Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:28

Scrisoare deschisa

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Scrisoare deschisa

Mesajde Marius pe 14 Mai 2021, 06:52

ABVAV Asociatia in Beneficiul Vanatorilor si Activitatii de Vanatoare a elaborat o scrisoare deschisa ce este in curs de timitere Presedintelui Romaniei, Primului-Ministru, Ministrului Mediului, tuturor parlamentarilor si europarlamentarilor, agentiilor si trusturilor de presa, jurnalistilor importanti, precum si in mediul on-line.

Daca vi se pare un text bun, sunteti rugati sa il promovati.

https://abvav.ro/wp-content/uploads/202 ... RfRODi-qQw
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde cosmin5555 pe 14 Mai 2021, 11:41

Foarte frumos, felicitari!
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde popaliviu pe 14 Mai 2021, 12:37

Frumos! Ar fi mai frumos să o și citească celor căror le este adresată :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde Croco pe 14 Mai 2021, 16:49

Intotdeauna am preferat schimbarea! Ca este lege, statut sau norma, tot ce este nou poate fi mai bun. Am speratin aceasta Asociatie si se pare ca ia atitudine. Felicitari pentru demers!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde Skyler pe 14 Mai 2021, 19:29

Eu, desi am zis primul pe acest forum de ABVAV, de data asta cred ca au gresit cand au zis de accidentul soferului lui Paun. Indiferent ca erau sau nu pe proprietate privata, faptul ca vatamatul s-a aruncat pe capota e doar vina lui, dar eu nu cred ca asta e motivul pentru care s-a scos la suprafata ursul Arthur, accidentul ala s-a intamplat doar pentru ca s-au intalnit doi oameni extraordinar de prosti, se putea intampla oricand. E corecta actiunea pentru a restabili faptul ca vanatoarea e singura modalitate de control a populatiilor de animale, dar nici s-o dam in teoria conspiratiei...
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde Marius pe 14 Mai 2021, 19:58

Skyler scrie:Eu, desi am zis primul pe acest forum de ABVAV, de data asta cred ca au gresit cand au zis de accidentul soferului lui Paun. Indiferent ca erau sau nu pe proprietate privata, faptul ca vatamatul s-a aruncat pe capota e doar vina lui, dar eu nu cred ca asta e motivul pentru care s-a scos la suprafata ursul Arthur, accidentul ala s-a intamplat doar pentru ca s-au intalnit doi oameni extraordinar de prosti, se putea intampla oricand. E corecta actiunea pentru a restabili faptul ca vanatoarea e singura modalitate de control a populatiilor de animale, dar nici s-o dam in teoria conspiratiei...

Sa nu credeti in coincidente!
Scrisoarea deschisa nu face referire la vinovatie sau nevinovatie, ci arata ca acesta campanie media, acest atac impotriva vanatorii cu efecte adverse noua cum n-au mai existat, a fost lansata in aceeasi zi cu procesul penal.
Atacul a fost foarte bine gandit. Urs foarte mare/regele Romaniei. Personificare in scop emotional/ Arthur. Vanatorul un print strain, tinta perfecta a milioane de saraci (cu duhul).
S-a considerat ca orice fel de atac care nu este o minciuna, este de dorit.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde zforis pe 14 Mai 2021, 20:27

Croco scrie:Intotdeauna am preferat schimbarea! Ca este lege, statut sau norma, tot ce este nou poate fi mai bun. Am speratin aceasta Asociatie si se pare ca ia atitudine. Felicitari pentru demers!


Nu te repezi, analizeaza cine sunt membri, etc...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde ravenstein pe 15 Mai 2021, 05:28

Marius scrie:ABVAV Asociatia in Beneficiul Vanatorilor si Activitatii de Vanatoare a elaborat o scrisoare deschisa ce este in curs de timitere Presedintelui Romaniei, Primului-Ministru, Ministrului Mediului, tuturor parlamentarilor si europarlamentarilor, agentiilor si trusturilor de presa, jurnalistilor importanti, precum si in mediul on-line.

Daca vi se pare un text bun, sunteti rugati sa il promovati.

https://abvav.ro/wp-content/uploads/202 ... RfRODi-qQw


Frumos. Bravo!
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde Croco pe 15 Mai 2021, 08:14

zforis scrie:
Croco scrie:Intotdeauna am preferat schimbarea! Ca este lege, statut sau norma, tot ce este nou poate fi mai bun. Am speratin aceasta Asociatie si se pare ca ia atitudine. Felicitari pentru demers!


Nu te repezi, analizeaza cine sunt membri, etc...

Nu judec persoana/persoanele, doar actiunea! Poate gresesc, nu stiu!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde mialxx pe 15 Mai 2021, 12:41

popaliviu scrie:Frumos! Ar fi mai frumos să o și citească celor căror le este adresată :))

Exact aici va fi problema, nici nu stim daca va ajunge la ei. Daca tot sa scris, rog initiatorul sa o trimita la cei in cauza pe Facebook, acolo o va vedea mai multi urmaritori.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde Marius pe 15 Mai 2021, 22:36

mialxx scrie:Exact aici va fi problema, nici nu stim daca va ajunge la ei. Daca tot sa scris, rog initiatorul sa o trimita la cei in cauza pe Facebook, acolo o va vedea mai multi urmaritori.


Destinatarul unei scrisori nu poate fi fortat sa o citeasca. Chiar daca o citeste, nu poate fi obligat sa dea curs cererilor din acea scrisoare.
Deja exista semnale din interiorul parlamentului ca a fost citita.
Si din partea presei exista reactii.

Trebuie inteles ca acest demers, precum si cele anterioare sunt rodul efortului a cativa oameni. Daca toti cei care reprezinta mii sau zeci de mii de vanatori ar reactiona mai ferm mai puternic, mai des, presa, politicienii si opinia publica nu ar putea ignora acele voci.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde mialxx pe 16 Mai 2021, 05:32

Corect. Daca...!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde Ghinda pe 16 Mai 2021, 19:15

Am dat @Marius mai departe la ce cunosc si eu!!! Din colegii de generatie!! Si a plecat mai departe!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde alexbanulescu pe 18 Mai 2021, 09:21

zforis scrie:
Croco scrie:Intotdeauna am preferat schimbarea! Ca este lege, statut sau norma, tot ce este nou poate fi mai bun. Am speratin aceasta Asociatie si se pare ca ia atitudine. Felicitari pentru demers!


Nu te repezi, analizeaza cine sunt membri, etc...

Eu sunt unul dintre membri. Cotizatia de 100 ron e una simbolica.
Membrii sunt oameni care iubesc vanatoarea, si simt ca nu sunt reprezentati suficient.
Daca dumneavoastra credeti ca persoanele din aceasta asociatie nu sunt cele mai reprezentative, de ca nu va inscrieti si dumneavoastra? Poate sunteti ami potrivit sa ne reprezentati.
Comparat cu scrisoarea deschisa a AGVPS, la scrisoarea ABVAV s-a depus mai mult efort si este mult mai bine argumentata. ABVAV nu este contra AGVPS, ci complementara, avand rolul de a aduce o expunere pozitiva a pasiunii noastre, si de a sprijini membrii atunci cand sunt nedreptatiti, Lucru pe care AGVPS-ul si chiar si asociatiile de vanatoare nu il fac.
Va rog sa va aduceti aminte de cazul de anul trecut din Dambovita, cand la solicitarea IJP, AJVPS a pus la dispozitia acestora lista cu membrii care au platit la casierie cotizatia in pandemie, ca mai apoi acestia sa fie amendati ca au iesit din casa nejustificat.
Avem nevoie de oameni vocali, competenti si pasionati care sa ne reprezinte in spatiul public. Poate ca acum in ABVAV nu sunt cei mai buni din breasla noastra, Dar in timp poate se vor implica si acestia, trecand peste orgolii, si vor pune umarul la sustinerea vanatorii si a vanatorilor. Comentariile pe grupuri de facebook si pe forumuri nu ajung in societatea civila - si avem nevoie de prezenta si acolo. In momentul de fata - si aici vorbim despre orice domeniu- conteaza mai mult sa stii sa te vinzi decat sa fii competent.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde tehărău pe 18 Mai 2021, 13:03

alexbanulescu scrie:
zforis scrie:
Croco scrie:Intotdeauna am preferat schimbarea! Ca este lege, statut sau norma, tot ce este nou poate fi mai bun. Am speratin aceasta Asociatie si se pare ca ia atitudine. Felicitari pentru demers!


Nu te repezi, analizeaza cine sunt membri, etc...

Eu sunt unul dintre membri. Cotizatia de 100 ron e una simbolica.
Membrii sunt oameni care iubesc vanatoarea, si simt ca nu sunt reprezentati suficient.
Daca dumneavoastra credeti ca persoanele din aceasta asociatie nu sunt cele mai reprezentative, de ca nu va inscrieti si dumneavoastra? Poate sunteti ami potrivit sa ne reprezentati.
Comparat cu scrisoarea deschisa a AGVPS, la scrisoarea ABVAV s-a depus mai mult efort si este mult mai bine argumentata. ABVAV nu este contra AGVPS, ci complementara, avand rolul de a aduce o expunere pozitiva a pasiunii noastre, si de a sprijini membrii atunci cand sunt nedreptatiti, Lucru pe care AGVPS-ul si chiar si asociatiile de vanatoare nu il fac.
Va rog sa va aduceti aminte de cazul de anul trecut din Dambovita, cand la solicitarea IJP, AJVPS a pus la dispozitia acestora lista cu membrii care au platit la casierie cotizatia in pandemie, ca mai apoi acestia sa fie amendati ca au iesit din casa nejustificat.
Avem nevoie de oameni vocali, competenti si pasionati care sa ne reprezinte in spatiul public. Poate ca acum in ABVAV nu sunt cei mai buni din breasla noastra, Dar in timp poate se vor implica si acestia, trecand peste orgolii, si vor pune umarul la sustinerea vanatorii si a vanatorilor. Comentariile pe grupuri de facebook si pe forumuri nu ajung in societatea civila - si avem nevoie de prezenta si acolo. In momentul de fata - si aici vorbim despre orice domeniu- conteaza mai mult sa stii sa te vinzi decat sa fii competent.


+1
Iata un mesaj care mi-a plăcut chiar mai mult decât scrisoarea vieții!
Rectific: scrisorile vieții! Ca au fost multe (ca și petiții). Și au rezolvat exact ceea ce putea rezolva o scrisoare: au mancat 10 minute din viata celui ce a citit-o. Și ore din partea celui ce a compus-o...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde zforis pe 18 Mai 2021, 18:05

alexbanulescu scrie:
zforis scrie:
Croco scrie:Intotdeauna am preferat schimbarea! Ca este lege, statut sau norma, tot ce este nou poate fi mai bun. Am speratin aceasta Asociatie si se pare ca ia atitudine. Felicitari pentru demers!


Nu te repezi, analizeaza cine sunt membri, etc...

Eu sunt unul dintre membri. Cotizatia de 100 ron e una simbolica.
Membrii sunt oameni care iubesc vanatoarea, si simt ca nu sunt reprezentati suficient.
Daca dumneavoastra credeti ca persoanele din aceasta asociatie nu sunt cele mai reprezentative, de ca nu va inscrieti si dumneavoastra? Poate sunteti ami potrivit sa ne reprezentati.
Comparat cu scrisoarea deschisa a AGVPS, la scrisoarea ABVAV s-a depus mai mult efort si este mult mai bine argumentata. ABVAV nu este contra AGVPS, ci complementara, avand rolul de a aduce o expunere pozitiva a pasiunii noastre, si de a sprijini membrii atunci cand sunt nedreptatiti, Lucru pe care AGVPS-ul si chiar si asociatiile de vanatoare nu il fac.
Va rog sa va aduceti aminte de cazul de anul trecut din Dambovita, cand la solicitarea IJP, AJVPS a pus la dispozitia acestora lista cu membrii care au platit la casierie cotizatia in pandemie, ca mai apoi acestia sa fie amendati ca au iesit din casa nejustificat.
Avem nevoie de oameni vocali, competenti si pasionati care sa ne reprezinte in spatiul public. Poate ca acum in ABVAV nu sunt cei mai buni din breasla noastra, Dar in timp poate se vor implica si acestia, trecand peste orgolii, si vor pune umarul la sustinerea vanatorii si a vanatorilor. Comentariile pe grupuri de facebook si pe forumuri nu ajung in societatea civila - si avem nevoie de prezenta si acolo. In momentul de fata - si aici vorbim despre orice domeniu- conteaza mai mult sa stii sa te vinzi decat sa fii competent.


Exact asta fac, ce am recomandat si la colegul nostru, nu ma grabesc, analizez membrii, statutul, scopul,...:

"Nu te repezi, analizeaza cine sunt membri, etc..."

Daca ma hotaresc, ma voi inscrie si voi sprijini cauza, daca exista si merita.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Scrisoare deschisa

Mesajde kleine pe 20 Mai 2021, 12:35

Salutare,

In opinia mea, exprimarile publice nu trebuie sa contina cuvantul "impuscat" ci vanat, pentru ca asta fac vanatorii: vaneaza.

Referitor la ursi, daca politica cinegetica continua in aceeasi maniera, nu mult o sa treaca pana cand se vor trezi primarii din Targoviste si Gaesti cu ursi pe strada. Mai exact: indivizii slabi sau femelele cu pui vor incepe incet, incet sa migreze spre locurile unde gasesc liniste si hrana.

De asemenea, daca privesti punctual, strict financiar, cel mai probabil este o actiune clara de falimentare a gestionarilor consacrati. De ce ? Asa cum danezii cumpara pe nimic fermele mari de crestere a suinelor, in mod similar se va intampla si cu fondurile gestionarilor consacrati, care au crescut fondurile, efectivele cinegetice ...

Revenind la urs, credeti ca vreun decident austriac, german, elvetian, etc, este nebun sa preia ursi din Romania?Cine este tampit sa creada ca vor mai avea asaltul turistic curent cand vor aparea postari cu schiori urmariti de ursi ?

Cred ca a venit momentul sa invatam din experientele altora: in Olanda a fost inchisa vanatoarea la gaste cam 15 ani. Acum, datorita pagubelor in agricultura, vanatorii sunt obligati sa realizeze cotele impuse de recolta, de multe ori, "la minut". Partea nespusa a povestii este ca efectivele vanate nu se arunca la gunoi ci, vanatorii, de multe ori, platesc sa le fie luate gastele vanate, pentru ca nici oferite cadou nu sunt preluate deoarece, fiind oprita vanatoarea atat timp, gasca salbatica a disparut din obiceiurile alimentare ale olandezilor...

Multumesc,
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02


Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate