Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 18:46

cal .300 winmag

Daca topicul tau a ajuns aici, inseamna ca: nu ai gandit cand ai postat, nu ai respectat regulile sau membrii vechi ai forumului, sau pur si simplu ai postat o tampenie fara sens, sau in bataie de joc, sau fara sa te intereseze daca nu cumva subiectul a mai fost discutat inainte de 100 Ori. Pe scurt, ca ne consideri fraierii tai si ca ai avut senzatia cu nu avem altceva mai bun de facut decat sa raspundem la intrebari tampite, sau formulate fara discernamant, sau in bataie de joc.
Limbajul agramat si analfabetismul te vor aduce aici in timp record.

cal .300 winmag

Mesajde Leonarrrdd pe 10 Ian 2020, 03:46

salut! sunt nou pe aici si as vrea sa stiu ce parere avet despre Remington 783 cu luneta... si o intrebare: daca imi cumpar aceasta pusca de cal 300 winmg pot folosi si cal 30.06? am vazut ca e o diferent mare la pretul munitiei intre cele doua calibre si ma gandesc ce sa fac
Leonarrrdd
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2020, 03:29

Re: cal .300 winmag

Mesajde pipabh pe 10 Ian 2020, 05:58

Leonarrrdd scrie:salut! sunt nou pe aici si as vrea sa stiu ce parere avet despre Remington 783 cu luneta... si o intrebare: daca imi cumpar aceasta pusca de cal 300 winmg pot folosi si cal 30.06? am vazut ca e o diferent mare la pretul munitiei intre cele doua calibre si ma gandesc ce sa fac

Bine te-ai inscris. Asa cum frumos ai specificat esti cu adevarat nou pe aici! Ca orice noutate din orice domeniu , ea este interesanta si trebuie descoperita, asa ca ar fi bine si in concordanta cu regulile forumului sa treci pe la prezentare mai inainte!
Apoi, tu vrei sa-ti cumperi Logan dizel si sa folosesti gazolina?!!! Nici macar comparatia asta nu e buna dar e ce am gasit la repezeala!
Din cata informatie este in spatiul virtual adunata cu sfaturile pretioase ale colegilor de grupa tu nu stii cu ce se mananca 300 WM si 3006? Vrei sa folosesti munitie de 3006 intr-o arma de cal 300wm. Esti rar, nu te supara , esti rar azi 10 ianuarie 2020 !!!!!! Sper din tot sufletul sa nu ne intalnim la vanatoare vreodata!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: cal .300 winmag

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2020, 08:12

Leonarrrdd scrie:salut! sunt nou pe aici si as vrea sa stiu ce parere avet despre Remington 783 cu luneta... si o intrebare: daca imi cumpar aceasta pusca de cal 300 winmg pot folosi si cal 30.06? am vazut ca e o diferent mare la pretul munitiei intre cele doua calibre si ma gandesc ce sa fac

:roll: :roll: ;;) :ymhug: :angelic-little: :text-welcomeconfetti:
Stai sa-mi pun o cafea ~o) si vorbim imediat, poate-poate raspunde si Nea Mircea de la Sadu intre timp, e meserias la din astea cu folositul unei singure arme cu mai multe tipuri de munitie, le rezolva imediat :ymcowboy:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cal .300 winmag

Mesajde laurul pe 10 Ian 2020, 08:40

Nea Mircea e cam bolnav....
L-a luat capul de cand citeste noutati deastea.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: cal .300 winmag

Mesajde Clujeanul pe 10 Ian 2020, 08:50

Leonarrrdd scrie: daca imi cumpar aceasta pusca de cal 300 winmg pot folosi si cal 30.06?

La ce?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: cal .300 winmag

Mesajde pipabh pe 10 Ian 2020, 08:58

Clujeanul scrie:
Leonarrrdd scrie: daca imi cumpar aceasta pusca de cal 300 winmg pot folosi si cal 30.06?

La ce?

La dinozauri de 220 grains (pardon grame după unii)!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: cal .300 winmag

Mesajde Starik pe 10 Ian 2020, 09:00

Mda...ai putea.
Diametrul este asemanator.
Tubul e un pic mai mic.
Hai sa zicem ca poti indesa un 30-06 intr-o actiune de 300 win mag.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: cal .300 winmag

Mesajde laurul pe 10 Ian 2020, 09:18

Leonarrrdd scrie: si o intrebare: daca imi cumpar aceasta pusca de cal 300 winmg pot folosi si cal 30.06? c

Poti folosi orice calibru mai subtire si mai scurt.... Important e sa intre!
Poate o sa ai ceva probleme la alimentare, dar o iei la pila, da-o dracu'...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: cal .300 winmag

Mesajde Clujeanul pe 10 Ian 2020, 09:21

Pai are deja probleme la alimentare.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: cal .300 winmag

Mesajde pipabh pe 10 Ian 2020, 09:37

D lor admini, la planeta maimuțelor cu ea și asa nu am avut de ceva vreme una mai '' misto''!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: cal .300 winmag

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2020, 09:44

Nu gaseam topicul unde il deschisesei, l-a mutat careva mai sus sa se vada mai bine :D :ymsmug: B-)
Asa, pai eu nu inteleg daca ti-ai luat deja arma in 300wm sau ai de gand sa o iei si apoi sa o folosesti si pt 30.06?
Ca daca nu ai luat-o deja, cum ar fi sa ai alt calibru ceva mai mare decat 300wm, fizic vorbesc despre tub sa fie cat mai gros si cat mai lung, astfel incat ulterior daca ti se va pune pata sa schimbi cartusele, ai putea folosi altceva mai subtire, mai scurt, etc.
Ca eu cred ca fata de ce a zis Laur mai sus sa le iei la pila (pierzi ceva timp, se mai usureaza si glontul, e incomod sa dai la pila cand stai in stand la goana la porci si iti iese cardul in fata, etc), mai bine sa ai o camera a cartusului cat mai generoasa si indesi ceva pe langa tuburile mai subtiri :idea: :idea:
Adica pe scurt, poti merge pe ideea ca intr-o gaura mai mare poti sa bagi ceva mai mic fara sa mai iei la pila, dar intr-o gaura mai mica intra greu ceva mai mare. Intelegi unde e toata treaba? :idea: ;) :idea: :idea: #:-s :-B
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cal .300 winmag

Mesajde Sly_Fox pe 10 Ian 2020, 10:32

Leonarrrdd scrie:salut! sunt nou pe aici si as vrea sa stiu ce parere avet despre Remington 783 cu luneta... si o intrebare: daca imi cumpar aceasta pusca de cal 300 winmg pot folosi si cal 30.06? am vazut ca e o diferent mare la pretul munitiei intre cele doua calibre si ma gandesc ce sa fac

Să folosești 30,06 în țeava de 300 WM merge, eu am încercat să bag 300 WM în 30.06 și a mers, doar că foarte des s-a întâmplat să sară gheara extractoare peste tub și este foarte supărător, mai ales la goană la mistreț. Cam ăsta ar fi singurul impediment constatat. Se rezolvă însă dacă ungi în prealabil tuburile cu o peliculă fină de smoală, oricum agață mai bine. La mine a funcționat!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cal .300 winmag

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2020, 10:38

Uite Leonarrrrdddd ca ai noroc, deci se poate ce vrei tu si cu minim de efort, adica nu e greu sa iei nistre smoala la tine si sa ai o pila mica in buzunar in functie de cartus o sa stii ce ai de facut.
@fox: si n-ai reusit sa scapi de gheara aia daca tot iti facea probleme? ca am vazut ca merge inlocuita cu un clips din ala de la stilou cu care il agati de buzunar, dar sa fie metallic; luat putin la pila pe rotund si dat un ac de sudura cand il fixezi, n-are moarte :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cal .300 winmag

Mesajde Leonarrrdd pe 10 Ian 2020, 11:58

multumesc ca m ati lamurit! daca as fi avut notiuni de balistica nu v as fi intrebat. o zi buna! puteti sterge mesajul, oricum n are cine sa ofere o explicatie
Leonarrrdd
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2020, 03:29

Re: cal .300 winmag

Mesajde DCT pe 10 Ian 2020, 12:43

@Leonarrrdd
Spune-le te rog colegilor de forum (da cateva detalii sumare) cu ce te ocupi pentru ca acestia sa iti poata da un exemplu pe intelesul tau despre monstruozitatea pe care ai spus-o. Nu e cazul sa te bosumfli, ai stranit rasul intregii comunitati (si colegii se bucura sa fie rautaciosi). Raspunsul scurt este nu, cel lung e mai.... lung, mai mult de explicat si dupa cate vad trebuie sa o iei cu ABC-ul. Chiar daca cele doua cartuse ar fi identice dimensional tot nu ar merge intotdeauna (exemplu clasic: .223REM si 5.56NATO). Daca nu vrei sa iti bati capul si sa afli detalii atunci nu. Nu merge. Daca te intereseaza de ce nu merge, atunci ia un calmant si intreaba de ce.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: cal .300 winmag

Mesajde pipabh pe 10 Ian 2020, 13:08

Cred sau cel puțin sper ca postarea e la 'baza' sa stârnească bună dispoziție ca dacă e pe bune e grava grava treaba!! Asta da cu ciocanul pe cartușe sa le îndrepte!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: cal .300 winmag

Mesajde DCT pe 10 Ian 2020, 13:36

pipabh scrie:Cred sau cel puțin sper ca postarea e la 'baza' sa stârnească bună dispoziție ca dacă e pe bune e grava grava treaba!! Asta da cu ciocanul pe cartușe sa le îndrepte!


Nu cred. Asa s-a priceput omul sa gaseasca raspuns la problema care il framanta. Pretul. Cred ca 7.62x39 o fi mai ieftin. Sau 308-ul. Unde mai pui ca astea ii si incap in camera. :mrgreen: Na, ca acum am fost eu rautacios.
Scuze Leonarrrdd!
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: cal .300 winmag

Mesajde blackcrotal pe 10 Ian 2020, 14:17

Buna ziua si "La Multi Ani" preteni !
Chiar daca sunt obisnuit cu acest stil de mesaje - ma refer la primul mesaj din aceasta postare si la mesajele care au urmat, ma intreb si eu ca tot omul " CUI FOLOSESTE ? "
" POSTACUL " adica persoana care a intrat incaltat cu bocancii plini de noroi si de baliga in "EXPOZITIA de CRISTALURI SCUMPE " NU intelege absolut nimic din postarile celorlati colegi . El nu are habar ca un mesaj:
- se incepe cu un salut: ( Buna ziua, buna seara , etc... )
- Se continua cu o prezentare minimala de cateva cuvinte: "Ma numesc", "Am XXX ANI", " Locuiesc" etc., etc,
- Si numai dupa aceea, eventual intreaba ce-l doare.
Luindu-l la misto nu se rezolva nimic ( dupa parerea mea) ci chiar este posibil ca mesajele acestea sa fie citite de persoane "rau voitoare" care apoi sa anute ca :
- "Elitistii" sau "Jmecherii" sau "prostcrescutii" de pe vinatorul.ro, in loc sa ajute pe "saracii inocenti" ...
Imi permit sa intreb daca nu cumva ar fi BINE si SIMPLU in acelasi timp ca postarile de genul acesta sa fie REDIRECTIONATE intr-o sectiune de PREZENTARE in care sa existe primul mesaj care sa se deschida automat si sa le reamintesca cititorilor ca atunci cand intri intr-o "CASA" primul lucru pe care-l faci este sa spui BUNA ZIUA si sa TE PREZINTI.
Scuzati interventia mea dar eu consider ca acest forum este MULT MAI SERIOS si NECESAR IN VEDEREA EDUCARII celor care au nevoie de asa ceva.
Cu respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: cal .300 winmag

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2020, 15:08

Iti raspund foarte schematic eu, acelasi raspuns pe care il vei gasi de (prea) multe ori scris pe acest forum: educatia oferita fara a incerca sa atentionezi unde, cum si cand se greseste este de cele mai multe ori sortita esecului (ex. copii, in timpul orei va rog sa puneti telefoanele pe silent - iar copii fumeaza sub ultima banca) cam asta este analogia.
Cand cineva "mai nou pe aici" intra cu namolul peste covoarele tale proaspat curatate fara macar sa bata la usa (nu mai spunem sa si salute la intrare), incerci intai discret sa il tragi de maneca. El pare serios si indreptandu-se spre baie, se pisa direct in mijlocul holului de intrare "oricum n are cine sa ofere o explicatie" si apoi iese din casa si trece la urmatoarea.

Pai cum sa facem sa nu ne mai miram ca in astfel de conditii auzim seara la stiri cazuri precum cel din vestul tarii (parca?!?!), cu baiatul fara notiuni elementare dar cu detector de metale detinut legal, ce si-a umplut casa cu munitie din al doilea razboi Mondial si apoi a luat la pila un obuz neexplodat, fiind oarecum surpins ca a bubuit fierul dupa 80 de ani si a ajuns el la spital?!?!? Evident l-a durut la basca ca s-a evacuat blocul, puteau fi zeci/sute de morti, etc - el si-a pierdut niste degete si aici e durerea….

Intelegi analogia acum? "N are cine sa explice" + "Nu am notiuni de balistica" = dar vreau sa bag pe teava alt cartus decat e cel indicat.
Adica poate sa scrie fara nici un fel de ortografie punctuatie etc pe un forum public, dar nu poate da un search pe google (nu mai zic in dreapta sus aici pe forum). Si lui i se pare normal sa se oftice cand e luat in balon, justificand absolut normal in mintea lui cu "nu stiu". Nu cu "nu stiu, dar invat", ci numai cu "nu stiu".

FOARTE SERIOS INTREB: TU ITI DAI SEAMA CA ASTFEL DE SPECIMENE NU DOAR CA UMBLA LIBERE PE STRADA LANGA TINE / COPIII TAI / NEPOTII TAI, dar vin si in standul alaturat la vanatoare sau ii ai vecini de apartament fara sa stii :idea: :!: :evil: :idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cal .300 winmag

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2020, 15:27

Si sa pastrez oarecum linia :mrgreen: :

Eu stiu in ultimii 10 ani (10 ANI) 3 exemple care in urma unui astfel de tratament au avut propria judecata incat sa isi dea seama unde au gresit, cum au gresit si ce sa faca sa indrepte greseala, adica niste chestii de educatie elementara, respectivele persoane devenind ulterior membri ai forumului, integrati, cu pareri si opinii pertinente, justificate, etc - cu toate cele, cum se zice. Daca sunt mai multe, imi cer scuze anticipat fata de oamenii respectivi.
Stiu insa zeci / sute de cazuri pe acelasi principiu "si oricum sunteti varza, ca puteai sa spui si tu daca eu nu stiam si toata lumea e multumita, nu mureai daca spuneai si tu" ce ulterior si-au facut nevoia in holul casei si au plecat la fel de efemer cum au aparut.
Schematic de tot e cam asa: nu invat nimic ca imi soptesc mereu colegii… a furat dar a si facut, e baiat bun...etc Noi inca nu stim sa oferim ceva (de regula munca + educatie) pt ce primim.
Vrem exclusiv sa ni se dea, altfel cine nu ne da e de tot rahatul, de la cazuri singulare la intreaga comunitate.
Cine e "elitist / jmecher / prost crescut / etc", ala care te trage discret de maneca (la inceput... daca ramai badaran grobian etc iti trage una peste ochi de iti rasuceste capul) sau specimenul cu principiul "spuneti voi bah, eu vreau decat raspunsul"?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cal .300 winmag

Mesajde Leonarrrdd pe 10 Ian 2020, 16:34

the_mav scrie:Si sa pastrez oarecum linia :mrgreen: :

Eu stiu in ultimii 10 ani (10 ANI) 3 exemple care in urma unui astfel de tratament au avut propria judecata incat sa isi dea seama unde au gresit, cum au gresit si ce sa faca sa indrepte greseala, adica niste chestii de educatie elementara, respectivele persoane devenind ulterior membri ai forumului, integrati, cu pareri si opinii pertinente, justificate, etc - cu toate cele, cum se zice. Daca sunt mai multe, imi cer scuze anticipat fata de oamenii respectivi.
Stiu insa zeci / sute de cazuri pe acelasi principiu "si oricum sunteti varza, ca puteai sa spui si tu daca eu nu stiam si toata lumea e multumita, nu mureai daca spuneai si tu" ce ulterior si-au facut nevoia in holul casei si au plecat la fel de efemer cum au aparut.
Schematic de tot e cam asa: nu invat nimic ca imi soptesc mereu colegii… a furat dar a si facut, e baiat bun...etc Noi inca nu stim sa oferim ceva (de regula munca + educatie) pt ce primim.
Vrem exclusiv sa ni se dea, altfel cine nu ne da e de tot rahatul, de la cazuri singulare la intreaga comunitate.
Cine e "elitist / jmecher / prost crescut / etc", ala care te trage discret de maneca (la inceput... daca ramai badaran grobian etc iti trage una peste ochi de iti rasuceste capul) sau specimenul cu principiul "spuneti voi bah, eu vreau decat raspunsul"?



eu zic sa tragi aer in piept si sa revii la realitate, bag de seama ca traiesti prin acest forum..pacat ca iti versi frustrarile tale aici cautand atentie. daca ai fi fost asa cum pretinzi, puteai raspunde cu un simplu NU si ma indrumai sa citesc undeva, imi puneai la dispozitie un link, dar tipic romanesc, trebuie sa iesim cumva in evidenta, nu?
Leonarrrdd
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2020, 03:29

Re: cal .300 winmag

Mesajde Sly_Fox pe 10 Ian 2020, 16:40

the_mav scrie:@fox: si n-ai reusit sa scapi de gheara aia daca tot iti facea probleme? ca am vazut ca merge inlocuita cu un clips din ala de la stilou cu care il agati de buzunar, dar sa fie metallic; luat putin la pila pe rotund si dat un ac de sudura cand il fixezi, n-are moarte :idea:

Fiind băiat de la țară și fără prea multă carte, nu m-am gândit la această soluție. Neavând așa multă carte, automat nu prea am umblat nici cu stilouri ca să am la îndemână clipsuri. Oricum mersi pentru idee! O să încerc pe la Universitatea So-Borna de la Km 5 de pe Borcea să văd poate găsesc vreun profesor universitar care are un asemenea clips de la stilou. Am studiat varianta din punct de vedere mecanico-cuantic și simulările computerizate spun că procedeul tehnologic se pretează unei asemenea modificări. Ba sunt convins că după modificarea făcută la armă conform proiectului sugerat de către tine voi putea băga la grămadă 300 WM și 30,06 în magazie fără probleme, balistica interioară și cea exterioară având să se îmbunătățească considerabil.
Mulțumesc pentru sugestie, m-ai scutit de a cheltui o grămadă de bani pe smoală!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cal .300 winmag

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2020, 17:08

Leonarrrdd scrie:eu zic sa tragi aer in piept si sa revii la realitate, bag de seama ca traiesti prin acest forum..pacat ca iti versi frustrarile tale aici cautand atentie. daca ai fi fost asa cum pretinzi, puteai raspunde cu un simplu NU si ma indrumai sa citesc undeva, imi puneai la dispozitie un link, dar tipic romanesc, trebuie sa iesim cumva in evidenta, nu?

Cum ar fi daca ai incerca sa schimbi usor paradigma / educatia / ce mai doresti tu si INAINTE DE A CERE ALTORA SA ITI DEA, sa iti cauti singur informatia? Ceva mai greu decat sa ceri, necesita ceva efort… right? Sa respecti regulile forumului (nu ca ti-ar pasa de ele, dealtfel… prezentare, etc, etc) si sa folosesti butonul ala din dreapta sus numit (simplu, in romana, sa inteleaga toata lumea - Cautare / Cautare avansata)? Sau cauta pe google "folosire cartuse diferite calibre in aceeasi teava" iti da 4600 de rezultate, pe prima pagina avand direct lucrari foarte valoroase inclusiv de balistica aplicata!).

Cat despre trait prin forum, esti departe de realitate… traiesc din cu totul altceva, desi sunt printre cei care (inca) mai sunt pe aici de la fondarea lui acum multi ani (discutie lunga, pe care oricum n-ai intelege-o... "Cauta" prin dreapta sus).

Ceea ce sper sa intelegi tu, pentru binele tuturor inclusiv al tau, este ca nu ai fi meritat doar un simplu raspuns da/nu/etc oricum. Ai primit ceva usor, DE BUN SIMT, mult mai usor decat ceea ce a pornit aceste reactii (intrebarea ta).
Daca crezi ca exista o invatatura pozitiva in toate astea, esti intr-adevar un om castigat. Daca nu, atunci sigur cineva pierde. :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: cal .300 winmag

Mesajde zforis pe 10 Ian 2020, 19:19

Functioneaza! Fix ca la cartuse cal 16 trase din cal. 12. Acolo tai tubul de 12 si tragi peste cartusul de calibrul 16, pe urma poti baga in arma de 12. Fix asa functioneaza si cu .30-06 si .300 WinMag, doar ca trebuie sa ai un flex. Tai tubul de .300 WinMag si tragi peste .30-06, diametrul tubului ai rezolvat, iar lungimea (lipsa de 3.5mm) chiar nu conteaza, mai lung sa nu fie! Diametrul glontului e identic, deci teava nu se strica...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: cal .300 winmag

Mesajde Dragan pe 10 Ian 2020, 23:38

Astfel de personaje inunda soselele romaniei cu BMV-uri,iar acum vor si "pusti" 300w mag. Cum poti incepe o discutie despre vanatoare cu astfel de persoane,care dintre voi il veti aseja intr-un stand alatui.Din pacate multi ca el au deja "pusti"Blaser 300w cu munitie 30-06 ca-i mai ieftina :shock: si toale de Harkila si vaneaza cum si cand vor muschii lor. Bleah....
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: cal .300 winmag

Mesajde Starik pe 11 Ian 2020, 10:17

Colegul initiator....

viewtopic.php?f=73&t=5891


Ia de citeste.
Atat trebuia sa scrii pe google:
"Alegerea calibrului"

Apoi....

"300 win mag" si ajungeai la wikipedia....unde gaseai dimensiunile munitiei.

Iar apoi...30-06...si aveai toate informatiile de baza.

Daca te astepti sa pui o intrebare, sa ne abtinem de la mistocareala, sa ne aliniem cu sfaturi pertinente si sa iti dam informatii cu lingurita, cred ca e mai bine sa iti infiintezi o secta al carui lider suprem sa fii.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: cal .300 winmag

Mesajde pipabh pe 11 Ian 2020, 16:27

Dragan scrie:Astfel de personaje inunda soselele romaniei cu BMV-uri,iar acum vor si "pusti" 300w mag. Cum poti incepe o discutie despre vanatoare cu astfel de persoane,care dintre voi il veti aseja intr-un stand alatui.Din pacate multi ca el au deja "pusti"Blaser 300w cu munitie 30-06 ca-i mai ieftina :shock: si toale de Harkila si vaneaza cum si cand vor muschii lor. Bleah....

Aici nu pot sa ți dau dreptate 100%. Nu toți cei cu BMW, Blaser, 300 și Harkila sunt asa cum ii descrii. Nu avem voie sa generalizam, orice pădure are uscaturi. Nu sunt oameni care sa aibă venituri care sa le permită astfel de lucruri decât cocalarii? Nu generalizați!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: cal .300 winmag

Mesajde mariusk pe 11 Ian 2020, 19:25

Acest individ sa fie oare vanator?Oare chiar avem asemenea specimene cu examen de vanator luat?Nu am par tare mult,dar si cit il am este maciuca. :shock:
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: cal .300 winmag

Mesajde laurul pe 11 Ian 2020, 20:38

mariusk scrie:Acest individ sa fie oare vanator?Oare chiar avem asemenea specimene cu examen de vanator luat?Nu am par tare mult,dar si cit il am este maciuca. :shock:

:ymapplause:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: cal .300 winmag

Mesajde sean pe 12 Ian 2020, 07:21

Ideal vecin de stand... :mrgreen:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Următorul

Înapoi la Planeta maimutelor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate