Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:45

O mica problema

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

O mica problema

Mesajde tudoran damian pe 23 Sep 2018, 16:01

Salut, am 15 ani si sunt pasionat de tot ce inseamna vanatoare si/sau pescuit.
Din acest motiv am inceput deja sa invat, sa fac chestionare pt permisul de vanatoare... Acum intrebarea, am citit pe un site, tarifele de vanatoare pt animalele din romania. PE acel site scria printre multe preturi foarte mari, ca tariful pe piesa la cerb este de 1500 de $ + intre 300$ si 10000$ in functie de greutatea trofeului convetional ( craniu+ coarne); + carne 500$ + 125 $ / glont nimerit. Este adevarat ce am citit sa este doar un fals?
tudoran damian
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Sep 2018, 15:54

Re: O mica problema

Mesajde kama3 pe 23 Sep 2018, 20:52

Pe majoritatea site-urilor asociatiilor vanatoresti o sa gasesti tarifele pentru vanatorii straini sau pt nemembri. Adica vanatori care sunt inscrisi in alte asociatii decat cea gestionara a respectivului fond.
Tarifele pentru membri sunt (in general) mai mici.
Fiecare asociatie isi stabileste tariful pentru vanat.
Cerbul e un vanat mare, destul de scump (ca sa nu zic inaccesibil) pentru majoritaea vanatorilor de rand.
Gandeste-te ca sunt destui vanatori care isi platesc cu intarziere cotizatia...
Din ce stiu eu - nu prea am tangente cu astfel de vanat si nu m-a interesat (inca) preturile - un cerb se invarte pe la 1000 de euro pentru membri.
Dar,
Daca vrei sa devii vanator ia-o incet. In primul rand citeste. E plin netul, exista carti, reviste, programe tv . Poti de asemenea sa gasesti un vanator pe langa care sa-ti faci ucenicia.
Bineinteles ca poti s-o iei pe calea clasica si sa incepi cu rate, iepuri, mistret (daca or mai fi), fazani, dar nu te impiedica nimeni sa te duci direct la cerb.
Dupa ce vei ajunge(daca vei ajunge) vanator o sa vezi cum sta treaba.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: O mica problema

Mesajde Ghinda pe 24 Sep 2018, 07:52

Asa este. Si este un pret rezonabil.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: O mica problema

Mesajde tudoran damian pe 24 Sep 2018, 08:24

kama3 scrie:Pe majoritatea site-urilor asociatiilor vanatoresti o sa gasesti tarifele pentru vanatorii straini sau pt nemembri. Adica vanatori care sunt inscrisi in alte asociatii decat cea gestionara a respectivului fond.
Tarifele pentru membri sunt (in general) mai mici.
Fiecare asociatie isi stabileste tariful pentru vanat.
Cerbul e un vanat mare, destul de scump (ca sa nu zic inaccesibil) pentru majoritaea vanatorilor de rand.
Gandeste-te ca sunt destui vanatori care isi platesc cu intarziere cotizatia...
Din ce stiu eu - nu prea am tangente cu astfel de vanat si nu m-a interesat (inca) preturile - un cerb se invarte pe la 1000 de euro pentru membri.
Dar,
Daca vrei sa devii vanator ia-o incet. In primul rand citeste. E plin netul, exista carti, reviste, programe tv . Poti de asemenea sa gasesti un vanator pe langa care sa-ti faci ucenicia.
Bineinteles ca poti s-o iei pe calea clasica si sa incepi cu rate, iepuri, mistret (daca or mai fi), fazani, dar nu te impiedica nimeni sa te duci direct la cerb.
Dupa ce vei ajunge(daca vei ajunge) vanator o sa vezi cum sta treaba.



Multumesc !
tudoran damian
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Sep 2018, 15:54


Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate