Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:09

Cumpar baza Savage

Anunturi vanzari lunete, alte instrumente optice sau monturi destinate fixarii pe arma

Moderator: the_mav

Cumpar baza Savage

Mesajde violiv pe 19 Oct 2021, 18:14

Cumpar baza Picatinny pentru Arma Savage 110-112, culata model nou - rotunda, actiune lunga, suruburi groase, model nou - metric 8-40.

"Savage Round Back Long Action Picatinny Scope Rail 8-40" .... asa suna pe la ea pe acasa.

Dintr-o bucata, firma serioasa, otel sau aliaj usor, dreapta sau poate fi si cu inclinare -20 MOA. Trebuie sa tina o luneta grea pe 338 Lapua, asa ca nu merg "placute" chinezesti.

Macar un loc prin Europa unde exista si s-ar putea comanda....

Pret ... cat o fi.
Contact aici sau telefonic

074431xxxx


Nu ma trimiteti la importatorul Savage ca n-are. Americanii au zbarcit ambalarea rau de tot si au trimis o cutie cu ambalaje si eticheta "long" dar inauntru baze "short". :((

Multumiri anticipate!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde Croco pe 20 Oct 2021, 07:21

In iarna trecuta sigur avea. Imi trebuiau niste suruburi 6-48 si am probat de la mai multe sine.
http://www.alrdp.ro/
Iti las site-ul pentru numar de telefon. Chiar daca nu e listat produsul, intreaba!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde popaliviu pe 20 Oct 2021, 22:21

Ia vezi asta @violiv:
https://www.x-targets.at/de/Savage-Accu ... ction.html
Au și cu înclinație 0, și cu 20 moa.
Este pe stoc, aici se livrează în 3-4 zile, în România cred că vreo 10. Livrarea ar fi între 7-24 €, cred eu că 7, pentru că este sub 1 kg.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde violiv pe 21 Oct 2021, 06:27

Multumesc!
Dar .... "Montage-Hardware: Vier (4) 6-48 Weaver T-10" ... adica e modelul vechi, cu suruburi mici. Imi trebuie cu suruburi 8-40.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde Septimiu pe 21 Oct 2021, 07:43

violiv scrie:Cumpar baza Picatinny pentru Arma Savage 110-112, culata model nou - rotunda, actiune lunga, suruburi groase, model nou - metric 8-40.


8-40 nu cred ca este sistem metric
Urmatoarele link-uri pot fi de ajutor:
https://www.optics-trade.eu/en/mounts/p ... e_110.html
https://www.optics-trade.eu/en/mounts/p ... e_112.html
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde Septimiu pe 21 Oct 2021, 08:19

https://www.brownells-deutschland.de/HU ... -296000719

Se pare ca ar fi o posibilitate sa se comande suruburile separat si sa se gaureasca sina. Capetele suruburilor sunt la fel 8-40 vs 6-48. Sau, daca se comanda kit-ul de la EGW, include burgiu, suruburi si bit.


Due to the change in which receivers have #6 and #8 screws from Savage, EGW recommends you remove and measure one of the screws prior to purchasing this scope mount. This will ensure that you receive the correct screws necessary for your specific application. Some Savage guns (like the .338 Lapua or 110 BA) require 8-40 screws. EGW now has mounts drilled for #8 screws available for all MOAs. They also have a #8 Drill Out Kit available for customers who would like to drill the mounts out themselves. If you have questions about your specific firearm, or need help regarding the specific screw size, you should contact Savage Customer Support at (413) 568-7001 or (800) 370-0708 and supply them with your serial number. This mount is drilled for and provided with 6-48 Hex Head screws. EGW recommends reviewing their listing below for predrilled #8 mounts if you require #8 screws. Their 8-40 and 6-48 screws utilize the same head design, which allows them to use the same countersink in all of their mounts. If you purchased a mount with the incorrect screws, you can purchase the #8 Drill Out Kit. Rifles requiring #8 screws (please check your individual rifle to be sure): 10/110 BA Stealth 10/110 Stealth Evolution 110 Scout 110 Wolverine 10 GRS 110 Tactical 110 Tactical LH 110 Tactical Desert 110 Ultralite Christensen Arms Ridgeline Screw Diameters #6 Screws - .13"" diameter #8 Screws - .16"" diameter This mount does NOT fit the 212 EGW Savage bases will work with any long action round back Savage rifle with an ejection port. It is also compatible with the Stevens Long Actions. The round back on this mount will accommodate rounded receivers, and guns that have an accu-trigger. Savages without an accu-trigger will require our flat back mount (listed separately). This mount comes standard with a bevel on both sides making it ambidextrous. EGW recommends measuring the hole spacing in your receiver to confirm it matches with the dimensions they have published. Picatinny cross slots run the full length of the rail, which gives the shooter flexibility when mounting scope rings and other accessories. EGW one-piece scope mounts are the obvious choice for hunters and tactical shooters alike. This mount is a Picatinny-style base and compatible with Picatinny or Weaver scope rings. EGW machines these in our shop using one of their machining centers. After machining, the mounts are tumbled, sand blasted, and Type III anodized for long lasting durability. Installation: EGW recommendS 20 inch lbs of torque and a drip of blue loctite (loctite is sold separately). The entire mount and accessories (from the mounting screws and wrench down to the packaging) are made in the USA. This mount fits: Savage Model 110 Long Action Round Rear Receiver Savage Model 111 Long Action Round Rear Receiver Savage Model 112 Long Action Round Rear Receiver Savage Model 114 Long Action Round Rear Receiver Savage Model 116 Long Action Round Rear Receiver Stevens Model 200 Long Action Round Rear Receiver This mount does not fit: Savage Edge Savage Axis Savage Axis II Savage Model 25 Savage Long Actions with Flat Rear Receivers Savage Medium Actions with Flat Rear Receivers Savage Long Actions Drilled for #8 Screws
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde violiv pe 21 Oct 2021, 22:37

Pana si americanii au cam fost luati pe nepregatite de decizia Savage de a trece la 8-40 la toate armele, nu numai la cele suparate. Asa ca au multe baze "de rit vechi" pe stocuri si incearca sa le faca utile.

Am o baza dedicata, facuta de o firma germana serioasa. Am si suruburi groase ... americane.
Pentru ca asa au decis americanii ca-i bine si sigur, bazele se centreaza pe capul surubului nu pe axul surubului. Practic capul freaca in gaura si se ingroapa in baza complet. Partea din grosimea bazei care este gaurita la diametrul surubului este cam ingustuta si aici se asigura fixarea. Burghie si alte scule am destule ... dar nu am garantia ca pot largi gaurile "pe genunchi" cu precizia cu care vin facute din fabrica. Nenumarate experiente anterioare m-au invatat ca ultimulul lucru la care trebuie sa faci rabat la o arma cu luneta este interfata dintre arma si luneta. Si asta chiar la 223 cu luneta de 600 g. Ori eu am nevoie sa tina o luneta binisor peste 1 kg pe arma in 338 lapua. Sincer, vreau un produs dedicat, scump, de calitate de top ... o cutie de cartuse irosite ca nu poti regla luneta costa mai mult ca o baza!
Crede-ma ca am scotocit net-ul ore multe cautand produse si variante.

Multumesc!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde Croco pe 21 Oct 2021, 23:12

8-40 reprezinta un upgrade fata de 6-48. Nu stiam ca Savage a trecut la 8-40. De nevoie, sa fie clar!
Problema era reprezentata de gaurile din culata.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde Croco pe 21 Oct 2021, 23:25

.135” Diamtru x .470” Lungime fata de .160” Diametru x .470” Lungime
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde Septimiu pe 22 Oct 2021, 04:51

Nu ma refeream la o gaurire facuta pe genunchi. Cu 2 burghie fix pe dimensiunile gaurilor si o masina profi, cu coloana, eu cred ca s-ar putea face. Nu mai zic de CNC-uri dar aici e greu de gasit cineva dispus sa "piarda" timp cu maruntisuri dinastea si ar costa mai mult decat o baza noua cu tot cu transport.
Cred ca o sa fie foarte greu de gasit ceva de serie in EU. Eu m-as axa pe US. Transportul pentru o baza de acest fel nu cred ca ar fi o problema de nerezolvat.
Am gasit asta:
https://www.midwayusa.com/product/1018419585?pid=126828
Dar ei nu livreaza direct in Ro deci trebuie comandat de cineva din State si apoi retrimis catre Ro. O alta problema ar fi ca nu este pe stoc si nu dau un termen de livrare.
Daca nu gresesc, importatorii Warne in Ro sunt dl. Bichis si Arrow. Poate ar putea aduce ei cumva acest produs.
Cred ca produsul de mai sus ar fi potrivit. Am vazut o intrebare destul de recenta fix pentru 338 Lapua:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde violiv pe 22 Oct 2021, 12:37

Croco scrie:8-40 reprezinta un upgrade fata de 6-48. Nu stiam ca Savage a trecut la 8-40. De nevoie, sa fie clar!
Problema era reprezentata de gaurile din culata.


Mai multi fabricanti de arme cu sisteme clasice si culate gaurite si filetate pentru monturi au folosit de-a lungul timpului suruburi mai groase pentru modelele in calibre suparate rau ca recul dezvoltat.
Din luna aprilie anul acesta, Savage a trecut la 8-40 pe toate armele noi, fabricate pe culata lor clasica, model 10, respectiv 110.

Intr-un an normal n-ar fi fost o problema asa mare. Insa traim vremuri naspa rau si foarte multe chestii nu mai functioneaza normal. Sa aduci acum ceva de peste ocean in mod oficial ... inseamna sa te inarmezi cu rabdare pentru minim 6 luni - 1 an. Am incercat cu Warne, Leupold - firme care fac modelul de baza dorit si lucreaza cu Romania - si nu am primit un raspuns favorabil.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde Croco pe 22 Oct 2021, 19:58

Acum vreo 7 ani, cred, aveam nevoie de elevatie la o luneta. Era prinsa de sina cu inele din otel, IOR. Calibrul 308 Win. Experimentand, am pus sub inelul din spate doua foite de tabla, decupate, dintr-o conserva. Am inaltat practic partea din spate.
Surpriza! Era repetabila si stabila pusca! Am economisit atunci, la momentul acela, banii de inele (gaseam inele cu inclinatie) sau de sina. Am tras multe focuri in configuratia aceasta! Estetic nu se vedea nimic!
Am invatat un lucru: experimenteaza si nu te lua dupa altii, indiferent ca sunt pro sau contra!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde popaliviu pe 22 Oct 2021, 20:16

:ymapplause:
Croco scrie:Acum vreo 7 ani, cred, aveam nevoie de elevatie la o luneta. Era prinsa de sina cu inele din otel, IOR. Calibrul 308 Win. Experimentand, am pus sub inelul din spate doua foite de tabla, decupate, dintr-o conserva. Am inaltat practic partea din spate.
Surpriza! Era repetabila si stabila pusca! Am economisit atunci, la momentul acela, banii de inele (gaseam inele cu inclinatie) sau de sina. Am tras multe focuri in configuratia aceasta! Estetic nu se vedea nimic!
Am invatat un lucru: experimenteaza si nu te lua dupa altii, indiferent ca sunt pro sau contra!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde AXP pe 22 Oct 2021, 21:02

violiv scrie:Intr-un an normal n-ar fi fost o problema asa mare. Insa traim vremuri naspa rau si foarte multe chestii nu mai functioneaza normal. Sa aduci acum ceva de peste ocean in mod oficial ... inseamna sa te inarmezi cu rabdare pentru minim 6 luni - 1 an. Am incercat cu Warne, Leupold - firme care fac modelul de baza dorit si lucreaza cu Romania - si nu am primit un raspuns favorabil.


Spre surprinderea ta, sa stii ca nu este chiar asa rau, …, poate depinde de comerciant si poate si curier, anul acesta am cumparat de 4 ori de peste ocean, de 3 ori din USA, de fiecare data prin Amazon, in primavara mi-a sosit comanda in cca 3-4 saptamani, a doua oara in vara, a durat tot cam asa, vreo 3 saptamani, iar surpriza mare a foast acum in toamna, mi-a sosit o comanda in sub o saptamana, in 6 zile de la comanda mi s-a livrat la poarta, ce era sa zic posibil favorizat, la toate aceste comenzi, am cerut livrarea prin DHL. De mentionat, ca produsele respective, erau pe stoc. Am mai luat niste chestii din Canada, de la Cadex, a durat putin pana s-a facut productia, spuneau producatorul, ca din cauza pandemiei este putin data peste cap productia, a durat vreo 30-40 de zile sa imi pregateasca livrarea, dar odata expediata, tot prin DHL, mi a sosit in putin sub 3 saptamani.
Toate cele bune
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde violiv pe 22 Oct 2021, 21:27

Multumesc!
Pana luni astept o veste buna din Ro.
Daca nici acolo nu are ma duc inot pana la vecinii din vest care au facut arma si care au dat cu banul pe care model sa puna sina din fabrica si pe care nu si au ambalat intr-o zi de luni, mahmuri si cu cafeaua nebauta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde CCM pe 24 Oct 2021, 17:27

Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde CCM pe 24 Oct 2021, 17:30

Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde violiv pe 24 Oct 2021, 17:58

Multumesc pentru efort!
Doar ca europenii se urnesc mai greu si inca nu au scos modele cu suruburi 8-40. Toate sint cu suruburi mici.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde CCM pe 24 Oct 2021, 21:03

Eei, efort!...
Asa mai invatam cate ceva, scotocind pe o tema, e f bine; rau imi pare ca nu a fost de folos, dar, poate data viitoare..
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cumpar baza Savage

Mesajde violiv pe 05 Ian 2022, 16:37

Rezolvat, se poate inchide.
P.S. tot de la importator.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Vanzari-cumparari optica si monturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate