Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 13:08

studii minime pentru permis de port arma

Daca topicul tau a ajuns aici, inseamna ca: nu ai gandit cand ai postat, nu ai respectat regulile sau membrii vechi ai forumului, sau pur si simplu ai postat o tampenie fara sens, sau in bataie de joc, sau fara sa te intereseze daca nu cumva subiectul a mai fost discutat inainte de 100 Ori. Pe scurt, ca ne consideri fraierii tai si ca ai avut senzatia cu nu avem altceva mai bun de facut decat sa raspundem la intrebari tampite, sau formulate fara discernamant, sau in bataie de joc.
Limbajul agramat si analfabetismul te vor aduce aici in timp record.

studii minime pentru permis de port arma

Mesajde cezar2003 pe 04 Mar 2015, 10:51

Buna ziua.

Care sunt studiile minime pentru a avea permis de vanatoare.

Iar daca am un prieten cu 5 clase ce are permis de vanatoare si e si paznic de vanatoare unde il denunt?

Va multumesc.
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde the_mav pe 04 Mar 2015, 10:58

cezar2003 scrie:Buna ziua.

Care sunt studiile minime pentru a avea permis de vanatoare.

Iar daca am un prieten cu 5 clase ce are permis de vanatoare si e si paznic de vanatoare unde il denunt?

Va multumesc.

:mrgreen: :lol: :D :mrgreen: :mrgreen: :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde NightSirc pe 04 Mar 2015, 11:05

the_mav scrie:
cezar2003 scrie:Buna ziua.

Care sunt studiile minime pentru a avea permis de vanatoare.

Iar daca am un prieten cu 5 clase ce are permis de vanatoare si e si paznic de vanatoare unde il denunt?

Va multumesc.

:mrgreen: :lol: :D :mrgreen: :mrgreen: :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ASA PRIETENI mai rar !!! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde tehărău pe 04 Mar 2015, 11:17

La DNA. Ultima fiță!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde adrian1123 pe 04 Mar 2015, 11:19

Credeti ca un inginer silvic ar vrea sa ocupe functia de paznic,platit cu minim pe economie si ar face treaba mai buna ca cel cu 5 clase????
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde tehărău pe 04 Mar 2015, 11:23

adrian1123 scrie:Credeti ca un inginer silvic ar vrea sa ocupe functia de paznic,platit cu minim pe economie si ar face treaba mai buna ca cel cu 5 clase????


Nu. Insa credem ca ambii ar trebui denuntati.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde Adrian S pe 04 Mar 2015, 11:26

cezar2003 scrie:Buna ziua.

Care sunt studiile minime pentru a avea permis de vanatoare.

Iar daca am un prieten cu 5 clase ce are permis de vanatoare si e si paznic de vanatoare unde il denunt?

Va multumesc.

E criminala!!!!! :lol: :lol: :lol:
Asta ar trebui postata undeva separat.
Ceva de genul "Planeta maimutelor" da e prea tare sa ajunga acolo :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde alinboboc pe 04 Mar 2015, 11:55

Conform modificarilor legislative, posesorii de permise de vanatoare temporare, obligatoriu trebuie sa fie detinatori de CERTIFICAT ORNIS clasa cinegetica A (echivalent 10 clase efectuate la distanta).
Posesorii de permise de vanatoare permanente, obligatoriu trebuie sa fie detinatori de CERTIFICAT ORNIS clasa cinegetica A+ (echivalent 16 clase efectuate la distanta)
Trecerea de la A la A+ se face cu aprobarea agentiei Standard en pour.
Acum sa vezi alergatura!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde hunt25 pe 04 Mar 2015, 15:02

tehărău scrie:
adrian1123 scrie:Credeti ca un inginer silvic ar vrea sa ocupe functia de paznic,platit cu minim pe economie si ar face treaba mai buna ca cel cu 5 clase????


Nu. Insa credem ca ambii ar trebui denuntati.


Cu conditia sa-ti fie prieteni, altfel nu are niciun farmec :twisted: .
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde laurul pe 04 Mar 2015, 15:09

alinboboc scrie:Conform modificarilor legislative, posesorii de permise de vanatoare temporare, obligatoriu trebuie sa fie detinatori de CERTIFICAT ORNIS clasa cinegetica A (echivalent 10 clase efectuate la distanta).
Posesorii de permise de vanatoare permanente, obligatoriu trebuie sa fie detinatori de CERTIFICAT ORNIS clasa cinegetica A+ (echivalent 16 clase efectuate la distanta)
Trecerea de la A la A+ se face cu aprobarea agentiei Standard en pour.
Acum sa vezi alergatura!

In plus tre sa stie si oleaca de germana... ca sa poa sa ceara zwei hundert oiro.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde sorry_nellu pe 04 Mar 2015, 18:44

:shock: :shock: :shock:
Rog administratorii sa aiba grija sa nu cumva sa prapadeasca topicul asta pe undeva, sa-l puna la loc sigur!
Dupa parerea mea candideaza ca cel mai tare subiect din istoria forumului! :D :D :D
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde yoghi pe 04 Mar 2015, 18:57

Stie cineva, cine e ....prietenul din discutie?
Poate nu stie despre topicul asta ,sa afle si el ;
:lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde lexx pe 04 Mar 2015, 20:09

Tu esti ala (Turcescu) de zicea ca este sub acoperire? Hai spune ca nu-ti facem nimic....Hai recunoaste... :lol:
lexx
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Feb 2015, 11:12

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde Alin3006 pe 04 Mar 2015, 23:46

Exista un program cu bani europeni: ¨Jilava mai aproape de tine!¨. Hai cu denuntu`!!!!! :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde OVI762 pe 04 Mar 2015, 23:52

Sa moara ce am pe casa...oaaau...asa ceva....ce DNA,da-l in gat la NSA,MAMA LUI DE TERORIST,asa ceva...si cica io nu am toate tiglele...oaaaa...PA.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde Anndrei pe 05 Mar 2015, 11:11

Uite ce dobitoc... Ar vrea un academician paznic de vinatoare sau padurar... Inseamna ca el e cel putin nepotul lui Albert Einstein... :shock:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde lexx pe 05 Mar 2015, 12:37

Vorbim azi despre turnatorie si despre turnatori, aceasta bogata masa de manevra pentru orice sistem represiv din lume. Turnatorii au fost mereu banuiti, dar niciodata dovediti. Turnatorii iti zambesc in fata si te injunghie cand te intorci cu spatele. Ei iti acopera mainile cu miere si iti umplu cu fecale coastele si destinul. E o marsavie care este condamnata sa ramana mereu anonima. Cu cat mai voluminoasa este opera mizerabila a turnatorilor, cu atat mai bine este pastrata activitatea lor neostoita. Care, in ceea ce ne priveste, de multe ori a stalcit carierele unor oameni capabili sau a trimis oameni nevinovati direct in puscarii. Sau invers, a facilitat ascensiuni fulminante explicabile tocmai prin zelul acestor turnatori. :evil: :evil:
lexx
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Feb 2015, 11:12

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde hunt25 pe 05 Mar 2015, 17:43

Ia spune sincer, te-o prins pretenu' la purcei sau la nevasta-sa? :lol:
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde greenhorn01 pe 05 Mar 2015, 20:02

Nu stiu ce motive are ,,omul" sa puna aceasta intrebare, dar fara sa vrea a adus in prim plan o problema tare spinoasa. In orice tara civilizata, ,,paznicul de vanatoare" trebuie sa aiba studii de specialitate, sau cel putin un curs( de calificare sau cum vreti sa ii ziceti). Si in nici un caz nu este paznic, nici nu cred ca in multe tari sunt oameni care sa se ocupe de paza:)). La noi sunt multi idioti intrati cu relatii sau cu orice altceva(numai cunostinte nu). Aici vorbesc de fondurile ,,de stat". Si asta este un motiv pentru care nu avem vanat pe fonduri. Asta este parerea mea, acum. Probabil ca dupa ceva argumente ale unor colegi mai bine implicati o voi schimba! Respecte
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mar 2015, 21:08

greenhorn01 scrie:Nu stiu ce motive are ,,omul" sa puna aceasta intrebare, dar fara sa vrea a adus in prim plan o problema tare spinoasa. In orice tara civilizata, ,,paznicul de vanatoare" trebuie sa aiba studii de specialitate, sau cel putin un curs( de calificare sau cum vreti sa ii ziceti).

Pai si in Romania trebuie sa aiba studii de specialitate. De exemplu la Ialomita,toti paznicii de vanatoare au fost scolarizati in urma cu mai bine de 10 ani,iar cei care s-au angajat ulterior au fost nevoiti sa prezinte atestatul profesional care sa ateste ca au urmat cursurile de profil.
Ai nostrii au fost scoliti la Branesti. Nu stiu exact cat a durat scoala sau cat au retinut paznicii din informatiile predate la acele cursuri,insa au studii care sa le permita sa isi exercite profesia de padurari de vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde Anndrei pe 06 Mar 2015, 01:34

greenhorn01 scrie:Nu stiu ce motive are ,,omul" sa puna aceasta intrebare, dar fara sa vrea a adus in prim plan o problema tare spinoasa. In orice tara civilizata, ,,paznicul de vanatoare" trebuie sa aiba studii de specialitate, sau cel putin un curs( de calificare sau cum vreti sa ii ziceti). Si in nici un caz nu este paznic, nici nu cred ca in multe tari sunt oameni care sa se ocupe de paza:)). La noi sunt multi idioti intrati cu relatii sau cu orice altceva(numai cunostinte nu). Aici vorbesc de fondurile ,,de stat". Si asta este un motiv pentru care nu avem vanat pe fonduri. Asta este parerea mea, acum. Probabil ca dupa ceva argumente ale unor colegi mai bine implicati o voi schimba! Respecte


Imi permit sa nu fiu de acord. Credeti ca un om care a petrecut mai mult timp in scoala decit in fond e mai calificat? Am cunoscut batrini vinatori cu studii medii care pot da lectii oricarui inginer silvic, unui agronom si nu numai. Experienta dobindita in practica am impresia ca e mai valoroasa in aceasta meserie decit studiile teoretice. Nu e chirurgie, arhitectura sau psihologie! E pur si simplu o meserie unde trebuie sa ai experienta practica si sa inveti ceva legislatie.
Ocazional, la o facultate cu profil cinegetic e chemat unul dintre acesti batrini pe post de... consultant. Da sfaturi... Acum...Ce ar trebui? Sa ii ignoram experienta din cauza ca nu are studii superioare?:)))
Referitor la specimenul asta... E de tot dispretul!!! Un om fara coloana vertebrala, invidios, meschin, probabil cu sechele de "lepra"; familia care l-a crescut e mai mult ca sigur de aceiasi factura morala si el la rindul lui face cam ce a invatat si ce a vazut la "reperele" lui din viata de ciine pe care o duce.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde cezar2003 pe 06 Mar 2015, 09:07

Nu esti nici inteligent nici intelept
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde Anndrei pe 06 Mar 2015, 10:08

cezar2003 scrie:Nu esti nici inteligent nici intelept


Sigur că nu sint!
La fel de sigur nu sint nici turnător de doi bani.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde cezar2003 pe 06 Mar 2015, 10:29

Iar dupa cum scrii esti analfabet.
cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde cezar2003 pe 06 Mar 2015, 10:33

cezar2003
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 25 Noi 2011, 16:18

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde the_mav pe 06 Mar 2015, 11:00

cezar2003 scrie:Iar dupa cum scrii esti analfabet.

ia spune-ne tu cum ar trebui sa fie situatia.... "sa fie bine, sa nu fie rau" cum se practica prin Romania?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde gbulan51 pe 06 Mar 2015, 11:43

cezar2003 scrie:Iar dupa cum scrii esti analfabet.



Sa-ti fie rusine, Dinu Patriciu! :oops:
homo, homini, lupus !
gbulan51
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 17 Noi 2007, 09:41
Locaţie: Dupa blocuri

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde ionut14 pe 06 Mar 2015, 12:29

the_mav scrie:
cezar2003 scrie:Buna ziua.

Care sunt studiile minime pentru a avea permis de vanatoare.

Iar daca am un prieten cu 5 clase ce are permis de vanatoare si e si paznic de vanatoare unde il denunt?

Va multumesc.

:mrgreen: :lol: :D :mrgreen: :mrgreen: :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

la ce dracu ii mai spui 'prieten' daca vrei sa il denunti, esti cumva sifon?
ionut14
 
Mesaje: 9
Membru din: 05 Feb 2009, 23:26
Locaţie: ialomita

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde florin.t pe 06 Mar 2015, 12:42

Cred ca raspunsul e mai jos :

cezar2003 scrie:Salut de dimineata m-am trezit cu mascatii si politia AEST care mi-au facut o perchezitie si mi-au retinut armele. mi-au prezentat mandat de perchezitie si cam atat restul urmeaza sa il aflu la finalizarea dosarului.
Probe:
Banuiesc declaratiile unor ”prieteni” de pe un fond de vanatoare unde eu am proprietate si arenda circa 700 ha teren. Acesti prieteni fiind paznic de vantoare si inca un cetatean al carui fiu este politai la AEST si a venit la perchezitie.

Eu acasa nu am avut vanat in frigider, in schimb am avut acasa la tatal meu. Care de asemenea a fost perchezitionat si confiscata carnea ”cativa iepuri”.


Cum grabesc solutionarea dosarului.? Cum s-a obtinut mandat de perchezitie asa usor. Iau avocat de acum sau astept sa mi se prezinte acuzatiile?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: studii minime pentru permis de port arma

Mesajde alinboboc pe 06 Mar 2015, 12:58

@cezar2003, daca postarea ta initiala de la acest topic are legatura cu ce a prezentat @florin.t,TU, nu meriti nici avocat din oficiu.Singurul lucru bun pe care-l poti face, e sa mergi sa-ti procuri un prezervativ, nu de alta dar sa nu te inmultesti.
Daca gresesc, cer scuze public.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Planeta maimutelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate