Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:13

Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 15 Feb 2013, 12:13

Gestul acesta l.as face indiferent pe ce fond as vana ...poate m.as abtine doar daca as observa politia arme ca se uita la mine ....altfel ...nu !
PS Si n.o fac pe lupul moralist ...am si eu bube destule ...dar in situatia data as trage fara sa ezit !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde tonif pe 15 Feb 2013, 13:24

nu m-am suparat catusi de putin , doamne fereste , exact asta am si zis in ps, ca nu :)

aha, deci esti pe parte ailalta a cotetului , am inteles ... am iesit de ceva ori pe fonduri la voi dar pe partea unirii, ceva ceaune pe la marius la ferma, chestii ... asta cand nu eram vanator ci gonac / observator / consumator :D

ca opinie, si eu sunt 100% alaturi de tine ... serios ... doar ca avem o contradictie evidenta intre etica si legalitate aici ... si nu suntem din pacate in mediul in care poti explica comportamente etice atunci cand se poate interpreta ca ai calcat legea ...

si oricum ai da-o, o incalci cand tragi la ceva care nu e pe foie /sezon. piciorul rupt poate fi de la alica ta, nu :D ?
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde tampa pe 15 Feb 2013, 14:11

Legal niciun animal de interes cinegetic nu poate fi impuscat( ca este valid sau invalid) atata timp cat acesta nu se afla trecut in autorizatia de vanatoare din ziua respectiva.Daca ne referim strict la un iepure ranit nu trebuie sa ne facem prea multe griji pentru ca are destui dusmani naturali care vor termina ceea ce au inceput altii.Nu trebuie sa uitam insa ca la fel poate fi ranit un caprior,un cerb, un mistret, o capra neagra, un urs.Ce facem intr-o asemenea situatie le impuscam si le lasam pe camp?Raspunsul este Nu.Trebuie sa vina gestionarul cu un reprezentant itrsv, sa constate, sa faca foto inainte si dupa ce au impuscat piesa respectiva apoi dsv-ul pentru analize, scaderea din planul de recolta etc.Cum pentru un iepure deranjul ar fi poate prea mare mai bine lasam natura sa-si faca datoria.Oricum daca este ranit grav si avem cainele cu noi acesta va curma suferinta iepurelui foarte rapid.
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 15 Feb 2013, 15:55

tonif scrie:nu m-am suparat catusi de putin , doamne fereste , exact asta am si zis in ps, ca nu :)

aha, deci esti pe parte ailalta a cotetului , am inteles ... am iesit de ceva ori pe fonduri la voi dar pe partea unirii, ceva ceaune pe la marius la ferma, chestii ... asta cand nu eram vanator ci gonac / observator / consumator :D

ca opinie, si eu sunt 100% alaturi de tine ... serios ... doar ca avem o contradictie evidenta intre etica si legalitate aici ... si nu suntem din pacate in mediul in care poti explica comportamente etice atunci cand se poate interpreta ca ai calcat legea ...

si oricum ai da-o, o incalci cand tragi la ceva care nu e pe foie /sezon. piciorul rupt poate fi de la alica ta, nu :D ?

Bogat fondul acela de langa mine al lui Unirea...Dn Primar este un om deosebit...acolo nu vaneaza decat cine vrea dn Relu...este fondul dansului :wink:
PS Daca mai ajungi in zona , mi.ar face placere sa ne vedem...casa mea este la 400 metrii de fondul Unirea!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde tonif pe 15 Feb 2013, 17:14

da, acum 5-6 ani cand am fost eu pe acolo, era vanat de toate felurile, iepurarime cat cuprinde, fazan la fel, capra destula ...

acum nu mai stiu ce si cum mai e pe acolo , pana la urma nu m-am mai facut vanator la unirea, am ajuns la buzau ...

sigur te caut cand mai ajung prin zona, stam la un pahar de vorba si ne intelegem cum e cu eticul si cu legalul in cel mai elegant stil prietenesc !
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 15 Feb 2013, 18:04

Placerea va fi cu siguranta de partea mea ... :wink: ...cat despre lege si etica ...acolo unde pot incalca legea in detrimentul eticii ...o fac fara remuscari ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 15 Feb 2013, 21:18

Aleluia.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 15 Feb 2013, 21:52

OVI762 scrie:Aleluia.

Ovidiu ...moto.ul tau spune totul ! :wink: ....Nu arma te face vanator...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde OVI762 pe 15 Feb 2013, 22:21

Toata stima si omagiile mele,maestre.De-ar fi mai multi...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Alin3006 pe 27 Mar 2013, 12:56

Exact o poveste de genul asta apare intr-una din cartile lui Aristide Stavros, cred ca in ¨Freamatul muntilor¨.
Dupa o vanatoare la caprior gaseste - impreuna cu un alt vanator- un alt tzap ranit si il scapa de chinuri. Il ia in porbagaj cu gandul de a-l preda la filiala, insa la iesirea de pe fond...militia.
A avut un lung rastimp in care a putut reflecta - fara arma- cate parale fac etica si legile nescrise vanatoresti in fata autoritatilor Romane.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde ferenczi444 pe 27 Mar 2013, 22:12

Stimate Alin !
Răspund la articolul de mai sus ,poate off topic ,dar cu speranţa că poate î-mi iertaţi această ieşire ,vorba voastră că sînt Manierat . Acum din nou m-a enervat un lucru ,amintit de tine ,şi anume cartea dl.-ui Stavros ,cine a descris un caz întîmplat şi păţit cu autorităţiile .Stimaţi colegi ! Autorităţiile şi-au făcut datoria ,cum în alte cazuri de zeci de mii de ori ,din diferite motive nu o pot face .Acum indiferent cine a fost Dl. Stavros ,sau indiferent că vroiau să fie vînători etici ,întîmplarea a avut loc ,procedura a fost nelegală . Nu doresc să discut despre nuanţe că precis că au fost ,poate direct şi poate la adresa DL. Stavros din cine ştie ce motive .Important este că au fost şi vor mai fi . Însă ce doresc să vă comunic ,şi despre ce doresc să vă conving ,nu ajung la adresa voastră şi aşa de lejer treceţi cu vederea peste unele articole ,că sînt ferm convins că nu doriţi nici un fel de schimbare sau modificare ,nici în etică,nici în metode de vînătoare şi nici în sistemul de organizare sau gospodărire . Vă dau cîteva lucruri obiective ce ar trebui modificate în sistemul actual :
- Dacă DL Stavros ,sau orice altă persoană ,la ieşire pe teren ar fi avut crotal asupra lui ,şi acesta ar fi pus în căpriorul respectiv, nu ar fi avut probleme .
-Dacă Dl. ... r fi avut bilet de vînătoare ,unde în rubrica resp ar fi trecut nr. de crotal ,la întîlnirea Autorităţiilor ,ar fi putut arăta ,actul legal.
-Dacă Dl.. ar fi fost înscris în Condica de Vînătoare Individuală ,care ar fi specificat locul şi data ieşiri pe teren ,nu ar fi fost nimic ilegal .
Stimaţi Colegi !
Cu Sistemul meu ,cu projectul pregătit ,cu un bilet de vînătoare naţională aţi putea vîna ,legal şi pe tot teritoriul ţării,indiferent dacă sînteţi afiliat sau nu ,indiferent dacă aveţi fond de vînătoare sau nu ,că aveţi dreptul .Doar aceste drepturi trebuiesc dobîndite. Pe baza Condici de Vînătoare Individuală ,aţi putea ieşi pe ternul de vînătoare zilnic după ce v-aţi înscris pe observatorul respectiv,sau în zona respectivă şi a-ţi putea vîna la vînatul permis ,cu arma permisă,în sezonul permis . Vînatul răpus a-ţi putea dobîndi sau cumpăra depinde de înţelegerea cu asociaţia sau a-ţi putea valorifica la o carmangerie ,iar bani ar intra în fondul asociaţiei .Doar cîteva din punctele projectului care ar oferi mai multe posibilităţi de vînătoare şi de gospodărire. Vă întreb ,dacă ai tot timpul posibilităţi de vînătoare legal fără să trebuiască să încalci legiile are rost să rişti să te închidă sau să rămîi fără arme ? Eu nu înţeleg nici varianta ce aveţi la voi ,cu eliberarea autorizaţiilor ptr. toate speciile de vînat ? Fiecare vînător vînează la ce este permis ,cine nu ,acela braconează şi suportă rigorile legii . Ce rost au tonele de hîrtie consumate ptr . lucruri care sînt de la sine înţelese şi logice ? Să pară mai oficial şi mai important ? Sau să dovedească importanţa şi severitatea AGVPS ului ?
La aceste lucruri ar trebui să vă concentraţi şi nu la lucruri fără rost ,pierzînd sezoane şi ani aşteptînd să se schimbe ceva .DL. AGVPS nu doreşte schimbarea şi nu doreşte să facă nimic ci doar să elibereze autorizaţi contra cost, şi restricţi să aveţi cît mai puţine posibilităţi de vînătoare .Dar cred că mai aveţi nevoie de cîţiva ani să vă daţi seama cît aţi pierdut . Iar cînd vă daţi seama ,poate va fi prea tîrziu ,dar fiecare face ce vrea cu viaţa lui ,ptr. că SE POATE VÎNA MULT ; DAR NICIODATĂ DESTUL .
Vă doresc o zi bună . Cu Stimă V... Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Sly_Fox pe 27 Mar 2013, 22:43

ferenczi444 scrie:Stimate Alin !
Acum indiferent cine a fost Dl. Stavros ,sau indiferent că vroiau să fie vînători etici ,întîmplarea a avut loc ,procedura a fost nelegală .
- Dacă DL Stavros ,sau orice altă persoană ,la ieşire pe teren ar fi avut crotal asupra lui ,şi acesta ar fi pus în căpriorul respectiv, nu ar fi avut probleme .

Ferenczi, pe vremea cand vana Stavros nu prea erau la moda crotaliile. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde Kristi pe 28 Mar 2013, 07:24

Sly_Fox scrie:
ferenczi444 scrie:Stimate Alin !
Acum indiferent cine a fost Dl. Stavros ,sau indiferent că vroiau să fie vînători etici ,întîmplarea a avut loc ,procedura a fost nelegală .
- Dacă DL Stavros ,sau orice altă persoană ,la ieşire pe teren ar fi avut crotal asupra lui ,şi acesta ar fi pus în căpriorul respectiv, nu ar fi avut probleme .

Ferenczi, pe vremea cand vana Stavros nu prea erau la moda crotaliile. :D

Crotaliile poate nu erau la moda , dar Condica de Vanatoare ar fi putut fi !!
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Selectie , respect pentru vanatul ranit sau braconaj !

Mesajde ferenczi444 pe 28 Mar 2013, 19:25

Stimaţi Colegi !
Vă rog să mă credeţi ,că aceste comentari sau articole ,dacă se pot numi aşa ,le scriu cu o arecare avertizare,încercînd să vă îndrum să nu comiteţi greşelile ce au făcut la vecini colegi voştri ,pierzînd bani şi timp preţios ,care se vor putea recupera foarte greu. Trebe să înţelegeţi că în viaţa unei asociaţii primul şi cel mai important lucru este respectarea întocmai ,a legilor ,a decretelor, a ordonanţelor . După care urmează să se gospodărească şi să se vîneze după cele amintite mai sus şi Regulamentul de Ordine Interioară . Dacă nu vînaţi şi nu trăiţi cu respectarea legilor ,nu sînteţi nici vînători şi nici oameni cu conduită creştină .După cele scrise anterior, nu rămîne altceva de făcut decît să aveţi cunoştinţele necesare ptr. a se gospodări ,cu vînatul .În momentul de faţă nu ştiţi nici măcar ce vreţi să faceţi ,sau ce ar fi bine ptr. voi ,aşa de influenţaţi aţi fost de agvps . În orice caz ,mai bine luaţi exemplul altori ţări decît să începeţi pe propria răspundere ,că zeci de ani vor lua pînă acumulaţi experienţa şi nici atunci nu e sigur că faceţi ce este ideal ptr. toţi. Va trebui să vă hotărîţi că doriţi schimbarea şi ce anume să se schimbe ,iar după care să alegeţi oameni serioşi şi pricepuţi ptr. a le executa. Pe oricine veţi alege, să aibă un program propriu după care va lucra şi să fie luat la răspundere după o perioadă stabilită .Nimeni nu are dreptul să joace cu bani şi nervi voştri ,iar ptr. acesta să răspundă ,dacă trebe în faţa instanţei . Orice persoană cine este pe teren să ştie că dacă comite act de braconaj ,îl aşteaptă ani grei de puşcărie indiferent de funcţie sau apartenenţă .Legea să fie valabilă ptr. toată lumea .Iar de aici se poate lucra dacă eşti cinstit şi corect .Vă doresc o zi bună . Cu Stimă V.... Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Anterior

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate