Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:01

Proiectilul "ideal" pentru lisa

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa

Mesajde ssteffan pe 03 Dec 2011, 04:15

OviGal scrie:Dragi "Tovarasi" adevarul e ca si eu uneori ....destul de rar folosesc proiectil unic "ante 1989", dar astfel de munitie folosea bunicul si taica-meo cand era mai tanar. La vanat mare se foloseste carabina, (asta nu inseamna ca nu merge si proiectulul unic) dar e ca dacia 1300 pe autostrada. Astfel ca 5 carabine sunt suficiente sa nu scape nimic din padure, mai ales daca e camp deschis in stand. Sunt sigur ca ai vazut multe victorii facute de victoriosul IJ dar atunci erau turme de mistretoi, acum abia ca mai vezi dara sa mai iasa la 150m sau mai mult, si sa stai cu lisa..... "-Ahh... de era ceva mai aproape....!".... Sfatul meu e sa-ti iei o carabina ...nu neaparat cel mai mare calibru (arhicunoscutul 30-06 e suficient) si te inveti sa tragi din miscare cu 22LR sau rifle (aer comprimat ) si nu prea dai sanse de scapare. Te sfatuiesc sa nu invcerci in teren. Catare plina dragi Cotizanti de la toate grupele.


Da aici se discuta de carabine si arhicunoscuta eficienta a lor asupra vanatului mare. A devenit o maie/obsesie la pasionatii/posesorii de carabine sa la laude in defavoarea liselor. Asa este sunt mai eficiente. DAR NUSPRE ASTA ERA VORBA!!!!!!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa

Mesajde MAsterD pe 13 Iun 2013, 23:52

corect, vorbim despre unice din lisa,

ceva noutati?

de B&P Black Shock ce se aude
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa

Mesajde olaru pe 20 Iul 2013, 23:00

Intru si eu in discutie ,dupa o lunga experienta cu lisa...pentru cele cu camera de 70, n-ai prea multe variante, incarcatura de 32 grame, dar acum au mai aparut Sauvestre si Duplex,prefer sa merg insa cu o semi magnum la porci, cu Rotweil de 39 de grame, Duplex si Sauvestre,imi dau un dram de liniste in plus cind ma intilnesc cu porcul :)
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa

Mesajde Sly_Fox pe 17 Noi 2021, 14:40

Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa

Mesajde violiv pe 17 Noi 2021, 18:37

Ce bune sint camerele astea de mare viteza! Ce-mi place cum se vad in zbor "pe lat"!
Au lamurit si inchis o gramada de mituri privind zborul alicelor sau proiectilelor unice din lisa ... si au trimis la groapa de gunoi a istoriei o gramada de inventii in materie de unice.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa

Mesajde MAsterD pe 17 Noi 2021, 19:29

Cred ca renunt la lisa pt mistret. Am rata duminica ca un erou. Trebuie sa vad ce grupaj am cu arma respectiva. Cu baikalul am punct ochit.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Proiectilul "ideal" pentru lisa

Mesajde Sly_Fox pe 17 Noi 2021, 19:57

violiv scrie:Ce bune sint camerele astea de mare viteza! Ce-mi place cum se vad in zbor "pe lat"!

Și mai tare este faptul că pe acest canal de YouTube pot fi văzute teste în care unele proiectile unice populare, comercializate pe piață, precum brenneke, sauvestre, plus diferite slug-uri, dansează pe traiectorie precum o majoretă. Nu toate, unele merg drept, altele oscilează, altele se rostogolesc în zbor, din aceeași cutie de cartușe. Până la urmă chiar și astea galonate mai pot ""călca strâmb".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

Publicitate