Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:53

Extragere suruburi

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Re: Extragere suruburi

Mesajde laurul pe 28 Sep 2018, 07:55

Septimiu scrie:Oare cand montez noile baze sa procedez la fel, adica sa pun Loctite 243 intre baza si culata sau nu este necesar?

Am montat vreo doua lunete la viata mea. Nu am folosit niciodata lichid blocant.
Degreseaza bine filetele , interior, exterior si strange in cuplul recomandat de producator.
Si acolo ramane!
PS. Am Loctite-ul 243in trusa, chiar langa dinamometrica, dar chiar nu a fost nevoie daca bazele si inelele sunt ok.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 30 Sep 2018, 12:48

Vezi ca loktite e pe culori.

foloseste albastru.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 01 Oct 2018, 07:04

243-ul e albastru, cu rezistenta medie deci pentru filete este OK. Intrebarea este daca sa pun si intre baza si culata su numai pe filete? Aici ma gandesc ca rolul principal ar fi acela de etansare.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 01 Oct 2018, 09:02

Etansare pt ce?.Daca bazele nu se aseaza fest degeaba pui solutie.
Pui cate o picatura doua pe arma la gauri, pui bazele si bagi suruburile. e indeajuns.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde the_mav pe 01 Oct 2018, 09:04

Septimiu scrie:Intrebarea este daca sa pun si intre baza si culata su numai pe filete? Aici ma gandesc ca rolul principal ar fi acela de etansare.

nu
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 01 Oct 2018, 10:02

Cum am spus intr-un post anterior, la montarea bazelor vechi s-a folosit adeziv intre placute si culata iar cand am indepartat baza, in anumite locuri, aceasta s-a desprins cu tot cu brunaj. O sa folosesc o solutie de brunaj sa acopar locurile respective dar ma gandesc ca nu o sa fie asa rezistent ca si cel de fabrica si in timp e posibil sa rugineasca. Solutia de la Balistol este OK? Altceva nu gasesc pe la noi si vad ca nici la Frankonia nu au mai multe.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde violiv pe 01 Oct 2018, 10:48

Lipici, care sa lipeasca efectiv, nu cred ca trebuie.

"Pasta de etansare", zeama aia albastra, e facuta pentru altceva. Suruburile stau la locul lor prin frecare. Oricat de bine ar fi facute, microscopic nu se suprapun perfect filetele. Asa ca minimele imperfectiuni se umplu cu pasta de etansare. Rau nu face asa ca eu pun la toate suruburile, avand grija doar sa curat bine inainte.

Intre culata si baza/baze e aceeasi problema: mici diferente si acuplare imperfecta. Aici umplerea spatiilor se numeste bedding si se face cu lipici, de obicei armat cu pulberi metalice fine. Ca sa nu fie decat umplutura si sa nu se lipeasca efectiv de metal e suficient, de cele mai multe ori, sa ungi usor cu ulei suprafetele. Nu va mai lipi metalele intre ele ci vei obtine doar un film fin care umple perfect spatiile intre metale.
Nu folosesc uzual, numa cand constat ceva discrepante "ochiometrice".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 03 Oct 2018, 09:40

După atâta discuție și bătaie de cap, merită și noi niște poze, nu? Cum a fost, cum a ieșit surubul, cum arată acum etc.

Altfel sună a vorbarie de dragul de a discuta.
Multumim anticipat.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 03 Oct 2018, 10:30

Stati linistiti ca nu am uitat de poze dar vroiam sa le pun pe toate dupa ce am totul montat pe arma dar pot sa incep sa pun cateva poze cu extragerea celor 2 suruburi:
20180927_220409.jpg

20180927_222807.jpg

20180927_222853.jpg

Sambata am fost cu arma la un armurier mai mult pentru a rectifica filetul din culata (baza din fata). Evident ca nu avea tarod 6-48 si a incercat un tarod metric de 3.5 care intra bine in gaurile care aveau filetul nedeteriorat. Mai mult, si un surub metric de 3.5 intra fara probleme. Asa a ajuns la concluzia ca cele 2 sunt echivalente. Nu prea am fost foarte incantat de idee dar in cele din urma a folosit tarodul metric. Acum surubul intra aprox. 4 spire usor, cu mana, apoi se blocheaza dar nu am fortat cu surubelnita. Nu stiu daca problema este ca nu a introdus tarodul pana in capat sau pur si simplu nu este compatibilitate intre cele 2 standarde. Acum astept sa vad daca reusesc sa gasesc pe cineva in zona cu tarod 6-48. Mai este varianta de a-l comanda din State dar dureaza prea mult transporul si costa de 2 ori cat tarodul. Daca nu o sa reusesc, atunci probabil ca o sa montez baza si o sa fortez surubul cu Loctite 243 pe filet (poate chiar cu 263 si nu o sa o mai demontez niciodata).
Tot armurierul a incercat brunarea suprafetelor deteriorate de pe culata dar nu sunt multumit de cum a iesit. Vineri am o delegatie in Germania si o sa caut o solutie de brunat dupa care o sa incerc sa refac eu brunajul.
Macar am gasit 2 dopuri filetate pentru acoperirea gaurilor de la baza din spate (care nu o sa fie montata).
O sa revin cu alte detalii cand avansez cu "lucrarea".
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 03 Oct 2018, 20:19

Mulțumim.
Deci tot la armurier ai ajuns...
E același care ți-a montat bazele?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 04 Oct 2018, 03:03

Am mers la armurier pentru ca ma gandeam ca are tarod potrivit dar mare lucru nu am rezolvat...
Armurierul la care am fost sambata nu este cel care a facut montajul anterior.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 05 Oct 2018, 14:10

Pt. o brunare buna , metalul trebuie sa fie curatat de alte tratamente anterioare ai degresat .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 10 Dec 2018, 09:15

In cele din urma am reusit sa rezolv problema si sa montez Aimpoint-ul pe arma. A durat ceva pana am reusit sa fac rost de toate materialele necesare si putin mai mult pana am reusit sa imi fac timp sa ma ocup de operatiune dar eu zic ca a meritat asteptarea. Sunt foarte multumit de cum a iesit si stau linistit ca totul este strans la cuplul recomandat de fiecare producator. O sa descriu succint operatiile si o sa adaug si ceva poze. Daca aveti nevoie de mai multe detalii va rog sa imi spuneti. Orice critica este binevenita pentru ca presimt ca o sa mai urmeze si alte montaje in viitor. A inceput sa imi placa :D

- Primul lucru pe care l-am facut a fost sa demontez patul.
- Am mascat mecanismul tragaciului cu o punga de plastic si etansat cu banda de mascare toate gaurile si fantele de pe culata mai putin gaurile pentru baze. Acestea au fost mascate prin introducerea de ghemotoace din banda de teflon folosita la instalatii.
- Am slefuit suprafata care trebuia brunata cu lana de otel 0000. Poate ca era mai usor sa folosesc o granulatie ceva mai mare (0 sau 00) dar nu am avut la indemana asa ca slefuirea a durat putin mai mult.
- Am degresat suprafata cu acetona.
- Am aplicat solutia de brunare. Aceasta operatie mi s-a parut cea mai dificila si cea mai neplacuta dintre toate. A fost nevoie de trei aplicari pana sa ajung la un aspect care sa ma multumeasca cat de cat. Oricum rezistenta brunajului aplicat este mult mai mica decat a brunajului de fabrica. Am folosit un kit de la Ballistol care contine un flacon cu solutie de brunare, un spray degresant, unul cu ulei, 2 pensule, manusi si laveta. Din acest kit am folosit doar solutia si pensula. Ulei aveam deja iar in loc de spray degresant am folosit acetona asa ca achizitia kit-ului s-a dovedit a fi inutila. Puteam sa cumpar doar solutia de brunare. Dupa ce am lasat solutia sa actioneze am spalat suprafata cu apa si apoi am aplicat un strat de ulei. Aspectul neplacut aparea in zona in care brunajul proaspat aplicat se intalnea cu brunajul de fabrica. In cele din urma am reusit sa diminuez acest aspect neplacut prin slefuirea zonei respective cu lana de otel la cateva zile de la aplicarea solutiei de brunat.
- Am indepartat banda de teflon din cele 4 gauri de fixare si am folosit un tarod 6-48 NS. Cum inginerii mecanici pe care ii cunosc nu erau prea familiari cu standardele americane si nu au putut sa ma lamureasca, am comandat din State mai multe tipuri de tarozi pentru a fi sigur ca macar unul va fi ce trebuie. Am comandat 6-48 NS si 6-48 UNF cu si fara varf ascutit. Am incercat fiecare varianta si am ajuns la concluzia ca intr-o gaura cu filetul bun intra usor varaianta NS in timp ce UNF nu. Nu stiu daca cele doua sunt echivalente sau nu dar nu am fortat deloc UNF-ul pentru a nu deteriora filetul si am folosit NS-ul. Am introdus tarodul pe rand in fiecare gaura chiar si in cele cu filetul bun pentru a curata resturile de adeziv de blocare ramase de la montajul anterior. Cum Murphy nu doarme niciodata bineinteles ca gaura care avea nevoie de rectificarea filetului a fost cea dinspre gura tevii, singura din toate cele 4 care era "infundata" de filetul tevii introduse in culata. Am avut totusi putin noroc ca am comandat si tarod fara varf ascutit (bottoming) si am reusit sa rectific mare parte din filet. Cred ca era rectificat complet daca mai intra inca o spira dar nu am avut probleme la montaj din aceasta cauza.
- Am curatat bine toate suprafetele exterioare cu aer comprimat apoi am indepartat banda de mascare si punga de protectie si am mai suflat cu aer si pe la interior si pe mecanism.
- Am degresat teava si culata (pe portiunea care intra in pat) si am aplicat un strat de ulei.
- Am fixat patul la loc si am strans cele 2 suruburi din fata la un cuplu de 4.5Nm si cel din spatele garzii la simt. Acesta se infileteaza direct in lemn.
- Am pregatit baza, suruburile si dopurile filetate si le-am facut o baie in acetona. Apoi am degresat si gaurile.
- Am aplicat Loctite 222 (rezistenta scazuta) pe dopurile filetate si le-am introdus in gaurile din spate. Le-am infiletat astfel incat partea de sus a dopurilor sa fie foarte putin sub nivelul culatei.
- Am degresat cu acetona locul unde trebuia asezata baza, am aplicat un strat fin de Loctite 243 (rezistenta medie) pe partea inferioara a bazei si pe suruburile de fixare. Am asezat totul pe pozitie si am strans suruburile la 2.85 Nm. Am preferat sa folosesc Loctite intre baza si culata deoarece nu stiu cum rezista in timp brunajul proaspat aplicat si am vrut sa etansez zona respectiva pentru a nu fi afectata de rugina in timp. Oricum nu am de gand sa mai demontez baza indiferent daca voi ramane pe Aimpoint sau o sa tec inapoi la luneta.
- Am asezat Aimpoint-ul cu surubul in slot si l-am impins inainte cat a mers. Apoi am strans surubul cu 2 Nm.
- Am curatat zona respectiva si am aplicat un strat de ulei pe arma.
- Urmeaza reglajul in poligon cat de curand.

Cateva poze:

1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


Multumesc tuturor pentru sfaturile oferite in acest topic!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde violiv pe 10 Dec 2018, 17:20

Bravo!
Uite asa, incet-incet, vezi ca nu-i greu, ca unele scule sint indispensabile, altele usureaza si altele-s facute numa' sa dai banii pe ele.

P.S. daca importai din USA si cheia pentru piulita de pe teava puteai demonta usor teava armei si aveai libera culata in partea anterioara.
Se demonteaza si pune la loc mai usor ca o baza de luneta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 10 Dec 2018, 17:51

Recunosc ca mi-a trecut prin cap sa desfac si teava dar m-am uitat la niste filmulete pe youtube si mi-a trecut repede cand am vazut ca la montare se folosesc niste calibre de marimea cartusului. Poate nu am inteles bine si foloseau acele calibre doar la montarea initiala.
Oricum, am avut noroc cu tarodul pentru gauri infundate si nu cred ca era necesar sa desfac teava judecand si dupa cum a intrat si cum a strans surubul comparativ cu celalat. Practic nu a fost nici o diferenta intre ele.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 10 Dec 2018, 19:52

Bravo @Septimiu! Te-ai mobilizat până la urmă...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde radubichis pe 11 Dec 2018, 09:34

Septimiu scrie:Recunosc ca mi-a trecut prin cap sa desfac si teava dar m-am uitat la niste filmulete pe youtube si mi-a trecut repede cand am vazut ca la montare se folosesc niste calibre de marimea cartusului. Poate nu am inteles bine si foloseau acele calibre doar la montarea initiala.
Oricum, am avut noroc cu tarodul pentru gauri infundate si nu cred ca era necesar sa desfac teava judecand si dupa cum a intrat si cum a strans surubul comparativ cu celalat. Practic nu a fost nici o diferenta intre ele.

Daca desfaceai teava aveai nevoie de Headspace Gauge Set si de o cheie speciala pentru stringerea piulitei tevii.Citeste rolul headspace in functionarea si precizia unei arme
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 11 Dec 2018, 10:12

Cheia pentru piulita nu era mare lucru (undeva sub 20USD) dar cand am vazut ca mai trebuie gauge-urile respective (la astea ma refeream cand am zis calibre in postul anterior) am zis ca nu are rost sa ma complic mai ales ca filetul nu era foarte tare afectat.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde osmos pe 11 Dec 2018, 18:09

Septimiu scrie:Cheia pentru piulita nu era mare lucru (undeva sub 20USD) dar cand am vazut ca mai trebuie gauge-urile respective (la astea ma refeream cand am zis calibre in postul anterior) am zis ca nu are rost sa ma complic mai ales ca filetul nu era foarte tare afectat.


La cat ai improvizat puteai sa continui de aceeasi maniera. Nu aveai nevoie da gauge-uri; foloseai un tub tras din arma ta pe post de GO gauge pentru reasamblare. Diferenta dintre GO si NO GO este de 0,1-0,15mm ceea ce inseamna ca infiletai actiunea, cu tubul inauntru pana la atingere si era suficient. Brida de recul o aliniai la ochi, nu-ti mai trebuia dispozitiv. Am vazut arme iesite pe usa armurieului montate pe sasiu cu garda lunga, notiunea de centrare a tevii fiind abstracta. La armele de vanatore tolerantele sunt mari!
Si daca tot demontai teava, poate faceai blueprinting sau truing la actiune. Si uite asa eclipsai peste 85% dintre profesionistii Romaniei.
O faceai romaneasca pana la capat!
Si uite asa inveti sa schimbi tevile acasa. Ce iti mai lipseste sa te duci la politie sa ceri o autorizatie pentru o teava de rezerva intr-un calibru diferit (vorbesti cu Radu Bichis sa-ti aduca un Lother Walther prefit). Numai sa ai grija la diametrul boltului cand alegi calibrul! Rim de .473 inch neaparat (am vazut ca ai 30-06). Dar o sa ai nevoie de gauge-uri acum!
Si uite asa iesim din negura ignorantei si a lipsei de documentatie in domeniu. O arma nu o sa ne mai para OZN.
Felicitari pentru initiativa! Am vazut ca te-ai documentat! Oricum, acum stii mai mult decat 98% dintre purtatorii de arma din Romania.
Atentie: la alte actiuni nu mai e la fel. E tot simplu, dar mai trebuie niste scule!
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Extragere suruburi

Mesajde osmos pe 11 Dec 2018, 18:39

https://m.youtube.com/watch?v=tRKz7W74IEo

Interesant filmuletul. Lasand la o parte reclama, de remarcat prezizia armei out of box, cu munitie comerciala si etapele imbunatatirii ei. Este o Savage. Ce inseamna schimbarea tevii? Ma distrez profund cand vad vanatori ca trag, cu arma lor de vanatoare si munitie la fel, grupuri de 0,3 - 0,5 MOA. Mai si subliniaza, constant!!! Cred ca prima etapa este sa fim sinceri cu noi insine si apoi sa vedem cum progresam.
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 11 Dec 2018, 20:17

Bine @septimiu
Perseverenta si pasiune.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 11 Dec 2018, 20:48

Acum nu vreau sa "tin cu ursu" dar nici cu vulpea.
parca prea sunt imprastiate focurile mai ales la alea de 50 de dolari cutia. Daca asa trage pusca aia imi bine ca am luat zastava . :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde osmos pe 11 Dec 2018, 21:38

yoghi scrie:Acum nu vreau sa "tin cu ursu" dar nici cu vulpea.
parca prea sunt imprastiate focurile mai ales la alea de 50 de dolari cutia. Daca asa trage pusca aia imi bine ca am luat zastava . :mrgreen:


Este impropriu zis ca un anumit tip de arma sau o anumita marca trage prost!!! Si invers e valabil! Ca trage bine! Ca este Zastava, Blaser, Remington sau alta natie! Peste 90% dintre ele nu au fost folosite cu munitia care trebuie, acesta fiind factorul cel mai important din punctul meu de vedere.
In Romania este o lipsa acuta de literatura de specialitate, in limba materna, si suntem atat de ignoranti incat categorisim lucrurile prin prisma formatorilor de opinie, fie ei mai mult sau mai putin specializati. Sa nu se simta afectati cititorii, vorbesc despre altii!! Astfel s-au format clisee de genul Blaser-ul trage foarte bine, garantat 0,5 MOA din fabrica. Pe dracu’! Poti sa faci o Zastava sa traga gaura in gaura la 100m astazi. Maine nu se stie daca mai merge!!! 99% din vanatorii din Romania cred ca daca au grupat astazi bine o munitie fenomenul se repeta. Da’ de unde! Cum se apuca cineva sa desfaca o arma sa o cerceteze e trimis la armurier. Lasati oamenii sa cerceteze, oricum ajung la armurier dar macar se aleg cu experienta! Plus ca nici acestia nici urma nu sunt mai presus. Din lipsa de provocari s-au plafonat! Cel putin cei pe care-i cunosc eu!
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 11 Dec 2018, 22:06

@osmos, +1!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde adisan77ro pe 11 Dec 2018, 22:16

Perfect de acord +2
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde violiv pe 13 Dec 2018, 16:58

Septimiu scrie:Cheia pentru piulita nu era mare lucru (undeva sub 20USD) dar cand am vazut ca mai trebuie gauge-urile respective (la astea ma refeream cand am zis calibre in postul anterior) am zis ca nu are rost sa ma complic mai ales ca filetul nu era foarte tare afectat.


Este pe undeva un filmulet cu un baiat care foloseste 3-4 tevi in calibre diferite pe aceeasi actiune Savage. La prima montare foloseste celebrele calibroare. Apoi face un semn cu un "ac" pe teava si culata. Cand schimba tevile intre ele doar infileteaza pana la coincidenta semnelor, strange piulita si gata.
Sistemul cu piulita de fixare a tevii este atat de eficient incat a fost "imprumutat" pe mai toate armele noi de buget mic iar multi producatori de tevi, unii chiar europeni, ofera tevi cu piulita pentru arme care nu aveau asa ceva initial, Remington, Tikka, etc.
Mai mult decat atat, dupa demontare si remontare in acesta maniera tevile baiatului trimiteau proiectilele cu o marja de circa 1MOA fata de reglajul precedent demontarii. Practic puteai merge linistit la o vanatoare la goana azi si una la panda maine, cu tevi diferite, fara sa mai treci prin poligon.

Ramane pe data viitoare sa incerci.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 14 Dec 2018, 08:08

Va multumesc tuturor pentru aprecieri, indicatii si recomandari!
@Osmos, Departe de mine gandul de a eclipsa pe cineva. Operatiile decrise mai sus nu fac parte din categoria "rocket science" si le poate face orice persoana care are un minim de abilitati practice. Nu am facut nimic spectaculos si nu am inventat nimic. Am studiat mult si am luat din mai multe locuri lucururi pe care eu le-am crezut potrivite pentru ce aveam nevoie in cazul de fata. Daca ma uit putin inapoi, imi dau seama ca acum 3 ani nu stiam aproape nimic despre arme si acum am ajuns sa imi reglez si sa montez singur optica atunci pot zice ca sunt pe drumul cel bun dar... mai e mult pana departe. Cu siguranta mai am multe de invatat si chiar a inceput sa ma pasioneze. Din pacate timpul liber pe care il am este destul de limitat si trebuie sa il impart cu grija intre familie si celelalte hobby-uri (care nu sunt putine si nici usoare) dar voi continua sa studiez si in domeniul armelor si probabil ca urmatorul pas o sa fie schimbarea tevii dar nu ma grabesc si o sa il fac doar cand o sa consider ca am acumulat suficiente informatii. Pana la blueprinting sau truing mai am mult. Pana acum am tras doar vreo 25 de focuri cu arma aceasta si consider ca trebuie sa trag mult mai mult atat in poligon cat si in conditii reale de vanatoare pentru a-i cunoaste limitele si abia apoi ma pot gandi la imbunatatiri dar cu siguranta o sa in cont de informatiile oferite.

@Violiv, Suna foarte interesant si am sa caut filmuletul respectiv.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde radubichis pe 14 Dec 2018, 10:56

Este impropriu zis ca un anumit tip de arma sau o anumita marca trage prost!!! Si invers e valabil! Ca trage bine! Ca este Zastava, Blaser, Remington sau alta natie! Peste 90% dintre ele nu au fost folosite cu munitia care trebuie, acesta fiind factorul cel mai important din punctul meu de vedere.
[/quote]
Eu am intilnit des si un alt fenomen la vanatorii romani.Le spui cind cumpara arma cu ce munitie grupeaza bine si foarte bine ,arma cumparata .Dupa ce termina cutia de munitie recomandata si cu care au reglat luneta , le spun sa foloseasca aceasi munitie si la reglaj si la vanatoare,cumpara alta munite si suna la telefon ca arma nu mai grupeaza ,ca nu mai trage cum tragea la reglaj, cu toate ca au folosit munitie de aceasi greutate .
Alta faza la cumparat munitie
Suna telefonul .
Alo Dl Radu ,ce munitie imi recomandati pt carabina X . Intreb sie eu ce pas au ghinturile . Ghinturi .... pauza in convorbire . Da ghinturile . Ce-s alea ?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Extragere suruburi

Mesajde osmos pe 15 Dec 2018, 15:27

@septimiu

Sunt sigur ca @violiv ti-a recomandat solutia marcarii pieselor de asamblat ca o varianta practica si nu ca o uzanta in cazul in care te hotarasti asupra tevilor de rezerva in calibre diferite. Marcajul longitudinal nu este problematic dar cel transversal, da. Sau numeri tururile complete la infiletare. Cum de altfel nici varianta tubului tras nu este decat o solutie ce nu o recomand repetata. Ambele variante functioneaza, fiind adaptari, improvizatii, in cazul gauge-urilor necesare. Un set de gauge-uri nu costa mult, pana la 100 euro setul (GO si NOGO, FIELD-ul nu-ti trebuie); ai siguranta calitatii asamblarii precum si posibilitatea verificarii. Ele sunt de forma unui tub fara gat si sunt specifice aproape fecarui cartus in parte reprezentend de fapt dispozitive de verificare.
Gauge-urile au rolul de reglare a headspace-ului. Acesta din urma reprezinta, in cazul tuburilor bottle-necked, distanta dintre baza si umar. Sunt standardizate conform CIP sau SAAMI. Pentru noi, in Romania, nu are importanta prea mare dar in randul reloader-ilor, da.
Sa revenim, ce vreau sa subliniez: Savage a luat amploare in Romania si este o arma versatila. Bucsa de fixare a tevii ofera posibiitatea schimbarii acestora foarte, foarte usor. Este precum asamblarea mobilei de la Ikea. Acum ceva vreme, 2-3 luni, Radu Bichis si-a manifestat disponibilitatea de a aduce in Romania tevile Lothar Walther. Cum ei asigura servicii prefit (cred ca si pentru Savage) interventia armurierului este aproape inutila. Trebuie sa ai grija la: diamentrul capului inchizator si toleranta pe care o preferi la comandarea tevii. Cele mai uzuale diametre de cap inchizator sunt .473” (familia 308 win) si .532 (familia 300 wm). Denumirea in engleza este “rim diameter”. Daca tu ai 30.06 inseamna .473, deci trebuie sa alegi un calibru cu accelasi diametru al bazei tubului.
O teava Lothar Walther prefit pentru Savage nu mai necesita costuri suplimentare. Astfel, teava, 700 euro (sper sa nu gresesc; prefit inseamna ca vine cu camera deja alezata, filetul si dimensionare din fabrica), gauge-uri specifice 100 euro, cheie pentru bucsa 30 euro si un dispozitiv aliniere brida de recul 40 euro. Cu 900 euro ai teava de rezerva pe care o montezi cand vrei, in functie de sezonalitaea cinegetica sau propriile preferinte. Recomand alezarea camerei cartusului de catre fabricantul tevii, este mai calitativa decat la un armurier local. Aceasta daca nu vreti wildcat-uri. (Cartuse nestandardizate). Se poate si aceasta, iar munitia o comandati la un armurier incepand de la Ungaria catre vest.
In ceea ce priveste precizia sunt aproape sigur ca nu sari de 1 MOA (pentru LW), in cel mai rau caz. E nevoie sa verifici punctul de impact, reglajul dispozitivului optic sau mecanic folosit, grupajul pastrandu-se in limite vanatoresti. Am vazut ca a fost definit pe la 1,5 -2moa.
Si in cazul altor arme bolt action procedura de schimbare a tevii este simpla dar necesita un strungar. Bucsa Savage tinde sa se universalizeze, pricipalul dezavantaj constand in limitarea contururilor dispobile pentru tevi. Si in cazul Blaser sunt fabricanti de tevi aftermarket, custom, unul dintre ei foarte titrat in domeniul tirului (Bix’n Andy). Atat R8 cat si R93. Dar de ce sa schimbi teava la Blaser, care e atat de laudata? Pentru ca e departe de o teava de precizie. Dar de ce iti trebuie o arma atat de precisa la vanatoare? Pentru satisfactia personala.
Apropos, o teava groasa nu inseamna o teava match. Armurierii din Romania gresesc cand nu ofera servicii de acest gen (eu nu cunosc pe nmeni), potential fiind. Proprietarii de poligoane de asemenea! Ar trebuie sa-si reconsidere pozitia, sa militeze pentru schimbarea legislatiei, sa se permita reincarcarea cartuselor si sa poti regla arma, cu acordul gestionarului, in fondul de vanatoare. 90% din activitatea de tir de precizie presupune teste si incercari la 100m. Automat se trece de la 20 cartuse pe an la 1000, venituri din echipamente reincarcare si vizite la poligon frecvente. Asa transformi o industrie pe moarte, reformand-o, liberalizand-o. Din punctul acesta de vedere cred ca suntem ultimii din Europa. Dar daca noi nu cerem nimeni nu o sa ne dea.

https://youtu.be/nk7ta0jsRc4
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Extragere suruburi

Mesajde costinn pe 15 Dec 2018, 19:17

Ce aduce in plus aceasta teava Lothar W ?
Intreb pt ca in cazul Savage Axis, cu sub 900E iti mai iei o carabina cu totul...
Avatar utilizator
costinn
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Mai 2017, 19:15
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate