Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:53

Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Ocs pe 24 Sep 2017, 17:25

Buna ziua .
Ionut ma numesc .
Am o lisa benelli super nova cal 12 cu teava lungă de 28 inch.
M-ar interesa daca exista cineva care ar putea sa imi scurteze teava si sa poata da un alt filet interior pentru a putea monta chokuri-le din nou.
Multumesc.
Ocs
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Iul 2017, 18:28

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde the_mav pe 24 Sep 2017, 21:40

:shock: :shock: :shock:
Ia-o la bonfaier ca nu e cine stie ce, dar daca vrei sa fie mai ok decat in fabrica, tai-o la 40-45-48 lungime cu tor cu pat... precizie fratzioare nu mai sta nimeni si nimic langa tine.
Lasa si o adresa ca poate te ajuta vreun baiat marinimos din zona care e pe receptie, multi sunt chiar de treaba si se reped pana la tine daca ai o ocazie din asta mai deosebita... cum e asta cu scurtat teava la arma si dat filet nou
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde pipabh pe 25 Sep 2017, 06:58

Fara suparare dar nu cred ca e recomanadat. Stii ce profil interior au tevile ca sa-ti dai cu presupusul pe unde e optim sa tai?
Din punctul meu de vedere nu e chiar simplu sa tai!
La vanzare cu ea si alta!! Lasa "romanismele" pentru altii.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Septimiu pe 25 Sep 2017, 07:45

:shock:
No asta da! Doar de curios, ai putea sa ne spui si motivul pentru care vrei sa o scurtezi? %-(
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde bogus pe 25 Sep 2017, 08:30

Probabil se muta in Sicilia iar acolo nu sunt permise decat variantele scurte... lupara
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Ocs pe 25 Sep 2017, 11:53

Motivele pentru aceasta procedura nu cred ca au vreo relevanța, si am intrebat daca exista cineva care face sau a făcut asa ceva .
Si da dupa scurtare as vrea sa ii dea filet in interior pentru montarea unui eventual choke extern.
Exista in alte tari un kit de la brownells dedicat pentru asa ceva.
Ma gandesc ca poate il are cineva in tara care ar putea sa ma ajute contracost desigur.
Multumesc
Ocs
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Iul 2017, 18:28

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde kama3 pe 25 Sep 2017, 13:03

Functie de orasul/zona din care esti ti se poate recomanda un armurier. Te duci cu arma la om, ii spui ce vrei, ii arati ce ai vrea sa pui dupa ce o tai si vezi ce zice. Trebuie masurat si analizat. E posibil sa mearga la fel cu e posibil sa nu mearga modificata. Pana la urma teava - taiata sau nu - trebuie sa pastreze anumite caracteristici pentru ca in momentul focului sunt niste forte care actioneaza destul de puternic.
Pana la urma e decizia ta ce vrei sa faci cu arma - cat de scurta sau de lunga o vrei, dar conform legislatiei noastre (pe care din acest punct de vedere eu o consider ok) legal operatiunea poate fi facuta doar de un armurier autorizat, astfel ca armurierul e cel care poate spune daca face sau nu face operatiunea de scurtare pentru ca el trebuie sa-si asume faptul ca modificarea nu afecteaza siguranta in folosirea armei.
Si tare ma tem ca chiar daca teoretic si practic e posibil asa ceva ( si nu implica riscuri) nu va vrea nimeni sa faca modificarea tocmai pentru ca trebuie sa isi asume raspunderea pentru utilizarea ulterioara in siguranta a armei.
Eu personal, daca as fi armurier nu as face o astfel de modificare si sa iti spun si de ce:
Eu iti modific arma si certific ca totul e in regula.
Peste un an de zile tu te duci la vanatoare, si fereasca Dumnezeu are loc un accident - se descarca accidental, iti intra ceva pe teava, nu verifici, tragi si iti eclateaza... cand e vorba de ceasul rau si pisica 13 se pot intampla o gasca de chestii.
Daca se lasa cu vatamari sau mai rau cu mortaciune arma se va expertiza. Avocatul tau, incercand sa te scoata basma curata, va striga sus si tare ca tu esti nevinovat si totul s-a produs din cauza armei care a fost modificata necorespunzator. Se va expertiza arma (ca in astfel de cazuri expertiza e obligatorie) si e posibil ca si expertului sa i se para ca de vina pentru accident a fost modificarea adusa armei. Si atunci, poate chiar fara absolut nicio vina intra la apa armurierul care a facut modificarea si a certificat ca modificarea a fost ok.
Si astfel cine oare, pentru cateva sute de lei cat ar putea sa coste o astfel de operatiune, va risca sa stea cu sabia lui Damocles deasupra capului? Ca poate pana la sfarsit se dovedeste ca nu modificarea a fost cauza, dar pana atunci da cu subsemnatul, probabil ca nici nu mai poate profesa si tot asa.
Repet, am facut acest scenariu din perspectiva armurierului. Posibil sa ma insel. Incearca!

Din punct de vedere al modificarii ce motiv ai avea sa scurtezi teava pentru ca apoi sa ii montezi un choke exterior?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde jon2004 pe 25 Sep 2017, 13:21

kama3 scrie: Din punct de vedere al modificarii ce motiv ai avea sa scurtezi teava pentru ca apoi sa ii montezi un choke exterior?


Sa incapa pe maneca :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde vasileneagu pe 25 Sep 2017, 13:35

Ocs scrie:Buna ziua .
Ionut ma numesc .
Am o lisa benelli super nova cal 12 cu teava lungă de 28 inch.
M-ar interesa daca exista cineva care ar putea sa imi scurteze teava si sa poata da un alt filet interior pentru a putea monta chokuri-le din nou.
Multumesc.

Atentie mare la ce spune legea cu privire la modificarea si in ce conditii a caracteristicelor armei. Nu mai fa valuri ca poti avea surprize mari !!! [-x [-x [-x
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde kama3 pe 25 Sep 2017, 13:43

Corect!
Legea 295 art. 103 alin (2) "Producerea, confectionarea, modificarea, prelucrarea, experimentarea, casarea si distrugerea armelor letale si armelor neletale pot fi efectuate numai de catre armurierii constituiti in
subordonarea sau coordonarea institutiilor care au competente in domeniul apararii, sigurantei
nationale si ordinii publice, in conditiile stabilite prin ordine ale conducatorilor fiecareia dintre
aceste institutii
.
Deci doar anumiti armurieri pot face astfel de operatiuni. Si cum spuneam mai sus, nu cred ca cineva se va lega la cap cu o astfel de modificare.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Ocs pe 25 Sep 2017, 14:17

Multumesc pentru informatii. :
Nu era singura arma din rastel si as fi vrut să experimentez pe ea.
Dar avand in vedere ca legal nu e ok o sa astept sa castig la loteria vizelor ca sa imi fac de cap. :D
Încă odată MULTUMESC.
O zi bună tuturor.
Ocs
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Iul 2017, 18:28

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Septimiu pe 25 Sep 2017, 14:35

Ocs scrie:Motivele pentru aceasta procedura nu cred ca au vreo relevanța, si am intrebat daca exista cineva care face sau a făcut asa ceva .


Pai in momentul in care soliciti niste informatii eu zic ca ar fi cinstit, la randul tau, sa ne oferi si noua informatii.
In general, cand aduci o modificare unui produs de serie, o faci pentru a-i creste performantele si intrebam pentru ca eram curios la ce te-ar ajuta ca nu am mai auzit de asa ceva pana acum.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde kama3 pe 25 Sep 2017, 14:40

De ce sa nu fie legal?
Legal nu e s-o tai tu la bonfaier, legea stabilind clar in ce conditii se pot face modificarile.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde vasileneagu pe 25 Sep 2017, 15:12

kama3 scrie:De ce sa nu fie legal?
Legal nu e s-o tai tu la bonfaier, legea stabilind clar in ce conditii se pot face modificarile.

De acord. Nu spune nimeni ca nu se poate face legal. Cereri , aprobari , asteptari....etc.
Insa pe nv .... probleme mari cu putin ajutor din partea lui :mrgreen: sau a unui " binevoitor "
Stima !
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde yoghi pe 25 Sep 2017, 15:28

teava se poate taia dar filet ioc.
acolo unde vrei tu sa pui socuri "carnea"tevii este f subtire si nu merge taiat filet(care sa reziste la presiunea focului)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde kama3 pe 25 Sep 2017, 16:26

Ca tot veni vorba, a tras cineva vreodata cu o lupara? Cred ca e super senzatia. :ymdevil:
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Ocs pe 25 Sep 2017, 18:32

Cu scuzele de rigoare propun sa ne oprim , pentru ca simt cum mi se instrumenteaza un dosar.
O las asa cum e chiar dacă prin boscheti cand ma târăsc dupa porci este cam incomodă 130cm.
Oricum parerea mea si doar a mea, armele lungi mi se par urate si incomode.
Nu vorbesc despre performanțe ci doar estetic.mie personal nu imi plac si nu cred ca sunt singurul cu această părere.
Ocs
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Iul 2017, 18:28

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 25 Sep 2017, 18:39

Se poate taia, nu prezinta niciun risc. S-a facut de-a lungul timpului pe zeci de arme cu tevile "umflate" catre gura tevii.
Nu are absolut nicio influenta asupra sigurantei tragerii cu arma.
Din pacate nu se poate refileta. Tevile armelor cu socuri mobile sint construite mai "groase-n carne" pentru a permite practicarea filetului si pastrarea rezistentei la acest nivel.Va ramane o teava "cilindrica".
La o arma lisa e chiar foarte usor de facut, cu atat mai mult la o pompa, cu o singura teava, demontabila.
Care ar fi scopul vanatoresc? Poate vrea omul o arma de prepelita unde o teava de 60 cm, cilindrica, face mai bine ca una de 70. Poate vrea o arma de mistreti si 50-55 cm "cilindrici" iar fac mai bine unui proiectil unic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 25 Sep 2017, 18:50

Ca-n multe alte legi si ca-n multe alte locuri in legea armelor, partea cu astfel de modificari o fi scrisa (mai limpede sau mai incalcit) in lege in schimb este absolut incontrolabila.
Nu exista, nu s-a pus in practica ideea de carte de identitate a armelor, document in care ar fi trebuit sa fie trecute caracteristici tehnice mai pe larg ale armelor. Ca urmare nu scrie in niciun document - factura, permis de arma (adica documentele legale pe care trebe sa le ai pe langa arma) cati centimetri are teava sau cate kilograme.
In plus, modificarile care nu afecteaza categoria armei (adica, de nu-i tai teava sub 30 cm ca sa devina arma scurta) "beneficiaza" de alt regim legal.
Pentru acest model de arma fabricantul ofera mai multe lungimi, de la 50 la 70 cm.

Una peste alta, cauti un armurier, te duci cu teava, ti-o taie cum vrei (sub 50 cm chiar nu merita ca mai mult pierzi decat castigi) apoi tragi cu ea cat te tine umarul. Numa sa nu uiti ca de scurtat e usor, de lungit la loc nu se mai poate.

Daca n-am trai printre atatia atoatestiutori ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 25 Sep 2017, 18:54

Ca fapt divers, am avut candva o lisa cu teava de 29,5 cm, inscrisa in permis tip A ca arma de colectie. Este acum in dulapul unui amic la fel de legal inscrisa. Am si tras cu ea, cu alice si cu unic .... si-a fost "tare" , mai ales la tragerea cu o singura mana!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 25 Sep 2017, 18:59

Uite ca nu mai stiu sigur cati cm are teava la a mea. Adica am si eu o Nova (aceeasi mecanica pana la ultimul stift, aceleasi tevi, perfect interschimbabile, doar patul difera) despre care am o banuiala ca ar avea "doar" 66 cm, cu socuri mobile. Trebe s-ajung la dulap s-o masor. Facem schimb !!! A mea e camo...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde teuton pe 25 Sep 2017, 19:21

Ma bag si eu cu aprecieri (sau ca musca-n lapte, dar nu ma pot abtine)
Violiv si Yoghi au venit cu ceva argumentat, in cunostinta de cauza;
Ocs, iti lipseste introducerea;
Majoritatea celorlalti: speriati omul degeaba !!! Sunt aproape sigur ca nu-l mai vedem pe aici..
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde adrian1123 pe 25 Sep 2017, 20:05

Se poate taia legal,nu se poate in principiu fileta ne avand destula grosime,din punct de vedere practic eu nu as taia tevile unei arme decat daca as vrea sa traga mai inprastiat cu alice si cred ca mai bine putin cu proectil unic.As face asta decat daca nu mi as permite o arma dedicata.Laso asa si cumpara una scurta.Zic si eu.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde Ocs pe 25 Sep 2017, 20:52

Din pacate in romania daca iti doresti ceva mai iesit din tipare , piața nu îți oferă prea multe.
Probabil ca Nici un importator nu o sa investească intr-o marfa nevandabila.
Dar cateodata e bine sa -ti mai faci si mofturile macar asa de curiozitate .
Ocs
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Iul 2017, 18:28

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 25 Sep 2017, 21:15

Tevile pt pompele de la Benelli (care nu sint interschimbabile cu niciun alt model) nu sint foarte scumpe. Mai rar se gasesc si s-h in Italia ... armele nu-s foarte raspandite nici la ei. In plus costuri de transport si ajunge sa faca mai mult decat merita.
Insa atunci cand esti pasionat si iti permiti niste mici extravagante financiare chiar merita sa incerci. Uneori rezultatele pot fi peste asteptari.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 25 Sep 2017, 21:21

adrian1123 scrie:Se poate taia legal,nu se poate in principiu fileta ne avand destula grosime. .


Am vazut o arma facuta de un armurier francez ... Bock, taiat tevi la 60 cm si refiletat. Ca sa compenseze peretele subtire al tevilor le-a intubat in alte doua tevi de vreo 10 cm, cam de 1,5 mm grosime, efectiv trase peste capatul tevilor originale si "sudate" acolo. Normal, cu modificarile necesare la sina dintre tevi si de deasupra. Arata ciudat rau dar functiona perfect. In materie de arme e cat se poate de adevarata povata: daca vrei, poti! Altfel am fi tras si acum cu prastia.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde jon2004 pe 26 Sep 2017, 08:04

violiv scrie:....In materie de arme e cat se poate de adevarata povata: daca vrei, poti! Altfel am fi tras si acum cu prastia.


Sansa a fost ca ”organele” care reglementeaza constructia si folosirea armelor au aparut mai tarziu, ca altfel am fi ramas la stadiul de prastie :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 26 Sep 2017, 10:37

Sansa a fost ca initial armele au fost destinate elitelor si armatelor. Asa s-au putut dezvolta. Abea cand armele au devenit disponibile si celor de rand a aparut si "organul" de control.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde violiv pe 26 Sep 2017, 10:38

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Scurtare teava cal 12 benelli supernova

Mesajde adrian1123 pe 26 Sep 2017, 21:24

Sunt convins ca tehnic ar trbui sa se poata aoroape orice dar orice"artificiu"in plus inseamna munca in plus,scule dedicate in plus deci costuri pe masura.Clegul nostru a spus clar...taiate,filetate si garantate(zic eu).Tot colegul a spus ca a vazut undeva la vanzare un chit de trasformare dedicat pe calibru(am vazut si eu,cam scump la cat ar fi folosit)deci lucrarea nu ar trebui sa fie costisitoare.Lucrat in plus se schimba situatia si colegul de banii respectivi isi cumpara o arma scurta .
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Următorul

Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate