Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:49

ajutor postat foto

Ajutor si suport tehnic, tutoriale si exemple practice pentru cei care sunt noi pe forum sau nu se descurca sa posteze poze, sa deschida un topic nou sau in general nu sunt lamuriti cum se utilizeaza forumul.

Re: ajutor postat foto

Mesajde Ghinda pe 18 Feb 2009, 11:21

Ce inseamna tehnica asta domle! :shock:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde romaniac pe 21 Feb 2009, 20:44

bogdanm scrie:Salut,
Unele poze sunt incarcate direct pe server, si pot fi vazute doar de membrii inregistrati, altele sunt incarcate pe servere externe (photobucket si altele), si pot fi vazute de catre toata lumea.

Bogdan


Care din cele doua metode e preferata de proprietarii si moderatorii site-ului?
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: ajutor postat foto

Mesajde ssteffan pe 22 Feb 2009, 16:55

Oricare dintre ele. Citeste cu atentie postarea mea din pagina anterioara. Totusi, e de preferat ca pozele uplodate direct pe site sa fie de dimensiuni ceva mai mici pentru nu a incarca prea mult spatiul detinut pe server.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: ajutor postat foto

Mesajde romaniac pe 22 Feb 2009, 19:12

ssteffan scrie:Oricare dintre ele. Citeste cu atentie postarea mea din pagina anterioara. Totusi, e de preferat ca pozele uplodate direct pe site sa fie de dimensiuni ceva mai mici pentru nu a incarca prea mult spatiul detinut pe server.

Stefane,
vorbesti in nume de proprietar sau moderator al site-ului? Daca citeai tu cu atentie intrebarea mea probabil nu mi-ai fi raspuns in felul asta!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: ajutor postat foto

Mesajde ssteffan pe 22 Feb 2009, 22:47

:?: :?: :?: :shock:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: ajutor postat foto

Mesajde cybelle pe 23 Feb 2009, 08:39

personal am pus poze pe site si cu fotobucket si direct cu upload pic..Mi se pare mai usor si mai 'estetic'[se vede poza imediat] cu upload pic; ajustez[resize] poza cu microsoft ofiice picture manager pana la nivelul acceptat de site[web large 640x480] o salvez ca atare si o postez direct pe topicul vizat.
Aceasta este optiunea mea. :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: ajutor postat foto

Mesajde bogdanm pe 23 Feb 2009, 11:17

romaniac scrie:Care din cele doua metode e preferata de proprietarii si moderatorii site-ului?
respecte

Ambele metode au avantajele si dezavantajele lor, putand fi folosite concomitent (nu este nici una preferata alteia).
Personal, eu folosesc server extern (photobucket).

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: ajutor postat foto

Mesajde Ursus2006 pe 03 Mar 2009, 07:18

Va suparati, dar trebuie sa v-o spun: macar 10-15 minute faceti sa se poata modifica o postare. Nu e prima data cand vreau sa mai scriu ceva( scriu live, nu-mi notez inainte postarea si nici nu previzualizez, ca uit) , de multe ori doresc sa mai scriu cate ceva si vad ca nu se mai poate, apoi mi-e lene ori uit ideea. Nu cred ca e mare lucru ce va cer, nu vreau o ora, desi nu mi s-ar parea mult , dar macar 10-20 de minute ar merge. Sa nu moara dusmanii mei, daca nu va trimit un butoi de " fragar" plin cu vinars.

P.S. Radu Bichis, tradu-le treaba cu fragarul si vinarsul. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: ajutor postat foto

Mesajde Alin3006 pe 03 Mar 2009, 14:41

Asta zic si eu mod de a negocia... :D :D :D La argumentul asta cu "fragarul" :wink: mi-e greu sa rezist ..
Glumesc. O sa cautam o varianta sa prelungim " timpul de gratie" , cu sau fara " fragar'.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde Ghinda pe 03 Mar 2009, 15:56

Lemn de dud si tuica trasa de 2 ori sau palinca cum ar zice altii. Pe acolo se zice vinars! :wink:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde grigguti pe 09 Apr 2009, 19:07

catalinim scrie:Ok, ti-am inteles punctul de vedere.
Nu sunt de acord cu el, dar sunteti proprietarii forumului asa ca vi-l respect. Faceti cum vreti!


Cataline, dragul meu coleg forumist,
am citit postarile tale si vreau sa-ti raspund la una dintre doleante. este ce-i drept cam tarziu, dar abia acum am citit.
anul trecut, dupa o vanatoare pregatita ca la carte si desfasurata "la Ghinda", in care am dat cu totii un exemplu de VANATOARE ETICA, mai multi forumisti am postat diverse impresii precum si fotografii din timpul vanatorii cat si dupa aceasta. dupa o astfel de fotografie, eu am primit in total 68 de sms-uri in care eram facut cu oua si cu otet de ... cineva. nu se stie de cine. un ... verzisor. aceste injurii au degenerat chiar si in amenintari atat la adresa mea cat si a celorlalti participanti la vanatoare.
ce vreau sa spun este ca e mai mult decat normal sa securizezi imaginile. eu chiar ma gandesc serios sa imi schimb si nick-ul. tocmai pt ca fiind un forum public, fiecare om se poate uita si rasfoi pagini din acesta si poate sa se transforme (avand la baza o fixatie) intr-un dement ce iti vopseste masina intr-o dimineata sau iti sparge cauciucurile sau ... iti trimite sms-uri in care te face albie de porci. despre restul, poate ai sau nu dreptate, nu sunt eu in masura si nici nu vreau sa-mi dau cu parerea.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde bogdanm pe 12 Mai 2009, 21:18

Le puteti pune aici: http://www.imageshack.us/

Procedati in modul urmator :

Imagine

Intrati pe site, apoi apasati " Browse " ( 1 ), dupa care o sa va apara fereastra de "file upload" ( 2 ) in care trebuie sa selectati poza pe coare doriti sa o uploadati din calculatorul dumneavoastra. Dupa ce ati selectat poza apasati " Open ". Acum treceti la pasul ( 3 ) si apasati " host it ".

Dupa ce ati apasat " host it " o sa va apara imaginea urmatoare:

Imagine

Aici apasati click stanga si apoi click dreapta - copy pe " Thumbail for forums 1 ". Apoi va duceti unde doriti sa puneti poza in postare, apasati click drapta - paste .

Asta e tot. Si in felul asta imaginile nu mai sunt gazduite de serverul site-ului http://www.vinatorul.ro.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: ajutor postat foto

Mesajde Donbazil pe 30 Sep 2009, 21:44

Sal'tare!
Eu, tocmai cautam o modalitate de a pune niste poze de la festivalul de vanatoare de la Bata si stiam ca exista optiunea "atasamente" da' acuma vad ca nu mai exista??? :twisted: :twisted: :twisted:
Cred ca moderatorii ar putea tine seama si de faptul ca mai sunt unii care manuiesc mai greu sculele astea, bat cu un singur deget, nu stiu limba engleza si nu inteleg termenii tehnici si simplificarea posibilitatii de postare ar face bine.
Pentru cei care se feresc si le e frica de cine stie ce teroristi care le dau SMS-uri si-i ameninta, foarte bine, sa posteze prin filiera mai sigura dar dupa parerea mea mai complicata, da' eu, care nu am ce pierde, care nu ma feresc de nimeni si de nimic, da' mis un om mai simplu, iaca stau cu frumusete de fotografii si nu stiu sa le postez. Acuma sa merg pe la nepoti si sa-i rog sa ma ajute, iar mii cam rusine, ca , ce zic "s-a sonat bosorogu' are chef de net da el e mac".
Ca sa nu se incarce cumva serverul, poate s-ar putea limita numarul de atasamente la 1, 2, da asa cred ca ar aparea pe forum mai multe poze. Parerea mea.
:shock: :shock: :shock:
Haideti domnilor moderatori, ganditi-va si la necajiti.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: ajutor postat foto

Mesajde bogdanm pe 30 Sep 2009, 23:18

Donbazil,
Daca vrei sa pui poze de pe sunphoto, da click dreapta pe poza, apoi selecteaza "copy image location".
Te duci la postarea unde vrei sa le bagi apoi dai "paste" si pui inainte si dupa linkul pozei tagul de img ca in exemplu
[img]linkul pozei[/img]
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: ajutor postat foto

Mesajde Alin3006 pe 01 Oct 2009, 07:54

Donbazil,

tocmai la necajiti ne-am gandit cand am introdus optiunea respectiva. Numai ca un necajit a introdus cu o poza o frumuste de virus, care a ras tot ce s-a scris pe forum timp de o saptamana. Asa ca....asta e. Va trebui sa invete si necajitii, e mai simplu decat pare.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde bobi pe 31 Ian 2010, 18:37

bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: ajutor postat foto

Mesajde bobi pe 31 Ian 2010, 18:39

Imagine proba
bobi
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 24 Ian 2010, 11:21

Re: ajutor postat foto

Mesajde Jicol Dilo pe 18 Aug 2010, 23:53

Scuze, fac si eu o proba....

Imagine
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: ajutor postat foto

Mesajde crazy hunter pe 27 Aug 2010, 21:54

Fratilor exista doua variante , ori sunt prost,ori sunt prost da eu nu reusesc sa pun poze (si ziceam ca ma stiu cu calculatorul).............
Avatar utilizator
crazy hunter
 
Mesaje: 19
Membru din: 29 Dec 2008, 12:24
Locaţie: Arad

Re: ajutor postat foto

Mesajde Ursus2006 pe 27 Aug 2010, 22:11

Daca esti din Arad, intreaba-l pe userul cu nick name-ul Sorin Flutur, ca stie dracu cum il cheama in realitate, si-ti spune el cum se pun poze. El e atat de destept , incat stie posta si filme, nu doar poze. :lol: Daca dai un spritz, iti spun si nr. lui de telefon! 8)
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: ajutor postat foto

Mesajde crazy hunter pe 27 Aug 2010, 22:24

Ursus2006 scrie:Daca esti din Arad, intreaba-l pe userul cu nick name-ul Sorin Flutur, ca stie dracu cum il cheama in realitate, si-ti spune el cum se pun poze. El e atat de destept , incat stie posta si filme, nu doar poze. :lol: Daca dai un spritz, iti spun si nr. lui de telefon! 8)

Dau spritzul daca-l bem impreuna ,da nu mai e nevoie ca am descoperit cum se pun pozele
merci oricum
Respect
Avatar utilizator
crazy hunter
 
Mesaje: 19
Membru din: 29 Dec 2008, 12:24
Locaţie: Arad

Re: ajutor postat foto

Mesajde biriuck pe 23 Dec 2013, 08:00

Cine citeste si postari vechi poate observa adesea cum unele poze nu mai pot fi vazute si este pacat pentru ca e vorba si de articole tehnice nu doar de povesti si anunturi :( .
Unele sunt sterse de utilizator de pe acel server extern (aici nu se poate face nimic) altele sunt sterse direct de servere pentru ca sunt vechi, prea multe etc.
Solutia la ultima problema este folosirea unei solutii de la google, Picasa Web Albums. Avem cativa Giga spatiu de depozitare si garantia ca nu ne sterge nimeni din poze.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: ajutor postat foto

Mesajde lungu_aurel2000 pe 01 Iun 2014, 20:20

Cu ImageShack nu mai poti incarca daca nu platesti,cautati alte metode.
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: ajutor postat foto

Mesajde madalin122582 pe 01 Iun 2014, 20:36

Postimage.org ... e gratuit
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: ajutor postat foto

Mesajde Alin3006 pe 01 Iun 2014, 22:21

La fel si Photobucket.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde Ghinda pe 02 Iun 2014, 07:09

La fel si copy/paste. Dar nu se poa'! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2014, 18:51

Ghinda scrie:La fel si copy/paste. Dar nu se poa'! :lol:


Copy/ paste e gratuit pentru tine. Dar daca fiecare pune direct pe server ce poze ii trec lui prin cap ca ar fi utile, gen aret cu cainele X in 50 de ipostaze, de zici ca e un film daca derulezi repede, ar costa hosting-ul la site cat serverele de la Nasa in cateva luni. Asta ca sa intelegeti de ce apelam la astfel de chestii.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ajutor postat foto

Mesajde Alin3006 pe 08 Iun 2015, 19:51

Ghinda scrie:Ce inseamna tehnica asta domle! :shock:


De acum sa vedeti ce ne pune Ghinda la poze…

viewtopic.php?f=55&t=11227&p=221956#p221956

Cu dedicatie speciala! :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Cum fac sa postez….

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate