Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:39

Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 27 Sep 2017, 08:40

Sculele sint in magazin pentru ca exista cerere. Dar nici macar nu ai cum sa compari cererea de aici cu cea de peste ocean. Pana acum, doar anul acesta au fost cumparate cateva milioane de arme si numa in vinerea neagra s-au vandut mai multe arme decat exista in Romania, Bulgaria si Ungaria la un loc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde iliealexandruionut pe 27 Sep 2017, 09:36

violiv scrie:Cu inca 100-150 E o ai acasa.

http://www.armiusate.it/armi-lunghe/can ... -cm_i32268

Ai vazut ca ai rezolvat o!!
Deci si prin urmare, scurteaz o frate!
E legal, dar zic eu ca macar asa din curtuazie sa mergi sa discuti cu militenii din zona ta.Asa, sa afli si de la ei o parere dar sa mergi cu legea in mana!
Nu de alta dar unii nu o prea stiu...
spor si catare!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde yoghi pe 27 Sep 2017, 16:09

violiv scrie:Cu inca 100-150 E o ai acasa.

http://www.armiusate.it/armi-lunghe/can ... -cm_i32268


Cu banii aia (200E) iti dau eu un Remington ""pompa"" cu teava de 50cm , iar Nova o tii pt iepuri si rate.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Adrian_Dumitru pe 11 Aug 2021, 15:06

Ocs scrie:Buna ziua .
Ionut ma numesc .
Am o lisa benelli super nova cal 12 cu teava lungă de 28 inch.
M-ar interesa daca exista cineva care ar putea sa imi scurteze teava si sa poata da un alt filet interior pentru a putea monta chokuri-le din nou.
Multumesc.


Ai mai scurtat țeava? I-ai pus filet? Ai luat țeavă nouă de schimb? Care e deznodământul?
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Ocs pe 28 Noi 2021, 09:49

Screenshot_20211128-094401_Photos.jpg
Screenshot_20211128-094714_Photos.jpg
Da am rezolvat-o încă de atunci,la interior diametrul tevi este ca mărime între socul 4 și 5.
La vânătoarea la picior când totul se întâmplă în scurt este foarte bună.
Nu mai merge sa te întinzi la distante mai mari pentru ca împrăștie foarte mult.
Cu proiectil unic nu am observat vreo modificare, chiar la un moment dat ii pusesem un aimpoint și mergea chiar bine la 50m.
Teava a rămas în 21inchi.
Este la fel ca o carabina de 1m, foarte îndemânatica.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ocs
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Iul 2017, 18:28

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Croco pe 29 Noi 2021, 16:25

Interesant!
Ai studiat imprastierea? Daca nu te deranjeaza, poti sa ne zici cat este imprastierea pe distante, ce alica ai folosit, cartus, tot?
Bravo!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Sly_Fox pe 29 Noi 2021, 20:00

Având în vedere cartușele moderne de astăzi, cu bure tip container care etanșează foarte bine și poartă încărcăturile unite pe distanțe mai mari, cred că împrăștierea este tipică unui șoc 1/4. Adică tocmai bună la vânătoarea la picior, vara la prepelițe, toamna la fazan și sitar, iarna prin livezi și liziere după vulpi și iepuri. La mistreți cu unice, în desișuri, probabil că este foarte manevrabilă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 30 Noi 2021, 11:02

Ocs scrie:
La interior diametrul tevi este ca mărime între socul 4 și 5.


La vânătoarea la picior când totul se întâmplă în scurt este foarte bună
Este la fel ca o carabina de 1m, foarte îndemânatica.


De acord cu ultimele afirmatii. La picior, cu arma usoara si scurta iesi mai bine decat cu lunga si cine stie ce magnum.

Partea cu diametrul nu prea o inteleg.
Adica ai masurat diametrul tevii - care ar trebui sa fie cel nominal, armele Benelli neavand cine stie ce valuri pe interior - ai masurat socurile si ti-a dat ca teava e mai stramta decat socul cilindric?
Cel putin teoretic cilindricul ar trebui sa aiba exact acelasi diametru cu al tevii.

La Beretta am intalnit arme diferite, cu diametre diferite ale tevii, adica 18,6 respectiv 18,7 mm (asta scrie pe arme) dar care folosesc exact acelasi set de socuri, cu exact aceleasi dimensiuni. Evident ca exista o mica diferenta de valoare a constrictiei raportat la cele doua diametre.
Sa fi facut si Benelli asa? Adica variantele cu camera de 89 sa aibe diametrul altul decat cele cu 76?
Chiar m-ai facut curios. Cand ajung acasa incerc sa masor comparativ Raffaello si SBE.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Crehtu pe 02 Mar 2024, 01:12

yoghi scrie:teava se poate taia dar filet ioc.
acolo unde vrei tu sa pui socuri "carnea"tevii este f subtire si nu merge taiat filet(care sa reziste la presiunea focului)


Incorect.
Ai masurat tu grosimea unei tevi la mijloc sau la 3 sferturi de teava?
Am avut un armurier (in state) care cu asta se ocupa, era un strungar priceput si sunt sigur ca exista si in Romania arnurieri strungari care sa poata da un filet concentric corect incat sa poata insuruba chokes pe gura tevii.
Problema este alta...daca lisa e semi auto trebuie unblat la pistonu de gaz si modoficat sa mearga cu teava mai scurta deoarece va merge doar cu full power shells. Birdshot si altele mai light nu vor face cycle the action...dar se rezolva si aia.

Remmy 1100 semi auto circumsized to 14"

Imagine

Imagine
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde yoghi pe 02 Mar 2024, 01:56

In primul rand subiectul era de acum trei Ani.
2. Ma corectez un pic sa intelegi.."""nu se poate face filet IN ROMANiA.""""
3. Arma e pompa /aia cu levier ..
4. Nu are legatura cu recuperarea de gaze chiar daca era semi gaurile de gaz sun in inelul de prindere a tevii.
5. Da am masurat grosime tevii de curiozitate dar si pt ca colegu de mai sus NU Este singurul din tara cu...vrabiute.
6. Daca vrei sa masori si tu ,te astept la atelier.am trei arme cu tevii explodate

si
PS. Incearca sa scrii corect gramatical ca primesti cartonas galben de la moderator
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Crehtu pe 02 Mar 2024, 02:33

Nu am observat ca era pump...pozele sunt intunecate, am zis doar ca ar fi fost un pas in plus daca era semi auto

Deci nu exista armurieri/strungari in Romania? Se vand kituri pt asa ceva.

4) nu functioneaza 100% daca tai teava si nu modifici la sistemu de gaz

5) nush despre ce turcisme de shotguns te referi, dar am taiat 2 Remingtons prin care am tras mii de cartuse fara sa explodeze nimic.


PS - scriu cat de gramatical pot. Am 5 clase in scolile din Romania, asta e tot ce pot.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde pipabh pe 02 Mar 2024, 05:20

Crehtu scrie:Nu am observat ca era pump...pozele sunt intunecate, am zis doar ca ar fi fost un pas in plus daca era semi auto

Deci nu exista armurieri/strungari in Romania? Se vand kituri pt asa ceva.

4) nu functioneaza 100% daca tai teava si nu modifici la sistemu de gaz

5) nush despre ce turcisme de shotguns te referi, dar am taiat 2 Remingtons prin care am tras mii de cartuse fara sa explodeze nimic.


PS - scriu cat de gramatical pot. Am 5 clase in scolile din Romania, asta e tot ce pot.


Strungari de exceptie ...gasesti in Romania 100%. Armurieri strungari care sa-ti taie si sa faca filet oficial si legal...99.9999999% NU!
La 5) cred ca nu ai inteles ce vrea sa spuna cu explodatele!!!
Las-o mai moale cu ""agitatia"" si raspunsurile in 2 peri!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Crehtu pe 02 Mar 2024, 09:33

Curios ca in toata Romania nu se poate taia o teava si tras un filet.
Pe mine nu ma mai interseaza sa fac asa ceva, mai repede cumperi o teava de lungimea dorita cu chokes cu tot, am vrut doar sa raspund ca se poate face asa ceva si sa fie "safe"...macar in experienta mea, nu am avut probleme cum zicea colegu ca are 3 tevi explodate din cauza asta. Tevile explodeaza din multe cauze dar din taiat o teava nu am vazut inca si sunt pe forumuri si in domeniu de peste 40 de ani si e prima data cand aud.

Apoi esti a doua persoana azi care imi spune ca sunt "agitat"...nu stiu de unde vine aceasta parere ca as fi agitat. Poate imi arati mai exact ce coment/uri am facut care par ca as fi agitat.
Celalat coment nu inteleg termenul in doi perii. Ce vrea sa insemne?
Nu am locuit in Romania din 1981 asa ca nu te supara pe mine daca nu inteleg unele chestii
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde DanCo pe 02 Mar 2024, 10:26

Colegul @yoghi zicea ca are 3 tevi explorate și care se pot masura nu ca au explodat pentru ca au fost scurtate. Tocmai pentru ca ai lipsit mult din România citește incet si cu atenție sa înțelegi exact ce vrea sa zică fiecare. Mulți meseriași pot sa scurteze o teava în România, și eu pot cu sculele necesare doar ca nu sunt și armurier si nu am voie. Din ăștia nu o sa găsești pe la noi sau dacă se baga nu iasă ce trebuie.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde yoghi pe 02 Mar 2024, 11:08

In teorie se poate orice in practica mai putin.
Si
Nu inteleg la ce foloseste un soc pus pe o teava taiata. Daca o tai presupunem ca vrei imprastiere.

Plus ca marginea de jos a socului sigur nu va veni in accesi linie cu interiorul tevii iar alicele ce trec pe acolo vor fi razuite ....

Chiar nu vad rostul
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Crehtu pe 02 Mar 2024, 11:22

Cum am spus si am aratat mai sus ultimul Remington 1100 pe care l am taiat era pentru 3 gun competition si la timpul ala nu se gaseau tevi scurte.
Probabil ca Remington au tevi mai groase pt ca la ale mele nu se simtea nici un "step" unde se insuruba era transitie smooth care era fix in linie cu teava. Dai seama ca ar fi exclus sa ai o treapta in interiorul tevii...clar KaBoom

In 99% din cazuri oamenii taie sau isi doresc o teava scurta pt ca e mai la indemana sa te plimbi cu ceva mai scurt decat cu o matura in mana.
Nu stiu pe nimeni care a taiat o teava pt a imprastia alicele mai bine.
La o goana de porc prin boscheti mai usor te descurci cu o arma scurta.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde sean pe 02 Mar 2024, 19:48

Îți iei un dublu-express de calibru mare pentru goană la porci in desiș...eu personal asta am ales,mă simt mai în siguranță cu 9.3-ul decât cu orice unic din lisa...problema grava e că porcii au ajuns mai puțini decât urșii la noi. :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Crehtu pe 02 Mar 2024, 21:01

Vrei sa zici ca ursii sunt putini?

Unde vinez eu porcii sunt cacalau.
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde sean pe 02 Mar 2024, 21:42

La noi pesta a decimat porcii,au rămas doar urșii. :(
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Anterior

Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate