Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 15:03

Cerbul 2011

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Cerbul 2011

Mesajde Alin3006 pe 23 Sep 2011, 09:58

Eu sunt inb munti de luni, in zona Buzaului. Boncanit sporadic, pe furis parca si numai cat timp e intuneric bezna.
E o seceta cumplita, padurea e uscata ca iasca, de ti-e si frica sa aprinzi o tigara. E practic imposibil sa te apropii de ei, probabil ca daca mi-as agata o pereche de clopotei de fund nu ar fi nici o diferenta. Nu poti face un pas fara sa te auda de la sute de metri. Din ce vad eu nu a inceput practic boncanitul, doar " bombaneste " cate unul noaptea si dispare la prima raza de lumina.
Prin alte parti cum e, ce stiti?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 20011

Mesajde adrian_ppp pe 23 Sep 2011, 23:02

Alin3006 scrie:Eu sunt inb munti de luni, in zona Buzaului. Boncanit sporadic, pe furis parca si numai cat timp e intuneric bezna.
E o seceta cumplita, padurea e uscata ca iasca, de ti-e si frica sa aprinzi o tigara. E practic imposibil sa te apropii de ei, probabil ca daca mi-as agata o pereche de clopotei de fund nu ar fi nici o diferenta. Nu poti face un pas fara sa te auda de la sute de metri. Din ce vad eu nu a inceput practic boncanitul, doar " bombaneste " cate unul noaptea si dispare la prima raza de lumina.
Prin alte parti cum e, ce stiti?


Imagine

:D
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Cerbul 20011

Mesajde Alin3006 pe 24 Sep 2011, 17:35

Capriciile lui Hubertus!
Imi cer scuze ca intrerup discutia palpitanta despre prepelite, iepuri si fazani pe topicul de cerb.
Aseara, chiar dupa ce am initiat topicul am iesit din nou in teren, mai mult asa, ca eram acolo...
Insa Hubertus a fost bun! Am impuscat un cerb frumos cu trofeu de 14 raze.
Revin cu pozele si povestea cand ajung la o conexiune civilizata.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 20011

Mesajde petre stefan pe 24 Sep 2011, 19:36

Scuze ca te intreb ,dar in ce zona l-ai impuscat in Buzau ?
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Cerbul 20011

Mesajde tinelos pe 24 Sep 2011, 20:07

In zona Otelu-Rosu , boncanit bun , dar doar la observatie :)
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
Avatar utilizator
tinelos
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2010, 22:24
Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Re: Cerbul 20011

Mesajde vinatorul iscusit pe 24 Sep 2011, 21:01

ALIN 30 06:"Hubertus a fost bun! Am impuscat un cerb frumos cu trofeu de 14 raze.
Revin cu pozele si povestea cand ajung la o conexiune civilizata."[/quote]


felicitari ! asteptam detalii...
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 20011

Mesajde Ghinda pe 25 Sep 2011, 16:41

Daca unii fac raie ca altii se pot duce la cerb, ii rog sa se trateze pe alte topicuri. Multumesc!
Am sters balariile.
MODERATORUL

Felicitari Alin!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cerbul 20011

Mesajde cybelle pe 25 Sep 2011, 20:36

Ghinda scrie:Daca unii fac raie ca altii se pot duce la cerb, ii rog sa se trateze pe alte topicuri. Multumesc!
Am sters balariile.
MODERATORUL

Felicitari Alin!


Daca tot ai sters balariile, reediteaza si titlul... caci nu suntem in 'beverly hills 90210'... :mrgreen:

respect
ps: Si, felicitarile mele Aline si te asteptam cu detalii cat mai mari...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Cerbul 20011

Mesajde liviur pe 26 Sep 2011, 10:14

Alin3006 scrie:Capriciile lui Hubertus!
Imi cer scuze ca intrerup discutia palpitanta despre prepelite, iepuri si fazani pe topicul de cerb.
Aseara, chiar dupa ce am initiat topicul am iesit din nou in teren, mai mult asa, ca eram acolo...
Insa Hubertus a fost bun! Am impuscat un cerb frumos cu trofeu de 14 raze.
Revin cu pozele si povestea cand ajung la o conexiune civilizata.


Felicitari, am fost acum 2 sapt la mistret la Aldeni (Bz) si am vazut 4 cerbi, doar 2 erau de trofeu, dar e foarte cald si cred ca de asta nu a inceput boncanitul... Am vorbit cu cineva sa mergem mai sus, la munte sa-i auzim la boncanit, dar m-a sunat si mi-a zis ca nu se aude nimic, inca...
Am inteles ca s-au dat toate autorizatiile la cerb la Buzau, asa ca esti norocos...
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Cerbul 20011

Mesajde newuser pe 27 Sep 2011, 13:55

Alin3006 scrie:Capriciile lui Hubertus!
Imi cer scuze ca intrerup discutia palpitanta despre prepelite, iepuri si fazani pe topicul de cerb.
Aseara, chiar dupa ce am initiat topicul am iesit din nou in teren, mai mult asa, ca eram acolo...
Insa Hubertus a fost bun! Am impuscat un cerb frumos cu trofeu de 14 raze.
Revin cu pozele si povestea cand ajung la o conexiune civilizata.


Avand in vedere ca impricinatul inca se reface pun eu o poza

Imagine
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Cerbul 2011

Mesajde the_mav pe 27 Sep 2011, 15:04

felicitari Aline...
pastrand topicul (si gluma :mrgreen: ): mie parca mi se pare trofeul identic cu cel de acum 2 ani... sa fie oare poza facuta atunci? :mrgreen: :mrgreen: :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cerbul 2011

Mesajde Alin3006 pe 27 Sep 2011, 15:12

Merci.
E mai mare decat cel de acum doi ani, are o raza in plus, e mai gros si are cupe, spre deosebire de cel vechi.
Sunt comparabile, insa parca asta e ceva mai frumos. Cel de acum doi ani castiga doar la perlaj.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 2011

Mesajde Alin3006 pe 27 Sep 2011, 16:38

Si povestea:

Ca de obicei, a inceput cu telefoane. Boncaneste, nu boncaneste?
La noi nimic, e prea cald…Mai spre sfarsitul lunii, sa dea o ploicica!
In sfarsit, a inceput. E unul care “ da gura” , mare, frumos…
Un ultim drum la poligon, pentru a testa reglajul armei. KJG-urile de 10 grame “ merg ceas” , ma pot baza pe arma pana in 200 m.
Ajung in teren. Cald ca vara, totul e ars, uscat, paraie la fiecare pas. Cum Dumnezeu “sa dea gura” in arsita asta si cum naiba ma apropii de el, ca pe uscaturile astea ma aude de la 500 m…
Hotarat lucru, zona e buna; livada in buza padurii, meri si pruni care se rup de greutatea fructelor, marginita de apa pe o parte. Pentru ciute, locul e perfect, au hrana si apa chiar langa padure, din trei salturi pot sa dispara in desis. Cel mai important, e aproape de creasta, pe unde de regula patruleaza si boncanesc cerbii mari.
Astept sa se insereze…Oare mi s-a parut? Nu, chiar a boncanit. Scurt, mai mult un marait…
Apoi din nou, mai lung. E sus, pe creasta, in padurea deasa. Da Doamne sa coboare ciutele la mancare, poate iese si el.
Astept …si astept….nci urma de ciute, nici vorba sa iasa. Sta in desis si bodoganeste. De pe partea opusa a vaii se desprinde un alt glas, tot gros si puternic. Ce duet…mi se face pielea gaina. Se dueleaza “ verbal”, de pe versanti diferiti. Celalalt da glas, asta raspunde
Off, daca as sti sa boncanesc, as da gura intre ei si l-as scoate din fortareata lui.
Glasul batranului coboara, insa nu spre livada ci jos, unde e o ruptura deasa ce duce pana la apa. Deja s-a intunecat bezna si nu mai pot sat rag!
De undeva din spate, intre versanti se aude al treilea. Asta e mic, un amarat de laturas.
Batranul e jos la apa, probabil bea. E cald si trebuie sa bea apa…urca iar in des apoi.
Nu-I bai, e prima iesire. Poate maine dimineata, pe racoare, va iesi.
Venim a doua zi cu noaptea in cap. Inaintam incet spe marginea livezii, starnim un caprior care incepe sa “ oracaie” de zor. Fir-ar el sa fie, ne face alai, a alertat toata padurea. Ne oprim si asteptam zorii.
Nici pas…nu se aude nimic. L-o fi speriat capriorul? Nu cred, a tacut de ceva vreme. Vine ziua, se face cald, nimic, nici un sunet.
Unde o fi batranul, de ce nu da glas? Plecam suparati, facem tot soiul de supozitii, ajungem la drum si ramanem incremeniti. In praf ditai urma, dusa in sus, unde boncanea “ rivalul” . E clar, azi noapte s-au batut. Batranul s-a “ dus peste el” , probabil celalalt era cel care avea ciute.
Revenim seara si urcam unde ducea urma de dimineata. Da gura tarziu, pe partea cealalta a muntelui, a trecut creasta.
Urmeaza trei zile de “ baba oarba “ prin padure; batranul da glas numai noaptea, din des. In loc deschis iese doar cand e intuneric bezna, tarziu – si se retrage devreme, inainte sa vina zorii.
Ce sa facem? Cand iese el nu pot sa trag, in padure nici vorba sa-l pot apropia. Si timpul trece si eu nu fac nimic…Mai sunt doua zile si trebuie sa pec, parca vad ca patesc ca anul trecut, cu ticalosul dupa care am umblat pana s-a terminat boncanitul si mi-a tras clapa la final…
Vineri seara. Batranul cu ciutele s-au localizat pe un versant ca o cazemata. Au o livada mare in care ies noaptea sa manance. Poate totusi lasa garda jos…
De rival..nici urma, a disparut. Batranul nici nu prea mai boncaneste, doar mormaie ca un urs din cand in cand. Altfel, as crede ca a plecat in alte parti.
Din nou panda de seara la marginea livezii. Undeva in spate, intr-o “ cazemata “ de catina se trezesc porcii.
Ii aud pufnind, unul guita, probabil se harjonesc godacii. Trece un caprimulg, tacut ca o umbra. Se insereaza. In 20 de minute e bezna…Iar mi-a tras-o batranul!
Zaresc miscare sus, chiar pe creasta. Ciuta? Nu! E un cerbulean de 3-4 ani, il vad bine acum. Lasa capul in jos si pleaca spre stanga, iese in livada. Da glas odata, apoi din nou. Probabil e cel din prima seara, laturasul.
Din buza padurii mugeste gros batranul. Erai aici deci…si taceai chitic. Sunt practic intre cei doi, dar mai jos. Asta e momentul, se va duce la tinerelul asta obraznic sa-l izgoneasca! Trebuie sa-I tai calea.
Nea Sandu se gandeste la acelasi lucru, il vad ca se ridica incet. E un brau de copaci, in mijlocul livezii, pana sus la padure. Voi merge in dosul lui si ies intre ei. Cand va veni sa-l goneasca pe tinerel…
Merg incet ca pisica. Pe langa pomi e iarba cat de cat verde, daca sunt foarte atent ma pot apropia fara sa ma auda, mai ales ca e starnit si manios.
Fiecare pas e o tortura, atent sa nu fac zgomot. Aud un “ Booo” gros, chiar deasupra capului meu. Cand naiba s-a apropiat asa de mult??!! Nu sunt nici 100 metri dupa zgomot si nu il vad de pomi. Nea Sandu a ramas in spate, la baza pantei, doi oameni fac mai mult zgomot ca unul singur. Oare el il vede?
Noroc ca m-am uitat la el! Nea Sandu il vede, imi face semn cu mana in ce directie e si buzele lui formaza tacut “ Cerbul! Cerbul!” Fac un pas in dreapta, inca unul, ma las pe un genunchi si il vad. Era o tufa intre noi. Ii vad trofeul mare, sem et, si partea din spate a trupului. Umarul e ascuns de tufa…
Carabina urca la ochi, cotul gaseste reazem pe genunchiul stang. Inca putin…
S-a oprit, a simtit ceva! Se uita in jos…BUMM!! Glontul de cupru loveste in plin, desi cam in spate, acolo avea drum liber. Cerbul zvacneste buimac, impleticit ca un om beat, scapata la dreapta, cade, se ridica iar…
Il caut in luneta pentru alt foc dar e déjà prea aproape, luneta e pe 6x, afara aproape bezna déjà. O dau pe 2x in timp ce Nea Sandu striga “ Trage ca fuge!! Mai da-I un foc!!!”
BAMM!! Al doilea foc e perfect in umar. Cade in foc si ramane lat, in timp ce noi dam cu palariile in sus, ne luam in brate si ne pupam.
E gata…S-a terminat. Sa facem poze!
Dracia dracului…aparatul foto e la masina, la fel toporasul si coarda elastica...Si masina…la mama dracului!
Imagine

Batranul zace sub un copac. Abia ii pot misca padurea de ramuri. Numar febril. Sunt 14!! Nu ne-am inselat! Cu unul in plus fata de cel de acum doi ani. Frumos, larg, sus are cupe.
A meritat tot efortul! Fac niste amarate de poze cu telefonul, macar atat.
Il voi poza mai bine maine, pe lumina.
Imagine


Iesim cu greu la masina cu tofeul. Ma uit cu respect la Nea Sandu…omul asta e mult mai in varsta ca mine, insa si mult mai puternic. Daca ma lasa aici cu trofeul, imi ia o zi sa ajung la masina…
La el acasa mai facem un rand de poze, ceva mai bune, desi e bezna. Si bem o tuica buna de-a lui.
O meritam.
A doua zi, facem iar poze, cu tofeul pregatit pentru fiert. Acum se vede bine…cat noroc am avut!

Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 2011

Mesajde madalin122582 pe 27 Sep 2011, 20:42

Super trofeu ! Super povestea ! si foarte bine spusa...te-am si vazut in teren :D
Felicitari si la mai multe trofee !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cerbul 2011

Mesajde madalin122582 pe 27 Sep 2011, 20:42

Super trofeu ! Super povestea ! si foarte bine spusa...te-am si vazut in teren :D
Felicitari si la mai multe trofee !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cerbul 2011

Mesajde ssteffan pe 27 Sep 2011, 22:06

Jos cu pălăria d. Alin!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cerbul 2011

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 27 Sep 2011, 23:28

FELICITARI Aline!!!!
La noi se deschide sezonul de goana pe 1 octombrie... dar cred ca incep cu mistretzii... e prea cald pentru a merge la cerb.... Africa, ce sa-i faci!!!!!!!! :twisted:
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: Cerbul 2011

Mesajde wachtelfeld pe 28 Sep 2011, 13:20

WAIDMANNSHEIL....nu vad alta urare mai nimerita , imi pare banal sa iti spun "Bravo" sau "Felicitari" !
Fiecare vanat are povestile lui , misterul lui ,ca de altfel fiecare viata luata intru Hubertus.
Nu pot decat sa ma bucur pt. tine Alin si sa iti doresc la cat mai multe "mistere" dezlegate... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 2011

Mesajde vanatorul dibaci pe 03 Oct 2011, 15:01

Absolut superb -felicitari din toata inima -ma bucur pentru tot ce ai simtit si trait
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Cerbul 2011

Mesajde Alin3006 pe 03 Oct 2011, 15:24

Merci mult baieti! Se pare ca Hubertus e destul de mucalit, un an te freaca si te plimba prin paduri pana nu mai poti, insa in urmatorul isi spala pacatele. :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 2011

Mesajde calinescu victor pe 03 Oct 2011, 15:26

Bun narator, dibaci vanator .
Felicitari !
calinescu victor
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 05 Sep 2009, 16:15

Re: Cerbul 2011

Mesajde n.tarnea pe 13 Oct 2011, 09:09

Felicitari Aline. Frumos trofeul.
Mannlicher-Schönauer M1903 6,5x54 - O bijuterie!!
Avatar utilizator
n.tarnea
Membru activ
 
Mesaje: 103
Membru din: 24 Noi 2008, 20:40
Locaţie: Vulcan, Brasov

Re: Cerbul 2011

Mesajde violiv pe 13 Oct 2011, 09:14

Alin3006 scrie:Merci mult baieti! Se pare ca Hubertus e destul de mucalit, un an te freaca si te plimba prin paduri pana nu mai poti, insa in urmatorul isi spala pacatele. :lol:



Inca o data: Tine-o tot asa!
Nu Hubertus e de vina cu plimbatul in zadar prin vai si munti.....Diana isi baga coada in stilul propriu femeiesc :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cerbul 2011

Mesajde DART pe 09 Noi 2011, 12:12

Aseară, 08.11.2011, am avut norocul și privilegiul să dobândesc acest tăuraș de lopătar (3-4 ani). Norocos pentru că reușita s-a produs după perioada de boncănit, când lucrurile nu merg chiar așa de ușor.
Scurt istoric: la ora 15.30 mi-a fost inmânată autorizația, iar la ora 17.45 s-a terminat vânătoarea. Felicit iscusitul pădurar, care m-a dus la locul unde mi-a surâs norocul. Distanță - 130m, lovitura la baza gâtului, cu un mers îngreunat lopătarul a mai parcurs aproximativ 60m. Când am ajuns la el sufletu-i plecase deja. Calibrul folosit - 30 06, cartuș RWS KS 9,7g, luneta mea S&B cu obiectiv de 56 mi-a fost de mare folos. Vă doresc tuturor să cunoașteți, iar pentru cunoscători să repetați de cât mai multe ori o astfel de experiență pentru care cuvintele uneori sunt insuficiente pentru a o descrie.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cerbul 2011

Mesajde liviur pe 10 Noi 2011, 15:25

Felicitari @DART ! Foarte frumos si la mai mare !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Cerbul 2011

Mesajde Alin3006 pe 10 Noi 2011, 16:12

Frumos exemplar, felicitari.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 2011

Mesajde DART pe 10 Noi 2011, 16:35

@liviur,@Alin3006-DOMNILOR

Va multumesc frumos pt. felicitari!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cerbul 2011

Mesajde Alin3006 pe 10 Noi 2011, 17:26

DART scrie:@liviur,@Alin3006-DOMNILOR

Va multumesc frumos pt. felicitari!


Cu placere, sunt meritate. La anul las si eu Carpatinul in pace si trec la lopatar. :D E pe " TO DO list".
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul 2011

Mesajde DART pe 10 Noi 2011, 17:44

Alin3006 scrie:
DART scrie:@liviur,@Alin3006-DOMNILOR

Va multumesc frumos pt. felicitari!


Cu placere, sunt meritate. La anul las si eu Carpatinul in pace si trec la lopatar. :D E pe " TO DO list".


DA !@Alin3006

Urmand logica ta ......exceptională :D :D :D .....tu va trebui sa ”cobori” la Lopatar iar eu sa ”urc” la Carpatin.Sper să ni se implineasca la amandoi nazuinta si sa ne revedem ......tot aici sau mai stii.... si altundeva ca deh .........Lumea este f. mica.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Cerbul 2011

Mesajde Alin3006 pe 10 Noi 2011, 17:54

Ei, sa speram ca la anul pun eu Lopatarul si tu Carpatinul :wink: Si vorba aia, se intalneste munte cu munte, dap'ai om cu om...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate