Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:07

O sa avem iepuri anul asta?!?!

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Aug 2013, 16:51

Salutare tuturor!

Doresc sa deschid o discutie despre populatia de iepuri din zonele voastre.Stim cu totii ca urechiatii sunt din ce in ce mai rari si doresc sa aflu cum credeti ca ne vom descurca sezonul ce urmeaza.Agricultura,vremea si in general climatul de anul acesta se pare ca a fost unul propice iepurilor.Am discutat cu agricultori din zona teleorman si giurgiu si au zis ca anul acesta la treierat au vazut iepuri mai multi ca in anii trecuti!asa o fi oare?!!


Va salut cu respect si catare plina de pe 15 august!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde soimu` pe 07 Aug 2013, 17:03

anul acesta am vazut iepuri intr-un fond unde nu mai existau de mai bine de 10 ani.
Au fost aduse 3 familii de pe un fond tot de la noi din judet, si s-au inmultit foarte bine. Pe fondurle pe unde am fost la caprior (campie intinsa) erau in numar incredibil. Totul tine de paza antibraconaj si de mancare suficienta. :D
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Aug 2013, 17:06

bucuros as plati MULTE ZILE de vanatoare pe fondurile unde ai mers la caprior!!!!! :lol:
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde soimu` pe 07 Aug 2013, 17:16

iliealexandruionut scrie:bucuros as plati MULTE ZILE de vanatoare pe fondurile unde ai mers la caprior!!!!! :lol:

pai sunt fonduri private... se poate discuta, nu pot invita, dar pot furniza date de contact
anul acesta a fost si foarte bun anul, au avut apa si mancare vanatul mic, si, desi au fost emotii la prima tura de pui sa nu fi murit de la ploi, se pare ca au scapat si ei. Acum 2 saptamani am vazut si gaina cu pui de cateva zile..deci au mai scos o tura atat de tarziu (si am vazut si 2 cuiburi unde puii erau mai mari ca si porumbeii).
Iepurii acum 2 saptamai erau in plin avant pentru o ultima serie de pui...
Treaba merge bine. E drept ca nu mai sunt ogari prin sate.... ca au ramas lati pe camp de o buna bucata de vreme. :lol:
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Remo pe 07 Aug 2013, 17:19

Asa cum zicea si soimu' anul asta pare a fi bun pentru iepuri in zona noastra. La ultima iesire i-am vazut din nou cate doi-trei impreuna, poate mai trag o tura de pui. De altfel si anul trecut a fost bun - pe unele fonduri a fost chiar exasperant la grup restrans cu cainele de aret. Sa vedem cum stam cu fazanii - parca nu am vazut asa de multi cum mi-ar fi placut.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Aug 2013, 17:20

te rog da mi pe privat un numar de tel si un nume.cel mai mult imi place pe lumea asta vanatoarea la urechiati!iar la giurgiu(unde sunt inscris eu.....)..ms pt raspuns!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde soimu` pe 07 Aug 2013, 17:22

Remo scrie:Asa cum zicea si soimu' anul asta pare a fi bun pentru iepuri in zona noastra. La ultima iesire i-am vazut din nou cate doi-trei impreuna, poate mai trag o tura de pui. De altfel si anul trecut a fost bun - pe unele fonduri a fost chiar exasperant la grup restrans cu cainele de aret. Sa vedem cum stam cu fazanii - parca nu am vazut asa de multi cum mi-ar fi placut.

sigur sigur mai au timp de o tura de pui, pentru ca o sa avem o toamna foarte lunga si calda (poate prea calda mai ales pentru fazani).
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde paika pe 08 Aug 2013, 08:02

la mine in zona se vad iepuri mai multi decat anul trecut .eu pun pe seama iernii cu zapada mare care a facut ca vanatoarea la grupa sa fie mai greu de facut ,a ramas multa matca si s-a reprodus bine.fazanul in schimb a fost foarte expus la pasarile rapitoare pe albul zapezii inalte, nu au avut unde sa se ascunda,la fel si potarnichea.
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 22 Oct 2007, 14:39
Locaţie: HUSI

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 08 Aug 2013, 13:05

Este prematur sa spunem daca vom avea sau nu iepuri in acest sezon de vanatoare. Se mai pot intampla multe pana la marea deschidere.
Care sunt problemele ce pot inclina balanta pozitiv sau negativ? Pai ar fi cam asa:
-Conditiile meteo in faza timpurie a toamnei. O toamna lunga si calduroasa favorizeaza micii urechiati din ultimile serii, pe cand o toamna ploioasa si rece reduce vizibil efectivele de tineret.
-Ultimile lucrari agricole. Lucrarile agricole influenteaza enorm de mult efectivele de vara ale urechiatilor.
In primul rand activitatea de recoltare a cerealelor. Aceasta trebuie facuta intr-un anumit mod, pentru a preintampina tocarea la propriu a tineretului iepuresc.
In conditiile in care combinele de treierat incep aceasta operatiune din capetele parcelelor,iepurasii vor fi incoltiti, impinsi sistematic catre centru si nimiciti odata cu ultimul rand de cereale ce urmeaza a fi treierat. Cam 30% sau mai mult dintre tineret piere din acest motiv. In cazul in care combinele incep treieratul din centru parcelelor, iepurii au tendinta de a fi impinsi catre margini, astfel ca majoritatea scapa refugiindu-se pe...''flancuri''.
Imi aduc aminte ca pe timpul tovarasului, paznicii de vanatoare aveau grija ca masinile agricole sa lucreze dinspre centru spre margini si nu invers, pentru a da posibilitatea vanatului sa scape neatins. Acum mai nimeni nu se intereseaza, iar daca nu se respecta aceasta regula vor fi pierderi mari.
-Activitatea ''criminala'' de ardere a miristilor. Foarte multi agricultori, pentru a nu mai consuma combustibil si resurse necesare in vederea strangerii resturilor vegetale, pur si simplu dau foc acestor resturi. Pentru vanatul mic este o catastrofa, o distrugere in masa. Intr-un an , oarecum mai bun pentru agricultura, au rezultat foarte multe reziduuri vegetale (paie, radacini, etc). Asa ca romanii s-au gandit sa nu le mai adune, ci sa le dea foc.
Imaginati-va zeci de mii de hectare in flacari, la nivelul unui intreg judet, a fost prapad. Dealtfel in acel an iepurii au fost o raritate, si nu numai acestia, cam tot vanatul mic cu par si pene.
-Pasunatul oilor. Alt factor care poate influenta negativ sporul anual.
Acum, ca s-au strans recoltele sau urmeaza in scurt timp, ciobanii vor baga turmele de oi. Dupa cum stim aceste turme sunt insotite si de caini, multi caini. Ce va rezulta va dati singuri seama.
Asa ca nu putem spune cu certitudine daca vom avea sau nu iepuri acest sezon, depinde cum vor evolua lucrurile pe ultima suta de metri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde iliealexandruionut pe 08 Aug 2013, 16:32

din pacate sly_fox ai mare dreptate...daca printre marii arendasi ai patriei ar fi mai multi vanatori(multi sint doar purtatori de arme =BRACONIERI!!!)ar face la treierat exact ce ai scris tu..DOAMNE AJUTA PE ULTIMA SUTA!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 08 Aug 2013, 20:54

Pentru a crește efectivul de iepuri trebuie acordată atenție intensificării acțiunilor de combatere la câini hoinari, vulpi și șacali !
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde madalin122582 pe 08 Aug 2013, 21:07

Nici nu ma asteptam la alt raspuns din partea ta :))
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 08 Aug 2013, 21:46

Madalin, ai argumente în a mă contrazice ??
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde baned pe 08 Aug 2013, 22:22

corect combatere a braconierilor si a rapitoarelor ,oricum putini pui am vazu la fazani anul asta ! sa spearam ca canicula nu-i lichideaza cel putin pe astia din tura a 2 a , oricum mai sunt vreo 7 zile pana la autorizatii asa ca mai cumparati o cutie de cartuse pt combatere
PS iepuri sunt doamne ajuta
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde madalin122582 pe 09 Aug 2013, 08:39

WALLACE CINEGETIC scrie:Madalin, ai argumente în a mă contrazice ??

Pai ne rugam de tine de o jumatate de an sa pui si tu o poza cu o vulpe/un sacal puscat de tine...si tu nimic...
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 09 Aug 2013, 15:45

Pai de unde sa mai puna poze daca ia exterminat pe toti cu multi ani in urma? La cat de inversunat este, nicio vulpe sau sacal nu mai intra pe teritoriul lui. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde baned pe 10 Aug 2013, 00:00

Sly_Fox scrie:Pai de unde sa mai puna poze daca ia exterminat pe toti cu multi ani in urma? La cat de inversunat este, nicio vulpe sau sacal nu mai intra pe teritoriul lui. :D

Eu zic sa scoti avatarula la pana nu te ia in catare :P
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 11 Aug 2013, 15:36

Pai nu vezi ce scrie sub avatar? Vulpea sireata, deci ascunsa, greu de dibuit, un fel de Moby Dick al neamului vulpesc. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde cristian pe 12 Aug 2013, 08:56

Toamna se numara.....iepurii.
De acum inainte isi incep braconierii treaba.
O atentie sporita din partea paznicilor de vanatoare, a vanatorilor si vom avea ce .....impusca la iarna.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 12 Aug 2013, 11:02

Nu stiu cum este prin alte zone ale tarii, insa pe unde ma invart eu braconajul a scazut drastic in ultimii cinci ani. Multe fonduri au fost preluate de asociatii nou infiintate fiind pazite non-stop, cele ramase la AVPS Ialomita sunt mult mai putin batute de catre nesimtiti datorita rondurilor facute de catre jandarmerie, politie si a multiplelor telefoane la 112.
Deci braconajul tinde sa descreasca cate putin,an de an. Alt motiv ar fi ca fripturistii renunta de tot in a mai purta arme, datorita faptului ca nu mai merge cum mergea, cotizatii mari, cartuse scumpe, paza, etc.
Cei mai periculosi braconieri raman acei cu functii mari in aparatul de stat, care se cred de neatins si pe care nesimtirea sta intr-un strat atat de gros, ca o poti taia cu securea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde von BRAUN pe 18 Aug 2013, 19:38

Fondul pe care il avem in autogestiune este destul de mic - ceva peste 8300 ha, ceea ce inseamna ca este si mai usor de pazit. Si aici nu ma refer la paznicul de vanatoare (un bosorog fost braconier care asteapta pensia!) ci la vanatorii cotizanti care, cel putin de doua ori pe saptamana, iesim in teren, prilej cu care, dincolo de inerentele partide de tras la PET-uri, cate 8-10 "caini hoinari" isi lasa blana pe camp.
Apropo, cat de hoinari sunt cainii fara jujau care au stapanul la 50 - 100 m in spate?
Iar cum in sate nu se poate trage cu arma, un ficat de vitel condimentat cu antigel lasat la poarta gospodarului cu ogari face la fel de mult ca un snop de alice de 5 mm!
Referitor la topic, multumim lui DUMNEZEU, dar anul asta am vazut pe camp cam cati se impuscau nu cu multi ani in urma intr-un intreg sezon de vanatoare.

von Braun
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 18 Aug 2013, 20:16

Un fond cu suprafata de 8 300 de hectare nu este chiar mic, ci mai degraba mediu ca intindere. Dificultatea pazirii unui fond de vanatoare nu consta neaparat in suprafata lui. Conteaza mai degraba pozitionarea si numarul cailor de acces, pozitionarea fondului (mai aproape sau mai departe de zonele locuite),obstacolele naturale care limiteaza accesul in teren, etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde OVI762 pe 19 Aug 2013, 00:42

von Braun,matale esti pe gustul meu.Ficat cu antigel,auzi...si noi ne chinuim cu paine :evil: Fondul pe care cotizez eu(deocamdata)nu este cu mult mai mare decat al tau.Pentru pareri,impresii,sugestii nu ezita sa lasi pm.Invatam unii de la altii :wink: ,ce avem a pierde?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde WALLACE CINEGETIC pe 23 Aug 2013, 23:14

Îmi place cum gândește von Braun ! Are etica vânătorii. Apreciez faptul că în extrasezon iese la combatere câini hoinari. Felicitari von Braun.
WALLACE CINEGETIC
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Feb 2013, 22:17

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Ghinda pe 24 Aug 2013, 10:16

Dupa ce o sa iau fond de vanatoare(cam in 1 luna), intentionez sa fac o populare cu vulpe si/sau sacal. E jale cu iepurii acolo, au distrus o gramada de recolta. A mai facut cineva asa ceva? Ca din alea cu lupi am vazut, am vorbit, dar nu o sa reziste in campie. Vreau sa il duc fondul in principal pe caprior.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7683
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 24 Aug 2013, 14:00

Ghinda scrie:Dupa ce o sa iau fond de vanatoare(cam in 1 luna), intentionez sa fac o populare cu vulpe si/sau sacal. E jale cu iepurii acolo, au distrus o gramada de recolta. A mai facut cineva asa ceva? Ca din alea cu lupi am vazut, am vorbit, dar nu o sa reziste in campie. Vreau sa il duc fondul in principal pe caprior.

Cum intentionezi sa populezi fondul cu sacali si vulpi? De unde faci rost de exemplare pentru populare?
Sunt curios, pentru ca nu am mai auzit prin Romania sa incerce cineva asa ceva, cel putin pentru mine ar fi o premiera sa vad incercandu-se un asemenea proiect.
Treaba suna interesant rau de tot, trebuie sa ne ti la curent cu actiunea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde tibi_anghel pe 24 Aug 2013, 14:28

Ghinda scrie:Dupa ce o sa iau fond de vanatoare(cam in 1 luna), intentionez sa fac o populare cu vulpe si/sau sacal. E jale cu iepurii acolo, au distrus o gramada de recolta. A mai facut cineva asa ceva? Ca din alea cu lupi am vazut, am vorbit, dar nu o sa reziste in campie. Vreau sa il duc fondul in principal pe caprior.

Da' nu mai bine ne chemi pe noi in vreo doua luni de-acum incolo? Ti-l optimizam imediat! Ca efective, se intelege. Da' io cred ca Ghinda glumeste, c-asa e el, mai inzestrat cu simtul umorului.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde radubichis pe 25 Aug 2013, 17:14

Ghinda scrie:Dupa ce o sa iau fond de vanatoare(cam in 1 luna), intentionez sa fac o populare cu vulpe si/sau sacal. E jale cu iepurii acolo, au distrus o gramada de recolta. A mai facut cineva asa ceva? Ca din alea cu lupi am vazut, am vorbit, dar nu o sa reziste in campie. Vreau sa il duc fondul in principal pe caprior.

Pride-i cu plasa si trimite-i la Patraulea :wink:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde Sly_Fox pe 25 Aug 2013, 18:33

Cumva Patraulea de Ialomita? :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: O sa avem iepuri anul asta?!?!

Mesajde radubichis pe 25 Aug 2013, 19:57

Sly_Fox scrie:Cumva Patraulea de Ialomita? :roll:

Nu
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate