Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:05

Lupul

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Lupul

Mesajde luca pe 16 Feb 2009, 17:23

La vanatoarea de ieri, la care-am participat, a fost autorizatie de lup, mistret. La prima goana care-a durat cu totul vreo patru ore, n-a iesit nimic s-au vazut urme proaspete de lupi si ras. La a doua goana am inchis pe-un drum forestier. Cum am coborat din masina am facut vreo 5 m spre stand si deodata din curba din fata mea pe la 50 m apare in trap parca o manau dracii de la spate. Se opreste brusc si pret de cateva secunde mi-a oferit blatul. Dupa ce m-am dumirit ca-i si ca a venit ea la mine dupa ce-o cautasem prin creierii muntilor, incep sa ma pipai de cartuse prin buzunar agat unul care nici de-al dracu nu voia sa intre unde trebe asa ca s-a dus in p---da ma-sii de unde-a venit si pe mine m-a lasat masca gandidu-ma daca a fost ceva real sau am visat. Desi goana venea din sens invers o buna bucata de vreme am fost atent in partea din care venise sa-i intampin urmaritorii dar degeaba. Goana s-a-ncheiat fericit pentru mine, reusind sa-mpusc singurul mistret pe ziua aia, vierul postat la Mistretul.
Cand ne-am intalnit cu totii jos am dezlegat si misterul legat de . Din pacate la unul "cat magarul" nu s-a putut trage si din 7 lupi a picat asta, o femela tanara care avea o rana vindecata in zona articulatiei labei din stanga spate.
Imagine
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: Lupul

Mesajde Marius pe 16 Feb 2009, 18:03

Bine ai revenit, Luca! Sper ca esti OK!
Asa vanatoare mai zic si eu: mistret, , lup.
Bravo pentru mistret!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde val pangica pe 16 Feb 2009, 20:26

Felicitari Luca si pentru mistret si pentru lupoaica . Suntem destui care am vazut lupul numai la Zoo , cu atit mai meritoriu este un trofeu de acest gen . :wink:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde luca pe 16 Feb 2009, 21:26

Multumesc baieti! Incerc sa recuperez. Marius am uitat sa precizez ca aveam si de :lol: (ras). Val eram prea tare daca impuscam si lupoaica, eu numai de-am pozat-o!
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: Lupul

Mesajde Donbazil pe 16 Feb 2009, 22:00

Sal'tare!
Ce sa va zic?... Aseara era sa crap de ciuda... Da ce zic eu ciuda? ... Dambklageala de-a dreptul...
Pai sa va spun povestea...
Facem inchiderea la mistret si toata suflarea se aduna la cantonul silvic unde stabilisem repriza a -III-a, da' eu plec ca nu aveam chef s-o mai repet... ( dupa cea de sambata) . Pe drum prin padure spre primul sat, ma opresc, de, ca omu' si aud cainii ciobanilor batand ca nebunii. Plec dar cu atentie in toate partile si dupa ce ies din padure pe pasune, vad o aratare negricioasa . Opresc si ascult. Cainii bateau in draci. Vad ca nu e mistret ci altceva. Nici nu ma gandeam eu la ... LUP... Da' dupa ce i-am vazut ditai codocu'...
Cand ma lamuresc care-i treaba , imi amintesc ca seful de grupa spusese ca e trecut si lupul la autorizatie ca exista reclamatii, ca ciobanii, ca... ca...( dar pe bune cine asculta tot instructajul)?... Da ' vorba ceea, cu orice risc, las masina si urc printr-un lan de porumb (coceni), pana in drept cu directia pe care venea lighioana...
Ma asez langa o tufa de porumbar si astept. Vad cam la 200 de metri ca lupul vine spre mine. Bag 2 cartuse de 5 mm si astept... Cand ajunge cam la 80 de metri, coteste brusc spre un sar de porumbar ce margineste un canal. Cainii ciobanilor se dadeau de ceasu' mortii, da' pastrau distanta de respect... cam 15-20 de metri in urma lighioanei... Scurt, ma gandesc ca daca mai face 10 - 15 metri trece si ... Ochesc si trag. Namila face doua salturi si pana sa apuc sa dublez trece prin spini si ...A D I O! Cainii o rup la fuga. Eu merg sa vad rezultatul, gasesc urmele, vad locul saltului, caut dincolo de rugi dar... n i m i c. Nici o urma de sange, desi am mers pe urmele lasate in zapada pana la primul parau aflat cam la 100 de metri. Deci, nexam. Nu l-am lovit. Adio trofeu! Prost vanator! Noapte de cosmar! Vise cu lupi!... Da' nu-i bai! Poate data viitoare!
Sal'tare! Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Lupul

Mesajde Donbazil pe 16 Feb 2009, 22:05

Poate daca bagam Breneke???, Sau poate daca... Sau daca... Da' acuma... Dupa ploaie....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 17 Feb 2009, 11:49

Trist , foarte trist.
Un lup e un animal special.
Nu merita ucis pentru nimic in lume.
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 17 Feb 2009, 20:12

Sunt de acord cu eagleman. Lupul in Romania ar trebui sa fie simbol national. Daca nu m-ar ataca nu as impusca lup sub nici o forma. Dar asta este doar damblaua mea personala. N-o luati ca dojana. Cine are autorizatie inseamna ca exista motive pentru care a fost emisa si deci asta e.
Eu am frustrari personale datorita istoriei masluite pe care am invatat-o in scoala si de aceea am convingeri proprii asupra adevaratilor eroi ai neamului si simbolurile care ii reprezinta pe acestia. Iar lupul l-am avut pana mai deunazi pe camion sub forma stindardului dacic. Lung de 2 metri si pe o parte si pe cealalta a camionului.

Aici ti se spune inca de la cursul de vanator. Daca esti sa zicem la gaste si ai vazut un lup pleci imediat cu cea mai mare bagare de seama pentru ca sigur va aparea curand si restul haitei. Executi foc de voie fara sovaire. Da astia au lupi sa-si puna si-n cap. Nu-si fac probleme pentru perpetuarea speciei.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupul

Mesajde ssteffan pe 17 Feb 2009, 22:29

Moose, tu crezi ca eu mi-as face probleme de constiinta daca m-ar ataca niste lupi prin surprindere si n-as avea autorizatie?
De ce sa stau ca prostul sa ma rontzaie lupii gandindu-ma ca e ilegal sa trag in ei... :lol: :lol: :lol:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 18 Feb 2009, 00:53

Dar nici nu se pune problema in astfel de situatii. Se trage ca la nunta fara deosebire de sex, nationalitate, rasa, apartenenta politica sau culoare.
Pentru viata mea sau a familiei mele fac pogrom.
Ce-i corect e corect unchiule.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupul

Mesajde Lukacs Elemer pe 18 Feb 2009, 13:28

Salutare ,
da lupul este un animal special sunt de acord, săptămâna trecută miercuri ieşim in teren să ne uităm după mistreţi găsim urmele unei haite de lupi,mergem pe urme după cca 300m descoperim că haita este compusă din unsprezece exemplare.....sa întunecat ne-am hotărât ca a doua zi să mai urmărim niţel haita pentru că eram siguri că nu au trecut pe aici doar "la plimbare" şi presimţirea ne-a fost de ajutor ...aceste animale pe care o respectăm la care foarte mulţi vânători visează.....ne-au omorât un cerb ,o ciută tânără,doi căpriori şi un alt cerb avea sânge în urmă.....toate astea în decurs de 3-4 zile. Concluziile las la latitudinea DVs. ideea este că noi în decurs de o iarnă descoperim celpuţin rămăşiţele a 5-6 cerbi să nu mai vorbesc de soldani jupuiţi,picioare de căprior etc.,cu toate acestea condsider că este un animal deosebit care trebuie protejat ....dar numărul exemlarelor de departe nu este cel real estimat şi povestea aş putea să o continui şi cu ursul.....dar este o altă poveste....
cu stimă
Lukacs E.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 18 Feb 2009, 14:42

Bravo Lukacs! Asa este si altii cred ca batem campii! Dar ne-am aliniat la MUIE, pardon UIE! :evil:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 18 Feb 2009, 15:59

ssteffan scrie:Moose, tu crezi ca eu mi-as face probleme de constiinta daca m-ar ataca niste lupi prin surprindere si n-as avea autorizatie?
De ce sa stau ca prostul sa ma rontzaie lupii gandindu-ma ca e ilegal sa trag in ei... :lol: :lol: :lol:


Ma incerca un sentiment dublu, de tristete si umor...
Omule, tu chiar crezi ca lupii ataca oameni? nu te supara cati ani ai?
Mai citeste, mai intreaba...
Dar vorba ta de ce sa stai ca prostul cand ai o sansa sa evoluezi ?
Si nu numai ca e pe undeva ilegal sa omori un lup, e de-a dreptul imoral..dar tere mi-e ca nu intelegi ce scriu aici.
De ce nu omori caini hoinari?
care nu sunt animale din biotop si care , iti garantez, fac mai multa paguba vanatului decat lupii aia 1000 -1200 care mai traiesc prin ce a mai ramsas din Natura distrusa a tarii asteia ?
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 18 Feb 2009, 16:05

Lukacs Elemer scrie:Salutare ,
da lupul este un animal special sunt de acord, săptămâna trecută miercuri ieşim in teren să ne uităm după mistreţi găsim urmele unei haite de lupi,mergem pe urme după cca 300m descoperim că haita este compusă din unsprezece exemplare.....sa întunecat ne-am hotărât ca a doua zi să mai urmărim niţel haita pentru că eram siguri că nu au trecut pe aici doar "la plimbare" şi presimţirea ne-a fost de ajutor ...aceste animale pe care o respectăm la care foarte mulţi vânători visează.....ne-au omorât un cerb ,o ciută tânără,doi căpriori şi un alt cerb avea sânge în urmă.....toate astea în decurs de 3-4 zile. Concluziile las la latitudinea DVs. ideea este că noi în decurs de o iarnă descoperim celpuţin rămăşiţele a 5-6 cerbi să nu mai vorbesc de soldani jupuiţi,picioare de căprior etc.,cu toate acestea condsider că este un animal deosebit care trebuie protejat ....dar numărul exemlarelor de departe nu este cel real estimat şi povestea aş putea să o continui şi cu ursul.....dar este o altă poveste....
cu stimă
Lukacs E.


Vai, au omorat lupii ciute si cerbi...de parca ar fi fost normal sa vaneze babuini sau morse...
Lupii omoara de mii de ani cervide....sunt hrana lor ...asta au evoluat sa faca...
Si noi tragem in ei !
Fotografia e urata.
Nu te supara ca-ti spun, dar daca sunt de acord si inteleg vanatoarea de pasari, iepuri, cerbi si mistreti...pentru nimic in lume nu inteleg ratiunea vanatorii unui animal pradator !
Si sa stii ca ai dreptate, avem mult mai putini lupi decat se estimeaza. Si romanu' tot trage in el...da-l in ma-sa de lup, daca tot a aparut in bataia pustii, de ce nu ?
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 18 Feb 2009, 16:37

Aia cu lupul nu ataca omul este din cartile false scrise in epoca de rugina. Ataca frate. Si inca cum. In haita ataca animale de 5 ori mai mari decat ei. Ce i-o fi rusine de om.
Dar problema nu este asta. E discutia prea lunga si prea complexa si nu o mai incep.
Eu doar am afirmat ca personal nu as impusca lup la vanatoare din motive mai mult sau mai putin personale. Si nici cu descoperirea epocala facuta de alt coleg mai sus nu sunt de acord. Adica lupii au atacat caprioare si cerbi si omul a decis sa puna pusca pe ei.
Pai ce pacatele mele sa atace. Nu trebuie si ei sa manance? Capra-i ierbivora si lupui carnivor. Da mie ratiunea de mai sus mi s-a parut un pic egoista. Adica daca lupul mananca cerbi, inseamna ca este concurentul meu pe fondul de vanatoare si trebuie eliminat. Cam egoista decizie din partea omului. Pai io ca si vanator parca eram primul strajer al arealului cinegetic. Ca om-vanator trebuie sa mentin un balans echitabil in fondul cinegetic. Si cred ca nu este fair sa ii dau competitiei un glonte in cap. Vanatoarea nu este afacere(sau ma rog nu ar trebui sa fie). Las natura sa-si urmeze cursul, iar cand apar dezechilibre fac corectii. De-aia sunt pe cea mai inalta treapta a "food-chain".
Io cam asa vad situatia. Oricum este mult de discutat si este destul de delicat aspectul. De ce, pentru ca lupul a cam ramas singurul pradator in zona(in afara de pradatorul om). Cu vulpea este simplu si nu intra in discutie. De fapt vulpea este sarea si piperul iesirilor. Ce ne-am face daca dupa o zi la iepuri n-am avea si doua roscate in tablou. Pe bune acum. Vulpea nu-i mare bai. Ba din contra, este motivatia de a ne face datoria de strajeri ai naturii.
Cred ca problema ar trebui pusa altfel si anume; "mai am un singur concurent, ce fac, il elimin sau nu". Nu trebuie sa ne fie frica s-o gandim si s-o spunem cu voce tare. Parca nu ne mai ascundeam dupa degete de vreo 20 de ani in coace. Nu ?
Iar eu sunt de parere ca in afara situatiilor in care imprejurarile ne forteaza sa obtinem autorizatie la lup, sau in care suntem atacati, lupul ar trebui protejat intr-un fel sau altul.
Este intradevar concurentul nostru la vanatoarea de animale mari, insa este si el tot un vanat si avem datoria sa evaluam corect situatia in teren. Daca in anumite situatii trebuie sa-l vanam, in alte situatii cred ca ar trebui protejat.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Lupul

Mesajde DORU-VS pe 18 Feb 2009, 17:17

Frumos punct de vedere .Felicitari pentru modul frumos in care aperi acest pradator.Din ceea ce cunosc , lupul are "un simt special "in a descoperi animalele tarate,care in majoritatea cazurilor fac parte din meniul acestui pradator.De regula animalele viguroase scapa.Lupul vaneaza pentru a supravietui ca specie , omul vaneaza pentru a-si satisface o placere.Cred ca in lantul trofic avem loc si noi si lupul si toate celelalte animale. :roll:
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Lupul

Mesajde Lukacs Elemer pe 18 Feb 2009, 17:47

Nu sunt de acord cu modul de a privi lucrurile astfel ca sunt de acord cu "vanatoarea de pasari, iepuri, cerbi si mistreti" şi nu sunt de acord cu vânătoarea la prădător,nu cred că avem voie să privim lucrurile astfel diferenţiat ,mai înainte am dorit să prezint o situaţie de fapt pe un fond de vânătoare unde lupul nu este o specie ameninţată de dispariţie nici pe departe....
Accept părerea fiecărui coleg vânător găsesc foarte multe lucruri în prezentările voastre cu care sunt de acord şi apreciez vânători care gândesc astfel privind protejarea faunei şi a speciilor care cel puţin în arealul nostru European au un ultim refugiu în ţara asta în faţa "civilizaţiei" ,dar totodată consider că dacă omul sa intitulat "vânător" şi-a luat arma în spate şi se plimbă în natură ca un mic "Dumnezeu" macar acum pe ultima sută e metri expresia de referinţă ar trebui să fie ECHILIBRU!!!
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Lupul

Mesajde hunting_maniac pe 18 Feb 2009, 18:36

parerea mea este ca lupul nu ataca oameni
si nu este neaaparat parerea mea ci a unor vanatori mult mai experimentati
ganditi-va daca stiti pe cineva atacat de lup ?
Avatar utilizator
hunting_maniac
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 06 Ian 2009, 18:35

Re: Lupul

Mesajde alin 27 pe 18 Feb 2009, 19:26

O zi de combatere reusita pe fondul cresterii excesive a numarului de exmplare din teren si ca urmare a daunelor mari provocate fondului cinegetic si in randul animalelor domestice.
Imagine
[URL=http://g.imageshack.us/img5/dsc00070ji0.jpg/1/][IMG]
Imagine
Imagine
alin 27
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 21 Ian 2009, 21:56
Locaţie: Hunedoara

Re: Lupul

Mesajde cross67 pe 18 Feb 2009, 19:35

Lukacs, lupul tau este intradevar impresionant,felicitari :)
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Lupul

Mesajde Lukacs Elemer pe 18 Feb 2009, 19:43

reprezintă o zi de vânătoare ,o amintire şi o emoţie pe care nu o să-l uit toată viaţa,şi cum zic bătrâni pe la noi poate de care no să mai am parte toată viaţa....:)

Mulţumesc
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Lupul

Mesajde Marius pe 18 Feb 2009, 20:55

eagleman scrie:[Fotografia e urata.

Mie imi place, si cred ca nu sunt singurul.

eagleman scrie:[Nu te supara ca-ti spun, dar daca sunt de acord si inteleg vanatoarea de pasari, iepuri, cerbi si mistreti...pentru nimic in lume nu inteleg ratiunea vanatorii unui animal pradator !

Care e diferenta? Pe unele le putem manca si pe altele nu?
Putini dintre noi vanam ca sa mancam.
Ce s-ar intampla acolo unde rapitoarele nu s-ar mai vana? Cat de mult s-ar inmulti? Echilibrul natural este afectat de prezenta omului, asa ca daca se inmultesc prea mult cotofenele, ciorile grive, vulpile, sacalii, le vanam. Presupun ca din aceleasi motive se vaneaza si lupii.

eagleman scrie:Si sa stii ca ai dreptate, avem mult mai putini lupi decat se estimeaza.

Eu nu stiu daca e asa, pentru ca vanez doar pasari in S-E. Spune-ne ce stii despre aceste estimari, poate ne vom schimba punctele de vedere.

eagleman scrie: Si romanu' tot trage in el...da-l in ma-sa de lup, daca tot a aparut in bataia pustii, de ce nu ?

Daca e fara autorizatie, e infractiune.
Daca e cu autorizatie, vanatorul obisnuit ce sta in stand si asteapta vanatul, nu trebuie sa-si bata capul (poate nu-l ajuta) daca e bine sau nu sa traga. E legal, s-or fi gandit altii daca e bine si corect asa.

PS In afara de a fi soimar, esti vanator cu arma?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 19 Feb 2009, 12:57

Marius scrie:
eagleman scrie:[Fotografia e urata.

Mie imi place, si cred ca nu sunt singurul.

eagleman scrie:[Nu te supara ca-ti spun, dar daca sunt de acord si inteleg vanatoarea de pasari, iepuri, cerbi si mistreti...pentru nimic in lume nu inteleg ratiunea vanatorii unui animal pradator !

Care e diferenta? Pe unele le putem manca si pe altele nu?
Putini dintre noi vanam ca sa mancam.
Ce s-ar intampla acolo unde rapitoarele nu s-ar mai vana? Cat de mult s-ar inmulti? Echilibrul natural este afectat de prezenta omului, asa ca daca se inmultesc prea mult cotofenele, ciorile grive, vulpile, sacalii, le vanam. Presupun ca din aceleasi motive se vaneaza si lupii.

eagleman scrie:Si sa stii ca ai dreptate, avem mult mai putini lupi decat se estimeaza.

Eu nu stiu daca e asa, pentru ca vanez doar pasari in S-E. Spune-ne ce stii despre aceste estimari, poate ne vom schimba punctele de vedere.

eagleman scrie: Si romanu' tot trage in el...da-l in ma-sa de lup, daca tot a aparut in bataia pustii, de ce nu ?

Daca e fara autorizatie, e infractiune.
Daca e cu autorizatie, vanatorul obisnuit ce sta in stand si asteapta vanatul, nu trebuie sa-si bata capul (poate nu-l ajuta) daca e bine sau nu sa traga. E legal, s-or fi gandit altii daca e bine si corect asa.

PS In afara de a fi soimar, esti vanator cu arma?


Salut Marius !
Nu am pusca, nu am vanat cu pusca.
Idea e ca sunt din ce in ce mai putini lupi in Romania, de fapt sotuatia e similara la toate speciile de animale. Evident nu au ajuns la asta din cauza vanatorii. Presiunea antropica, braconajul, distrugerea habiatului sunt de vina.
Referitor la lupi, daca-mi dat putin timp am sa pun situatia estimarilor la nivelul anului trecut. Ideea e ca efectivele sunt in scadere...
Referitor la pagube pe care le-ar face lupii, sunt mult prea putine comparativ cu cainii hoinari. Daca mai avem intre 1000- 1500 de lupi, hoinari sunt cu zecile de mii, in orice habitat din Romania
In preumblarile mele dupa pasari de prada , dau din ce in ce mai putin de lupi, sau relatari cum ca in zonele respective ar mai fi lupi.
In schimb, vad hoinari cu nemiluita, la munte in mijlocul padurii la zeci de km de orice asezare umana, la fel si la ses si in Delta.
Cred ca lupul viiotorului va deveni maidanezul... :x
Iar ca nr. asta imens de hoinari distruge mai mult vanat decat lupii, nu cred ca spun o noutate pentru nimeni de pe acest forum.
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde eagleman pe 19 Feb 2009, 13:00

Lukacs Elemer scrie:Salutare ,
da lupul este un animal special sunt de acord, săptămâna trecută miercuri ieşim in teren să ne uităm după mistreţi găsim urmele unei haite de lupi,mergem pe urme după cca 300m descoperim că haita este compusă din unsprezece exemplare.....sa întunecat ne-am hotărât ca a doua zi să mai urmărim niţel haita pentru că eram siguri că nu au trecut pe aici doar "la plimbare" şi presimţirea ne-a fost de ajutor ...aceste animale pe care o respectăm la care foarte mulţi vânători visează.....ne-au omorât un cerb ,o ciută tânără,doi căpriori şi un alt cerb avea sânge în urmă.....toate astea în decurs de 3-4 zile. Concluziile las la latitudinea DVs. ideea este că noi în decurs de o iarnă descoperim celpuţin rămăşiţele a 5-6 cerbi să nu mai vorbesc de soldani jupuiţi,picioare de căprior etc.,cu toate acestea condsider că este un animal deosebit care trebuie protejat ....dar numărul exemlarelor de departe nu este cel real estimat şi povestea aş putea să o continui şi cu ursul.....dar este o altă poveste....
cu stimă
Lukacs E.


Salut Lucaks
Lupul din poza este cu adevart imens, cam ce greutate estimezi ca avea?
Era un exemplar cu o genetica deosebita, avea ce transmite puilor. Macar de asta trebuia sa-l cruti.
Asta era ideea...
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 19 Feb 2009, 13:09

@Eagleman
Referitor la lupi, daca-mi dat putin timp am sa pun situatia estimarilor la nivelul anului trecut. Ideea e ca efectivele sunt in scadere...


Cu scuze, dar scaderea efectivelor are si o cauza de birou. Legislatia impune sa se faca evaluarea sub coordonarea Ministerului Mediului. Or pradatorii sunt niste specii la care nu pot merge cu un sosonar de la mediu sa ii arat animalul, ca de urme si alte chestii din astea nu se pune problema. Adauga si faptul ca nu este o vanatoare de iepuri, trebe multa, multa rabdare, deci destul de greu de dobandit. Rezultat? Prefera lumea sa nu se incarce cu din astea in evaluare si atunci efectiv? Minus taica, ca are grija natura !
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Lukacs Elemer pe 19 Feb 2009, 13:15

Corect Ghindă
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Lupul

Mesajde Lukacs Elemer pe 19 Feb 2009, 13:20

A fost un exemplar bătrân cu dantura foarte uzată,trecut de prima tinereţe şi sunt sigur că şi-a transmis genele la următoarele gereraţii.
A avut exact 58 kg,
Lukacs Elemer
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 27 Aug 2008, 08:28
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Lupul

Mesajde val pangica pe 19 Feb 2009, 16:01

Apreciez ca trebuie sa fim foarte reticenti in ceea ce inseamna specie pe cale de disparitie si populatie excedentara .
Va dau un singur exemplu - la mine la Sinaia , populatia de ursi a devenit excedentara grosier , in sensul in care primavara si pina toamna tirziu nu mai pot lasa copii la joaca , chiar insotiti de caine , pentru ca umbla ursii pe strada ca pietonii .
Pe de alta parte exista zeci de rapoarte publice , care pretind ca ursii sunt amenintati cu extinctia in Romania
( aici sunt de acord , dar eu ma gindesc la ursii capitali - purtatori de trofee , prea ieftin exportate , prin RNP si AJVPS-uri ) Ideea este ca ursi avem , din pacate din ce in ce mai mici !!!
Nu am fost la nici o vanatoare de lup , avea bunicul unul impuscat in fata semineului , dar asta e alta istorie , asa ca nu imi pot da o idee in acest sens , daca a-si putea trage sau nu . Important este sa vedem ce inseamna densitate optima , in orice locatie din Romania , iar daca undeva lucrurile sar normalul , sa luam masurile pe care ca vanatori stim sa le luam , fara nici un fel de emotie .
Pina la urma lupul este si el un pradator , care nu trebuie impuscat pentru ca maninca cerbi de 3000 EUR ( pret minim ) si el nu are valoare fata da vanatorii straini , pentru ca nu poate fii adus in fata pustii straine asa usor . Ajungem sa clasificam speciile dupa usurinta cu care pot fi transformate in bani , fara sa tinem cont deloc de biotop si de valoarea speciilor rare , precum si de o dezvoltare durabila , multipla , a fondurilor noastre de vanatoare .
Ne invatam prea usor sa cuantificam vanatul intr-o punga sau sac de bani . Cei care cuantifica asa vanatul , nu vor fi niciodata adevarati gestionari de fonduri de vinatoare ci doar simpli comercianti de piei de closca .

Fiecare animal din padure conteaza , iar daca numarul pradatorilor nu este excesiv - ei trebuiesc protejati si recoltati cu judecata , ca niste exceptii ale padurilor noastre , pe sume corespunzatoare , date de valoarea lor cinegetica si raritatea lor . Iar acel gestionar care va impusca o familie de lupi , pentru ca i-au mincat un cerb de 12-14 ani promis mai stiu eu carui vanator strain , este vrednic de dispretz !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde DORU-VS pe 19 Feb 2009, 17:03

Val Pangica scrie:
Fiecare animal din padure conteaza , iar daca numarul pradatorilor nu este excesiv - ei trebuiesc protejati si recoltati cu judecata , ca niste exceptii ale padurilor noastre , pe sume corespunzatoare , date de valoarea lor cinegetica si raritatea lor . Iar acel gestionar care va impusca o familie de lupi , pentru ca i-au mincat un cerb de 12-14 ani promis mai stiu eu carui vanator strain , este vrednic de dispretz !

Corect si frumos spus!
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Lupul

Mesajde Moose_Master pe 19 Feb 2009, 17:19

Val a tras bine. Vanatoarea a devenit o afacere foarte profitabila de ceva ani incoace. Animalele sunt apreciate estimandu-se valoarea lor in bani. Din pacate asta este purul adevar. Normal ca nu da nimeni nici doi mardei pe un lup cand un urs capital costa mai mult decat o masina.
Daca aveti putere vreunul din voi, lucrati cu autoritatile la o interzicere pentru 5 ani a participarii vanatorii in Romania de catre cetateni straini si veti vedea rezultate adevarate la exemplare capitale si nu numai.
Dar pasul asta ar trebui asociat si cu alti pasi simultani si uite asa mai bagam o idee in sertar definitiv.

Oamenii ar vinde orice pentru bani. Orice. Nu mai stiu unde citeam ca deja se vand parcele pe Luna. Auzi tu frate ce le-a dat moartea prin cap sarlatanilor. Cum dreacu sa mai ai vreo speranta in bine de la lumea asta cand sunt oameni carora le trec prin cap asemenea idei.

Discutia cu lupul este lunga si deosebit de complexa. Iar cei care ocazia sa impuste un lup s-o faca dupa ce au cantarit bine datele problemei. Altfel ne vom transforma si noi vanatorii in niste ipocriti.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Următorul

Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate