Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:05

Lupul

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Mesajde george_ciprian86 pe 25 Feb 2007, 16:43

Bravo tie atunci. Cunosc padurar care a iesit la pensie ( cu sctor in zona de munte ) si nu a vazut lup in padure. De vanatori sa nu mai vorbim. Eu am vazut lupul, asa ca urmatoarea mea "tinta" ar fi rasul.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Lau. pe 25 Feb 2007, 22:47

Acum cativa ani la un inceput de ianuarie am fost la o vanatoare colectiva de mistreti. Pentru ca eu sunt gonas, am cerut sefului de grupa sa fiu lasat sa stau in stand cu un vanator, cu care am vorbit inainte sa ma primeasca. Toate bune si frumoase. Zona de deal, zi cu soare dar rece desi nu era zapada. Eram pe la mijlocul lungimii unui versant impadurit dar ca latime eram inspre marginea padurii avand in spate o pasune. Pe aceasta bucata de versant, nu foarte abrupt, ce ducea pana la o culme dincolo de care nu mai vedeam, se intindea zona in care putea vanatorul cu care eram sa traga. Dupa felul locului si directia goanei, mistretii ar fi trebuit sa "defileze" prin fata noastra, oarecum de la stanga la dreapta. Goana a inceput de departe asa ca nu azeam nimic in jurul nostru si incet incet simteam frigul cum ne ia de prin toate partile. Intr-o liniste deplina s-a scurs vreme de un ceas, timp in care trei ciute ne-au mai dezmortit simturile insa departe de noi, adanc in padure si nu in zona in care ar fi putut sa traga vanatorul cu care eram in stand. Incet incet imi faceam griji ca daca tot pe acolo o sa treaca si mistretii ...... noi nu aveam ce sa le facem. Pusca ce o avea era o carabina calibrul 30.06 daca imi amintec bine, insa marca armei si tipul glontului nu le-am stiut nici atunci si nici acum.
La un moment data am auzit departe, ca din adancul pamantului cateva latraturi fara sa putem deosebi clar ce se intampla. Deja eram numai ochi si urechi in ciuda frigului si a amortelii de a sta fara sa ne miscam.
Nu faceam nici un zgomot, eram acolo dar numai aburul respiratiei ne trada prezenta. La scurt timp, de unde asteptam turma de mistreti, isi face aparitia un lup, singur si la trap grabit. Venea de pe culmea pana la care puteam vedea si avea gand sa treaca prin fata noastra, de la stanga la dreapta, asa cum ar fi trebuit sa treaca mistretii. Si-a facut aparitia cam la peste o suta de metri, insa distanta se micsora ca cat venea, pentru ca trecea oblic prin fata noastra. Cand a ajuns la vreo 70-80 metri, fara sa anticipez, bubuitul armei m-a facut sa tresar puternic, trezindu-ma din amorteala frigului si feeria imaginii. Nu ma asteptam sa dea drumul la glont atat de repede, cu atat mai putin ca cat pe masura ce mergea lupul se apropia tot mai mult de noi. Insa exista riscul sa ne simta prezenta si sa plece. L-a nimerit in coloana pe la mijlocul spatelui, destul de sus. Inca putin si trecea peste. Lupul a paralizat insa nu a murit. Am stat in continuare nemiscati sa ne dam seama cat de ranit e si daca se ridica sa plece.O scurta vreme n-a stiut ce s-a intamplat cu el, se zvarcolea si incepea sa se muste de picioarele din spate dupa care s-a linistit incet si s-a intins pe o parte iar impresia mea a fost ca o sa moara. Am mai stat cateva momente dupa care ne-am indreptat incet spre el. In acel moment s-a ridicat din nou si ne-a fixat foarte precis cu privirea, asa cum se poate vedea si in fotografiile ce le am in galeria personala. Intre timp alte focuri de arma s-au auzit in standuri mai indepartate ce se aflau in spatele nostru si mai jos. Vazand ca este paralizat si ca de acolo nu mai poate pleca, vanatorul cu care eram a decis sa nu ii dea lovitura de gratie de la distanta asta, ci de aproape. Pe masura ce ne apropiam nelinistea lupului era tot mai mare si incercarea lui de a pleca de acolo. Puteam sa observ lupta pentru viata, dorinta de a pleca de acolo, sa fie liber, sa nu fie in prezenta celor care se indreptau spre el si care l-au prins in capcana ce el nu o putea intelege. Nu am fost si nu sunt de acord ca lovitura de gratie nu a venit imediat, exact de unde ne aflam astfel incat orice suferinta sa-i fie curmata. Riscul motivat a fost trofeul (blana si craniu) iar tinand cont de cat de rar i se intampla unui vanator sa impuste lup, poate fi inteleasa decizia. In cele din urma am ajuns langa lup iar o noua detunatura a facut dealurile sa vuiasca. Lupul a devenit trofeu si amintirea unei zile inedite de vanatoare atat pentru mine cat mai ales pentru vanatorul care l-a dobandit. La sfarsit am aflat ca fusesera mai multi lupi, 4 sau 5 si ca toti au mers pe sub culmea din fata noastra, au iesit in spatele nostru dupa care au trecut prin pasunat iar focurile ce le-am auzit au fost trase de vanatori pe distanta pasunatului si apoi peste o aratura, tot cu carabine dar in fuga si la distanta foarte mare. Nu a mai nimerit nimeni.
Nu a fost cel mai mare lup ce l-am vazut impuscat la vanatoare de mistreti insa a fost unul frumos. Asta s-a intamplat la prima goana pentru ca la ultima din acea zi, sa se impuste si un mistret.
[albumimg]1591[/albumimg]
[albumimg]1592[/albumimg]
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde Lau. pe 26 Feb 2007, 10:27

:? asta e o intrebare buna !!! Nu stiu. Eu doar am avut sansa sa stau in stand langa un vanator care a avut norocul sa impuste un lup. Mai departe a facut omul cum a vrut iar ca l-a tarait impotriva parului.... :oops:
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde amis pe 26 Feb 2007, 11:17

Spre informare este interzisa,nadirea cu hoit.De asemenea nu este o regula venirea lupului la nada , mai multe seri la rand.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde clemente pe 15 Mar 2007, 23:34

Peste doua zile sunt invitat la o vanatoare la lup . Voi avea aparatul foto la mine . O sa revin cu ( eventuale ) amanunte . Daca nu , macar cu ceva poze.
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde george_ciprian86 pe 16 Mar 2007, 08:34

Chiar te rog.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde adrian vrabie pe 16 Mar 2007, 13:31

duminica ma duc si eu la o vanatoare frumoasa.lup, vulpe, ras si bursuc :) :) :)
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde petrica pe 16 Mar 2007, 13:37

...mai,mai ,da bine ve merge. a noastre pusti cam fac rugina. Oricum eu va doresc ceva pe teava :D si asteptam povestiri si poze.
petrica
 

Mesajde adrian vrabie pe 16 Mar 2007, 14:10

as vrea sa am la ce sa fac poze.sunt toate greu de impuscat dar sper sa am noroc sa vad ceva daca nu, macar vom numara efectivele de la celelalte specii
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde george_ciprian86 pe 24 Mar 2007, 12:41

Azi noapte a nins la mine, asa ca de dimineata cand m-am trezit si m-am hoatara sa ies singur putin prin imprejurimi sa fac cateva poze pentru ca zapada nu cazuse de pe copaci si sa vad deasemenea si ce vanat mai e prin zona. Asa ca am plecat inarmat DOAR cu aparatul.
A nins pe tot parcursul " expeditiei " mele.
Insa exact la mine in padure am gasit 3 caprioare alergate si la deal si la vale de 2 lupi. Nici nu apucase sa ninga in urmele lor din zapada, asa ca m-am petrecut cu acestia la mustata.
Rezultatul vanatorii lupilor nu il stiu insa am intalnit urmele lor si aproape de o stana a unor oi.
Oricum sunt prin zona.
De mistret sau cerb nici urma.
Aaaa ca uit, am vazut doi porumbei salbatici, din care unul a trecut exact pe deasupra mea.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde silver pe 27 Mar 2007, 14:33

@ george_ciprian86- si eu am vazut "filme" din astea pe zapada, dar cu mistreti. pacat ca nu ai pozat urmele sa le postezi
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde george_ciprian86 pe 27 Mar 2007, 19:24

Aveam "aparatul foto" la mine - 6680-ul dar nu m-am gandit. Desi nu mi-ar fi comvenit asi fi preferat sa gasesc prada lupului. Sau ma rog, ce ar mai fi fost din ea.
Oile pleaca din zona pe 1 aprilie si este surprinzator ca pana acum nu a fost semnalata nici o victima. Din partea mea ar putea sa le omoare pe toate.
Probabil au hrana in padure si nu se risca.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde paulvm pe 03 Mai 2007, 11:13

am vazut o singura data o lupoaica.Si pentru ea am ultima persoana pe care a vazut-o :wink:
Imi pare rau ca nu mi-a iesit si lupul,dar o fost mai smecher.......
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde george_ciprian86 pe 18 Iun 2007, 06:05

Lupii au pui in aceasta perioada?

Va intreb pentru ca astazi trecand printr-o zona cu desis am auzit ceva chefnind. Este a doua oara cand trec pe acolo si aud acelasi lucru.

Tot astazi, la vre-o 500m dupa ce am auzit zgomotul respectiv m-am intalnit cu 2 lupi iesind din desisul respectiv. In tot acest timp probabil am mers paralel cu ei ( ei prin desis iar eu pe poiana ).

Ma gandesc ca au puii acolo pentru ca ar fi putin probabil sa ii aud de doua ori in acelasi loc.

Nici prin cap nu mi-a trecut in momentele in care am auzit " latraturile" respective ca acolo ar putea fi o familie de lupi.

Acum ramane sa vedem ce ziceti dumneavoastra pentru ca eu nu stiu daca lupii au pui in aceasta perioada a anului sau nu.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde george_ciprian86 pe 18 Iun 2007, 13:03

Acum m-am documentat si eu si am gasit exac ce mi-ati spus dumneavoastra.
Am aflat de asemenea ca pana la varsta de 3 luni puii nu pleaca alaturi de parinti la vanatoare.
De aceea probabil parintii erau singuri.

Cand l-am vazut pe primul am zis ca e caine pentru ca era cam alburiu si tot venea spre mine. Tocmai cand l-am vazut si pe al doi-lea am realizat ca sunt lupi.

S-au oprit, s-au asezat jos iar mai apoi s-au intors pe drumul pe care au venit.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Ionutz2222 pe 18 Iun 2007, 15:00

Daca mai trci prin zona , ia si aparatu foto , poate reusesti sa i pozezi.Ar fi ceva frumos(eu inca nu am vazut lup in libertate).
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Mesajde george_ciprian86 pe 18 Iun 2007, 16:59

Nu au fugit de nebuni. Primul care venea s-a oprit, a venit si celalalt si s-a oprit si acela.

Ata m-a mirat si pe mine si eram nedumerit. Mai apoi s-au intors amandoi si in 10m au intrat inapoi indesisul respectiv.

De zarit m-au zarit dar eu am fost cel care i-a vazut primul.

Chestia asta mi s-a mai intamplat o data cand am vazut 2 lupi - ii vedeam si nu puteam sa imi dau seama ce sunt pentru ca nu e un animal pe care il vezi des. Insa aia 2 au fugit ca nebunii.

De aparatul foto mi-am adus aminte la vre-o 200m de casa dupa ce am plecat... Sper sa ma mai duc prin zona si pote ii mai prind.

Oricum sansele sunt mari pentru ca daca au puii acolo lupii nu mai vaneaza pe intregul lor teritoriu ci doar in apropierea puilor - cel putin asa am inteles.

Maine cred ca ma duc iar prin zona pentru ca astazi mi-a stat gandul numai la ei.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Johny Wolf pe 18 Iun 2007, 17:24

Acei care au fugit probabil nu aveau nimic de aparat cei de acum se poate sa aiba puii si s-au oprit pentru a te studia si a te identifica cat mai bine ca nu le puii odraslele in pericol. Nu iti dau prea multe sanse sa ii mai gasesti in acea zona de regula cand simt ca cuibul a fost identificat de cine il schimba. Dar poate ai noroc.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde george_ciprian86 pe 18 Iun 2007, 20:52

Daca chiar au puii acolo si e cum ziceti dumneavoastra sa stiti ca e si mai suspect faptul ca la nici 500m distanta se afla un islaz unde vacile mananca zilnic.

Este posibil sa ma si insel si sa nu aiba puii acolo dar este a doua oara can aud schevneli in acelasi loc si pana astazi nici nu m-am gandit ca ar putea fi lupi.

O sa revin oricum si o sa va spun daca i-am mai vazut.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde george_ciprian86 pe 19 Iun 2007, 07:18

Am fost si astazi.

Nu am i-am mai vazut si nici nu i-am mai auzit.

Am vazut in schimb un tap si o capra.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Ghinda pe 20 Iun 2007, 09:46

Ati vazut stirea cu lupul cel turbat de a atacat 5 ciobani la 2 stani?
V-a placut cum a fost spusa: fiara dezlantuita a asediat o ora stana, etc.? Au f****, scuze, imaginea unui specii, chiar daca exemplarul cu pricina, 99% era turbat.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

lupul

Mesajde radubichis pe 20 Iun 2007, 10:12

Ciinii i-au eutanasiat.Ce fac cu ciobanii,ore ii pusca sau ii eutanasiaza si pe ei? :D :D :?:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde george_ciprian86 pe 23 Oct 2007, 13:12

Astazi am gasit o oaie mancata de lupi langa o plantatie de brad.
O sa incerc sa postez si o poza. Sa vedem daca reusesc...

Imagine


Imagine

Asta e tot ce a mai ramas din ea :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Citeva clipuri cu lupi la vanatoare

Mesajde valpangica pe 12 Noi 2007, 15:56

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gsFRlt-rfBQ[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CT_3QiWQh8M[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b2xdRGQ4HT0[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uI45UmF1EXw[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8Ryzqw6ZPE4[/youtube]
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 14 Noi 2007, 05:46

Nici nu ma indoiam de wolverine :lol: a avut noroc lupul ala ca nu ia rupt nasul sau urechea oricum sa terminat ca meciul Tyson vs Hollyfield ::)))
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 14 Noi 2007, 06:03

[web]http://www.washington.edu/burkemuseum/collections/mammalogy/mamwash/Images/wolverine.jpg[/web] :lol: :lol: :lol: Ce bocanci de gheata are baiatu ::)0
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Re: Lupul

Mesajde Abur79 pe 19 Aug 2009, 18:04

Asta e puscata de mine. Mentionez ca eu am 1.85 si 80 de kg.
Imagine
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Alin3006 pe 25 Aug 2009, 12:32

Domn' doctor, jos palaria!! Din punctul meu de vedere, alaturi de capra neagra si de ras, lupul e un vanat in fata caruia trebuie neaparat scoasa palaria. La fel si in fata vanatorului.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Abur79 pe 25 Aug 2009, 13:52

In primul rand va rog sa ma lasati cu ,,domnul doctor'' doctore e mai prietenesc. o sa pun si pe asta la jurnal de vanatoare in scurt timp(cand o sa am un pic de timp liber adica...)frumoasa patanie...
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2009, 21:16

In ce ai dat doctoratul?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate