Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 22:03

Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde proteam pe 07 Oct 2016, 12:13

Salut
Ieri am reusit performanta sa-mi rup patul la Savage.
Astazi dupa ce mi-au trecut dracii, l-am lipit cu Bison Epoxy dar fiind rupt chiar unde intra surubul care tine cureaua in partea din fata, mi-am dat seama ca nu am siguranta in el si ca pe teren este posibil sa-mi cada arma in spate, pe luneta.
Dl Radu Bichis nu are pe paturi stanga si nu stie cand aduce alte paturi Boyds.
Ma poate ajuta cineva cu o varianta, o idee ceva?
Precizez ca as vrea tot pat sintetic, dar cum incepem sa cautam mistretii sa nu se imbolnaveasca cumva de la ucrainieni si moldoveni de pesta, as cam avea nevoie de el si nu zic NU la un pat de lemn.
Multumesc
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde radubichis pe 07 Oct 2016, 20:39

Cred ca mai am un pat cu fanta pentru bolt pe dreapta .Ramine sa-l modifici si sa-ti pilesti fanta de bolt pe stinga Patul este drept deci nu va fi problema de epolare
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde violiv pe 08 Oct 2016, 08:43

Asta nu se numeste rupt. Ai pierdut doar o bucatica de uluc. Ia o pila, rotunjeste-l frumos, da o gaurica pt urechiusa 2-5 cm mai in spate si gata. :D ;)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde proteam pe 08 Oct 2016, 12:43

violiv scrie:Asta nu se numeste rupt. Ai pierdut doar o bucatica de uluc. Ia o pila, rotunjeste-l frumos, da o gaurica pt urechiusa 2-5 cm mai in spate si gata. :D ;)


Multumesc de idee ! Problema este ca patul nu e plin pe interior. Are din loc in loc niste pereti transversali, in rest e gol.
Ar mai fi o problema cu " mansarda " mea. Patul e din plastic "de punga" si , in mod inconstient sau nu, am cautat un motiv pentru care sa-l schimb cu unul mai rigid. Prefer paturile sintetice.
Nu m-as apuca nici sa mesteresc la unul pe dreapta sa-l fac de stanga pentru ca nu sunt prea dibaci la lucru manual. Totusi ramane o varianta de luat in calcul daca nu o sa gasesc alte variante.
Asa ca mai caut variante sa-l schimb, chiar daca nu este ieftin.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde violiv pe 08 Oct 2016, 16:28

Le stiu cum arata. Pot fi "indreptate" usor iar urechiusa poti s-o schimbi cu una cu piulita pe interior si s-o pui unde vrei.
Alte plastice, mai tari decat originalul, nu cred c-au aparut. Cine naiba sa dea 3-500$ pe pat cand atat costa arma toata. Mai bun decat laminatul nu cred sa gasesti ... iar prelucrarea e chestie de cat ai fuma linistit 1-2 tigari.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde proteam pe 11 Oct 2016, 15:55

Multumesc
Pentru moment l-am lipit cu Epoxy si merge deocamdata.
Dl Radu , va rog sa ma aveti in vedere cand veti intentiona sa comandati paturi Boyd .
Va multumesc,
Bogdan
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde laurul pe 15 Dec 2016, 17:35

Radule, mai aduci Boyd?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ajutor pat Savage Axis LH (pe stanga)

Mesajde radubichis pe 16 Dec 2016, 21:48

Intrebarea asta mi-o pun si eu de cind dolarul creste ca Fat Frumos
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara


Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate