Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 09:18

Iepurele in sezonul 2016-2017

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde iliealexandruionut pe 29 Ian 2017, 20:04

Cam subtire cu urechiatii sezonul asta??...
poze ,ratari,zile memorabile...poze iar...?????

catare sa avem sezonul care vine!!!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2017, 21:05

Am fost si eu la inchidere ieri, insa nu am reusit sa vanez vreunul. Oricum in acest sezon am avut noroc la iepuri, ieri fiind singura zi in care nu am vanat iepure ( Mi-a venit unul bun de pusca insa am dat pe langa el. Psssst, ramane intre noi. :wink: ).
In general un sezon ceva mai bun decat cel anterior, insa departe de vremurile bune.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde iliealexandruionut pe 21 Noi 2017, 16:14

Eeeee pe semne ca urechiatii nu mai sunt ,,ca in vremurile bune" si nici interesul pt ei nu mai este asa de ridicat.
Am iesit de la deschidere in fiecare sapt si am fost norocos de fiecare data desi am umblat de mi au iesit plamnii.Ce vreau sa zic,TOTI dar toti vanatorii(afiliati A.J.V.P.S giurgiu.)se plang de numa" numa" si in acelasi timp se lauda cu vremurile apuse cand impuscau ei cate 5..8 iepuri de caciula si ca aveau cate 10 buc in congelator..bla bla..bla.
In cateva randuri nu m am putut abtine si i am facut vinovati in mod direct de reducerea drastica a efectivelor ! WOW...cum am putut?cum mi am permis?chiar nu mi este rusine?
NU fratilor!Adevarul(in opinia mea!)diminuarea asta dramatica are 2 factori mari si lati:
-agricultura:se face intensiv,se utilizeaza fel de fel de pesticide,nu se mai respecta zonele de refugiu(unii mizerabili ara inclusiv drumurile din camp.),lipsa avertizoarelor la treierat...
-vanatorii:ce au vanat cu nesimtire fara sa se gandeasca la ziua de maine,braconajul(facut tot de vanatori in marea lui majoritate aka baietii indragostiti de far.Aici iarasi unii dintre cei mai mari bracconieri sunt detinatorii de teren..stim noi bine ce si cum)plus ogarii,care acolo unde exista fac prapad.

Cand am incercat sa port o discutie rationala cu vanatorul afiliat,imbracat in camuflaj,ce iubeste IJ-ul ssi inca are la curea ,,3 la fund" parca i am dat in cap!
Dragilor,daca nu facem ceva pt iepure,coordonat la nivel national,va fi trofeu in viitor,la fel ca potarnichea!!!

Cand impuscam iepuri ,sa le facem poza ca amintire pt ca in 10 ani...ales bules!!

Hai catare fratilor.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Iepurele in sezonul 2016-2017

Mesajde bogdan187 pe 22 Noi 2017, 18:03

iliealexandruionut scrie:Eeeee pe semne ca urechiatii nu mai sunt ,,ca in vremurile bune" si nici interesul pt ei nu mai este asa de ridicat.
Am iesit de la deschidere in fiecare sapt si am fost norocos de fiecare data desi am umblat de mi au iesit plamnii.Ce vreau sa zic,TOTI dar toti vanatorii(afiliati A.J.V.P.S giurgiu.)se plang de numa" numa" si in acelasi timp se lauda cu vremurile apuse cand impuscau ei cate 5..8 iepuri de caciula si ca aveau cate 10 buc in congelator..bla bla..bla.
In cateva randuri nu m am putut abtine si i am facut vinovati in mod direct de reducerea drastica a efectivelor ! WOW...cum am putut?cum mi am permis?chiar nu mi este rusine?
NU fratilor!Adevarul(in opinia mea!)diminuarea asta dramatica are 2 factori mari si lati:
-agricultura:se face intensiv,se utilizeaza fel de fel de pesticide,nu se mai respecta zonele de refugiu(unii mizerabili ara inclusiv drumurile din camp.),lipsa avertizoarelor la treierat...
-vanatorii:ce au vanat cu nesimtire fara sa se gandeasca la ziua de maine,braconajul(facut tot de vanatori in marea lui majoritate aka baietii indragostiti de far.Aici iarasi unii dintre cei mai mari bracconieri sunt detinatorii de teren..stim noi bine ce si cum)plus ogarii,care acolo unde exista fac prapad.

Cand am incercat sa port o discutie rationala cu vanatorul afiliat,imbracat in camuflaj,ce iubeste IJ-ul ssi inca are la curea ,,3 la fund" parca i am dat in cap!
Dragilor,daca nu facem ceva pt iepure,coordonat la nivel national,va fi trofeu in viitor,la fel ca potarnichea!!!

Cand impuscam iepuri ,sa le facem poza ca amintire pt ca in 10 ani...ales bules!!

Hai catare fratilor.


Touche !!!
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Anterior

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate