Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:18

Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Anunturi de Vanzari-cumparari pentru orice tip de arma

Moderator: the_mav

Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 18 Oct 2021, 12:31

Buna ziua.

Cumpar Benelli M4 tactical shotgun. Second hand sau noua.

Am autorizatia proaspat obtinuta.

Sunt din Bucuresti dar ma pot deplasa in functie de oferta si oriunde tara.

Multumesc frumos.

0771459855 Daniel.
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde violiv pe 18 Oct 2021, 16:48

https://www.narmao.ro/arma-benelli-cali ... ant-12608/

E chiar in B.
Cere un pic cam mult, poate justificabil avand in vedere raritatea ei pe plaiurile noastre.
Trebuie sa ai in vedere ca patul telescopic (nu rabatabil, cum eronat scrie in anunt) a devenit intre timp la fel de ilegal ca cel rabatabil si va trebui sa-l blochezi cumva in pozitie extins.
In Italia sint semnificativ mai ieftine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde DCT pe 18 Oct 2021, 18:40

@violiv
Ne poti spune te rog, de unde ai aceasta informatie (eventual baza legala)?
Multumesc anticipat.

P.S. Asta inseamna ca toate armele ale caror paturi sunt reglabile in lungime au devenit ilegale?
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde violiv pe 18 Oct 2021, 22:46

Am gresit! Scuze!
A vorbit gura fara mine ... arme lungi fara pat sau cu pat rabatabil sint interzise.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde yoghi pe 19 Oct 2021, 00:06

Si totusi
Sunt interzise si cele cu pat retractabil
Cum a zis initial @vio dar numai daca in noua pozitie_dimensiune arma e mai scurta de 60 cm.

Dar
Am avut una si teava are cam 45,cutia mecanismului 20 ,iar patul macar 20cm.
Asa ca nu intra in discutie.

Ps. In anexa CategoriaA8 (din noua lege)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2021, 16:01

Ar fi fost o treabă bună să se aducă și câteva bucăți de M4 și SBE 3 la fiecare import. Cred că se găseau doritori pentru ele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 19 Oct 2021, 22:18

Multumesc mult pentru link. Sun maine.
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 20 Oct 2021, 08:44

E promisa unui prieten, care are un prieten... Prietenul numarul 2 are actele depuse pentru a obtine autorizatia, care ar urma sa iasa in 2-3 saptamani... Sfatul vanzatorului este sa il mai sun in viitorul apropiat, poate nu o vinde.

Va rog frumos daca mai auziti ceva sa postati. Multumesc mult.
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde Sly_Fox pe 20 Oct 2021, 10:29

Încearcă la Arrow International, poate aduce una pe comandă. Vezi că al nostru coleg @Marius (scris cu verde) de pe forum este reprezentant Arrow. Dă-i un mesaj privat și vezi ce spune.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 20 Oct 2021, 11:06

Am sunat inainte sa postez la Arrow. Nu este nimic pe stoc. Termen de livrare minim 6 luni. Nimic sigur privind respectarea termenului de livrare.
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde Sly_Fox pe 20 Oct 2021, 13:35

Da, nesuferită situație să nu găsești arma dorită în magazinele de la noi. Dar la câți cumpărători de arme sunt...este de înțeles de ce nu se aduc prea des și într-o gamă variată. Oricum bună alegerea cu Benelli, în special că acum oferă 10 ani garanție la armele lor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde popaliviu pe 20 Oct 2021, 22:06

https://www.austriaarms.com/weapons_1.p ... up_id_1=45

Ultimele din pagină, Benelli M4, toate pe stoc, în Viena.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 20 Oct 2021, 23:32

Buna seara. Multumesc pentru raspuns. Cum ar trebui procedat daca as dori sa achizitionez arma din Austria ?
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde popaliviu pe 21 Oct 2021, 18:05

Plătești arma, cu factura și seria armei te duci la poliție în România, ei îți dau un permis de transfer, pe care îl duci (trimiți la magazinul de unde ai cumpărat-o),ei trimit la poliție la ei și în câteva zile îți dau aprobarea să ridici arma. Cam așa am tras eu concluzia din ce am citit aici pe forum și ce mi-a spus un armurier în Salzburg. Pare complicat dar cred că sigur durează mai puțin de 6 luni cât ai termen în România. Și te mai alegi cu o plimbare. Magazinul ăla de mai sus din Viena, are un stoc foarte diversificat și mare de arme, sigur o să îți placă plimbarea :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde Croco pe 21 Oct 2021, 18:54

Fiecare o sa povesteasca patania lui! Ai legea! Forumul tine loc de sprit si socializare directa!
In niciun caz nu dureaza mult si nu trebuie platita in avans daca este din magazin. Factura este un document care creeaza o creanta, odata semnata. Chitanta este cea care atesta plata.
In mod normal, proforma si autorizatia de cumparare, si dureaza 2-3 zile. Zic normal pentru ca pandemia a afectat programul.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 21 Oct 2021, 20:27

Va rog sa stergeti commenturile offtopic gen al userului Croco.

Daca cineva poate ajuta pas cu pas cum trebuie procedat va rog frumos sa o faca.

Vreau sa multumesc pe aceasta cale userilor care au postat cu folos. Chiar, personal, posturile voastre imi sunt folositoare.

violiv pentru link.
Sly_Fox pentru sfatul de a apea arrow, chiar daca ei nu ma pot ajuta.
popaliviu pentru link-ul cu magazinul din Austria.

Mentionez ca am primit 5 telefoane cu oferte pentru Benelli M4 si M2, dar toate cu teava lunga.

Multumesc inca o data si va rog, daca cineva cunoaste procedura exacta de a procura o arma noua din strainatate sa posteze.

Noule coleg
Comentariul lui Croco e departe de a a fi offtopic. Desi nu ai trecut pe la prezentari, forumisti cu vechime si experienta au sarit sa te ajute cu informatii si experiente.
Cei care stabilesc off topicul sint moderatorii si nu dumneata.
Asa ca ar trebui mai degraba sa apreciezi implicarea colegilor (desi nu pare a fi vorba de o arma dedicata vanatorii) decat sa ceri stergerea mesajelor acestora.
Inca te asteptam la jurnal de forumist.
Admin
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde Croco pe 21 Oct 2021, 23:04

Daca nu am fost explicit, imi pare rau. Off topic deloc, cel putin asa consider. Sa revin si sa explic pe larg.
Intelegerea si aplicarea legii 295/2004 difera de la judet la judet. Obtinerea de autorizatie, desfasurarea activitatii, absolut totul in ceea ce ne priveste este guvernat de aceasta lege. Pentru evitarea confuziilor, a experientelor traite de fiecare (datorita acestei interpretari a legii) trimit la lege, care trebuie sa fie unitara. Se reduc astfel interpretarile gresite. Experientele colegilor reprezinta alt subiect.
De cand cu pandemia aceasta imi petrec mai mult timp ca de obicei pe forum. Desi sunt vaccinat nu prea cred in acest ser. Oricum, e treaba mea. Inlocuiesc spritul si socializarea directa cu aceasta forma de exprimare. Cat timp nu sunt depedent, nu cred ca e rau! Prefer spritul, nu taria!
Pe de alta parte, procurarea din strainatate este facila. Daca ai fost ajutat de colegi si ai gasit arma in afara Romaniei, timpul necesar obtinerii de autorizatii il consider scurt. S-ar putea sa gresesc, este opinia mea!
Pe de alta parte, poti sa raportezi un comentariu unui moderator. Cat timp nu incalca regulile sau cel putin asa consider eu, ce motiv invoc?. Nici mie nu-mi plac toate comentariile la postari dar aceasta nu inseamna ca trebuie sterse.
Acum ce ai inteles din ce am postat mai sus, treaba ta. Sper ca sa fi adus lumina precizarile mele.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde yoghi pe 22 Oct 2021, 00:30

Daca tot cumperi de la Viena vezi cum stai cu ultimile cerinte din modificarea legii.

Marcarea tuturor pieselor esentiale si certificatul de conformitate al armei.
@-)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 22 Oct 2021, 09:58

Multumesc pentru sfat yoghi. In cazul de fata in Austria am gasit arma NOUA.

La arme NOI, marcajele si certificatul nu ar trebui sa reprezinte o problema.

Problemele apar la armele SH unde nu toate piesele sunt marcate, unde nu exista oameni autorizati/firme autorizate care sa le marcheze si sa elibereze certificate de conformitate. Sau poate exista dar legea din Romania nu le da dreptul.
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde violiv pe 22 Oct 2021, 12:28

"Mentionez ca am primit 5 telefoane cu oferte pentru Benelli M4 si M2, dar toate cu teava lunga."

Am remarcat ca ai scris asta.
Din ce stiu eu, M4 s-a fabricat si se fabrica intr-o singura varianta ca lungime a tevii, cea de 47 cm.
M2 si M3 (modelul bimodal pompa-semi) exista cu lungimi diferite de tevi si in variante tactice, sport, bla-bla.
Asa ca, daca ti-a oferit cineva M4 si e sigur ca arma este chiar M4, atunci ia-o! Vei rade dar foarte multi posesori apreciaza cu totul eronat lungimea tevilor armelor din dulap ... desi e foarte usor sa pui o ruleta sa vezi cat e.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 22 Dec 2021, 17:02

Buna seara, Am rezolvat. Se poate inchide. Multumesc frumos pentru sfaturile oferite. M-au ajutat foarte mult.
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde yoghi pe 22 Dec 2021, 18:51

Cum sau ce ai rezolvat?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde CCM pe 22 Dec 2021, 19:33

Croco scrie:Daca nu am fost explicit, imi pare rau. Off topic deloc, cel putin asa consider. Sa revin si sa explic pe larg.
Intelegerea si aplicarea legii 295/2004 difera de la judet la judet. Obtinerea de autorizatie, desfasurarea activitatii, absolut totul in ceea ce ne priveste este guvernat de aceasta lege. Pentru evitarea confuziilor, a experientelor traite de fiecare (datorita acestei interpretari a legii) trimit la lege, care trebuie sa fie unitara. Se reduc astfel interpretarile gresite. Experientele colegilor reprezinta alt subiect.
De cand cu pandemia aceasta imi petrec mai mult timp ca de obicei pe forum. Desi sunt vaccinat nu prea cred in acest ser. Oricum, e treaba mea. Inlocuiesc spritul si socializarea directa cu aceasta forma de exprimare. Cat timp nu sunt depedent, nu cred ca e rau! Prefer spritul, nu taria!
Pe de alta parte, procurarea din strainatate este facila. Daca ai fost ajutat de colegi si ai gasit arma in afara Romaniei, timpul necesar obtinerii de autorizatii il consider scurt. S-ar putea sa gresesc, este opinia mea!
Pe de alta parte, poti sa raportezi un comentariu unui moderator. Cat timp nu incalca regulile sau cel putin asa consider eu, ce motiv invoc?. Nici mie nu-mi plac toate comentariile la postari dar aceasta nu inseamna ca trebuie sterse.
Acum ce ai inteles din ce am postat mai sus, treaba ta. Sper ca sa fi adus lumina precizarile mele.



Hahaha! Bine zis!

Chiar asa , cum o fi rezolvat noul nostru coleg?
...dar poate ca nu sintem demni de un share - odata problema rezolvata - sintem gen... balast.
Poate ca sint cam acid, dar asta despre importanta regulilor, inclusiv cele de prezentare.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cumpar Benelli M4 tactical shotgun

Mesajde whiskydanniell pe 23 Dec 2021, 11:27

Buna ziua.

Povestea pe scurt:

La recomandarea userului violiv l-am sunat pe domnul care a postat acest anunt https://www.narmao.ro/arma-benelli-cali ... ant-12608/

Acesta promisese arma unui prieten, care avea un prieten... Dupa 2 saptamani am zis sa ii mai dau un telefon, in speranta ca poate nu a rezolvat cu vanzarea. Din pacate acesta o vanduse.

Cam intr-o saptamana acelasi domn m-a sunat si mi-a recomandat alta persoana care are o astfel de arma. Din ce am inteles au importat impreuna 3 arme identice.

L-am sunat, am batut palma si am stabilit o intalnire la un 'armurier' .

Am avut noroc de oameni seriosi si puctuali. Atat domnul cu anuntul, cat si vanzatorul. Bineinteles si reprezentantii magazinului care au intermediat vanzarea.

Daca nu rezolvam pe plan intern cred ca aplicam sfatul userului popaliviu. Ma refer la sfatul de a cumpara din Austria.

De mentionat este ca nu am scris nimic pentru ca rezolvarea nu a fost una dificila, unde detaliile erau importante. Ma refer aici, spre exemplu, la detaliile in cazul in care urmam sfatul userului popaliviu.

Sarbatori fericite va doresc si sanatate multa.
whiskydanniell
 
Mesaje: 9
Membru din: 11 Oct 2021, 15:21


Înapoi la Vanzari- cumparari arme lise si ghintuite, de tir si cu AC

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 47 vizitatori

Publicitate