Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:41

La iepuri

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

La iepuri

Mesajde Marius pe 06 Noi 2005, 19:54

Am fost ieri la iepuri cu grupa. Cu aceasta ocazie mi-am cunoscut o parte din colegii din grupa in care sunt de vreo 15 ani. :shock:
Vreme acceptabila, 15 pusti, 10 gonaci, tractor cu remorca. Am impuscat un iepure 8) si am ratat un iepure si o vulpe :oops: :oops: .
Mi-a placut vanatoarea, aproape ca uitasem cum se-ntampla. Daca nu se deschide la pasari, probabil ca voi mai merge, daca se deschide la pasari, probabil ca nu.

PS Cred ca e bine ca acest topic sa ramana deschis, iar cei ce merg la iepuri sa posteze aici.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

IEPURIIIIIIIIIII

Mesajde sorin28m pe 07 Noi 2005, 01:28

AM FOST ASTAZI ,DUMINICA,LA IEPURI ,LA MINE LA GRUPA UNDE TRE SA RECUNOSC NU PREA MA DUC. ASTAZI A FOST DESCHIDEREA SI M-AM DUS MAI MULT DIN OBLIGATIE SI PENTRU CEI DOI CATEI AI MEI CARE AU CAM SHOMAT DE CAND CU GRIPA ASTA(braci )
AM FOST 31 DE VANATORI SI DOAR 2 CATEI (AI MEI)PANA LA PRANZ S-AU PUSCAT 22 DE IEPURI,DUPA PRANZ AM DAT EU DE BAUT (MA INSOR SAMBATA VIITOARE!!!!)SI AM INCHEIAT PARTIDA CU UN CHEF DE POMINA!EU AM PUSCAT 4 IEPURI(DATORITA CATEILOR)!
PRIMELEN 2 CERCURI AU FOST UN CHIN PENTRU MINE,CATEII CU DOR DE VANATOARE NU M-AU PREA ASCULTAT, DAR DUPA CE AU MAI OBOSIT M-AM DESCURCAT (GREU)
SFAT DIN PROPRIE EXPERIENTA-NU MERGETI LA VANAT MIC CU 2 CATEI!
P.S. FAZANII S-AU RIDICAT DE LANGA NOI CU ZECILE!PARCA STIAU CA NU SUNT PE AUTORIZATIE!
AM AUZIT CA IN CURAND SE DESCHIDE SI LA PASARI,ATUNCI MA RAZBUN !
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 07 Noi 2005, 04:58

Sorine .... :D :D :D :D :D
CASA DE PIATRA Iti doresc , simbata viitoare o sa fiu plecat la vinatoare pina pe 26 Nov , pina atunci iti dorec o luna de miere plina si multi iepuri in catare !!!! Sper sa poti da jos so fazanii aia .
razvy
 

iepuri .. care iepuri?

Mesajde claudiu pe 07 Noi 2005, 08:16

Salutare.
Nu-mi face nici o placere sa povestesc dar lucrurile la noi stau cam asa.
Deschidere duminica, 13 pusti, 6 gonasi, 1 iepuri impuscat. Si ala de mine . Cind vremea e calda si la cimp exista culturi nerecoltate merg la haitasi . Iepurele mi-a sarit din aratura chiar linga standul vinatorilor si a incercat sa dea inapoi dar magnumul meu de la BAschieri & pellagri l-a ajuns din urma. Merci Marius pt cartuse.

In alta ordine de idei toata ziua nu am vazut decit o vulpe si 3 iepuri. Plin de oi pe cimp, ciini si caldura mare spre prinz(15 grade).
Jale mare daca continuam in ritmul asta desfiintam grupa.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde *Razvanel pe 07 Noi 2005, 08:32

@sorin28m
CASA DE PIATRA !!!
Viata-i parsiva.................
*Razvanel
 
Mesaje: 18
Membru din: 15 Sep 2005, 18:33
Locaţie: iasi

Mesajde christianpindichi pe 07 Noi 2005, 08:45

Casa de Piatra si sa fiti sanatosi
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 07 Noi 2005, 10:02

Colectiva la iepuri,Inotesti Prahova. La o grupa de 70 de vanatori, au venit 11 persoane,din care eu invitat si un altul candidat fara pusca.Zi extrem de calda. Campurile pline de tractoare, carute,localnici cu treaba sau fara.
Am facut batai scurte, din lipsa de oameni (la Prahova nu s-a dat examen de 4 ani ,caci sunt prea multi vanatori :shock: )Vanatoarea a inceput la 9.00 si s-a terminat la 12.30, cand toti aveau cate un iepure.Toti erau sleiti de caldura si am convenit sa terminam.Iepurii n-au sarit decat foarte greu din brazde,multi au stat pititi si au fugit spre inapoi dupa ce bataiasii trecusera de ei! A urmat masa vanatoreasca (prelungita!)la localul garii Inotesti.
Iepurele meu l-am impuscat in prima bataie, a sarit din stanga lateral la 3-4 m si a fugit spre inapoi , i-am dat un foc la 15-20m cu un Webley & Scott cal 20 de prin anii 1930 si s-a dat peste cap.

Felicitari si casa de piatra, Sorin 28m, dar grija mare cu cine va fi stapan pe pusca in noua conjunctura! :D
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde florin.t pe 07 Noi 2005, 11:03

:) inca unul ...

Casa de piatra !!!

Ai aici un document important :wink:


http://cristi.acdesign.ro/pagini/cerere.doc

:D :D
Ultima oară modificat de florin.t pe 07 Noi 2005, 20:07, modificat 1 dată în total.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Cristi pe 07 Noi 2005, 11:17

Nu se deschide linkul!
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde florin.t pe 07 Noi 2005, 11:36

florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde valpangica pe 07 Noi 2005, 15:29

@Sorin

Casa de piatra draga prietene ! Si vezi sa nu pierzi din entuziasmul de a iesi in teren , urmare acestei ceremonii ! :lol: :lol:

Eu am ratat deschiderea la iepure , a trebuit sa-mi iau copii de la munte ca au fost in vacanta . Nasol este ca si saptamina viitoare nu avem cu grupa decit o combatare .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin28m pe 07 Noi 2005, 17:07

Va multumesc frumos tuturor pentru urari !
Promit ca acest pas important pe care il voi face sa nu-mi altereze relatia mea cu vanatoarea si pescuitul !
Duminica la Lipova,grupa cu care merg de obicei la mistret,un vier mare la taiat pe seful de grupa ,destul de grav!
Cand aflu mai multe detalii o sa va povestesc mai pe larg!
It's Not a Passion.
It's An Obsession.
Avatar utilizator
sorin28m
Membru important
 
Mesaje: 138
Membru din: 12 Mai 2005, 20:36
Locaţie: Arad

deschidere

Mesajde yaguar pe 07 Noi 2005, 18:47

la mine la giurgiu au fost 54 de arme( vanatori din grupa plus invitati).

din pacate organizarea f proasta!s-au impuscat 22 d iepuri dintre care eu am impuscat trei.lasand la o parte indivizii care intrau in viteza in centrul cercului am trait satisfactia ca dupa 3 ani d vanatoare sa ofer eu iepurele la sfarsit profesorului meu care nu impuscase nimic.

in rest toate bune! casa de piatra pt sorin.
ps pe camp am gasit o balta d p care s-au saltat 20 d gaste!asta e se pare ca le va veni si lor randul peste ceva timp/
yaguar
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Ian 2005, 14:14
Locaţie: bucuresti

gaste peste Bucuresti

Mesajde Marius pe 07 Noi 2005, 19:26

Aseara pe la 8, avand geamul deschis, mi s-a parut ca aud garlite. Am iesit imediat pe balcon, le-am auzit foarte clar, si culmea, le-am si vazut. Li se vedeau siluetele luminate de lumina orasului. Cam 50-60 de buc. , la 80 - 100m. Zburau de la est spre vest (sa duca aviara si la Olt :lol: ). Nu e prima data cand aud gaste peste Buc.

Sorin, Casa de piatra!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sabin pe 07 Noi 2005, 20:39

valpangica
Eu am ratat deschiderea la iepure , a trebuit sa-mi iau copii de la munte ca au fost in vacanta .


Nu cred ca ai "ratat" nimic prietene !
Stai linistit si pregatestete in continuare. :lol:
Au fost doar...., 54 de pusti si 27 de iepuri, (de dimineata pana seara!!),campul inca plin de cultura, carute, aomeni, numai vanat nu. :cry:
Dar...peste doua saptamani.....prieteni stiu ce e.... :wink:

valpangica
Nasol este ca si saptamina viitoare nu avem cu grupa decit o combatare .


In timpul vanatorilor colective, combatere !!? :shock:
La ce bun ? :?:
Aud ?
Sabin
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2004, 14:52
Locaţie: Bucuresti

accidente

Mesajde claudiu pe 08 Noi 2005, 11:27

Salut Sorine!
Casa de piatra ! iti doresc si eu ca si ceilalti. Oricum tin sa iti spun ca fotografiile tale postate pe forum sunt f. frumoase. Pacat ca noi ceilalti nu ne putem mindri cu asa ceva.
In alta ordine de idei povesteste-ne ce s-a intimplat cu accidentul cu vierul. Am mai vazut parca duminica accidentul cu ursoaica care a rupt un vinator . Nefericite evenimente.
Toate bune.

Claudiu
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde razvy pe 09 Noi 2005, 04:00

Da si eu am vazut pe internet la Antena 1 accidentul referitor la vinatoare.Nu i-am vazut fata dar am inteles ca la-u dus cu helicopterul .
:shock:
razvy
 

Mesajde valpangica pe 09 Noi 2005, 15:37

Am facut rost de o hartie "la picior" pentru duminica . Mi-a revenit zimbetul - incep si eu iepurii anul asta ! Impreuna cu Sabin va promitem poze frumoase duminica seara .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 10 Noi 2005, 15:21

cred (sper) ca o sa fim mai multi cu hartie "la picior" :wink:
macar o combatere la iepuri :o
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Cristi pe 12 Noi 2005, 18:45

Azi am iesit tot la Inotesti, tot invitat, la grupa au venit 7 vanatori din 70, si doi gonasi.Am impuscat primul iepure in tiitoare, a venit pe mine, la 30-35m a schimbat directia, s-a dus exact intre postul meu si al colegului meu din stanga, am dat focul la vreo 20m, a picat mort peste cap. Inca 2 batai, , nu mi-a sarit nimic. La a 4 -a bataie, stateam intr-un canal de irigatii, iepurele a venit din stanga prin paish, ii vedeam doar urechile cand si cand,cam la 15m am tras, si nu s-a mai vazut.L-am recuperat dupa sfarsitul bataii, murise in acel loc.Ne-am dus la masini si un iepure a sarit dintre masini!Surpriza! :shock: Noi alergam pe camp si el statea acolo!Cativa au incercat marea cu degetul, prea tarziu, prea departe! :cry:
Eu am tras cu Webley&Scott juxta cal 20 si cartuse Cheddite de 3,5mm.
A urmat masa, tuica, vinul! :D
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 12 Noi 2005, 22:27

Salut baieti,
Si eu am fost azi la iepuri cu grupa la Giurgeni (Ialomita), tocmai m-am intors.
O vanatoare mai slaba pentru grupa dar mai buna pentru mine. Am impuscat 3 iepuri. Fara glorie. Primul in bataie, urmatorii doi in stand, ambii la o bataie. Pe toti trei i-am impuscat la focul 2. De ce nu l-oi fi tras numai pe-al doilea? Faceam economie de cartuse.
O organizare favorabila vanatorii, la grupa asta. Un nene cu un tractor si remorca mare inchisa, ne duce pe toti de la locul de intalnire din sat, la vanatoare, si ne plimba toata ziua, duce fie vanatorii, fie bataiasii la fiecare bataie. Boierie. La orice vanatoare, bataiasii nu lipsesc. Azi am fost 14 pusti si 9 bataiasi (pustani de 14-16 ani).
Daca nu se deschide la pasari si daca nu mor de ciuda, mai merg.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 13 Noi 2005, 11:49

Am iesit simbata la o combatere si porc . Nu am venit decit 6 vanatori plus paznicul . Nu am impuscat nimic - nici macar un caine nu a venit in bataie . Am facut vanatoarea in potcoava . Au sarit iepuri si fazani multi - dar fara hartie - pass . Am gasit si urme multe de mistret , dar mai vechi
Azi trebuia sa merg la picior la iepure , la Ileana ( Ialomita ) , dar mi s-a umflat o masea de mi-a inchis ochiul sting , sunt diform la fata . Ma doare de mor si stau cu antibiotice . Saptamina viitoare nu pot merge la colectiva - am inceput prost de tot sezonul !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 13 Noi 2005, 20:03

Hartie la iepuri,mistreti, viezure,vulpi,jder. Batranii hotarasc mergem sus (la munte) la mistret. Urme multe. Trei goane. Mistretii scapa, se intorc in goana (gonasi : doar unul , caini trei :lol: ) . O vulpe a facut un gest frumos : a ridicat putin coada la vre-o 45m dupa ce am tras cu deja celebrui S&B transparent (cartus de sarbatoare cu confeti atunci cand tragi). Altfel, o zi superba de toamna, slanina fripta, povestiri, ozon .....
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde gxg pe 13 Noi 2005, 21:00

Atentie Florine la 45 de m vulpea nu cade asa usor in foc.Faptul ca a ridicat coada e semn ca ai lovit-o.Nu ai incercat sa vezi daca a lasat sange?
@val:Ai grija sa nu amesteci leacul stramosesc (tuica) cu antibioticele cu nu isi mai face efectul nici unul. :lol: :lol: :lol:
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde florin.t pe 14 Noi 2005, 10:40

gxg scrie:Atentie Florine la 45 de m vulpea nu cade asa usor in foc.Faptul ca a ridicat coada e semn ca ai lovit-o.Nu ai incercat sa vezi daca a lasat sange?


E clar ca am lovit-o (pe la noi circula si o zicala cu faptul ca vulpea ridica coada :lol: ). Cu 4.5mm la 50m cu cartuse facute de mine sau cu cartuse bune cade ca trasnita. De cand sunt vanator una singura dintre cele la care am tras a mai fost vie cand am ajuns la ea - chiar prima - si m-a muscat de bocanc (noroc ca era bocancul de calitate si nu a ajuns la picior). Pe asta am vazut-o pe celelalt versant la 500m dupa ce a fentat un caine, deci rana ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2005, 10:46

sa inteleg ca nu ti-au placut foarte mult acele sb transparente?
de cati mm erau?
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

fara duminica asta

Mesajde claudiu pe 14 Noi 2005, 10:55

Eu am spus pas duminica asta.
A plouat tare simbata si colegii de grupa nu au catadicsit sa mearga duminica dimineata... ca cica se murdareau. Astfel incit am sarit o vinatoare din mult prea putinele de anul asta.
Puteam face macar o combatere dar cu cine :evil: . Daca se poate sa impuste eventual din masina si sa nu se murdareasca la picioare. Din pacate nu avem padure pe fond. A fost numai bine de facut la padure.

Ne mai auzim.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde florin.t pe 14 Noi 2005, 10:59

the_mav scrie:sa inteleg ca nu ti-au placut foarte mult acele sb transparente?
de cati mm erau?


Deloc ! Erau de 4.5 mm. Cred ca o sa le desfac sa parafinez un pic bura si sa mai pun cel putin o rondea de carton sub alice.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde jon2004 pe 20 Noi 2005, 18:03

Astazi s-a facut deschiderea la iepuri (cred ca am ramas ultimii) la AJVPS VASLUI.Am fost la o vanatoare colectiva undeva pe langa Barlad la limita cu jud.Galati.Au fost 22 vanatori si tot atatia gonaci.Iepuri foarte multi,nu am vazut de foarte multi ani asa de multi iepuri,sau impuscat peste 35 de iepuri,dar mai multi decat sau impuscat au fost cei care au trecut inapoi printre gonaci.Eu am impuscat 4 iepuri, dintre care doi la o singura bataie,cu o arma BERETTA bock SILVER PIGEON cal.12 si cartuse CHEDDITE de 3.7. ,trei au cazut la primul foc si unul a trebuit sa-i dau si al doilea foc .A fost o vanatoare reusita si foarte mult asteptata.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

la iepuri

Mesajde claudiu pe 21 Noi 2005, 08:43

Salutare.
Dupa o duminica de stat pe margine dincauza ploii mi-am luat revansa .... am vinat iepuri si simbata si duminica.
Simbata prin amabilitatea unor colegi de la o grupa vecina si duminica la grupa mea.
A nins si a inghetat putin ... iepuri cam putini fatza de asteptari. Simbata s-au impuscat 12 din care 3 eu, duminica s-au impuscat 8 din care 5 eu.
Evident ca m-am simtit bine, am facut iepuri si pt colegii de vinatoare.
O apreciere ... pt Marius: RC JK6 marime 0 merita toata lauda. De mult timp nu am tras cu un cartus original atit de bun la medie si scurta distanta. Si simbata si duminca din cei 8 iepuri impuscati 7 dintre ei au cazut in primul foc(nici nu s-au mai miscat). M-au uns la inima cartusele astea. Toata stima Marius. Am avut ocazia sa il testez si la -5 grade si la 0 grade . Corectie minima sau mai bine zis deloc pe tinta , distante de tragere intre 15 si 40 metri. Iepuri in toate unghiurile posibile inclusiv la fuga puternica. Peste 40 metri nu am tras.

Toate bune . Voi cu ce va mai laudati pt simbata si duminica asta.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate