Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 09:46

Vand

Daca topicul tau a ajuns aici, inseamna ca: nu ai gandit cand ai postat, nu ai respectat regulile sau membrii vechi ai forumului, sau pur si simplu ai postat o tampenie fara sens, sau in bataie de joc, sau fara sa te intereseze daca nu cumva subiectul a mai fost discutat inainte de 100 Ori. Pe scurt, ca ne consideri fraierii tai si ca ai avut senzatia cu nu avem altceva mai bun de facut decat sa raspundem la intrebari tampite, sau formulate fara discernamant, sau in bataie de joc.
Limbajul agramat si analfabetismul te vor aduce aici in timp record.

Vand

Mesajde peranegrea pe 18 Noi 2017, 16:08

Pentru a posta in aceasta sectiune ai nevoie de cel putin 3 postari pe acest forum!
peranegrea
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Noi 2017, 12:36

Re: Vand carabina marca HEYM cal.7,64

Mesajde pipabh pe 18 Noi 2017, 17:18

Buna ziua se spune cand intri la cineva in ograda!
Mai mult, ce calibru e acesta? 7,64!?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

E un calibru des folosit de vinatori germani.

Mesajde peranegrea pe 20 Noi 2017, 19:52

Bua seara, am fost intrebat de dvs. ce calibru este 7,64. Folosec aest heym cal.7,64 de 40 ani,cu rezultate remarcabile,arma a fost initial echipata cu o luneta de pinda zeiss,acum doi ani am pus un swarovski nou de goana. Scoatera la vinzare nu este din cauza performantelor calibrului ci a virstei mele.Cu consideratie Negrea
peranegrea
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Noi 2017, 12:36

Re: Vand

Mesajde pipabh pe 20 Noi 2017, 20:03

Ce cartuse utilizati?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vand

Mesajde pipabh pe 20 Noi 2017, 20:05

Revin cu intrebarea? Ce calbru e acesta: 7,64?!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vand

Mesajde yoghi pe 20 Noi 2017, 23:00

coleguuu
omul nu intelege ce vrei.

@negrea
ai scris 7,64 adica 7virgula 64 .Asa se numeste ? cum e si 7,62 sau este 7x64 ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vand

Mesajde Sly_Fox pe 20 Noi 2017, 23:51

Omul are deja două postări, încă una și va putea să pună anunțul de vânzare a unei arme într-un calibru pe care nici el ca proprietar nu îl cunoște.
Cred că moderatorii ar trebui să se gândească și să schimbe sistemul. Nu știu cam de câte postări ar fi nevoie pentru a ne da seama de potențialul noilor colegi de forum, însă acestea ar trebui să fie măcar de ordinul zecilor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vand

Mesajde the_mav pe 21 Noi 2017, 07:41

Hai la maimute
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vand

Mesajde pipabh pe 21 Noi 2017, 16:23

yoghi scrie:coleguuu
omul nu intelege ce vrei.

@negrea
ai scris 7,64 adica 7virgula 64 .Asa se numeste ? cum e si 7,62 sau este 7x64 ?

Eu am cam priceput dar vroiam sa vad cat de nepriceputeanu e!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vand

Mesajde yoghi pe 21 Noi 2017, 21:13

Eu zic sa o lasati mai usor cu "pietrele".
@negrea zice ca ""folosesc acest calibru de 40 ani""
(multi de aici nu aveti nici varsta asta) plus cei 20 minim pt permis..deci omul are peste 60 ani .La varsta asta fiind pe scoala veche este mai greu cu tastatura .
Stiu cateva persoane care pot da lectii despre arme dar care abia stiu sa tasteze doua cuvinte.

Acum gonim un om pt ca a "mancat" o litera ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vand

Mesajde pipabh pe 21 Noi 2017, 22:42

Fara suparare dar ce conteaza ca este peste 60? Respect varsta si atat. Nu conteaza ca a folosit 40 de ani un calibru despre care (dupa cum a aratat aici, in doua postari) nu stie nimic.
Ce trebuie sa facem ? Sa ne scoatem palaria ca ce?
7,64? WTF?
De ce nu l-ati sunat sa-i explicati despre ce si cum (a gresit o tasta ? cam departe "," de "x"). Nu sunt de acord cu astfel de postari si gata. Nu face cinste nimanui.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vand

Mesajde yoghi pe 22 Noi 2017, 00:26

pipabh scrie:Fara suparare dar ce conteaza ca este peste 60? Respect varsta si atat. Nu conteaza ca a folosit 40 de ani un calibru despre care (dupa cum a aratat aici, in doua postari) nu stie nimic.
Ce trebuie sa facem ? Sa ne scoatem palaria ca ce?
7,64? WTF?
De ce nu l-ati sunat sa-i explicati despre ce si cum (a gresit o tasta ? cam departe "," de "x"). Nu sunt de acord cu astfel de postari si gata. Nu face cinste nimanui.


Daca esti asa radical as vrea sa stiu :
cine nu face cinste?
postarea sau postarile

si
"" nu stie nimic""
""nu face cinste nimanui"" ?

..doua negatii ? cred ca corect este
-nu stie ceva
-nu fac(face ) cinste cuiva!

Nici eu nu sunt de acord cu astfel de greseli :ymparty:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vand

Mesajde pipabh pe 22 Noi 2017, 02:03

yoghi scrie:
pipabh scrie:Fara suparare dar ce conteaza ca este peste 60? Respect varsta si atat. Nu conteaza ca a folosit 40 de ani un calibru despre care (dupa cum a aratat aici, in doua postari) nu stie nimic.
Ce trebuie sa facem ? Sa ne scoatem palaria ca ce?
7,64? WTF?
De ce nu l-ati sunat sa-i explicati despre ce si cum (a gresit o tasta ? cam departe "," de "x"). Nu sunt de acord cu astfel de postari si gata. Nu face cinste nimanui.


Daca esti asa radical as vrea sa stiu :
cine nu face cinste?
postarea sau postarile

si
"" nu stie nimic""
""nu face cinste nimanui"" ?

..doua negatii ? cred ca corect este
-nu stie ceva
-nu fac(face ) cinste cuiva!

Nici eu nu sunt de acord cu astfel de greseli :ymparty:


"Postarea" nu face cinste - cred ca esti suficient de intelept sa deduci. Ce am scris acolo e cat se poate de corect.
Unde sunt doua negatii ca nu prea inteleg?
Atentie la cacofonii, d-le profesor!!!
Sa stiti ca postarea d-voastra e in legatura cu topicul!!!!
Nu inteleg ce are varsta cu experienta sau cu bagajul de cunostinte.
Ar fi primul vanator roman care a purtat ceva in spinare zeci de ani si nu stie ce?
Cunoasteti bine fenomenul si in consecinta nu inteleg de unde atata zel in apararea unor postari total gresite.
Nu cred ca este corecta pozitia d-voastra in acest topic. Repet, ar fi fost potrivit sa-l sunati pe respectivul si sa-i explicati ce si cum nu sa veniti sa aruncati cu pietre in randurile nepotrivite pe care le-am scris la o postare gresita.
Si in a doua postare a gresit tastele?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vand

Mesajde mexx20_ro pe 22 Noi 2017, 07:56

@pipabh

Cu tot respectul care il am fata de tine (si stiu ca nu esti un baiat rau), iti spun totusi ca esti prea extremist. Urmaresc atent de vreo 2 luni postarile tale si daca le luam la analizat, o sa vezi ca 80% din ele sunt critici destructive.
Eu personal stiu foarte bine ca deciziile care le iei tu sunt cele mai bune, incerci sa folosesti cele mai bune arme si cele mai bune lunete etc, dar sa ma ierte Dumnezeu, esti departe de a fi in postura sa arunci cu pietre in oameni cu experienta care fac mici greseli sau sa tratezi cu un anumit dispret unii forumisti.
O parte din cei care activam pe acest forum ne cunoastem si personal, de la anumite intalniri, de la anumite evenimente sau poate doar am vanat uneori impreuna, deci cam stim cate prune are in straita fiecare.
Apeland la intelepciunea ta, te-as ruga tare frumos sa o lasi mai moale cu frustrarile si nervii revarsati pe diferite topicuri si sa incepi sa ne impartasesti si noua din cunostintele si experientele tale! Toti avem de invatat!
Respecte tuturor! :ymhug:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: Vand

Mesajde Ghinda pe 22 Noi 2017, 08:12

Si totusi, despre ce este vorba? Nu exista calibrul 7,64?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vand

Mesajde yoghi pe 22 Noi 2017, 10:06

@pipabh
coleguu

Vreau sa arat ca fiecare greseste putin .
Gonesti pe cineva care nu a gasit o tasta dar tu nu intelegi si folosesti curent o greseala de exprimare clara.Din acest motiv e corect sa mai trecem cu vederea micile minusuri personale ale participantilor la discutii.

fiecare foloseste un calculator zilnic si de multe ori omul habar nu are de Giga ,RAM sau viteza de trafic.



@ghinda
vezi ca te exclude si pe tine.Trebuia sa scri 7x64 si nu 7,64.Ce dracu Nea ..ramane forumul gol. :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vand

Mesajde Ghinda pe 22 Noi 2017, 10:21

Eu am calibrul 7,64. O arma cumparata de la cineva, care o avea de afara. O tara de prin Asia. Omul a fost mare pe vremuri. O marca no name, dar exista. Cartuse nu mai am, din pacate. Dar o pastrez.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vand carabina Heym cal.7,64

Mesajde peranegrea pe 22 Noi 2017, 14:26

pipabh scrie:Ce cartuse utilizati?

Buna ziua,cartusele cu care este reglata luneta:Norma-ORX. Am folosit foarte mult timp RWS-evo.
peranegrea
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Noi 2017, 12:36

Re: Vand carabina Heym cal.7,64

Mesajde peranegrea pe 22 Noi 2017, 14:56

pipabh scrie:Revin cu intrebarea? Ce calbru e acesta: 7,64?!!

Te salut stimate " ortac",este frecvent folosit virgula in loc de "x".la generatia mea. Rog scuze ptr.scapare pe viitor o sa fiu mai atent.Deci calibrul este 7x64 la care se gasec gloante de la toti producatorii,find un calibru foarte mult utilizat.Cu deosebita consideratie Ec.dipl.Negrea Pera
peranegrea
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Noi 2017, 12:36

Re: Vand carabina Heym cal.7,64

Mesajde pipabh pe 22 Noi 2017, 15:24

peranegrea scrie:
pipabh scrie:Revin cu intrebarea? Ce calbru e acesta: 7,64?!!

Te salut stimate " ortac",este frecvent folosit virgula in loc de "x".la generatia mea. Rog scuze ptr.scapare pe viitor o sa fiu mai atent.Deci calibrul este 7x64 la care se gasec gloante de la toti producatorii,find un calibru foarte mult utilizat.Cu deosebita consideratie Ec.dipl.Negrea Pera

Va multumesc si va asigur ca aveti toata considetatia mea.
Multa sanatate.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vand carabina Heym cal.7,64

Mesajde peranegrea pe 22 Noi 2017, 15:44

Ghinda scrie:Si totusi, despre ce este vorba? Nu exista calibrul 7,64?

Va asigur ca 7,64 este identic cu 7x64.De ce fac aceasta afirmatie,la mine in permisul de port arma,la mixta schul pe stampila scrie 7,65 nu 7x65.Corect este 7x nu virgula.Am vazut colegi cu rabdare ptr.noii veniti in forum, mulumiri.
peranegrea
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Noi 2017, 12:36

Re: Vand

Mesajde Ghinda pe 23 Noi 2017, 08:21

Felicitari domnule Peranegrea!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vand

Mesajde bogus pe 23 Noi 2017, 12:10

Oare topicul nu ar trebuii scos de la maimute?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vand carabina Heym cal.7,64

Mesajde biriuck pe 23 Noi 2017, 12:36

peranegrea scrie:
Ghinda scrie:Si totusi, despre ce este vorba? Nu exista calibrul 7,64?

Va asigur ca 7,64 este identic cu 7x64.De ce fac aceasta afirmatie,la mine in permisul de port arma,la mixta schul pe stampila scrie 7,65 nu 7x65.Corect este 7x nu virgula.Am vazut colegi cu rabdare ptr.noii veniti in forum, mulumiri.


La mine pe permis scrie "Shul" in loc de "Suhl".
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vand

Mesajde Septimiu pe 23 Noi 2017, 12:45

bogus scrie:Oare topicul nu ar trebuii scos de la maimute?


Acum apare topic-ul atat la maimute cat si in sectiunea initiala deci cred ca ar trebui sters de la maimute si lasat "sa curga" la rubrica de vanzari mai ales ca autorul a acumulat mai mult de 3 postari.

@ biriuck, intrucat am o problema cu numele de familie si aproape intotdeauna mi se mai adauga o litera la sfarsit pentru ca acea varianta este mai frecventa, cand m-am dus cu lisa la politie le-am specificat foarte clar ca "Apollon" se scrie cu 2 de l. Nu ca ar conta foarte mult cum apare in permis dar vroiam sa fie cum trebuie.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vand

Mesajde the_mav pe 23 Noi 2017, 13:03

Septimiu scrie:
bogus scrie:Oare topicul nu ar trebuii scos de la maimute?


Acum apare topic-ul atat la maimute cat si in sectiunea initiala deci cred ca ar trebui sters de la maimute si lasat "sa curga" la rubrica de vanzari mai ales ca autorul a acumulat mai mult de 3 postari.

@ biriuck, intrucat am o problema cu numele de familie si aproape intotdeauna mi se mai adauga o litera la sfarsit pentru ca acea varianta este mai frecventa, cand m-am dus cu lisa la politie le-am specificat foarte clar ca "Apollon" se scrie cu 2 de l. Nu ca ar conta foarte mult cum apare in permis dar vroiam sa fie cum trebuie.

Tocmai de aia, eu intentionat am lasat o "umbra" pt ambele mutate la maimute.
Nu de alta, dar sa vada si cei ve vor veni pe sectiunea initiala (adica vanzari) ca nu le trebuie mult si pot ajunge tot aici - la maimute.
Colegul nu stiu daca va mai posta vreun anunt, chiar daca va face trimitere la "procedura" de a avea 3 posturi apoi sa rupem anunturile fratioareeeee..... nu stau lucrurile chiar asa. Odata ce ai aprinse cateva reflectoare pe tine, parca incepi sa dansezi mai cu atentie, nu crezi? :twisted:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vand

Mesajde Septimiu pe 23 Noi 2017, 13:09

Cum zicea si colegul bogus in alte topicuri, cred ca numarul minim de postari ar trebui sa fie mult mai mare. Sa zicem de la 30 in sus. Dar daca in acest moment regulamentul zice 3 atunci mi se pare corect sa i se permita postarea la anunturi.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vand

Mesajde Ghinda pe 24 Noi 2017, 08:43

Am o senzatie puternica ca maimute au fost altii. Sau altul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vand carabina Heym cal.7,64

Mesajde peranegrea pe 24 Noi 2017, 12:20

peranegrea scrie:Pentru a posta in aceasta sectiune ai nevoie de cel putin 3 postari pe acest forum!

Am 75 ani ,refuz permisiunea publicarii anuntului.
peranegrea
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Noi 2017, 12:36

Re: Vand

Mesajde yoghi pe 24 Noi 2017, 14:28

Ghinda scrie:Am o senzatie puternica ca maimute au fost altii. Sau altul.


Problema nu sunt maimutele sau nr. postarilor ci felul in care se decide cine merita sa fie exclus si cine nu.

aici discutia a plecat de la lipsa unei litere .Mai tarziu omul a explicat ca asa e exprimarea lui si a prietenilor.

Dar eu intreb : daca chiar nu stia calibru, care era problema? vindea o arma si atat. Daca ati place arma nu o mai cumperi pt ca omul nu stie ce vinde?
Ati cumparat vreodata o masina de la o femeie ,sa vezi cat stie despre masina ?

Faza asta cu denumirea calibrelor este cea mai simpla de invatat .si am vazut in ultimul an ca toti incepatorii se dau cunoscatori doar pt ca stiu explicatia lui 7,62 ×39 dar tu care citesti acum sti de ce se numeste asa ""30-06"" si ""30_30"" ? (dar uitate in oglinda vezi daca ala stie ...fara cautare pe internet)


Fiti mai corecti daca nu indulgenti ca viata e scurta .!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Planeta maimutelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate