Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:46

Cumpar carabina 3006 cu luneta

Anunturi de Vanzari-cumparari pentru orice tip de arma

Moderator: the_mav

Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde TragPeLângă pe 01 Sep 2022, 16:43

Bună ziua tuturor!

Cumpăr: carabina cal. 3006 echipata cu luneta
Pret: buget max. 4-5000 RON
Locatie: Bucuresti
Tel: 0763.679.775 (va rog trimiteti eventialele oferte pe whatsapp + poze)
Email: aandreicostin@yahoo.com

Mentiuni:
- sa fie in stare de functionare, fara vicii ascunse
- sa am posibilitatea sa o verific (poligon+armurier)
- privind luneta: sunt la inceput, ma intereseaza o luneta versatila (goana/panda) pt mistret, caprior. Am citit pe forum ca nu exista buna la toate, insa am zis sa fac aceasta mentiune pentru a va face o parere privind nevoile mele.
- modele arme potrivite pt mine (din ce am citit pe forum): cz 550/557/lux, savage axis, tikka t3
TragPeLângă
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Noi 2021, 10:56

Re: Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde Dr.47 pe 01 Sep 2022, 18:59

Axis la Buzau iar CZ/alte pusti prinse in buget le gasesti la Rentarm. Vorbesc despre puști noi.
Dificil de gasit o carabina cu luneta in 1000€, dar nu imposibil.
Uită-te pe narmao, poate gasesti ceva pe acolo.
Cu cat vei citi mai mult despre calibre/vanatul de la noi/distante vânătorești de tragere, poate o sa uiti sau nu de 30 06, adica sunt si alte calibre care pun jos si pe Bamby si pe Ghiță. E pacat sa dai de vreun 308win cu tot ce trebe si sa nu-l iei ca nu e 30 06.
*nu am nici o flintă de vanzare.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde TragPeLângă pe 01 Sep 2022, 19:51

Dr.47 scrie:Axis la Buzau iar CZ/alte pusti prinse in buget le gasesti la Rentarm. Vorbesc despre puști noi.
Dificil de gasit o carabina cu luneta in 1000€, dar nu imposibil.
Uită-te pe narmao, poate gasesti ceva pe acolo.
Cu cat vei citi mai mult despre calibre/vanatul de la noi/distante vânătorești de tragere, poate o sa uiti sau nu de 30 06, adica sunt si alte calibre care pun jos si pe Bamby si pe Ghiță. E pacat sa dai de vreun 308win cu tot ce trebe si sa nu-l iei ca nu e 30 06.
*nu am nici o flintă de vanzare.


Multumesc mult! Mi-ai dat putin sah mat apropo de calibru - citisem de 308win si am ramas cu impresia ca nu functioneaza pentru mai multe specii de vanat mare si ca e un cartus scump si imi place mult sa trag in poligon.

Voi reciti postarile privind caibrul, pentru ca imi scapa multe detalii privind cele spuse de tine.

O seara frumoasa!
TragPeLângă
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Noi 2021, 10:56

Re: Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde yoghi pe 01 Sep 2022, 21:53

308 e mai ieftin decat 30-06 sau macar acelasi pret. Are recul aproapiat dar e mai precis pe distante mari.peste 300m.


Chestia cu energia la impact este...bambilici doar.(intre cele.doua calibre)
Fii sigur ca un foc tras la 15cm de inima cu 3006 e indentic cu cel tras din 308 ,pt mistret. Adica mai fugi dupa el 1km.
Daca lovesti inima ,creierul sau coloana
Cade binenteles ,dar exact cum cade lovit de 222.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde UrsuAke pe 01 Sep 2022, 22:43

Salutare. Trebuie sa te gandesti si la disponibilitatea munitiei pe piata si la aplicabilitate si la disponibilitatea vanatului (multe "si"-uri). Cu 30.06 si 308 ai cele mai mari sanse sa gasesti ceva prin vitrine. De asemenea si cu 300wm sau 9.3x62. Toate cele 4 calibre anterior mentionate pot fi folosite eficient pentru speciile mentionate de tine pana la distante medii de vanatoare. Da, unele sunt mai eficiente ca altele in anumite circumstante dar daca tragi linie, la sfarsitul zilei rezultatul e acelasi.

Nu te crampona pe un singur calibru cum a zis si Dr. 47.

Priveste problema invers.

Cat de des vei iesi la vanat si cat de des vei trage cu carabina (poligon, antrenamente etc.)?
Ce fel de vanatoare vei face?
Unde vei vana?
Ce vei vana? Esti membru al unei asociatii, discuta acolo si vezi ce autorizatii poti lua, s-ar putea sa te trezesti cu surprize neplacute.

PS: La goana e cam greu acum, nu prea mai sunt mistreti nicaieri si cei care sunt se dau/s-au dat repede.
PS2: La ce asociatie esti membru? Da-mi un PM poate ne organizam de o iesire.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde TragPeLângă pe 02 Sep 2022, 09:47

yoghi scrie:308 e mai ieftin decat 30-06 sau macar acelasi pret. Are recul aproapiat dar e mai precis pe distante mari.peste 300m.


Chestia cu energia la impact este...bambilici doar.(intre cele.doua calibre)
Fii sigur ca un foc tras la 15cm de inima cu 3006 e indentic cu cel tras din 308 ,pt mistret. Adica mai fugi dupa el 1km.
Daca lovesti inima ,creierul sau coloana
Cade binenteles ,dar exact cum cade lovit de 222.


Foarte interesant, nu stiam toate aceste lucruri. Multumesc mult! Am inteles mai repede partea de calibru, insa luneta ce specificatii ar trebui sa aiba?
TragPeLângă
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Noi 2021, 10:56

Re: Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde TragPeLângă pe 02 Sep 2022, 09:53

UrsuAke scrie:Salutare. Trebuie sa te gandesti si la disponibilitatea munitiei pe piata si la aplicabilitate si la disponibilitatea vanatului (multe "si"-uri). Cu 30.06 si 308 ai cele mai mari sanse sa gasesti ceva prin vitrine. De asemenea si cu 300wm sau 9.3x62. Toate cele 4 calibre anterior mentionate pot fi folosite eficient pentru speciile mentionate de tine pana la distante medii de vanatoare. Da, unele sunt mai eficiente ca altele in anumite circumstante dar daca tragi linie, la sfarsitul zilei rezultatul e acelasi.

Nu te crampona pe un singur calibru cum a zis si Dr. 47.

Priveste problema invers.

Cat de des vei iesi la vanat si cat de des vei trage cu carabina (poligon, antrenamente etc.)?
Ce fel de vanatoare vei face?
Unde vei vana?
Ce vei vana? Esti membru al unei asociatii, discuta acolo si vezi ce autorizatii poti lua, s-ar putea sa te trezesti cu surprize neplacute.

PS: La goana e cam greu acum, nu prea mai sunt mistreti nicaieri si cei care sunt se dau/s-au dat repede.
PS2: La ce asociatie esti membru? Da-mi un PM poate ne organizam de o iesire.



Multumesc pentru raspuns!

- Cat de des voi vana: cat de des imi permite timpul si in functie de partenerii cu care pot merge.
- Cat de des voi merge la poligon: o data la doua saptamani, la FRTS
- Ce fel de vanatoare: inca invat
- Unde voi vana: pe fondurile asociatiei din Bucuresti in principal. Am mai gasit niste vanatori care au spus ca ma pot invita in Roman, Focsani, eventual Piatra Neamt.
- Ce voi vana: mistret, caprior (mascul, femela), posibil cerb
- PS2: AVPS Sitarul Bucuresti. Dau si PM.
TragPeLângă
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Noi 2021, 10:56

Re: Cumpar carabina 3006 cu luneta

Mesajde proteam pe 21 Sep 2022, 13:56

Salut
Vezi ca pe forum sunt cateva Savage Axis de vanzare (daca nu s-au dat).
A mea se incadreaza exact in ce cauti tu, cu o singura (mare) exceptie: e pe stanga si patul Boyd LEFT HAND FEATHERWEIGHT THUMBHOLE are gaura si adancitura pentru mana stanga.
Spor la cautat!
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43


Înapoi la Vanzari- cumparari arme lise si ghintuite, de tir si cu AC

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: hubertus, muri980 şi 38 vizitatori

Publicitate