Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:32

Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde dtdpuu pe 10 Dec 2021, 22:58

Ghid de re-incarcare pentru vinatoare 3 - Echipamente, Proces/Operatii


Dupa cum am specificat in partea de Introducere acest ghid este relativ la experienta si necesitatile mele de re-incarcare, asadar voi prezenta:
  • Echipamentul meu de reincarcare si citeva comentarii despre fiecare dispozitiv
  • O trecere in revista a operatillor pentru procesul meu re-incarcare. Urmeaza sa vorbim mai pe larg de operatiile importante cind trecem la re-incarcare propriu-sisa, in partile urmatoare

Echipamente

Se pot scrie tomuri intregi despre echipamentele de re-incarcare si inovatia in domeniu nu pare sa incetinesca, dimpotriva. Ca incepator am avut si eu dificultati in a intelege ce face fiecare dispozitiv, ce avantaje si dezavantage prezinta fiecare.

In materialul urmator o sa prezint echipamentul meu si comentarii despre alegere fiecaruia, eventual subtitutia lor sau eliminarea …daca vrem sa reducem costul.

Echimpamentul meu este ceea ce consider un echipament suficient si oarecum tipic pentru un pasionat care incarca cartuse de carabina in numar relativ mic (pina la sute/calibru). Dotarea mea sacrifica timpul pentru precizie si cost. Cel mai probabil voi mai cumpara cite ceva pe ici pe colo pentru a automatiza unele operatii, dar nu e obligatoriu.


Exista o serie de echipamente care trebuie bineinteles cumparate, dar sint citeva echipamente care ajuta enorm si care le putem confectiona singuri:
  • 2 cutii pentru tuburi, una va fi Sursa si cealalta Destinatia - o operatie completa consta in a lua un tub din cutia Sursa, a executa Operati propriu zisa (de-capsare spre exemplu) si al pune in cutia Destinatie. Este important ca aceste cutii sa fie transparente, astfel nu exista ambiguitatea ca nu este nici un tub “piti” in Sursa. - Fig.1
  • Imagine
    Fig.1 "Sursa" -> "Operatie" -> "Destinatia"

  • Bormasina este folosita in a automtiza toate operatiile rotative - si multe din scule sint rotative. Practic sculele de mina se prind in mandrina si in o gramada de efort il face bormasina - Fig2.

  • Imagine
    Fig.2 Bormasina - extrem de utila la apropape prelucrarile tubului

  • Tavita de luat pulbere. Pulberea vine de la producator in borcane care sint greu de accesat cu lingurite calibrate. Folosec o tavita adhoc care perminte accesul usor cu lingurita calibrata - Fig. 3

  • Imagine
    Fig. 3 Tavita de pulbere adhoc - o cutie de munitie veche

  • Cirpe de sters tuburi, curat vazelina de ungere etc. Pare hilar sa enumerez cirpele, dar daca turnati pulbere pe un git de tub are are inca vazelina la gura, ghiciti unde se prind granulele de pulbere? Fig. 4

  • Imagine
    Fig. 4 Vazelina folosita la ungere tuburuilor inainte de re-dimensionare si....cirpa aferenta :-D


Echipamentele cumparate sint impartite pracitc in doua categorii mari:
  • Echipamentele de masurare
  • Echipamente de re-incarcare propriu zisa

Atit cele de masura cit si cele de re-incarcare pot fi la rindul lor:
  • Universale - le puteti folosi la mai multe calibre, adica le cumparati odata
  • Specifice unui calibru - deci trebuie sa le cumparati pentru fiecare calibru (oneori daca tubul e comun, puteti sa le re-utilizati)

Echipamente de masura

Cum am mai spus puteti sa cheltuiti o avere doar pe aceste echipamente…dar nu e nevoie pentru a construi o munitie vinatoreasca precisa si de caliate .

O sa trec in revista echipamentele fara a petrece prea mult timp pe ele, o sa vedem in amanunt cum se folosec si la ce sint utile, in partile urmatoare. Asadar, urmatoarele echipamente consider ca sint utile pentru re-incarcarea de precizie:
  • Sublerul - echipament obligatoriu, este universal. Il veti folosi foarte des la multe operatii - Fig. 5

  • Imagine
    Fig 5. Subler digital (mai usor si rapid de folosit)

  • Scule de masurat “headspace”, unul din cele 2 este obligatoriu si este specific calibrului (respectiv clasei de tuburi de fapt):
    • Mircometru RCBS (acesta il folosesc). Daca folositi aceasta scula mai e nevoie de un sablon calibrat pentru camera cartusului, acesta foloseste pentru a calibra mircometrul pe zero. - Fig. 6 si Fig. 7
    • Imagine
      Fig. 6 Micrometru RCBS si tubul de masurat

      Imagine
      Fig. 7 Micrometru RCBS - masurare tub

    • Sabloane de masura - Hornady (nu le folosesc pentru ca am luat micrometrul). Aceasta sint niste sabloane calibrate care se ataseaza la subler si permit masurarea headspace Fig. 8

    • Imagine
      Fig. 8 Masurare tub cu sablonul Hornady si subler.

  • Tija si Sabloane calibrate pentru a masura asezarea glontului in tub (Hornady) - obligatoriu si specific calbrului- Fig.9
  • Imagine
    Fig.9 Tije si sabloane Hornday pentru masura asezarii glontului in camera cartusului

  • Cintar - universal si obligatoriu. Cintarul e folosit pentru a masura pulberea si este foarte precis. De asemenea se poate folosi pentru sortari de tuburi, gloante, etc. dupa greutate. Exista variante mecanice si electronice. Cele mecanice sint precise, mai putin influentate de temperatura…dar mai lente de folosit. Cele electronice erau scumpe acum sint rezonabile ca pret si calitate - Fig. 10
  • Imagine
    Fig.10 Cintar de precizie

    Micrometru pentru a masura grosimea giturilor de tub - este optional si nu e specific unui calibru. L-a folosit la sortari de tuburi si apoi pentru a calibra alezarea gitului. DAR nu stiu daca a meritat precizia. Puteti atinge 0.5 MOA in general si fara aceata operatie. Fig. 11
    Imagine
    Fig. 11 Micrometru cu cap rotund

  • Comparator de asimetrie - optional si unversal. Aceasta este o scula care masoara asimetria gloantelor, tuburilor, cartuselor incarcate, in diferite puncte. Functioneaza pe principiul unei tije de palpare care se sprijina pe suprafata de examinare. Spre exemplu pentru a vedea asimetria Corpului unui tub, palaptorul se sprijina pe corpul tubul si tubul se roteste pe un ghidaj. Poate fi util in sortare initiala de componente si verificarea calitatii muniei finale. Peronal cred ca pentru vinatoare nu e nevoie daca incepeti cu tuburi si componente de calitate (care in ziua de azi sint multe) si urmati un proces pentru incarcarea de precizie. De asemena nimic nu va spune mai bine dac munitia de calitate decit grupurile finale.

  • Sablon de verificat dimesiune tub - optional si specific calibrului. Un fel sablon calibrat unde se intruduce tubul si il verifici daca e dimensional Ok. Eu nu il prea folosesc.



Echipamente de reincare

Din nou lista poate fi lunga si depinde si de procesul pe care il folositi. Aceasta este lista pentru procesul meu care…dupa cum am spus cred ca este tipica pentru pasionati:
  • Presa principala, pentru re-dimensionare tuburi - obligatorie, universala. Este piesa de rezistenta a intregului proces de re-incarcare. Prin schimbarea matritelor, presa executa diferite operatii (re-dimesionare, asezare proiectil, sertizare, etc.). Dintre toate operatiile re-dimensionarea este o operatie care pune forta si presiune pe tub, din aceste motiv aceast presa trebuie sa fie de calitate Fig. 12
  • Imagine
    Fig. 12 Presa "de forta"
  • Presa aditionale (pentru asezare proiectil, de-capsare, etc.) - optionale si universale. Aceste prese sint conveiente si nu trebuie sa fie la fel de puternice ca si presa “principala”. De asemenea se poate si fara ele. Convenienta care o aduga este ca se poate lasa matrita in ea si atunci nu mai e nevoie sa re-ajustezi/calibrezi matrita de fiecare data cind schimbi calibrele sau operatia. Pur si simplu schmbi presa si matrita care e in ea e deja calibrata si destinata calibrului care vrei sa il incarci.De asemenea am o presa de mina unde tin matrita de de-capsare si….acolo ramine veci. Eu folosecs prese aditionale pentru ca sint ieftine si convenabile…dar cum spun pot lipsi. Compromisul e timpul se re-ajustare si poate inca citeva tuburi rebut. Fig. 1, Fig. 13 si Fig. 14
  • Imagine
    Fig. 13 Presa mica - folosita la operatii care nu necesita forta

    Imagine
    Fig. 14 Presa "de forta" in comparatie cu Presa aditionala

  • Curatator buzunar tub - doua tipuri, universale si obligatoriu. Pentru boxer primed exista 2 dimensiuni mici si mari. Adica mici pentru calibre de genul 223 si mari pentru calibre de genul 308. Scopul lui este de a inlatura toate reziidurile din Buzunarul Tubului dupa de-capsare Fig. 15
  • Imagine
    Fig. 15 Curatator buzunar tub

  • Alezare buzunar tub - doua dimensiuni universale, oblibatoriu. Scopul lui este de a aleza buzunarul tubului la aceeasi dimensiune standard pentru toate tuburile Fig. 16
  • Imagine
    Fig. 16 Dispozitiv de alezare buzunar tub

  • Matritele :
    • De re-dimesionare Tub (cel putin una e obligatorie si specifica calibrului) exista doua tipuri:
      • Re-dimensionare completa (Corp+Git) + de-capsare - Fig. 17
      • Re-dimensionare git (...doar Git)+ de-capsare + de-capsare
    • De-capsare - relativ universala si optionala. Exista matrite care fac doar decapsarea (desi cele de de-capsare executa aceasta operatie oricum) si in opinia mea ajuta la precizie sa facem decapsarea separat si deci eu o fac. Dar se poate fara ea pentru ca matritele de re- dimesionare executa si operatia de de-capsare - Fig. 1
    • De asezare a proiectilului - obligatorie si specifica calibrului. Cum ii spune numele rolul ei este sa aseze proiectilul in gitul tubului. Fig. 15, Fig. 17
    • Matrita de sertizare - optionala si specifica calibrului. Aceasta este utilizata pentru a aplica o seritzare a gitului tubului pe proiectil. Scopul este de retine proiectilul mai strins in gitul tubului pentru a nu iesi din tub din cauza recului. Se folosesc uneori la armele semi si leve action. Peronal cred ca se poate fara ele si tensiunea din Gitul Tubului e suficienta.
    • Imagine
      Fig. 17 Matrite de re-dimensionare completa si asezare a proiectilului

  • Alezare Gaura Flacarii Capsei - pentru a avea o flacara uniforma de la foc la foc vrem ca acest canal al flacarii de initiere dintre Capsa si Corp sa fie consistent de aceeasi dimensiune si lungime intre tuburi - Fig. 2 si Fig. 18
  • Imagine
    Fig. 18 Alezor canal flacara montat in mandrina bormasinii

  • Alezare lungime toatal Tub - in procesul de re-dimensionare completa Tubul se lungeste si trebuie adus in dimensiunile specificate de standard. Acest lucru se face prin alezarea gitlului astefle incit tubul sa fie in dimesiunile si tolerantele specificate in standard.- Fig. 19 si Fig. 20
  • Imagine
    Fig. 19 Alezor simplu - suficient pentru re-incare pentru vinatore

    Imagine
    Fig. 20 Alezor de precizie - permite o alezare mai simetrica a suprafetelor

  • Tavite suport tuburi - Se folosesc la incarcarea Tubului cu pulbere - Fig. 21
  • Imagine
    Fig. 21 Suport tuburi

  • Masurator volumetric de pulbere - optional si universal. Aceste sint recipiente care au capacitatea de a descarca un volum fix de pulbere odata. Volumul este reglabil cu un surub micrometric. Acesta este util si aproape obligatoriu dar se poate si fara el daca incarcati zeci de cartuse odata si nu sute. Personal nu il prea folosesc foarte mult, cintaresc fiecare incarcatura, oricum nu e util in primul ciclu de testare. - Fig. 22
  • Imagine
    Fig. 22 Masurator volumetric pulbere

  • Picurator de finete (in engleza powder trickler, traducera e ciudata dar potrivita) - obligatori si universal. Scopul lui ese de a picura granule de pulbere cu precizie atunci cind cintarim o sarcina de pulbere…ultimele picaturi. Incarcare grosiera se face cu altceva.- Fig. 23
  • Imagine
    Fig. 23 Picurator de finete, il folosesc la fiecare incarcatura

  • Lingurite calibrate - eu le folosesc extensiv dar sint facultative si oarecum specifice incarcaturii, deci calibrului…insa sint foarte ieftine. Rolul lor este de a lua o incarcatura prestabilita de pulbere, apropiata de sarcina finala si restul se aduga cu Picuratorul. Fig. 24
  • Imagine
    Fig. 24 Set de lingurite calibrate pe diferite volume

  • Capsator - obligatoriu, si unversal. Acesta are rolul de aseza Capsa noua in Buzunarul Tublui. Exista multe feluri, dar eu folosesc unul manual, in asa fel iti dezvolti simt si fiecare Capsa e asezata la fel ca cealalta. - Fig. 25
  • Imagine
    Fig. 25 Capsator manual

  • Inlaturare bavuri la gura tubului - Fig. 26
  • Imagine
    Fig. 26 Dispozitiv de inlaturare bavuri dupa alezare gura tub



Procese si Operatii

Pentru ca re-incarea presupune multe actiuni repetitive, probabiitatea de a ne pierde atentia, si deci de a gresi, e mare. Este important sa va stabiliti un proces de care sa va tineti si care sa va ajute sa evitati erorile si accidente.

Asadar, procesul pe care mi l-am dezvoltat in timp, are scopul de a evita greselile si e bazat pe principiul simplitati. Adica execut doar o singura operatie pentru o singura manipulare a tubului. Practic , iau tubul din Sursa (Fig.1), execut o singura operatie (de-capsare spre exemplu) si il bun in Destinatie. Cind Sursa e goala si Destiantia a plina, le inversez si trec la urmatoarea operatie din secventa.. Secventa de operatii a intregului proces, este relativ prestabilita, nu exista ambiguitati si cum am spusi, nu fac mau multe operaii odata. Exista o singura exceptie de la aceasta regula, si o sa vorbim de ea in procesul propriu zis, si fac aceasta exceptie ca sa evit acidente la incarcare ,si mai tirziu la tragere.

Procesul meu consta in urmatoarea ordine de operatii:
  • De-capsare tuburi
  • Curatare buzunar capsa
  • Alezare buzunar capsa
  • Re-dimensionare tub
  • Ajustare dimensiune totala tub (alezare git tub) - Este important ca aceasta operatie sa se face dupa re-dimensionare
  • Eliminare bavuri git tub
  • Alezare/curatare canal flacara de initiere capsa - Este important sa fac aceasta operatie dupa alezarea dimensiunii totale a tubului.
  • (Optional pentru vinatoare) Alezare peretilor gitului tubului.
  • Curatare git tub pe interior
  • Capsarea tuburilor
  • Cintarire pulbere
  • Umplere tub cu pulbere
  • Asezare proiectil in gitul tubului- dupa acest pas avem cartuse complete
  • Inspectia finala
  • Testare in poligon

Operatiile pregatitoare ar fin in mare::
  • Alegere si selectie componente tuburi, pulbere, proiectile, capse
  • Inspectie tuburi initiale
  • Masurare camera cartus, si decizia pentru noua dimensiune tub
  • Masurare distanta canal ghinturi si decizia distantei de angajare ghinturi (ditanta dintre ogiva glontului si ghinturile din teava)
  • Ajustari de matrite in prese pentru toate dimensiunile dorite
Acum ca am trecut in revista echipamentele si seria de operatii, in capitolele urmatoare, vom vedea cum se folosesc echipamentele si o sa detailam aceste operatii mai amanuntime.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde dtdpuu pe 12 Dec 2021, 19:48

Pentru ca este atit de putin inters pentru acest topic (de inteles de fapt), o sa comasez urmatoarele capitole intr-unul singur. Sa fiu sincer am fost tentat sa renunt dupa fiecare capitol (am alte articole pe rol (constructii de arme, vinatoare)...car probabil sint mai interesante.)...Totusi am promis ca voi scrie despre acest topic si o sa il termin.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde Ghinda pe 12 Dec 2021, 19:52

Cristian, am citit, interesant. Dar nu pot să mă dau cu părerea, nu am făcut așa ceva. Și se pare că aici nu o să ajungem la așa ceva, cât de curând.
Deci bagă.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde RaduCR pe 12 Dec 2021, 21:46

dtdpuu scrie:Pentru ca este atit de putin inters pentru acest topic (de inteles de fapt), o sa comasez urmatoarele capitole intr-unul singur. Sa fiu sincer am fost tentat sa renunt dupa fiecare capitol (am alte articole pe rol (constructii de arme, vinatoare)...car probabil sint mai interesante.)...Totusi am promis ca voi scrie despre acest topic si o sa il termin.

Multumesc,
CristianC


Bună seara!
Faptul că există foarte putină documentație în limba româna despre acest subiect precum și faptul că tot ce găsim pe internet este in principal in limba engleză, cu termeni destul de specifici care nu sunt la îndemâna vorbitorului "ne-nativ" (greu de înțeles și pentru vorbitori nativi care nu au tangență cu domeniul), face ca subiectul să fie destul de "arid". Ca să nu mai vorbim de faptul că in țara noastră gândul reîncărcatului la domiciliu este considerat de autorități similar fluieratului în biserică.
Pentru un procent semnificativ din cititorii acestui forum informația este foarte interesantă dar nu vor să "fluiere în biserică" ("se sparie gândul" - ca să cităm din clasici!) .

Așteptăm cu nerăbdare continuarea!

Va mulțumesc pentru efortul pe care îl faceți pentru educarea acestei comunități!

RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde laurul pe 13 Dec 2021, 08:04

RaduCR scrie:
dtdpuu scrie:Pentru ca este atit de putin inters pentru acest topic (de inteles de fapt), o sa comasez urmatoarele capitole intr-unul singur. Sa fiu sincer am fost tentat sa renunt dupa fiecare capitol (am alte articole pe rol (constructii de arme, vinatoare)...car probabil sint mai interesante.)...Totusi am promis ca voi scrie despre acest topic si o sa il termin.

Multumesc,
CristianC


Bună seara!
Faptul că există foarte putină documentație în limba româna despre acest subiect precum și faptul că tot ce găsim pe internet este in principal in limba engleză, cu termeni destul de specifici care nu sunt la îndemâna vorbitorului "ne-nativ" (greu de înțeles și pentru vorbitori nativi care nu au tangență cu domeniul), face ca subiectul să fie destul de "arid". Ca să nu mai vorbim de faptul că in țara noastră gândul reîncărcatului la domiciliu este considerat de autorități similar fluieratului în biserică.
Pentru un procent semnificativ din cititorii acestui forum informația este foarte interesantă dar nu vor să "fluiere în biserică" ("se sparie gândul" - ca să cităm din clasici!) .

Așteptăm cu nerăbdare continuarea!

Va mulțumesc pentru efortul pe care îl faceți pentru educarea acestei comunități!

RaduCR

+1
Mulțumiri.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde pipabh pe 13 Dec 2021, 10:08

Multumesc! Super topicul, ar fi pacat sa renunti in a mai scrie! Mie imi place si l-am citit cu multa placere si interes. Sper sa fac si eu asa ceva in viitor!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde DART pe 13 Dec 2021, 10:52

dtdpuu scrie:Pentru ca este atit de putin inters pentru acest topic (de inteles de fapt), o sa comasez urmatoarele capitole intr-unul singur. Sa fiu sincer am fost tentat sa renunt dupa fiecare capitol (am alte articole pe rol (constructii de arme, vinatoare)...car probabil sint mai interesante.)...Totusi am promis ca voi scrie despre acest topic si o sa il termin.

Multumesc,
CristianC


Salut!
Redactarea unui astfel de material,editarea lui cere o intrebuintare serioasa.In acelasi timp traducerea /adaptarea limbajului foarte tehnic(din engleza in romana) este o alta problema pe care ai rezolvat-o zic eu foarte bine!Se intelege!
Nu cred ca ar trebui sa renunti doar pt.ca materialul nu a generat o "avalansa" de postari!Lucrurile stau mai bine la vizualizari 115 in 3 zile si asta pe un forum acum cand "lumea" este pe retelele sociale de tot felul...
Ar fi pacat sa nu continui!Practic pe acest forum ar fi primul foileton cu acest subiect!
Da!Legile in vigoare acum nu permit reincarcarea pt.detinatorii de arme!O permit acum armurierilor precum s-a vazut in prezentarea D-lui Secoban!Aceasta este un lucru bun pt. cei care doresc sa-si personalizeze munitiile pt. armele lor...au o cale acum si la noi in tara!
Sunt sigur ca materialul propus de tine scris in romana foloseste tuturor detinatorilor legali de arme chiar daca nu vor recurge la munitie personalizata pt. ca vor intelege mai bine multe lucruri ce tin de armele lor!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2021, 11:28

dtdpuu scrie:Pentru ca este atit de putin inters pentru acest topic (de inteles de fapt), o sa comasez urmatoarele capitole intr-unul singur.

Nu știu cum este în cazul tău, dar eu am fost dintotdeauna de părere că și o singură persoană contează. Dacă dintr-o mare de oameni un singur individ a fost interesat de un proiect al meu, simțind că acel proiect creat în scop educativ și de popularizare a domeniului respectiv i-a fost de folos, atunci eu am fost mulțumit.
Nu este vorba că este puțin interes, este vorba că suntem puțini și din aceștia puțini și mai puțini sunt activi pe forum, iar aceștia activi mai trebuie cernuți încă o dată pentru că mulți sunt începători și nu au avut de-a face cu subiectul reîncărcare muniție, iar cei care au avut de-a face pe vremuri cu acest subiect au fost limitați doar la cartușele pentru lise. O mână de oameni!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde AXP pe 13 Dec 2021, 11:37

dtdpuu scrie:Pentru ca este atit de putin inters pentru acest topic (de inteles de fapt), o sa comasez urmatoarele capitole intr-unul singur. Sa fiu sincer am fost tentat sa renunt dupa fiecare capitol (am alte articole pe rol (constructii de arme, vinatoare)...car probabil sint mai interesante.)...Totusi am promis ca voi scrie despre acest topic si o sa il termin.

Multumesc,
CristianC


Salut, Cristian, sa stii ca subiectul prezinta interes si ai urmaritori pentru acestui topic, doar ca nu ti se raspunde neaparat, deorece suntem novici in acest domeniu, eu cel putin iti urmaresc cu placere si drag toate postarile, pentru ca am tot timpul ceva de invatat din postarile unui om cu experienta si carisma ta in exprimare.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2021, 12:12

Cristi, sa stii ca fii-miu citeste mai cu interes postarile despre long range si pe cele tehnice, cum e topicul de fata decat pe cele de vanatoare. Asa ca nu vad de ce te-ai referit numai la prezent (trecutul si viitorul apropiat, ca sa ma exprim asa) si nu astepti sa te vezi albit si contactat de vreun junior ce te intreba ceva.
Lasa topicul sa curga ca ce faci, faci bine de tot!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ghid re-incarcare pentru vinatoare 3-Echipamente si Operatii

Mesajde CCM pe 13 Dec 2021, 13:36

dtdpuu scrie:Pentru ca este atit de putin inters pentru acest topic (de inteles de fapt), o sa comasez urmatoarele capitole intr-unul singur. Sa fiu sincer am fost tentat sa renunt dupa fiecare capitol (am alte articole pe rol (constructii de arme, vinatoare)...car probabil sint mai interesante.)...Totusi am promis ca voi scrie despre acest topic si o sa il termin.

Multumesc,
CristianC


Nu e deloc putin interes pt cest topic!!
Doar ca este atat de multa informatie incat trebuie un pic de timp ca sa fie bine digerata si asimilata... eu personal m-am simtit ca o rata indopata!
Profit ca sa multumesc! Keep on going!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate