Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:02

Cornarul din Carpati

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 21 Ian 2013, 18:27

Respectam, ca pasiune stramoseasca, bucuria celui ce le-a gasit? sau ne luam la cearta cu paznicii de vanatoare?...
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde tomi pe 21 Ian 2013, 21:52

Dupa lege, coarnele gasite se predau gestionarului fondului respectiv.
Asta ca sa poata aprecia mai bine ce are in teren, poate ca trofeul respectiv i-a scapat paznicului la evaluare.
Realitatea este alta si poezia este alta.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 21 Ian 2013, 22:31

Legea 407...mda..speram sa nu aud de singurul articol care ingradeste indirect pasiunea cornarilor si cel de-al doilea care specifica si contraventia nepredarii in timp de 7 zile..vreau si eu sa aud pareri, ce crede lumea despre acest hobby montan pentru ca eu unul chiar nu as vinde asa ceva vreodata ci imi place sa le conserv si sa le pastrez ca pe un tezaur pot sa zic...sunt de la natura si mai mare bucurie sa gasesti asa ceva, mai rar...sper sa fie un subiect interesant
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 21 Ian 2013, 22:52

Unui adevarat paznic iar ajunge perioada boncanitului sa evalueze numarul de cerbi de pe fond in plus niciodata nu va acoperii tot fondul(depinde si de marimea fondului) in cautarea coarnelor, plus ca intervine si neatentia...se gasesc coarne de cativa ani, inverzite chiar de muschiul padurii...de ce sa nu le gasesti la timp?!
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde tomi pe 21 Ian 2013, 23:03

Da, este frumos ce spuneti si va inteleg.
Problema, pe langa ce va scriam despre evaluare, este insa mai incurcata.
Exista un comert pe sub mana cu asa ceva, sa spunem comparabil undeva foarte,foarte la distanta cu cel referitor la fildes sau coarne de rinocer.
Sunt unii care ar cumpara un trofeu cazut, doar ca sa-l puna pe perete si sa se laude ca le apartine, chiar destui, ma mir si eu. La nivel de fond, gestionar, trofeu intreg (pentru ca se poate gasi intreg) lucrurile devin cam urate, un crotal se ataseaza usor, cinegetica nu prea este poezie la asa ceva. De aceea se face control la export, dar scapa probabil destule pe afara - ca de aia se agita legislatorul.
Mai banal decat acet obicei exchibitionist este utilizarea cornului ca material, desi nu este scump la bucata, la cantitate devine de luat in seama. Asta este motivatia cornarilor, din asa ceva se poate trai cumva.
Deci viata bate poezia ca de obicei.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 22 Ian 2013, 15:31

Asa este...dar totusi vreau sa impartim tabara cornarilor in doua: comercianti fara scrupule si pasionati de tezaur natural...de prima categorie nici nu ma intereseaza sa vorbesc...cunosc foarte multi cornari si unii chiar batrani care nu ti-ar vinde asa ceva din casa pentru nimic in lume...poseda niste coarne de zeci de ani, gasite personal de pe vremea cand gaseai si cerbi lopatari impresionanti in carpati...te uiti inmarmurit la ele, de parca ai fi in muzeul Posada, si te intrebi cum de au putut exista asa animale la noi in zona.... combinate cu niste panoplii inspirate bine de tot, le fac parca nepretuite pe acest pamant.
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde violiv pe 22 Ian 2013, 16:27

Pentru un vanator, coarnele cazute nu reprezinta un trofeu, indiferent de frumusetea lor.

Daca am trai intr-o tara normala, dupa cum vanatul i-ar apartine proprietarului terenului, tot asa si coarnele ar fi proprietatea lui iar daca le-ai gasi pe teren public ar fi ale celui care le gaseste. Cum la noi proprietarul terenului nu are niciun drept iar administratorul fondului de vanatoare e tartor, vanatul ca si ce ramane de la el ii apartin la fel de mult, fie ca-s coarne, balega, rahat, par lasat pe copaci sau mai stiu eu ce.

Habar n-am cum te-ar putea pedepsi cineva daca ai asa ceva....cand esti inca in teren, tocmai te duceai sa-l predai iar daca ai ajuns acasa, tocmai veneai din podul bunicii. O alta lege de rahat si fara nicio finalitate, ca multe altele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 22 Ian 2013, 16:44

Amuzant :) ...bine, eu vorbesc din punctul de vedere al unui cornar...despre asta am vrut sa fie subiectul...pentru un vanator stiu ca trebuie sa-l dobori sa fi multumit de un trofeu de cerb...deci, zice ca trebuie predate in termen de 7 zile..bun.. daca esti pe un fond de vanatoare si nu e sezon de cerb si te intalnesti cu panicul, fara coarne, te poate obliga sa pleci de acolo(mirosindu-te ca esti cornar)?..am auzit de o asemenea situatie si vreau sa aflu un raspuns
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde scirocco pe 22 Ian 2013, 17:02

Eu ma intreb cum te-ar putea obliga sa pleci din padure?Scrie pe frunte cuiva "cornar"? Il desfid pe paznicul respectiv sa ma dea pe mine,fara nici un motiv,afara din padure....
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 22 Ian 2013, 17:09

Chiar daca e padure publica sau privata?
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde tomi pe 22 Ian 2013, 17:19

In padure privata cred ca este bine sa se vorbeasca intai cu administratorul, nici mie nu mi-ar placea sa se recreeze necunoscuti pe terenul meu.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde scirocco pe 22 Ian 2013, 18:40

MOM_AntlersRecoverer scrie:Chiar daca e padure publica sau privata?

Daca este privata si marcata ca fiind privata,sigur ca lucrurile se schimba.Dar la fel de bine cum te intreaba el ce cauti in padure,il poti intreba si tu acelasi lucru,daca padurea este publica.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde Alin3006 pe 23 Ian 2013, 15:47

Exista o lege in virtutea careia nu pot sa ma plimb printr-o padure privata? E drept, daca proprietarul nu vrea sa culeg coarne nu vad cum as putea sa nu respect asta, insa nu cred sa existe o lege in virtutea careia ti se interzice accesul intr-o padure privata. Daca e tarc - adica ingraditura- probabil ca se poate, altminteri nu cred.
Legat de cautatul coarnelor, am fost impreuna cu cativa paznici si e mai complicat decat pare daca nu ai facut asa ceva. Consider ca a cauta coarne cazut e una dintre cele mai placute activitati de extrasezon, impreuna cu adunatul ciupercilor, asta desigur fara sa vorbim de observatie.
Si eu cred ca sunt doua tabere, unii pur pasionati de cautatul coarnelor, in casele carora vezi adevarate opere de arta facute chiar de ei din coarne si o a doua tabara care cauta coarne in scop pur comercial.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde bogdanm pe 23 Ian 2013, 16:28

Alin3006 scrie:Exista o lege in virtutea careia nu pot sa ma plimb printr-o padure privata?

Probabil aceeasi care reglementeaza plimbarea in gradina privata a omului... sau in curtea privata a omului... sau in casa privata...
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde scirocco pe 23 Ian 2013, 17:40

Acum o sa starnim o polemica vis-a-vis de cum determinam, care-i padurea privata?Ca banuiesc ca nu sunt multe paduri imprejmuite cu gard de sarma ghimpata si anunturi cu cap de mort,cum ca intri pe mosia lui X sau Y. Daca trec dintr-o padure publica intr-una privata trebuie sa aflu si eu,nu? :P
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 23 Ian 2013, 18:22

Exemplul pe care l-am dat eu mai sus s-a intamplat intr-o padure despre care nu poti sa zici ca era imprejmuita...este la un loc cu marea intindere de paduri din zona...paznicul zicea ceva de genu ca e padurea unei manastiri si sa nu-i mai prinda pe acolo...frate, o data ce nu ti-am venit cu drujba sa-ti tai copacii eu zic ca toata lumea are dreptul sa se plimbe linistit pe acolo...iar daca am gasit un corn in drum si nu m-a prins, basca si la gara...daca ma prinde cu el, ghinionul meu, ziceam "-Tocmai il duceam la gestionar. Apropo cine e gestionarul!? :) "...apropo de altceva pentru forumisti: Paznicul are dreptul sa se plimbe cu arma din dotare tot timpul cat iese in padure?? Ca o avea la purtator.
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde selkilata pe 23 Ian 2013, 18:54

Intru si eu in discutie nu doar de dragul de a conversa ci de a afla si pareri interesante.Ced ca termenul de...A CULEGE COARNE...este foarte mult spus.Traiesc intr/o zona de munte care mai adaposteste ca prin minune si aceste minunate animale...cerbii.A gasi un corn nu numai ca e foarte greu dar necesita si zile de umblatura,de rupt ometi,de foarte mult efort.Tocmai de aceea valoreaza atat de mult un corn pentru un om simplu de la munte.Il tine in casa..se uita zilnic la el...pentru ca ii este drag sufletului sau simplu si iubitor de natura si de tot ce tine de viata salbatica.Ei bine...oamenii astia nu ti.ar vinde coarne niciodata.Cei ce vand asa ceva...va asigur ca nu sunt oameni simpli ci tot felul de bisnitari care le procura de la fel de fel de betivi...cel putin asa e la mine.
selkilata
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Ian 2013, 18:35

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde OVI762 pe 23 Ian 2013, 22:12

Paznicul are dreptul sa se plimbe cu arma din dotare tot timpul cat iese in padure?? Ca o avea la purtator.





DA.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde Ghinda pe 24 Ian 2013, 08:48

Depinde de arma si de acte. Cea de paza fara probleme, cea de vanatoare doar cu autorizatie in buzunar.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 25 Ian 2013, 16:07

Indata, indata mult asteptatul sezon al cornarilor...La multe coarne, omologi din Carpati!
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 28 Feb 2013, 21:49

A inceput sezonul de lepadare a coarnelor! asteptam de la cornarii din Carpati poze cu trofee cat mai maiestuoase...
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mar 2013, 02:30

Poze, poze, dar avut grija sa nu apara si cornarul in ele. Gestionarul ar putea sa i le puna pe cap si sa il alerge prin padure.
Cu toata pasiunea pe care o are un cornar, totusi gestionarii ar putea avea pretentii la coarnele lepadate, si este indreptatit de lege sa le si capete.
Eu ca vanator, am gasit prin terenurile de vanatoare coarne de caprior lepadate. Pentru mine acestea nu constituie trofee, ci simple obiecte pe care le colectionez. Gestionarul nu este interesat de ele, in vizorul lor intra trofeele care se tin bine de capul capriorilor, si din care se pot scoate bani frumosi. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde Ursus2006 pe 03 Mar 2013, 08:30

Este reglementata si plimbarea prin padure: articolul 54 din codul silvic. Adica, daca vrea sa te fu.a, poate.
N-am auzit pana acum sa se intample.

MODERATOR
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde Ursus2006 pe 05 Mar 2013, 09:37

Ursule, stim parerea ta despre alti concetateni, hai nu o mai publica aici.

Multumesc!

MODERATORUL
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mar 2013, 21:53

MODERATOR
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde scirocco pe 05 Mar 2013, 22:56

MODERATOR
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde petre stefan pe 07 Mar 2013, 14:32

A gasit cineva coarne sezonul acesta ? ce anume trebuie sa avem in vedere cind mergem sa le cautam inafara de faptul ca trebuie sa avem cerb in zona respectiva ?
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mar 2013, 16:22

petre stefan scrie:ce anume trebuie sa avem in vedere cind mergem sa le cautam inafara de faptul ca trebuie sa avem cerb in zona respectiva ?

Sa nu uiti cutitul de lemn acasa, nu de alta dar unde sunt cerbi posibil sa fie si ursi. :lol: :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde petre stefan pe 10 Mar 2013, 19:50

Eu ma refeream la ceva caracteritici ale terenului versanti,vai de piriuri, cam ce ii place cerbului cind se topeste zapada.
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Cornarul din Carpati

Mesajde MOM_AntlersRecoverer pe 11 Mar 2013, 22:11

Iarna: Cerbului ii place sa stea in dosuri de munte, pe la paraie, zone cu liniste deplina, fundaturi, se fereste de cel mai mare dusman: LUPUL...te iei dupa urme, balega, e inspiratie si experienta implicata in cautarea de coarne sau trofee cu cap, trebuie sa stii zone, sa fi cautat cerbi in perioada boncanitului sa vezi daca sunt, cati sunt oho multe...
MOM_AntlersRecoverer
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Ian 2013, 16:19

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate