Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:37

Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ravenstein pe 22 Oct 2017, 13:22

Se pare ca forumul e mort, sau il omoara oameni ca tine, cand mai incearca cate unul sa l resusciteze, pac vine unu in dreptul caruia scrie veteran si se ia de el... ca doar el are experienta dupa taste.

O duminica faina sa ai.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde pipabh pe 22 Oct 2017, 14:21

ravenstein scrie:Se pare ca forumul e mort, sau il omoara oameni ca tine, cand mai incearca cate unul sa l resusciteze, pac vine unu in dreptul caruia scrie veteran si se ia de el... ca doar el are experienta dupa taste.

O duminica faina sa ai.

Ai incercat sa-l resuscitezi tu cu vasta ta experienta!
Nu era nevoie! Nu te cunosc, nu ma cunosti, de experienta sunt satul! Asa tare mi-as dori sa am oportunitatea sa stau de vorba despre ce si cum e cu vanatoarea asta si sa invat ceva din "vasta experienta" a unuia ca tine. :D , poate ne intalnim vreodata (tu gonas! ca altfel as prefera sa stau acasa)

Numai bine.
P.S. - tu chiar esti vanator?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde ravenstein pe 22 Oct 2017, 14:40

Iar ai atitudine de roman xxx xxxx xxxego de xxxn. Recomand niste carti pentru dezolvare autodezvoltare.
Cred ca la fel de xxxxx esti si in viata reala ca pe forum.
Have fun batrane.

@ RAVENSTEIN. la primul derapaj de acest gen ne părăsești.
Te rog sa postezi la subiect si sa citesti mult inainte de a posta subiecte noi.
Adminul
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde pipabh pe 22 Oct 2017, 14:51

Inceteaza si nu mai spune vorbe pentru care iti trebuie dictionar, ca altfel nu le intelegi sensul.
Ma bucur ca mai sunt unii "romani corporatisti" care nu sunt tarani si pot veni cu cate o tableta si un gps sa ne spuna noua, taranilor, despre ce si cum se face vanatoarea.
Rog moderatorii sa modereze cumva aceste discutii. A aparut un nenea nimeni pe forum, posteaza niste "chestii" elementare care nici nu trebuia nimeni sa stie ca nu le stie in calitate de vanator (asta daca e!), in nici el nu mai cate cate topicuri, i se da explicatii coerente si la indemana oricui si apoi mai face si pe cel mai mare si mai atotstiutor autodidact.
E ultima replica si ultima discutie care o port cu acest individ pe forum.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cartuse Cheddite Palla Gualandi

Mesajde Septimiu pe 23 Oct 2017, 08:57

Revenind on-topic, Cartusul Cheddite Palla Gualandi nu cred ca se mai fabrica si banuiesc ca a fost inlocuit de Palla Slug pe care nu scrie nicaieri ca ar fi Gualandi. Seamana mai degraba cu un proiectil Brenneke. Striatiile de pe exterior sunt mai putin adanci si mai dese decat la un cartus Rotweill Exact pe care scrie ca este proiectil Gualandi.
Partea proasta este ca am tras cu socul cilindric si in prima treime a tevii a ramas destul de mult plumb pe interior care a venit jos destul de greu. Stau si ma intreb daca as mai fi tras inca unul sau doua cartuse pe aceeasi teava, s-ar mai fi depus alte straturi de plumb peste cel existent sau urmatorul il curata pe cel anterior? Poate ca pare o intrebare stupida dar nu reusesc sa imi imaginez ce s-ar intampla.
Oricum degraba nu cred ca o sa mai trag cu acest cartus si o sa trec pe Sauvestre chiar daca am citit si primele pagini ale acestui topic unde au fost cativa colegi care au avut probleme cu ele.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate