Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 22:25

iepurele negru

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

iepurele negru

Mesajde robertica pe 20 Ian 2014, 10:27

sambata 19.01.2014 la ultima partida de vanatoare la iepuri de camp s-a vanat un iepure negru va vine sa credeti? paznicul de vanatoare de pe acel fond ne spunea ca de vreo 3 ani tot vede un iepure negru in zona respectiva dar nimeni nu credea pana sambata cand acel iepure a fost impuscat. as pune si cateva poze dar nu stiu cum. poate ma invata cineva
Ultima oară modificat de robertica pe 20 Ian 2014, 10:40, modificat 1 dată în total.
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: iepurele negru

Mesajde Katalin pe 20 Ian 2014, 10:39

robertica scrie:sambata 19.01.2014 la ultima partida de vanatoare la iepuri de camp sa vanat un iepure negru va vine sa credeti? paznicul de vanatoare de pe acel fond ne spunea ca de vreo 3 ani tot vede un iepure negru in zona respectiva dar nimeni nu credea pana sambata cand acel iepure a fost impuscat. as pune si cateva poze dar nu stiu cum. poate ma invata cineva



Or fi avand si ei minoritatile lor... o fi fost bulibasha iepurilor. In niciun caz nu cred ca acel iepure a fost profesor de gramatica ca altfel l-ar fi chemat "S-A" nu "SA". :)

Ar fi interesant sa pui niste poze... Pune-le pe facebook si da linkul.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: iepurele negru

Mesajde robertica pe 20 Ian 2014, 10:41

Katalin scrie:
robertica scrie:sambata 19.01.2014 la ultima partida de vanatoare la iepuri de camp sa vanat un iepure negru va vine sa credeti? paznicul de vanatoare de pe acel fond ne spunea ca de vreo 3 ani tot vede un iepure negru in zona respectiva dar nimeni nu credea pana sambata cand acel iepure a fost impuscat. as pune si cateva poze dar nu stiu cum. poate ma invata cineva



Or fi avand si ei minoritatile lor... o fi fost bulibasha iepurilor. In niciun caz nu cred ca acel iepure a fost profesor de gramatica ca altfel l-ar fi chemat "S-A" nu "SA". :)

Ar fi interesant sa pui niste poze... Pune-le pe facebook si da linkul.

sunt puse deja radu mircea robert si te comvingi :lol:
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: iepurele negru

Mesajde Katalin pe 20 Ian 2014, 10:54

robertica scrie:
Katalin scrie:
robertica scrie:sambata 19.01.2014 la ultima partida de vanatoare la iepuri de camp sa vanat un iepure negru va vine sa credeti? paznicul de vanatoare de pe acel fond ne spunea ca de vreo 3 ani tot vede un iepure negru in zona respectiva dar nimeni nu credea pana sambata cand acel iepure a fost impuscat. as pune si cateva poze dar nu stiu cum. poate ma invata cineva



Or fi avand si ei minoritatile lor... o fi fost bulibasha iepurilor. In niciun caz nu cred ca acel iepure a fost profesor de gramatica ca altfel l-ar fi chemat "S-A" nu "SA". :)

Ar fi interesant sa pui niste poze... Pune-le pe facebook si da linkul.

sunt puse deja radu mircea robert si te comvingi :lol:


Gata, eu unu m-am "comvins". Uitati poza aici:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Eu zic ca-i iepure de casa scapat si salbaticit.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: iepurele negru

Mesajde robertica pe 20 Ian 2014, 11:05

gandeste ca de 4 ani il tot vede paznicul de vanatoare si eu cred ca nu putea supravietui daca era de casa tinand cont ca in zona se afla sacali si vulpi si are picioarele din spate foarte lungi chiar mai lungi decat cei de camp .pune te rog si celelalte poze ca se vede mai bine
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: iepurele negru

Mesajde Katalin pe 20 Ian 2014, 11:20

1. te duci pe poza respectiva in facebook.
2. selectezi tot linkul (click pe el)
3. Click dreapta pe selectie...si dai copy
4. te intorci aici si dai iar click dreapta unde scrii si dai "Paste"
5. repeti procesul.


extra:
6. nu e nevoie sa pui toate pozele aici pt ca se pot vedea de acolo.. pe poza care i pusa deja.
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: iepurele negru

Mesajde adileafu pe 20 Ian 2014, 12:05

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
E de casa, e de camp ? Dupa dimensiunile picioarelor si dupa comformatie pare de camp .
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: iepurele negru

Mesajde Johny Wolf pe 20 Ian 2014, 13:39

Este iepure de camp. Mutatie - melanism.

MELANÍSM
1. pigmentație neagră excesivă a pielii și a părului.
2. (biol.) mutație recesivă care face să apară indivizi de culoare neagră. ◊ tendință a unor organe vegetale de a prezenta o culoare închisă.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: iepurele negru

Mesajde iliealexandruionut pe 20 Ian 2014, 17:13

asemenea lucruri ciudate se intalnesc si in randul capriorilor(s a discutat deja pe forum)( eu fiind unul din cei ce au vazut tap negru)..care are nu e ca care nare :lol: ce culoarea lui!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: iepurele negru

Mesajde biriuck pe 20 Ian 2014, 20:18

Tapii negri au fost semnalati mai ales in regiunile umede din N-V Europei. Nu stiu cum o sta treaba la iepuri.
Pentru binele stiintei, ar fi bine sa renunti la tocanita si sa mergi cu el la veterinar (unul mai cu mot nu un asistent parlit care stie doar sa castreze porci).
Acolo se va vedea daca este vorba de melanism sau de un iepure domestic salbaticit (capul lui cam asta indica).
Metis intre iepurele de casa si cel salbatic nu cred ca este pentru ca s-a incercat si nu s-a reusit experimentul (cel de casa este descendent din iepurele de vizuina, naste pui golasi si nu plini de par si vioi ca cei de camp etc si nu sunt compatibili la incrucisari)
Asteptam vesti :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: iepurele negru

Mesajde jderul pe 21 Ian 2014, 10:10

poti pastra la frigider o bucatica de carne , pastreaza pielea si scheletul , pentru ADN , cine stie poate vreo data sa vaca cineva o lucrare , o teza de doctorat .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: iepurele negru

Mesajde robertica pe 21 Ian 2014, 12:55

biriuck scrie:Tapii negri au fost semnalati mai ales in regiunile umede din N-V Europei. Nu stiu cum o sta treaba la iepuri.
Pentru binele stiintei, ar fi bine sa renunti la tocanita si sa mergi cu el la veterinar (unul mai cu mot nu un asistent parlit care stie doar sa castreze porci).
Acolo se va vedea daca este vorba de melanism sau de un iepure domestic salbaticit (capul lui cam asta indica).
Metis intre iepurele de casa si cel salbatic nu cred ca este pentru ca s-a incercat si nu s-a reusit experimentul (cel de casa este descendent din iepurele de vizuina, naste pui golasi si nu plini de par si vioi ca cei de camp etc si nu sunt compatibili la incrucisari)
Asteptam vesti :D

faza tare este ca era femela si normal ar fi trebuit sa se imperecheze sa faca pui acum ramine de vazut daca se mai semnaleaza ceva dubios in zona respectiva sau probabil tot ce a fatat sunt normali maroniu
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: iepurele negru

Mesajde Alin3006 pe 23 Ian 2014, 17:58

E greu de crezut ca va fata numai iepuri normali, maronii. Din poza pare a fi melanism... Oricum, nu cred ca un iepure de casa rezista atat in salbaticie.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: iepurele negru

Mesajde Johny Wolf pe 27 Ian 2014, 17:27

Nu este iepure domestic!
Ruda cea mai apropiata a iepurelui domestic si din care de fapt au fost creeate rasele de iepure domestic este lapinul - iepurele de viziuna: pui fara par la nastere , picioarele din spate scurte, traieste in galerii.
Nici un iepure domestic lasat in salbaticie nu va alerga pe camp si nu va supravetui in acest mod - nu poate fizic.
Se va ascunde in galerii -cei care au crescut iepuri pe sol stiu la ce ma refer.
Cel mai fregvente cazuri de melanism se intalneste la leporad (pantera) - o perioada de timp chiar s-a crezut ca este o alta specie.
Mai nou cazuri de melanism reproduse prin selectie de om se gasesc in America la lup, aparute cu noua campanie de repopulare cu lup ...
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi


Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron
Publicitate