Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 10:15

Lupi?! sau doar sacali...

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde marcel_asd2004 pe 19 Feb 2014, 13:59

In articolul urmator localnicii comunei Tamna, judetul Mehedinti relateaza prezenta unei haite de lupi, ce si-a facut aparitia in zona dupa ce acestia au fost lasati in zona de persoane necunoscute.

http://portaluldestirimh.wordpress.com/ ... mehedinti/

Este cunoscut faptul ca se lasa de izbeliste caini comunitari capturati in diverse orase pe langa diferite sate, ceea ce ar putea induce in eroare localnicii din zona, insa mai degraba eu cred ca cel mai probabil ar fi raspandirea arealului de sacali ar fi explicatia pentru acest fenomen...

Ce parere aveti?
marcel_asd2004
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 25 Iun 2008, 14:18
Locaţie: Dr.Tr.-Severin

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde biriuck pe 19 Feb 2014, 15:15

O tampenie de presa! Nimic mai mult!

Aia din poza sunt sigur lupi dar bag mana in foc ca e luata de aiurea de pe net.
Daca vorbim de lupi nu cred ca se putea face o populare cu 20 (!) de bucati asa usor si sigur ar fi zis ceva autoritatile. (care nu au fost intrebate nimic in reportaj :wink: )
Cu sacali e si mai putin probabila o populare :lol:

Cel mai probabil e vorba de caini (oamenii simpli nu deosebesc urmele unui lup de cele ale unui caine mare) pentru ca am avut situatii similare. Astia adusi de asociatile criminale ce se autointituleaza "de protectie a animalelor" (exclus cele salbatice si cele ale oamenilor) se adapteaza in padure in timp record si, daca nu sunt bubuiti rapid de vanatori, distrug populatiile de capre si iepuri pe cativa ani! La noi se luasera si de animale domestice deci pare cam acelasi pattern...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde iliealexandruionut pe 19 Feb 2014, 17:45

sunt doar caini si cu siguranta vreun reporteras a vrut sa capete atentie...stim cu totii cate ceva despre lupi iar o repopulare la acest mod ar fi cu siguranta imposibil!

numai bine!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde OVI762 pe 19 Feb 2014, 18:25

Tigrii sunt.Stiu io.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde blackcrotal pe 19 Feb 2014, 19:50

OVI762 scrie:Tigrii sunt.Stiu io.


Salut,
Eu cred ca Ovi are dreptate pentru ca se stie ca :
1. au primit o invitatie scrisa din partea asociatiilor de tipul "Labute preafericite" sa viziteze romania pentru a vedea cum populatia de cainina vagaboanda este pusa pe aceeasi treapta cu cu populatia umana vitregita de soarta

2. tigri au aflat ca la noi animalele sunt aparate de AGVPS, de Legile de KKT , si de faimosii nostri parlamentari asa ca au inceput exodul gandit initial ca un concediu la " bai " si apoi continuat pana la rarirea populatiei de "pliznei" autohtoni.

3. populatia de "pliznei " ( cine nu stie ce sunt pliznei sa intrebe si am sa-i comunic) a inceput sa emigreze in tarile nordice asa ca bietii tigri au ramas fara mijloace de subzistenta.

4. o data cu schimbarile climatice tigri au inceput sa emigreze din zonele tropicale in zonele temperate care intre timp au devenit sau vor deveni zone Sahariene.
:D :lol:
Sper ca mi se v-a ierta off topic .
Respect
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde romaniac pe 19 Feb 2014, 21:53

OVI762 scrie:Tigrii sunt.Stiu io.

Parca nu era suficient nacazu cu Ulii Oltenesti, acuma si tigrii. :lol:
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde OVI762 pe 20 Feb 2014, 08:06

Pai am crescatorie si d'astia :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde jderul pe 20 Feb 2014, 08:22

sunt lupi dar nu din aceia care sunt pe la noi sunt din nordul Europei sau a Americi de Nord din acea cauza sant deschisi la culoare . fotografia e copiata dupa vreun calendar dar sunt lupi .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde Clujeanul pe 20 Feb 2014, 09:05

"Dacă este adevărat că animalele sălbatice, aceşti lupii au fost aduşi în zonă, rămâne întrebarea: Cine a avut această iniţiativă, cu ce scop şi, mai mult decât atăt, de ce nu au fost anunţaţi oamenii din sat?"

R. Cernea i-a adus. Urmează 20 de râşi şi câteva sute de cocoşi de munte. Şi Rudotel fără număr.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde biriuck pe 20 Feb 2014, 09:41

Clujeanul scrie:R. Cernea i-a adus. Urmează 20 de râşi şi câteva sute de cocoşi de munte. Şi Rudotel fără număr.


Aaaaaa, acum e totul clar! Localnicii se temeau si de o populare cu ceva ursi ca gasisera urme de laba, dar daca zici ca a fost de R. Cernea pe acolo.... :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde jderul pe 20 Feb 2014, 11:26

pai daca ar fi asa ieftin sa populezi cu lupi si ar permite si nemti, austrieci , francezi etc . sa fim seriosi la cat santem noi de saraci ...... noi nu santem in stare sa ne populam fondurile noastre de vanatoare cu niscavai fazani daramite cu lupi . si la ce dracu ne trebuie noua lupi nu sintem in stare sa stopam expansiunea sacalului in tara noastra sintem vai de capul nostru . nu sintem in stare sa terminam odata cu caini hoinari daramite sa ne ocupam de lupi .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde OVI762 pe 20 Feb 2014, 18:39

este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde Clujeanul pe 20 Feb 2014, 19:57



Exact, aia.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde CTB pe 06 Noi 2015, 18:09

Nu sunt încă vînător (doar stagiar) și de aceea n-am postat nimic pînă acum. Întîmplarea face că satul natal al mamei mele să fie la nici 10 km de satele menționate în articolul dat în link și de Paști am ajuns acolo (casa e nelocuită iarna, ai mei stau la oraș atunci). În prima seară cînd am ajuns maică-mea îmi spune că a văzut niște cîini vagabonzi în vie, să mă duc să găsesc locul pe unde intră și să-i alung. Zis și făcut, bîntui prin vie și la un moment dat, la cam zece pași de mine dau peste o arătare, inițial și eu am zis că e cîine, jigărîtă, plină de scaieți și cam ciudată. O ameninț, o mărșui ea nimic, fac doi pași spre „cîine” se retrage și se bagă cumva către gard. Fericit că am găsit locul pe unde intră îmi văd de treabă și blochez intrarea.
Noaptea tîrziu aud distinct dinspre vie cum urlă „cîinii”, precis că nu au cum intra și urlă a jale gîndeam eu, deodată unul dintre ei (impresia a fost că erau 3) vocalizează în urlet, latră ascuțit și răstit, toți se mai vaită puțin apoi pleacă.
În apărarea mea casa e în centrul satului, iar șacalul nu semăna deloc cu ce am văzut în imagini, era jigărît și flocos, înalt în picioare și mult mai închis la culoare (metis?).
12/76, .308Win, 12/70, 8×68mm S
CTB
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2014, 13:14

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde biriuck pe 09 Noi 2015, 10:37

daca era lup se ducea dracului :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde Remo pe 09 Noi 2015, 11:41

El Chupacabra?!
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde OVI762 pe 09 Noi 2015, 14:00

El cane maidanesos,jigarit de foame si batut in cap de soarta;sacal cu picioare lungi inca nu am vazut,e drept ca prin America de Sud traieste un fel de lup de seamana cu barza,da' nu cred sa fi ajuns si pe la noi prin gradini.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Lupi?! sau doar sacali...

Mesajde CTB pe 10 Noi 2015, 20:47

De urlat și lătrat noaptea nu au făcut ca niște cîini, chiar și maidanezi bătuți de soartă, d-aia am zis eu că era șacal. Dar cu sînge amestecat mai degrabă.

P.S.Chupacabra nu mai sînt că le-a mîncat Yeti pe care l-au alungat perechea de Bigfoot (nu se suportă între ei). După aia perechea de Bigfoot a fost răpită de un OZN triunghiular. =:)
12/76, .308Win, 12/70, 8×68mm S
CTB
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2014, 13:14


Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate