balistol normal. Nu am băgat chimicale puternice. În schimb la lisa Merkel i-am dat chimicale(RoblaSolo) până i-au ieșit pe nas, ca să iasă zgârieturile de la peria aia afurisită :lol: .

Si? Au iesit zgarieturile? Sau pe nas?
Croco
Veteran

Mesajde violiv pe 18 Dec 2021, 11:15

Balistol e un ulei despre care fabricantul zice ca face minuni. Da' e un ulei.
Dat pe teava si apoi tras prin acea teava vei pati la fel de fiecare data.

Cu multi ani in urma, un coleg de forum ne-a spus (da' nu-l credeam atunci) ca cele mai multe arme de azi, in special cele cu tevi ghintuite, se strica din curatat nu din folosit.
violiv
Veteran

Mesajde popaliviu pe 18 Dec 2021, 13:08

radubichis scrie: Din Tikka ,Sauer ,Blaser ,Mauser merge foarte bine Hornady Precision Hunter de 11,5 g (178 grains) . Incearca-le

Am tras cu Hornady SST de 180 gr. într-un vulpoi imens, adevărul este că a fost cam aproape, 40-50 m și a sărit o bucată din el vreo 3 m în sus. De asta am căutat un gramaj mai mic, să văd cum se comportă. Și cel mai mic a fost ăsta din titlul topicului. Am vrut să iau Sako SP ăla de 8g, pe care l-am luat în vară,pentru că mi-a plăcut, dar nu am mai găsit niciunde.

Cu Balistol am dat la început, după am curățat cu tampoane până a rămas uscat și complet alb pe ele.
Nu știu cum își curăță alții, dar eu așa am învățat din stagiatura de vânător, plus că așa recomandă fabricantul armei, ca arma să fie curățată după fiecare ședință de vânătoare/poligon. Chiar dacă trebuie să trag de fiecare dată prin țeavă ca să reglez punctul de impact, măcar mă antrenez mai mult :D

Croco scrie:
popaliviu scrie:Si? Au iesit zgarieturile? Sau pe nas?

Au cam ieșit :))
Am luat un șnur pentru calibrul 12 zilele trecute, că nu aveam și am văzut că au mai dispărut din zgârieturi.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2021, 16:12

Dacă au dispărut înseamnă că nu erau zgârieturi, ci urme lăsate de către peria de sârmă în pelicula fină formată din reziduuri, eventual plastic de pe la bure. Am pățit și eu, în special când rămânea plastic sub formă de peliculă. Greu de tot îndepărtam acel strat, și până se ducea tot apăreau urme ca niște zgârieturi.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde violiv pe 19 Dec 2021, 21:08

De acord cu stersul armei dupa fiecare iesire. Si pe afara si pe interior. Eu nu folosesc ulei pe teava decat daca arma va sta mult in rastel. Armele "de zi cu zi" primesc unu-doua tampoane stropite cu un diluant apoi unu-doua uscate. Diluantul fiind unul din cele pentru lacuri-vopsele, pe baza de hidrocarburi aromate. Am constatat ca e suficient ca sa curete funingine, urme de ardere, eventual apa din condens dar se evapora si nu influenteaza deloc urmatorul foc.

Iti poti gasi o metoda personala de curatare minimala, eficienta si care sa nu influenteze tirul prin incercari. Oricum, uleiul mi s-a parut cea mai putin nimerita pentru interiorul tevii si-l pastrez pentru exterior.
violiv
Veteran

Mesajde Croco pe 20 Dec 2021, 10:20

Cunosc pe cineva, care, la teava ghintuita, avea 500 de cartuse trase si nicio curatare temeinica! Dupa fiecare tragere, trecea sarpele de doua - trei ori prin teava. Uscat!
Personal, arma ghintuita o curat dupa 100-150 cartuse, nu folosesc uleiuri, hidrocarburi, niciodata. Doar chimicale! Cate bordeie atatea obiceiuri. Apropo, lisa nu o curat! O data la 3-4 ani; nici nu prea o folosesc, cam de 10 ori pe sezon!
Concluzie: freaca la fiare pana ti se ia de ele, apoi le privesti obiectiv!
Croco
Veteran

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante