Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:41

Iepuri 2021.

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Iepuri 2021.

Mesajde shakken pe 31 Ian 2021, 23:17

Având in vedere faptul ca sunt vânător 80% ( pentru ca n-am încă arma ) m-am gândit sa acumulez niște Informații de la consacrații in domeniul vânătorii. Pe ce culturi sau zone ați gasit sezonul 2020-2021 iepuri ? Arătura , păiș, pădure . Si cum învățam sa căutam iepurii in funcție de condițiile climatice ? Spre exemplu când ninge unde-l găsim ? ( am înțeles ca pe arătura veche ) ? Când e seceta pe lângă canale ? Cum ne raportam in așa fel sa avem parte de o vanatoare la iepure ? Mulțumesc pentru sfaturi , dacă am zis ceva greșit , scuzele mele!!:))
shakken
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Apr 2020, 23:39

Re: Iepuri 2021.

Mesajde violiv pe 01 Feb 2021, 00:12

O veche zicala romaneasca, nascuta tocmai din practicarea vanatorii la iepure zice: "stai cu ochii-n patru ca nu stii niciodata de unde sare iepurele!" Se foloseste tocmai atunci cand o situatie cere atentie incordata si reactie imediata. Si nu este deloc falsa ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Iepuri 2021.

Mesajde Ghinda pe 01 Feb 2021, 08:07

Nimeni nu poate preciza, cu precie, in functie de factorii enumerati unde o sa gasesti iepurele. Mai demult era o teorie, relativ verificata in practica, ca iepurii nu prea stau in rapita. Dupa ce ne-am rupt oasele in mama araturilor de toamna si pe grauri si lucerne, cam de pomana, am prins la o goana si niste rapita. Nu era peste tot ca acum. I-am rupt pe iepuri!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Iepuri 2021.

Mesajde mihai_tud pe 01 Feb 2021, 08:22

violiv scrie:O veche zicala romaneasca, nascuta tocmai din practicarea vanatorii la iepure zice: "stai cu ochii-n patru ca nu stii niciodata de unde sare iepurele!" Se foloseste tocmai atunci cand o situatie cere atentie incordata si reactie imediata. Si nu este deloc falsa ...

Pot confirma cele spuse de @violiv.
Concret stau in stand (in padure ) si dupa vreo 30 minute ma apuca nevoia de a urina. Ma deplasez cativa metri langa un alt fag batran si imi usurez vezica ca tot omul. Dupa ce termin in momentul in care trageam fermoarul de la pantaloni sare iepurele dintre picioarele mele si o zbugheste prin padure cu viteza cea mai mare pe care o putea atinge el. M-am speriat de era sa-mi cada carabina de pe umar si noroc ca tocmai urinasem ca altfel ma pisam pe mine.
Deci mare atentie!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Iepuri 2021.

Mesajde Savo pe 01 Feb 2021, 22:32

violiv scrie:O veche zicala romaneasca, nascuta tocmai din practicarea vanatorii la iepure zice: "stai cu ochii-n patru ca nu stii niciodata de unde sare iepurele!" Se foloseste tocmai atunci cand o situatie cere atentie incordata si reactie imediata. Si nu este deloc falsa ...

La noi se zice ...sa nu cauti iepurele dupa soba si intre cracii femeii...
Savo
 
Mesaje: 6
Membru din: 06 Feb 2018, 22:52

Re: Iepuri 2021.

Mesajde Braia pe 01 Feb 2021, 22:58

shakken scrie:Având in vedere faptul ca sunt vânător 80% ( pentru ca n-am încă arma ) m-am gândit sa acumulez niște Informații de la consacrații in domeniul vânătorii. Pe ce culturi sau zone ați gasit sezonul 2020-2021 iepuri ? Arătura , păiș, pădure . Si cum învățam sa căutam iepurii in funcție de condițiile climatice ? Spre exemplu când ninge unde-l găsim ? ( am înțeles ca pe arătura veche ) ? Când e seceta pe lângă canale ? Cum ne raportam in așa fel sa avem parte de o vanatoare la iepure ? Mulțumesc pentru sfaturi , dacă am zis ceva greșit , scuzele mele!!:))

Dragul meu, "vanator 80%", intre noi fie vorba, un procent bun, cunoastem (nu dam nume insa) vanatori, vorba aia, " os batran", care sunt la 60-68% implicati, sa zicem asa...
Una peste alta, iepurele nu "sare" de oriunde ar fi la temperaturi cu +. Ca prefera aratura cand e viscol, lucerna cand e cald, ciocaniste oricum ar fi ( am o experienta de nici 48 de ore de goana pe ciocanisti la 7 grade cu +)... nici dusmanilor nu le-as dori... Ok, daca ma gandesc mai bine, nu le-ar strica, macar 10-12 kilometri in mars fortat!... :ymdevil:
Iepurele isi tine teritoriul, dragul meu. Tot acolo il gasesti indiferent daca sta pe aratura sau pe mina de aur!
Sa te ajute Dumnezeu dragutul, sa ne ingrosi tagma, si-asa urgisita, si sa ne impartasesti experiente de vanatoare inca multi anu de acun inainte!

Braia
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Ian 2015, 09:40


Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate