Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:09

Amprenta balistica

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Amprenta balistica

Mesajde MAsterD pe 26 Oct 2008, 20:26

La inregistrarea la politie a unei arme cu glont se efectueaza si o amprentare balistica prin efectuarea a 3 sau 5 focuri nu mai retin exact.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Mesajde bogdanm pe 26 Oct 2008, 22:14

Mda... Care o fi rostul nu inteleg.
Sa va spun si de ce. In SUA, in Maryland, s-a incercat crearea unei uriase baze de date cu amprentele balistice ale tuturor armelor noi vandute. Dupa 5 ani si 2,5 milioane dolari s-a ajuns la concluzia ca uriasa baza de date a ajutat la rezolvarea a 0 (zero) cazuri de crima.
Un studiu efectuat de departamentul de justitie din California pe 742 de arme ale politiei a aratat ca rata de identificare a unei arme (chiar daca au fost doar 742) este in cel mai bun caz de 70% cu cartuse identice si de 40% cu cartuse diferite (marca de cartus).
Oare oamenii aia destepti si cu capul mare de la politia noastra iau de bune doar materialele promotionale ale producatorilor acestor sisteme de "identificare" a armelor?
Asta sa nu mai punem la socoteala ca o bucata de smilghel trecuta prin teava unei arme ii schimba radical amprenta balistica...
Bani aruncati pe fereastra... parerea mea (oare s'or fi terminat Loganurile?)
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Amprenta balistica

Mesajde Ghinda pe 31 Oct 2008, 07:42

Sa-i f.t! Trebe sa merg sa imi amprentez si eu pocnitorile, ca sa iau celebra viza. Mai ca imi vine, dupa amprentare, sa iau pila si smirghel sa ii arat la idiot cum ii regulez amprenta. Si oricum o sa le explic cat de cretinoizi pot fi!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde sorry_nellu pe 31 Oct 2008, 14:09

Vai, dar ce apetit sexual ai! La viza, nu mi-a zis nimeni nimic de amprentare. Am adus o arma cu glont saptamana trecuta, pentru un amic, si pentru inregistrare nu i-a cerut asa ceva. Totusi sunt inspectorate de politie care cer asa ceva?
Ultima oară modificat de sorry_nellu pe 31 Oct 2008, 16:53, modificat 1 dată în total.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Amprenta balistica

Mesajde Alin3006 pe 31 Oct 2008, 14:17

Da. Amprentarea armelor cu glont, chiar si a celor de colectie, este obligatorie. Fara fituica de la ei nu se face vizarea permisului. Trebuie mers la ei cu arma si 5 boabe, preferabil FJ / arma - luate pe banii tai evident- trag 4-5 gloante intr-un bazin cu apa si gata.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 01 Noi 2008, 07:13

La armele de colectie nu ai voie sa detii munitie. Cum o cumperi ca sa te duci la amprentare? Nu e ilegal?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amprenta balistica

Mesajde Marius pe 01 Noi 2008, 17:45

Cristi scrie:La armele de colectie nu ai voie sa detii munitie. Cum o cumperi ca sa te duci la amprentare? Nu e ilegal?

Vezi ce probleme ai daca ai vrut sa fi colectionar? Nu mai bine le dai cate o gaura? :evil: :twisted: :mrgreen:
Daca totusi tre' se mergi cu munitia ta, de unde iei munitii mai rare, care nu sunt pe piata? Daca nu trebuie sa le duci tu, ei de unde le iau??? :?:

PS Se face amprentarea si la .22lr? Scrie undeva? Eu am una, si daca ma freaca mult, o vand cum am vandut si arma cu aer comprimat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 01 Noi 2008, 18:26

Marius scrie:PS Se face amprentarea si la .22lr? Scrie undeva? Eu am una, si daca ma freaca mult, o vand cum am vandut si arma cu aer comprimat.


Pai asta e si ideea... Ai vandut ieri AC-ul, maine vinzi 22-ul si poimaine 12-le! Misiune indeplinita!
Sfatul meu e sa cumparati cat puteti, sau sa pastrati ce aveti! Roata se poate intoarce oricand, si doar unii vor ramane in picioare
Imagine
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amprenta balistica

Mesajde scirocco pe 03 Noi 2008, 11:32

Marius scrie:
Cristi scrie:
PS Se face amprentarea si la .22lr? Scrie undeva? Eu am una, si daca ma freaca mult, o vand cum am vandut si arma cu aer comprimat.


Da, se amprenteaza si calibrul .22LR,eu am fost si am rezolvat problema iar la armele de colectie doar cea desemnata ca arma de aparare este amprentata, celelalte nu(vorba lui Cristi,nici n-ar fi avut cum pentru ca este ilegal sa detii munitie pentru armele de colectie).Eu unul nu vand nimic,ma voi lupta in continuare cu ele,iar peste cinci ani nu pot decat sa sper ca lucrurile vor fi mai frumoase pentru noi.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde Ghinda pe 03 Noi 2008, 12:28

Maine sper sa rezolv si amprenta si viza.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde zenaldiak pe 03 Noi 2008, 22:05

Scopul este nobil, insa uneori duce doar la achizitia echipamentelor, aparaturii si consumabilelor, asigurarea desfacerii acestora, necesare delurari acestui program, asa cum se intampla cu mai multe baze de date, nele foarte eficiente, altele din contra, in ciuda a milioane de euro invesiti din banii publici.
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Amprenta balistica

Mesajde romaniac pe 04 Noi 2008, 00:16

Zenaldiac, de ce descrii amprentarea balistica ca fiind un "scop nobil"? Scuze dar nu inteleg de ce ar fi nobil...
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 05 Noi 2008, 12:05

zenaldiak scrie:Scopul este nobil, insa uneori duce doar la achizitia echipamentelor, aparaturii si consumabilelor, asigurarea desfacerii acestora, necesare delurari acestui program, asa cum se intampla cu mai multe baze de date, nele foarte eficiente, altele din contra, in ciuda a milioane de euro invesiti din banii publici.


Daca s-ar incepe amprentarea cu armele detinute de politie si armata, ca sa aflam si noi cine a tras la revolutie si in 90, chiar ca ar fi un scop nobil! :wink: :D Asa s-ar demonstra si ca sistemul e viabil,nu ca e inutil ca peste tot unde s-au pacalit altii, si a meritat banii investiti din buzunarele civililor platitori de impozite!
Din cate stiu, amprentele digitale se iau numai la infractori sau la cei banuiti ca ar fi, in cadrul cercetarii penale! Prin extensie, daca se amprenteaza armele la toti detinatorii civili, e clar ca sunt priviti ca potentiali infractori!
Aceasta baza de date e pentru pentru uzul politiei.Nu al meu sau al celorlalti. Dar faptul ca se face pe banii mei (prin santajul ca nu pot lua altfel viza pentru armele ce le detin LEGAL), denota o anume optica fata de cei pe care ar trebui sa-i serveasca legea.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amprenta balistica

Mesajde Ghinda pe 06 Noi 2008, 16:58

O dictamai gargara. Am facut pac pac, cu toate resturile de cartuse ce le-am gasit prin casa, adica tipuri de glont, vreo 2-3 nu le-a mai gasit prin apa si a pierdut si din tuburi. Ne-am pupat, ura si la gara! Si am facut si viza. Si fara fise si alte chestii din astea! :twisted:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 12 Noi 2008, 15:45

Cand va duceti la amprentare, cereti sa vi se arate certificatul de omologare al instalatiei de recuperare a proiectilelor, deoarece o instalatie neomologata poate provoca deteriorarea armei ce o detineti..In primul rand, legea trebuie respectata de cei ce o aplica! :wink: :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amprenta balistica

Mesajde Ghinda pe 12 Noi 2008, 15:50

Cristi, ce instalatie? Si de ca nu ai spus mai demult? Era o cada cu apa si un cadru de lemn cu plasa de tantari inuntru si atat! Nici pe toate nu le-a gasit. Mama sa fi avut proiectile Barnes din alea military. Lesinau aia pe acolo!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 12 Noi 2008, 16:04

Deoarece vi s-au luat probe balistice in instalatii neomologate, e foarte posibil ca ele sa fie denaturate, deci puteti fi la un moment dat acuzati fara motiv,si condamnati, in baza unei probe ce nu corespunde cu realitatea!Cereti certificatul de omologare! Probele martor sunt luate pentru a fi folosite impotriva dvs. , la o adica!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amprenta balistica

Mesajde val pangica pe 12 Noi 2008, 20:21

Din ce am inteles astazi de la directorul meu de asociatie nu se mai cere proba balistica la carabine mai mari de Geco . Bazinul nu este omologat si de aceea s-a oprit amprentarea . Stie cineva ceva in sensul asta ?
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 12 Noi 2008, 20:31

Sa va dea si banii pe cartuse inapoi! :D
Lasand gluma la o parte, e evident neprofesionalismul si amatorismul celor pusi sa aplice legea(facuta tot de ei)! :oops: Problema e ca toate experimentele inutile se fac pe carca detinatorilor de arme, care tac, pentru ca n-au curajul sa caste gura! :evil:
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amprenta balistica

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2008, 20:41

Sper sa fie asa! Bine ca nu m-am dus! Bun tare Stefan Catrinescu la casa omului. :wink: Mi-a zis sa mai astept.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Amprenta balistica

Mesajde violiv pe 13 Noi 2008, 10:27

Cu ceva ani in urma, cand s-au introdus aparatele "radar" cele noi, o vreme n-au avut omologare pentru citirea vitezelor din mersul masinii purtatoare. Cine s-a prins de faza a contestat amenda in instanta si a castigat....
Nu cu foarte multa vreme in urma si laboratorul toxicologic a reusit sa obtina omologarea. Si asta nu pentru ca ar fi considerat ei ca le trebe ci pentru ca un avocat istet a contestat rezultatul analizelor facute unor "prafusoare" identificate de acest laborator ca fiind heroina, cocaina, etc - probe in cateva dosare importante. Neavand acreditare laboratorul, probele au disparut "in ceata" si dosarele s-au inchis "din lipsa de probe" :mrgreen:
Asa ca, o expertiza balistica facuta in conditiile actuale, la o adica, iti permite sa contesti cu sanse mari de castig faptul ca s-a tras cu arma ta indiferent de ce rezultat da "laboratorul" - atata vreme cat tragerea experimentala pentru prelevarea proiectilului sau tubului martor nu sunt omologate, restul =0.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Amprenta balistica

Mesajde newuser pe 13 Noi 2008, 10:53

vio nici la ora asta din cate stiu radarele montate pe masini nu au omologare sa masoare viteza din mersul masinii pe care sunt montate. doar in stationare au omologare. stiu pe cineva care a facut contestatie si i-a fost anulat procesul verbal chiar la constanta. acum ceva timp daca faceai contestatie la procesul verbal pt depasirea vitezei si pol tb sa dovedeasca cu inregistrarea, pv se anula pt ca nu aveau suport video suficient si tb sa reimprime casetele dupa ce le vizionau si scriau procesele verbale :lol: :lol:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 10 Noi 2015, 08:31

Inca un stat american renunta la amprentarea balistica dupa 15 ani, 5 milioane de dolari cheltuiti din buzunarele cetatenilor, si nici un caz rezolvat
http://www.breitbart.com/big-government ... es-solved/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amprenta balistica

Mesajde Cristi pe 25 Iul 2018, 06:25

Pentru cei interesati, un studiu care demonstreaza ca programul de amprentare balistica IBIS este un esec , si nu face decat sa consume inutil banii contribuabililor.
http://paratus.info/wp-content/uploads/ ... led-v2.pdf
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate