Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 12:31

curatarea carabinei si a armei lise(rodaj si dupa..)

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

curatarea carabinei si a armei lise(rodaj si dupa..)

Mesajde wolfhunter pe 13 Iul 2014, 10:17

Buna ziua,
Sunt nou pe acest site, sa imi fie scuzata nepriceperea si in ale utilizarii forumurilor si in cea a intretinerii armelor. Am rugamintea daca mi se pot da si mie detalii despre metoda cea mai optima de a curate armele de vanatoare in functie de categoria si destinatia lor. Am achizitionat recent o carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition calibrul 30.06 si citind reportaje despre aceasta arma am sesizat ca se recomanda, cel putin in rodaj... sa se evite folosirea periei de sarma: citez- site Vanatoarea in Romania, articol "Fenomenul CZ" :Este indicat sa se faca un rodaj al tevii ” Barrel Break-In ” corect cu solventi speciali pentru depunerile de carbon si cupru evitanduse astfel deteriorarea tevii prin folosirea unor perii de sarma care aduc doar dezavantaje ghinturilor.
Va rog frumos daca puteti sa imi dati si mie "mura-n gura" detalii despre cum pot curat arma fara sa ii fie afectata teava si ce produse imi recomandati...daca aveti niste sfaturi si pentru tevile lise va multumesc frumos anticipat!
Cu mult respect si deosebita consideratie
wolfhunter
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Iul 2014, 08:48

Re: curatarea carabinei si a armei lise(rodaj si dupa..)

Mesajde vanatorul dibaci pe 14 Iul 2014, 09:18

wolfhunter scrie:Buna ziua,
Sunt nou pe acest site, sa imi fie scuzata nepriceperea si in ale utilizarii forumurilor si in cea a intretinerii armelor. Am rugamintea daca mi se pot da si mie detalii despre metoda cea mai optima de a curate armele de vanatoare in functie de categoria si destinatia lor. Am achizitionat recent o carabina CZ 550 Exclusive Ebony Edition calibrul 30.06 si citind reportaje despre aceasta arma am sesizat ca se recomanda, cel putin in rodaj... sa se evite folosirea periei de sarma: citez- site Vanatoarea in Romania, articol "Fenomenul CZ" :Este indicat sa se faca un rodaj al tevii ” Barrel Break-In ” corect cu solventi speciali pentru depunerile de carbon si cupru evitanduse astfel deteriorarea tevii prin folosirea unor perii de sarma care aduc doar dezavantaje ghinturilor.
Va rog frumos daca puteti sa imi dati si mie "mura-n gura" detalii despre cum pot curat arma fara sa ii fie afectata teava si ce produse imi recomandati...daca aveti niste sfaturi si pentru tevile lise va multumesc frumos anticipat!
Cu mult respect si deosebita consideratie

Cel mai tare lucru la acest forum ,este faptul ca pe pagina de start ai o fereastra de cautare avansata !
Practic nu faci altceva decat sa scri frumos acolo ce te intereseaza si intr-o clipa ai deja raspunsul :wink:
Simplu ,practic si util -spor la citit !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: curatarea carabinei si a armei lise(rodaj si dupa..)

Mesajde wolfhunter pe 14 Iul 2014, 10:19

Va multumesc frumos de indrumare!
wolfhunter
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 13 Iul 2014, 08:48

Re: curatarea carabinei si a armei lise(rodaj si dupa..)

Mesajde marc12/76 pe 28 Dec 2015, 20:44

Buna seara dragi colegi, datorita sezonului nu tocmai propice pentru vanatoare in zona noastra (ploi ,ceata,) cautand prin ,,cotloanele net-ului" produse de intretinut armele,am gasit produse XADO-produse pentru armament,sunt facute cica pentru restaurarea, repararea si protectia impotriva uzurii a tevilor de arma cu glont, de orice tip si/sau calibru. A folosit cineva , pareri pro sau contra ,pe site-ul lor sunt prezentari pentru fiecare dintre ele ...
SARBATORI FERICITE! :occasion-xmas:
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: curatarea carabinei UMC seria A

Mesajde AEMega pe 15 Noi 2016, 16:43

Ia mai posteaza tu aiurea , asa, si sa vezi ce rapida si trista ne va fi despartirea.... Cat esti tu de Mega !
Va rog sa interveniti daca sunteti in masura sa raspundeti la o intrebare :
Carabina UMC seria A poate fi demontata pentru curatare si pastrata demontata in cutia de armament?
Exista o persoana care afirma ca acest tip de arma este nedemontabila ca nu poti sa scoti patul armei si sa-l indepartezi de teavav si mecanism pentru a putea curata perfect aceasta arma.
AEMega
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Noi 2016, 15:46


Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate