Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:58

Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Katalin pe 07 Ian 2014, 18:19

==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde john.cz555 pe 07 Ian 2014, 20:53

E deja legenda...
Cerbul are cu totul alta poveste... a fost rapus aproape Campuri( 15 km de Soveja), spre granita cu judetul Bacau.Ceausescu era aproape , la doar o ora de mers,a primit telefon si a venit cu o Dacie .
Nu a fost in nici un caz impuscat ,asa cum se zice ,in Zboina.

Toate vanatorile lui Ceausescu au un farmec aparte cand sunt povestite,sau relatate poate si pentru ca atunci era vanatoare,erau animale gestionate corect,pana si cararile de vanatoare erau maturate inainte,drumurile forestiere erau precum sunt soselele in zilele de azi...si multe altele.
Daca exista cineva care sa ne povesteasca cum erau organizate vanatorile inainte,poate sa ne scrie.
john.cz555
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Dec 2010, 21:10

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde jderul pe 08 Ian 2014, 08:17

pai zboinea e in judetul bacau mai exact in bazinul casinului superior in limita cu soveja . se pare ca acolo a fost impuscat la limita dintre judete.
zona aia e numita triunghiul de aur al cerbului romanesc adica soveja , casin , pralea sant niste paduri de fag intise de o frumusete rara .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde biriuck pe 08 Ian 2014, 10:43

john.cz555 scrie:Toate vanatorile lui Ceausescu au un farmec aparte cand sunt povestite,sau relatate poate si pentru ca atunci era vanatoare,erau animale gestionate corect,pana si cararile de vanatoare erau maturate inainte,drumurile forestiere erau precum sunt soselele in zilele de azi...si multe altele.
Daca exista cineva care sa ne povesteasca cum erau organizate vanatorile inainte,poate sa ne scrie.



"La vanatoare cu Ceausescu" de Vasile Crisan. Dupa ce o citesti s-ar putea sa dispara "farmecul" :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde cristian pe 08 Ian 2014, 16:37

"Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost" de Mitica Georgescu.
Este o carte mai buna decat cea scrisa de Vasile Crisan.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde biriuck pe 10 Ian 2014, 20:55

Posibil sa fie asa, nu am citit-o pe aceasta si o voi cauta.
Cea a lui Vasile Crisan, ca valoare literara, este slaba. Dar nu am luat-o pentru povesti ci pentru date si fapte.
Proiectia vanatorului Nicolae Ceausescu din aceasta carte este una destul sinistra si, pe baza celorlalte fapte ale sale, cred ca este destul de aproape de adevar.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Ursus2006 pe 10 Ian 2014, 22:19

biriuck scrie:Cea a lui Vasile Crisan, ca valoare literara, este slaba.


Pai cum te asteptai sa fie? Ca doar nu e vreun Ionel Pop. De la inceput, o da de gard, ca el n-a vrut sa scrie, ca dupa multi ani, la insistentele nu stiu cui...
A fost un nomenclaturist si sigur si securist, care a fost in preajma tovarasului multi ani. Si fii sigur ca n-a fost un mielusel cu subordonatii. Si a beneficiat de tot ce " a vrut muschii lui " in toti anii de "glorie" .
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Alin3006 pe 13 Ian 2014, 12:21

Exista si o carte scrisa de Mitica Georgescu despre vanatorile lui Ceausescu in Arges care nu e rea de loc. Si nu il prezinta chiar ca pe o baba-cloanta, se pare ca mai mult rau faceau trepadusii din subordine.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Sly_Fox pe 13 Ian 2014, 18:25

Alin3006 scrie:Exista si o carte scrisa de Mitica Georgescu despre vanatorile lui Ceausescu in Arges care nu e rea de loc.

Cum se numeste cartea si de pe unde se poate face rost? Ca pe cele doua amintite mai sus le am deja. 8)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Ursus2006 pe 14 Ian 2014, 18:40

Sly_Fox scrie:Cum se numeste cartea si de pe unde se poate face rost? Ca pe cele doua amintite mai sus le am deja. 8)


Profesore, vrei sa ma implic, sa gasim cartea??? :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Sly_Fox pe 14 Ian 2014, 20:30

Vreau. Doar sti ca sunt mare amator de carti, mai ales din domeniul cinegeticii.
Eu am "Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost" de Mitica Georgescu, amintita la inceputul topicului,insa Alin spune ca ar mai fi una despre vanatorile lui Ceausescu in Arges.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Ursus2006 pe 15 Ian 2014, 07:31

Aia scrisa de Vasile Crisan nu o ai??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Sly_Fox pe 15 Ian 2014, 11:06

O am. Cumparata inca de la aparitie. :D
Pe mine ma intereseaza aia de spunea Alin. Parca am citit ceva, ca ar mai exista o carte scrisa de Mitica Georgescu, pe tema partidelor de vanatoare desfasurate cu ,,elita,, societatii comuniste. Poate s-a referit la asta, insa nu stiu cum se numeste exact.
Cartile pe care le am, sunt enumerate in cadrul topicului din link:
viewtopic.php?f=76&t=1762&start=90
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Ursus2006 pe 15 Ian 2014, 13:41

Sa ne spuna shefu Alin cum se numeste cartea, ca sa stiu ce sa intreb.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde Alin3006 pe 23 Ian 2014, 18:07

Sly_Fox scrie:Vreau. Doar sti ca sunt mare amator de carti, mai ales din domeniul cinegeticii.
Eu am "Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost" de Mitica Georgescu, amintita la inceputul topicului,insa Alin spune ca ar mai fi una despre vanatorile lui Ceausescu in Arges.


Tot despre asta vorbeam. Majoritatea actiunii din carte e in judetul Arges.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde iliealexandruionut pe 13 Mai 2014, 18:21

una peste alta eu zic ca nu ne mai intalnim noi cu vremurile lui nea nicu..ma refer aici la modul cum se gestiona vanatul...sigur lucruri urate erau si atunci dar grija si respectul fata de vanat au atins atunci cote maxime in tarisoara noastra....sa i fie tarana usoara...vanatorului ceausescu.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde biriuck pe 13 Mai 2014, 21:20

iliealexandruionut scrie:sigur lucruri urate erau si atunci dar grija si respectul fata de vanat au atins atunci cote maxime in tarisoara noastra....sa i fie tarana usoara...vanatorului ceausescu.


Oare chiar atunci sa fi atins cotele alea maxime? Nu cumva mai inainte?
Daca ne referim strict la cantitatea de vanat si la maniera de administrare a sa astfel incat sa se traga mult pentru protocol eu l-as degrada un pic pana la gradul de "puscas". Un vanator mai si ridica degetul de pe tragaci si impresia mea e ca nu a prea facut-o....
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde iliealexandruionut pe 16 Iun 2014, 13:13

poate dar vezi tu paznicii de vanatoare erau paznici,respectati de comunitatile lor,respectati de multi oameni ,,de la judet'' si chiar isi faceau treaba..in plus braconajul era cam 10% din ce e acum...

respect..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cum a vanat Ceausescu Cerbul Record...

Mesajde OVI762 pe 16 Iun 2014, 16:21

La treaba asta sunt de acord cu tine:paznicii de vanatoare ERAU(din pacate,in prea multe cazuri)oameni cu staif,parte din protipendada societatii locale,oameni de o probitate morala peste cea a majoritatii,oameni al caror cuvant cantarea greu chiar si in fata organelor militienesti,o specie de oameni care insa a cam disparut astazi,din pacate.Si nu din vina lor neaparat.Asa a fost sa fie si a fost de cacat si inca va mai fi-off topic,nefiind vanator dar fiind prins in niste ''cercuri'' mai aparte am fost invitat acum ceva mai multi ani la paznicul de vanatoare acasa,sub pretextul ca ''mancam un iepure la ciaun''.Holtei fiind si cumva nedeprins cu cele lumesti in acest fel,am ramas uluit de ce am vazut acolo:primarul,cu nevasta,vicele,tot asa,seful de post-ca si primarul si multi altii.Toti erau prieteni,toti se cunosteau,toti se respectau-pe la un 12 de noapte doamnele s-au retras in casa iar noi,barbatii(ma pun si pe mine :lol: )ne-am retras in beci,spre a dezbate niste probleme..cu cep si doaga.Si acum simt gustul fin de pelinita,si acum tin minte sunca afumata cu ceapa si branza de oaie si pastrama de porc (civil,nu mistret)taiate cu cutitul de vanatoare pe fundul unui butoi raposat intru cele ale Dianei.E drept ca o buna parte imi scapa din cauza bauturii in exces ce a fost sa fie sacrificata insa cred ca ala a fost momentul in care m-am hotarat sa devin vanator,trecand peste faptele bahice comise in seara aceea de pomina.Lasand la o parte felul meu hazliu de a prezenta faptele si revenind la ale noastre-pacat ca paznicului de vanatoare i-a disparut acest atribut important,neoficial e drept,de a recruta si indruma noii vanatori.Pacat ca i-a fost luata o putere ce o detinea mai mult moral si pacat ca-i sunt impuse ordine dictate strict financiar.Pacat.Nu sunt vreun dobitoc idealist,stiu cum merge treaba,am firma mea si toate durerile de cap aferente insa...pacat.Oricum,ma bucur ca la noi in grupa s-a pastrat obiceiul ca atunci cand paznicul spune GATA,toata lumea lasa pustile jos si ii urmeaza ordinele.Aici se vede puterea nescrisa a paznicului de vanatoare care si-a facut corect treaba in ochii grupei si care se bucura de respectul intregii adunari.Si poate ca de aia inca mai avem vanat cat sa aburim nevestele ca plecam la vanatoare,iar asta este o treaba foarte serioasa dupa cum bine este cunoscut :lol: Aia cu aburitul nevestii,pentru neinitiati.
PS
Nu stiu de unde ai scos aia cu braconajul 10%dar in cazul meu...ai nimerit-o :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11


Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate