Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:31

Cerbul

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Cerbul

Mesajde ssteffan pe 03 Aug 2009, 18:07

Discutia era oricum de mult incheiata, dupa cum ai vazut nu am mai comentat nimic pt. ca mi-am dat sema ca am luat-o pe aratura si ca postarile sunt idioate. Bine ca ne-ai (mai bine spus mi-ai) atras atentia.
Totusi ar fi mai bine sa stergi postarile alea, tot o sa se mai trezeasca cate unu sa comenteze cate ceva....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Cerbul

Mesajde Ghinda pe 03 Aug 2009, 19:02

Lasa-le ca se mai invata cate ceva, oricum dau cu delete de zici ca nu este adevarat de acu incolo. Care ma stie, stie ca asa este si va fi!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cerbul

Mesajde Moose_Master pe 04 Aug 2009, 01:16

Ghinda nenicule, deer_hunter a tras corect. Tie iti suna a intepatura pentru ca suntem romani si conform educatiei noastre nu avem notiunea de insusire a unei critici constructive. Noi trebuie sa avem ultimul cuvant si mai ales pareri bazate pe "youtube" "wikipedia" si povestiri auzite.
Hunter-ul si-a spus doar parerea intr-un mod (trebuie sa recunosti) superelegant. Mi-ar place sa am rabdarea si caderea unor replici de o asa finte ca Hunter-ul.
Io zic s-o accepti ca pe o "a doua opinie". Stiu ca nu vrei s-o ia topicul razna, dar daca tot veghezi (in lanul de secara!) fi pe faza cand se ia pe aratura nu numai dupa.
Acu am zis si io asa bre, n-am dat cu paru.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Cerbul

Mesajde Ghinda pe 04 Aug 2009, 17:27

Asa o fi. Sunt animale care nici mie nu imi plac, arata mai rau ca o vaca, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma incontrez cu un coleg de discutii, ca a mea e mai frumoasa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cerbul

Mesajde the deer hunter pe 05 Aug 2009, 06:23

imi cer mii de scuze ca m-am incontrat cu un coleg de discutii si promit pe viitor sa nu mai postez decat cand am pareri similare(este reteta progresului)
am facut greseala sa cred ca din moment ce forumul este public si cineva isi exprima o parere relativ diferita putem discuta si avem un drept egal la replica.public.
imi cer scuze ca am inteles gresit!
Dat fiind faptul ca am fost acuzat ca "generez fitile ieftine" mi-am revizuit atitudinea in general si abordarea plastica a subiectului in particular.
In concluzie este adevarat sunt niste vaci castrate!
Cu stima si respect
Bazil
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Cerbul

Mesajde Alin3006 pe 05 Aug 2009, 09:56

Ma innebunesc dupa genul asta de discutii. De o parte un tip care a vanat ambele specii cu siguranta, de alta alt tip care probabil ca nu a vanat nici una. Tare. Imi aminteste de o introducere a lui Ionel Pop la una dintre povestirile lui despre cerb. Unde povestea ca a vazut primii cerbi la Zoo si apoi in parcuri de vanatoare si apoi a vazut primul CERB in plin boncaluit, in Carpati, de a uitat si ca are arma in mana. Insa vorbea in cunostiinta de cauza, dupa ce atarnase pe pereti cateva perechi bune de coarne de carb capital.
Si eu cred ca the deer hunter a " tras bine". Pe de alta parte sstefan a recunoscut ca a luat-o pe aratura, asa ca tind sa cred ca putem trece la discutii mai constructive.
Imi povestea un austriac de ce vin strainii sa vaneze cerb in carpati. Desi e mai scump binisor ca in Ungaria, desi de multe ori la vecinii unguri trofeul e mai mare si mai perlat, vin aici pentru ca e unul dintre putinele locuri din Europa unde cerbul e la fel de salbatic ca in vremurile cand vanam cu sulita. Tind sa cred ca, indiferent de specie, cerbul e la fel de viguros si in New Zeeland, dat fiind relieful si intinderile salbatice vaste. Singura diferenta o face lipsa pradatorilor naturali- uite ASTA e un subiect care merita dezbatut.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul

Mesajde Ghinda pe 06 Aug 2009, 18:18

Hunter, ideea este sa postezi o parere contrara, dar nu sa il combati pe adversar, ca mai rau se incapataneaza sa o tina pe a lui. Si de aici pana la refulari este un pas mic. A se vedea alte forumuri si chiar intre ai nostrii. Si nu vreau degenerari la sectiunile mele. Se poate posta o pagina cu pareri pozitive despre elk, dar nu la modul "Dar de ce si te pare tie ca este vaca?" Ca sansa sa se raspunda ca "Asa mi se pare!" este mare. Nu stiu daca ma fac inteles, nu vreau trimiteri directe la un coleg argumentand ca elkul nu e vaca. Si valabila treaba asta pentru toti. Si sa stii ca la cum sta sa il pape lupul pe Discovery, chiar ca este vaca. Dar masculul trebe sa fie ceva de vis sa boncaneasca langa tine! :wink:

Si scuze daca sunt inteles gresit!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cerbul

Mesajde Moose_Master pe 06 Aug 2009, 20:46

Am citit postul lui Ghinda si m-am intristat. Dar daca-i ordin...."cu placere".
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

cand pierde coarnele cerbul

Mesajde Silviu vlad pe 03 Feb 2013, 20:24

E posibil sa inceapa sa lepede coarnele cerbii? Au fost ploi. Am o intrebare.Dupa varsta de doi ani, cerbul schimba coarnele in fiecare an? chiar si cei batrani? cum se poate sa le creasca intr un an asa de mult?
Silviu vlad
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Dec 2010, 11:19
Locaţie: Romania

Re: Cerbul

Mesajde OVI762 pe 04 Feb 2013, 04:31

De cativa ani caut....deci de aici a plecat...sau mai bine zis,au plecat..
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cerbul

Mesajde Alin3006 pe 04 Mar 2013, 16:46

OVI762 scrie:De cativa ani caut....deci de aici a plecat...sau mai bine zis,au plecat..


No comment. De asta uitasem...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerbul

Mesajde Cristi pe 17 Oct 2013, 07:39

In Banff, Alberta- Canada, interesant de vazut
http://www.youtube.com/watch_popup?v=79 ... c&vq=large
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Cerbul

Mesajde madalin122582 pe 17 Oct 2013, 08:17

Au crotalii in ureche...deci zona nu e chiar asa de wild life
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Cerbul

Mesajde romaniac pe 17 Oct 2013, 17:15

madalin122582 scrie:Au crotalii in ureche...deci zona nu e chiar asa de wild life

Madaline, daca au crotalii sau zgarde gps nu inseamna ca nu sunt salbatici.
Poti avea norocul sa dai de unul marcat chiar in miezul padurilor canadiene.
Este un animal care candva a fost tranchilizat, i s-au recoltat fire de par, sange, masurat alea alea. Toate astea facand parte din procesul de monitorizare al populatiei de Elk, in acest caz.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Cerbul

Mesajde maryo pe 09 Noi 2013, 22:24

S-a facut deschiderea si la noi la cerb si mistretz :D si asta este rezultatul:URL=http://imageshack.us/photo/my-images/713/9oip.jpg/]Imagine[/URL]
Imagine

Uploaded with ImageShack.usURL=http://imageshack.us/photo/my-images/30/q6p1.jpg/]Imagine[/URL]
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/534/j3om.jpg/]Imagine[/URL]
Imagine
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/30/gnau.jpg/]Imagine[/URL]
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Cerbul

Mesajde NicuNicuta pe 09 Noi 2013, 22:36

In Spania se vaneaza cerbi la goana ca si la vecinii nostri de la Vest?
De curiozitate, care e cota de recolta pentru un fond, si cam ce suprafata are el?
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Cerbul

Mesajde maryo pe 09 Noi 2013, 23:08

Da,aici se vaneaza cerbul la goana.Pai fondul acesta are undava la 2000 de hectare si se poate vana 30 cerbi si 35-40 ciute si mistretz fara numar,dar cunosc un fond de 1000 de hectare unde sau vanat 60 de cerbi 50 de mistretzi si asta doar in doua goane!
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: Cerbul

Mesajde bliviu pe 10 Noi 2013, 12:17

Stati bine cu vinatul :shock: ,la noi 60 cerbi cred ca este cota pe tara zic si eu asa ca nu am date :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Cerbul

Mesajde liviur pe 28 Noi 2013, 14:08

Nu pe tara, dar pe vreo 3 judete sigur este.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Anterior

Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate