Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:48

Cumpar Savage Axis II XP

Anunturi de Vanzari-cumparari pentru orice tip de arma

Moderator: the_mav

Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 22 Sep 2021, 18:12

salut,
spre sfarsitul lunii ar trebui sa-mi iasa autorizatia.
in consecinta sunt interesat sa achizitionez o carabina bolt action Savage Axis II XP calibru 30-06.
daca are cineva in zona Munteniei...sau ceva echivalent.
nu depasesc 4.000 lei ca buget repartizat.
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde bogdan187 pe 22 Sep 2021, 22:01

Ca si echivalent , te poti uita la Franchi Horizon . Au cei de la Beretta Romania o varianta cu 3200 de lei care are baze si muzzlebrake montate , incluse in pret .
Deci pana in 5000 de lei cea mai faina carabina cu care am tras, si pe care am tinut-o in mana. Pat solid , bolt care merge cum trebuie , fara sa agate , recul foarte decent pentru un 30-06, grupaj sub un moa cu o luneta decenta . (Yukon in cazul acesta ) . In concluzie multa pusca la banul platit , mai ales fata de ce este pe piata in momentul asta .
Bafta !
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Dr.47 pe 23 Sep 2021, 06:46

Eu am cumpărat Axis dintr-un magazin din Buzau.
0744 587 366 asta e nr patronului. Poate te ajuta.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 23 Sep 2021, 08:44

Parcă al nostru coleg Radu aducea asemenea arme. Poate găsești la el arma dorită, în plus nu cred că un drum până la Hunedoara este un capăt de lume. Este posibil să colaboreze și cu alte magazine din sud, să trimită arma!
http://www.savagearms.ro/category/arme- ... is-series/

http://www.savagearms.ro/savage-axis-ii-xp/
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde silviu_82 pe 23 Sep 2021, 13:10

Sly_Fox scrie:Parcă al nostru coleg Radu aducea asemenea arme. Poate găsești la el arma dorită, în plus nu cred că un drum până la Hunedoara este un capăt de lume. Este posibil să colaboreze și cu alte magazine din sud, să trimită arma!
http://www.savagearms.ro/category/arme- ... is-series/

http://www.savagearms.ro/savage-axis-ii-xp/


Mie mi-a adus-o Radu la Ploiești, recomand!
Avatar utilizator
silviu_82
Membru important
 
Mesaje: 130
Membru din: 10 Noi 2006, 15:31
Locaţie: Slobozia

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Ghinda pe 23 Sep 2021, 15:32

Are colaborare pe Buzău și Pitești. Sigur!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 23 Sep 2021, 19:27

Ghinda scrie:Are colaborare pe Buzău și Pitești. Sigur!


nu stiu daca mai are cu Buzaul.
am vorbit sapt trecuta la Buzau cu Relu si mi-a spus ca a returnat toate Savage, ca nu mai vinde asa ceva ca sunt probleme cu politia ca n-ar avea 3 serii pe ele.
acuma n-am stat sa intru in detalii dar la politie cand am vorbit mi-a spus ca arma tb sa aiba serie pe piesele esentiale deci teava si incarcator.
pt ce tb a a 3-a serie ???

imi place Savage Axis II cum arata si am vazut o prezentare cum s-a tras cu ea cu luneta standard la 1500yards si ma incadrez in buget.
ar fi interesant si ceva cu levier(visul meu din copilarie, cine a citit winnetou stie ) dar nu cred ca ma incadrez in bugetul asta .
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 23 Sep 2021, 22:52

Serie pe piesele esentiale - deci: culata, teava si inchizator!
Dar numai pentru armele importate din 2019 incoace. Cele mai vechi de aceasta data vin cu o hartie care dovedeste ca au fost importate inainte.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 24 Sep 2021, 14:41

violiv scrie:Serie pe piesele esentiale - deci: culata, teava si inchizator!
Dar numai pentru armele importate din 2019 incoace. Cele mai vechi de aceasta data vin cu o hartie care dovedeste ca au fost importate inainte.



am inteles acum care-i treaba.
dar asta nu ar tb sa fie valabila numai pt armele la care se poate schimba teava, nu?

am vorbit la bv si am inteles ca la savage teva face corp comun cu culata si ca ar avea un rasp de la ipj in acest sens, dar specific Romania , tb sa vorbesti la arme si munitii din judet sa vezi si parerea lor :D .

pana la urma n-are nimeni de vanzare ceva ?
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde jhonny pe 24 Sep 2021, 16:44

Salut.
Am un Axis de vanzare, in cal. .223
Ideal pentru combatere, merge si la caprior.
Daca esti interesat doar de acest calibru, da-mi un semn si povestim.
Ms.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 24 Sep 2021, 17:26

Cyfmania scrie:
violiv scrie:Serie pe piesele esentiale - deci: culata, teava si inchizator!
Dar numai pentru armele importate din 2019 incoace. Cele mai vechi de aceasta data vin cu o hartie care dovedeste ca au fost importate inainte.



am inteles acum care-i treaba.
dar asta nu ar tb sa fie valabila numai pt armele la care se poate schimba teava, nu?

am vorbit la bv si am inteles ca la savage teva face corp comun cu culata si ca ar avea un rasp de la ipj in acest sens, dar specific Romania , tb sa vorbesti la arme si munitii din judet sa vezi si parerea lor :D .

pana la urma n-are nimeni de vanzare ceva ?

:D
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde silviu_82 pe 24 Sep 2021, 17:59

Cyfmania scrie:
violiv scrie:Serie pe piesele esentiale - deci: culata, teava si inchizator!
Dar numai pentru armele importate din 2019 incoace. Cele mai vechi de aceasta data vin cu o hartie care dovedeste ca au fost importate inainte.



am inteles acum care-i treaba.
dar asta nu ar tb sa fie valabila numai pt armele la care se poate schimba teava, nu?

am vorbit la bv si am inteles ca la savage teva face corp comun cu culata si ca ar avea un rasp de la ipj in acest sens, dar specific Romania , tb sa vorbesti la arme si munitii din judet sa vezi si parerea lor :D .

pana la urma n-are nimeni de vanzare ceva ?

Eu am Axis II cu luneta Vector optics 1-6*24, are doar focurile de reglaj.
Vand doar in această configuratie.
Avatar utilizator
silviu_82
Membru important
 
Mesaje: 130
Membru din: 10 Noi 2006, 15:31
Locaţie: Slobozia

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde zforis pe 24 Sep 2021, 18:29

Cyfmania scrie:
Ghinda scrie:Are colaborare pe Buzău și Pitești. Sigur!


nu stiu daca mai are cu Buzaul.
am vorbit sapt trecuta la Buzau cu Relu si mi-a spus ca a returnat toate Savage, ca nu mai vinde asa ceva ca sunt probleme cu politia ca n-ar avea 3 serii pe ele.
acuma n-am stat sa intru in detalii dar la politie cand am vorbit mi-a spus ca arma tb sa aiba serie pe piesele esentiale deci teava si incarcator.
pt ce tb a a 3-a serie ???

imi place Savage Axis II cum arata si am vazut o prezentare cum s-a tras cu ea cu luneta standard la 1500yards si ma incadrez in buget.
ar fi interesant si ceva cu levier(visul meu din copilarie, cine a citit winnetou stie ) dar nu cred ca ma incadrez in bugetul asta .


BTW, in romanul Winnetou cine avea arma cu levier? Winnetou avea doar o singura arma cu 2 tevi, Old Shatterhand avea cu 2 tevi si o semi cu 25 de focuri, carabina Henry :-)))))
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Dr.47 pe 24 Sep 2021, 18:42

Nu puteam sa ajung tocmai in Hunedoara pt doua cutii de Hornady Outfitter, iar domnul Bichis m.a ajutat intr.un timp extrem de scurt. Gloanțele au ajuns in Pitesti in maxim o saptamana. Mulțumesc!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 24 Sep 2021, 22:26

BTW, in romanul Winnetou cine avea arma cu levier? Winnetou avea doar o singura arma cu 2 tevi, Old Shatterhand avea cu 2 tevi si o semi cu 25 de focuri, carabina Henry :-)))))[/quote]


tocmai acea carabina Henry era cea cu levier . asa imi aduc aminte. uite aici o poza cu armele din carti https://en.wikipedia.org/wiki/Old_Shatterhand
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 24 Sep 2021, 22:43

La Savage teava este infiletata in culata si fixata cu o piulita.
Singura arma la care culata chiar face corp comun cu teava, fiind forjate din aceeasi bucata de otel, este Steyr cea noua. In rest, toate armele care au culata au teava ca piesa separata, fixata cumva de culata - cu filet, presata, cu stifturi, etc. Cele doua piese pot fi demontate si teava inlocuita.
Pentru toate carabinele cu sistem bolt-action este aceeasi cerinta - seria pe cele trei piese! Plus numele fabricantului si tara de origine undeva pe metalul armei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde costinn pe 24 Sep 2021, 23:21

Salut, am eu o arma cum iti doresti si ma gandeam sa o vand, da-mi nr de tel sa vorbim :-c
Avatar utilizator
costinn
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Mai 2017, 19:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 25 Sep 2021, 07:41

violiv scrie:La Savage teava este infiletata in culata si fixata cu o piulita.
Singura arma la care culata chiar face corp comun cu teava, fiind forjate din aceeasi bucata de otel, este Steyr cea noua. In rest, toate armele care au culata au teava ca piesa separata, fixata cumva de culata - cu filet, presata, cu stifturi, etc. Cele doua piese pot fi demontate si teava inlocuita.
Pentru toate carabinele cu sistem bolt-action este aceeasi cerinta - seria pe cele trei piese! Plus numele fabricantului si tara de origine undeva pe metalul armei.


multumesc Violiv pt clarificari. cine stie cunoaste :D
asta inseamna ca este o problema cu cele care n-au 3 serii, trebuie sa ma reorientez? :?
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Cyfmania pe 25 Sep 2021, 07:46

costinn si silviu_82 v-am trimis pm.
Cyfmania
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 04 Aug 2013, 19:48

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 25 Sep 2021, 12:00

Cyfmania scrie:
violiv scrie:La Savage teava este infiletata in culata si fixata cu o piulita.
Singura arma la care culata chiar face corp comun cu teava, fiind forjate din aceeasi bucata de otel, este Steyr cea noua. In rest, toate armele care au culata au teava ca piesa separata, fixata cumva de culata - cu filet, presata, cu stifturi, etc. Cele doua piese pot fi demontate si teava inlocuita.
Pentru toate carabinele cu sistem bolt-action este aceeasi cerinta - seria pe cele trei piese! Plus numele fabricantului si tara de origine undeva pe metalul armei.


multumesc Violiv pt clarificari. cine stie cunoaste :D
asta inseamna ca este o problema cu cele care n-au 3 serii, trebuie sa ma reorientez? :?


Doar daca armele sint intrate in tara dupa intrarea in vigoare a legii. Legea nu se aplica retroactiv.
Din pacate pentru noi, uneori legea nu se aplica nici la timp, odata cu intrarea oficiala in vigoare. Astfel incat exista un numar de arme ajunse in tara dupa 01.01.2019 dar care au fost vandute si inscrise in permise fara sa aiba seriile peste tot ... cam un an a durat pana sa se hotarasca politia sa aplice legea in oarece fel. Nu e imposibil de aflat care arma a fost adusa inainte de data critica si care dupa dar nici usor nu prea e. Un prim posesor al armei cu arma inscrisa in permis in 2020, sa zicem, poate avea o arma adusa in tara inainte sau dupa data respectiva, la fel de bine fara serii ... si ai putea avea probleme la inscriere.
Iar problemele sint maaari - dosar penal, confiscat arma, etc. Sint chestii care se intampla, nu povesti.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde bibicu pe 25 Sep 2021, 13:51

Daca cumperi arma second hand, care deja a fost odata inscrisa deja in vreun fel, nu poti avea probleme.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 25 Sep 2021, 16:53

bibicu scrie:Daca cumperi arma second hand, care deja a fost odata inscrisa deja in vreun fel, nu poti avea probleme.

Corect!!!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 25 Sep 2021, 20:40

Intrebati-i pe cei XX de posesori, cu arma inscrisa in permis de politie si care s-au trezit dupa un an cu ele confiscate si cu dosare.
Nu spun nici cati, nici despre ce arme e vorba. Arme importate oficial, primite in tara si distribuite, vandute si inscrise in permise.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde piratu pe 25 Sep 2021, 22:51

Dosar pentru ce au primit? Ca au fost cetateni de buna credinta si au cumparat arma cu autorizatie de la politie si dupa aia au fost tot la politie pentru inscriere??
Nu cumva lucratorii de politie trebuiau sa aiba un dosar deschis pentru neglijenta in serviciu?
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2021, 11:24

violiv scrie:Intrebati-i pe cei XX de posesori, cu arma inscrisa in permis de politie si care s-au trezit dupa un an cu ele confiscate si cu dosare.
Nu spun nici cati, nici despre ce arme e vorba. Arme importate oficial, primite in tara si distribuite, vandute si inscrise in permise.

Ăsta este scenariu de Coreea de Nord! Este incredibilă situația. :shock: :shock: :shock:
Procurorii, judecătorii ce au spus? Doar nu au luat în serios aceste abuzuri?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Croco pe 26 Sep 2021, 12:24

Constituția României, prin art. 73, aduce în discuție trei catgorii de legi: legile constituționale, legile oorganice și legile ordinare. In fine, ordinul de ministru are putere legislativa. Aceasta este ordinea! Nu interpretarea!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde popaliviu pe 26 Sep 2021, 15:49

Dar cine nu are seria pe toate componentele poate să se ducă frumos la un nene care are laser pentru gravuri. Cred că în 5 minute și cu 100 de lei se rezolvă rapid. Sau nu? :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde Sly_Fox pe 26 Sep 2021, 16:33

Nu orice nene poate aplica marcaje pe armele de foc. Doar cei autorizați în acest sens, respectiv armurierii care produc, transferă, exportă sau importă pe/de pe teritoriul României arme, componente esențiale sau muniții.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 26 Sep 2021, 16:34

Sly_Fox scrie:
violiv scrie:Intrebati-i pe cei XX de posesori, cu arma inscrisa in permis de politie si care s-au trezit dupa un an cu ele confiscate si cu dosare.
Nu spun nici cati, nici despre ce arme e vorba. Arme importate oficial, primite in tara si distribuite, vandute si inscrise in permise.

Ăsta este scenariu de Coreea de Nord! Este incredibilă situația. :shock: :shock: :shock:
Procurorii, judecătorii ce au spus? Doar nu au luat în serios aceste abuzuri?


Chiar procurorii sint cei care au dispus.
Judecatorii se scarpina-n barba, deocamdata ... cauza se judeca.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Savage Axis II XP

Mesajde violiv pe 26 Sep 2021, 16:37

Sly_Fox scrie:Nu orice nene poate aplica marcaje pe armele de foc. Doar cei autorizați în acest sens, respectiv armurierii care produc, transferă, exportă sau importă pe/de pe teritoriul României arme, componente esențiale sau muniții.


Un pic-pic eronat. Dreptul de a importa nu-ti ofera si dreptul de a face inscrisuri pe arme. Asta e reglementat separat si in Ro doar Cugir, Sadu si alte asemenea s-au autorizat pentru acest drept.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Vanzari- cumparari arme lise si ghintuite, de tir si cu AC

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate