Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:31

Cerb 2014

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Cerb 2014

Mesajde dr_fani2000 pe 09 Sep 2014, 18:00

Gata dupa lungi pregatiri care dureaza din primavara a venit vremea sa inceapa Nunta Cerbilor. O data cu jumatatea lunii Septembrie incep emotiile, gandurile, nelinistea si telefonele suna in fiecare zi :?: . Personajul principal Cerbul, el este ce care va da startul. Anul acesta am decis sa imi incerc si eu norocul pintre brazii semeti in Bucovina sa dobandesc primul meu trofeu de Cerb. Voi pleca la finele saptamanii in Bucovina de unde semnalele primite de Nea Ilie paznicul de vanatoare care astazi a spus in simplitatea lui care il caracterizeaza ,,AU INCEPUT SA MARAIE TREBUIE SA VENITI". Arma este pregatita, verificata in poligon, bagajele sunt facute, Copo este si el pregatit( Copo fiind un tekel sarmos tovarasul meu de incredere la vanatoare). Am decis sa deschid aceasta discutie ca sa impart bucuria cu alti colegi vanatori care vor avea privilegiul de a participa anul acesta la vanatoare de cerb. Penrtu cei care merg la vanatoare de cerb si nu numai va doresc sa aveti parte de LINISTE, SA VA BUCURATI DE NATURA SI CATARE PLINA. :)
dr_fani2000
Nou membru
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2009, 09:54

Re: Cerb 2014

Mesajde bliviu pe 09 Sep 2014, 20:37

C---t in straita si sa ne spui cum a fost .Sa nu uiti aparatu foto acasa. :wink:
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Cerb 2014

Mesajde adrian_ppp pe 11 Sep 2014, 08:04

dr_fani2000 scrie:Gata dupa lungi pregatiri care dureaza din primavara a venit vremea sa inceapa Nunta Cerbilor. O data cu jumatatea lunii Septembrie incep emotiile, gandurile, nelinistea si telefonele suna in fiecare zi :?: . Personajul principal Cerbul, el este ce care va da startul. Anul acesta am decis sa imi incerc si eu norocul pintre brazii semeti in Bucovina sa dobandesc primul meu trofeu de Cerb. Voi pleca la finele saptamanii in Bucovina de unde semnalele primite de Nea Ilie paznicul de vanatoare care astazi a spus in simplitatea lui care il caracterizeaza ,,AU INCEPUT SA MARAIE TREBUIE SA VENITI". Arma este pregatita, verificata in poligon, bagajele sunt facute, Copo este si el pregatit( Copo fiind un tekel sarmos tovarasul meu de incredere la vanatoare). Am decis sa deschid aceasta discutie ca sa impart bucuria cu alti colegi vanatori care vor avea privilegiul de a participa anul acesta la vanatoare de cerb. Penrtu cei care merg la vanatoare de cerb si nu numai va doresc sa aveti parte de LINISTE, SA VA BUCURATI DE NATURA SI CATARE PLINA. :)



frumoase ganduri
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Cerb 2014

Mesajde Alin3006 pe 16 Sep 2014, 16:38

Pentru cei care au incercat frumusetea boncanitului e suficient sa declanseze atatea amintiri...Cine n-a incercat vanatoarea de cerb la boncanit nici macar nu stie cat a pierdut...
Eu din pacate in acest an raman cu amintirea...si cu povestile altora; bune si alea!
Catare plina celor care iau drumul muntilor si asteptam cu nerabdare povestea si - speram - poza cu trofeul!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerb 2014

Mesajde florins pe 06 Oct 2014, 16:20

Alta experienta de neuitat


Imagine
florins
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 20 Mar 2006, 09:38
Locaţie: bucuresti

Re: Cerb 2014

Mesajde Alin3006 pe 06 Oct 2014, 16:25

Bravo domnule! Ne spui si doua vorbe despre modul in care ai dobandit aceasta amintire? Sa traim si noi un pic din bucuria ta... :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerb 2014

Mesajde Alin3006 pe 07 Oct 2014, 17:29

Se pare ca anul asta zeita Diana a fost generoasa cu cei care au cautat cerbul pe carari de munte.

Un amic mi-a trimis imaginile si povestea de mai jos, nefiind - inca sper :wink: - forumist. Asa ca o sa-i respect anonimatul insa nu pot sa nu-mi ridic palaria ( mai ales cand stiu cat a ¨muncit¨ pentru acest cerb superb ) si sa nu-i spun: Weidmannsheil!!
Fericitul vanator este cu adevarat un pasionat si un cunoscator al vanatului mare.
Acesta nu este primul lui cerb. Nu stiu sa va spun nici daca va fi ultimul, pentru ca intotdeauna exista o provocare mai mare.
Ce pot sa va spun este ca a jertifit multe zile pe carari de munte in cautarea unui cerb deosebit si a platit multe autorizatii fara sa apese tragaciul, doar pentru ca in crucea lunetei lui nu a aparut un cerb demn de glont.
S-a bucurat insa de fiecare moment, asteptand trofeul adevarat. Care iata...a venit.

Iata si povestea acestui cerb, spusa chiar de catre vanator:

¨Bateam ¨Nopteasa¨ de vreo doi ani, in cautarea lui.

In sfarsit a venit veste de la paznic ca a auzit boncanit puternic. Am lasat totul balta si m-am dus dupa el.
¨O boncanit¨ si la celelalte iesri, insa nu l-am putut apropia pe batranul viclean nici macar cat sa-l vad.
Duminica dimineata am gasit urme la garle, zacatori si miros specific. Era clar in toiul boncanitului, asa ca era musai sa dau de el...
Pe la 6,45 dimineata l-am auzit boncanind pe un pisc.

Boncanind
Imagine

Ne-am apropiat unor pe un drum de TAF, incarcand sa-l apropiem. Paznicul l-a vazut intr-o liziera de padure, la marginea unei taieturi, cam la 240 m de noi. Cerbul cel mare, insotit de trei ciute.
De teama ca-l scapam, m-a invitat sa trag.
Eu am refuzat...Distanta era prea mare, pozitia incomoda, unghiul de cca 60 grade...Nu era de tras in nici un caz, la astfel de cerb, atat de riscant.
I-am spus ca vreau sa-l apropiem....Am urcat cam 200 m pe drumul de TAF si l-am auzit deodata rupand deaspura, in spatele unor braduti.
Era acolo cu ciutele! Am chemat usor, de doua ori.
A coborat curios pana la marginea drumului, insa ciutele au plecat si s-a dus dupa ele. Nu a iesit in drum.

Paznicul a scuturat o tufa si a rupt niste crengi, simuland provocarea unui rival.
Apoi ...nimic.
L-am intrebat cum era terenul spre stanga si incotro s-ar fi putut duce ...Mi-a spus ca mai e o taietura spre Nopteasa, despratita de un des mic.
Au mers in directia respectiva, pe o poteca inierbata. Dupa ce am mers cam 50 m, paznicul l-a vazut la cca 80 m deasupra noastra. Se uita spre noi!!!

I-am dat paznicului chematoarea si i-am soptit sa se duca foarte usor spre stanga, si sa mai cheme inca odata, foarte incet.
Cerbul a inceput sa coboare incet spre mine. Eu am ramas nemiscat, cu arma rezemata pe baston si luneta reglata pe distanta mica.
A aparut brusc in dreapta mea, la cca 30 m si in unghi de 45 de grade. Se uita spre mine de dupa o tufa.
Am facut doi pasi spre dreapta si i-am vazut clar gatul, capul si pieptul. Am ochit la baza gatului, putin lateral spre dreapta. Am tras si a cazut secerat in foc!

Cam asta a fost...A ajuns si paznicul si ne-am imbratisat! In minutul acela a rasarit soarele peste Nopteasa. Era ora 8 si cateva minute.

Paznicul fericit...


Imagine

Si cerbul cazut...
Imagine


Si norocusul vanator

Imagine

Felicitari pentru cerb, pentru rabdare si cumpatare si multumim pentru poze si poveste!

Minunea de cerb a cazut pe fondul Manileasa din judetul Valcea al asociatiei AVPS Ardealul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cerb 2014

Mesajde tonif pe 08 Oct 2014, 08:06

Deosebit !!!

Respectele si felicitarile mele sincere Vanatorului !!!

este fenomenal de frumos trofeul ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Cerb 2014

Mesajde Elcricu pe 09 Oct 2014, 12:42

Elcricu
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 04 Iun 2009, 10:22


Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate