Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:45

AJVPS Alba - initiativa

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

AJVPS Alba - initiativa

Mesajde Marius pe 22 Mai 2021, 10:31

Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde kama3 pe 22 Mai 2021, 11:48

O intalnire insotita de dezbateri intotdeauna e buna, dar cand in ultimii ani un ministru oricare ar fi el, a rezolvat vreo problema in .Ro?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde cosmin5555 pe 25 Mai 2021, 09:00

Pana nu incercam sa schimbam ceva in bine nu avem de unde sa stim daca reusim sau nu. Vorba aceea, prima conditie sa iei un examen e sa te prezinti!
Ar fi bine sa percuteze cat mai multi gestionari si vanatori la aceasta idee, sa ne facem auziti, sa ne unim macar pentru interesele comune.
Mult succes!
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde iliealexandruionut pe 09 Iun 2021, 20:21

O initiativa mai mult decat laudabila!

Nu am sa zic nimic negativ de nimeni, nimic rau de unii sau de altii insa orice parere ai avea de initiativa AJVPS Alba(asociatie neafilitat ) cumva ai o parere de rau ca liderii traditionali ai vanatorimii sunt ,, impotenti''.
Voi participa la acest eveniment in calitate de vanator si sunt extrem de curios de ecoul de dupa.
Ministrul actual este primul om politic ce are ,, quaie'' sa spuna lucrurilor pe nume si nu(pare) ca ii pasa prea mult de repercusiunile declaratiilor sale pe tema vanatorii.
Vanatoarea din Romania are nevoie de multe insa cel mai mult de lideri.
Oameni nepatati, stabili financiar, pasionati pana la ultima picatura, nesantajabili si clar sa nu fi avut vreodata legaturi cu oranduirea Comunista.
Toata stima pentru domniile voastre.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde Marius pe 20 Iun 2021, 10:26

Acesta este mesajul public al Domnului Vasile Bucur, presedintele AJVPS Alba, a doua zi dupa intalnire:

"Dragi colegi vanatori,
Am deosebita placere sa va informez despre modul in care s-a desfasurat Simpozionul national pe teme de management cinegetic organizat la Alba Iulia, in data de 19 iunie 2021. In primul rand vreau sa subliniez ca acest important eveniment , la care au fost prezenti un numar impresionant de participanti,de peste 240 de persoane, dar si de o consistenta si valoare importanta, constituie deja o pagina de istorie in viata tuturor celor implicati in aceasta nobila si responsabila activitate de management cinegetic. Regretam ca la acest Simpozion, nu a putut particpa domnul Ministru al Mediului Barna Tanczos, din motive obiective, fortat de participarea la alte activitati de prioritate nationala. Toti participantii au transmis la unison domnului Ministru, toata stima, aprecierea, respectul si sprijinul neconditionat in ducerea pana la capat a obiectivelor de restructurate a activitatii complexe a Ministerului Mediului si punerea lui pe un loc onorant si responsabil in activitatea guvernamentala. Au participat invitati de marca-domnul Tamas Fodor-Consilierul Ministrului Mediului, doamna deputat Simona Bucura Oprescu-presedinta comisiei de administratie si planificare teritoriala din Camera Deputatilor, doamna deputat Dumitrita Gliga-membra in comisia juridica a Camerei Deputatilor, domnul deputat Gheorghe Nacov, initiatorul legislativ a noii legi privind vanatoarea la pasarile migratoare si Consulul onorific al Bulgariei In Romania, prof.Ovidiu Ionescu-presedintele AGVPS Romania, Mugurel Draganescu- directorul AGVPS Romania, Halalaie Danucomisarul sef al Garzii de Mediu Alba, Marioara Popescu- director al APM Alba, Comisar Sef Dunca Cristian- seful serv.arme si munitii din cadrul IPJ Alba, Drasovean Mihai-director ANSVSA Alba, Adrian Lica presedintele- AVBAV, Morutan Horea-presedintele Asociatiei de crestere a ovinelor din judetul Alba, Moldovan Radu-presedintele Asociatiei de crestere a taurinelor din judetul Alba, presedinti, directori si membri ai asociatiilor de vanatoare din tara, vanatori, simpatizanti. Organizatorul acestui important eveniment a fost AJVPS Alba , o asociatie de renume pe profil de vanatoare si pescuit din tara, devenita deja o asociatie etalon national.Temele abordate au fost urmatoarele-
-Trecerea in revista a problemelor iminente in gestionarea fondurilor cinegetice si stadiul de implementare actual.
-Prezentarea viziunii M.M.A.P. pe termen mediu si lung pentru schimbarea radicala a intregului sistem de management al faunei salbatice.
-Prezentarea misiunii M.M.A.P. referitor la evaluarea si compensarea pagubelor, parte din schimbarea sistemului.
-.Stabilirea unei strategii comune in lupta pentru apararea drepturilor vanatorilor in relatia cu autoritatile
-Prezentarea in premiere nationala de fotografie veche si documentara cu surprinderea vanatorului roman de la 1840 incoace,sprezentata de marele rudit Radu Mija.
-Lansarea de carte a scriitorului Gabriel Cheroiu-Istoria literaturii cinegetice romane.
A fost o sedinta de lucru interactiva, cu un dialog constructiv de stricta specialitate, la care cei care au luat cuvantul si-au exprimat dorinta si necesitatea restructurarii in totalitate a intregului sistem al managementului cinegetic din Romania, o reformare legislativa a actelor nomative speciale care definesc si stabilesc directiile prioritare in derularea acestei activitati, schimbarea mentalitatii functionarilor din Ministerul Mediului- serviciul biodiversitate privind implicarea lor responsabila si traspunerea in practica a tuturor obligatiilor privind politica de management al faunei salbatice, asezarea la masa tratativelor si crearea unor punti comune de comunicare si asumare a tuturor acestor obligatii, atat a celor din Ministerul Mediului, administratorul faunei cinegetice, cat si a tuturor organismelor de reprezentare , a asociatiilor de vanatoare din tara, a ONG-urulor care abordeaza subiecte de management cinegetic, a institutiilor de cercetare si a institutiilor de invatamant superior specializate in abordarea unor subiecte de manegement cinegetic si biodiversitate, a societatii civile si a mass mediei. Trebuie schimbata mentalitatea tuturor acestor entitati, a societatii civile privind modul in care se realizeaza managementul faunei salbatice si a biodiversitatii in Romania si mai ales schimbarea mentalitatii tuturor celor care pun gestionarii fondurilor cinegetice intr-o postura umilitoare, iar vanatorii romani, cei care pe banii lor, gestioneaza de zeci si sute de ani, acest bun national, cu foarte bune rezultate, sa nu mai fie catalogati ca ucigasi, criminali si psihopati, pentru ca vanatoarea, in special vanatoarea selectiva de stricta necesitate este o masura stiintifica de interventie pentru reglarea populatiei principalelor specii de vanat si mentinerea unui echilibru ecologic. Tuturor celor particiapanti le multumesc mult. Voi reveni in curand cu mai multe amanunte."
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde tehărău pe 20 Iun 2021, 12:24

Felicitări organizatorilor și participanților!
@Marius, bănuiesc ca te-ai dus până la Alba. Ceva impresii de la fața locului, ceva păreri personale?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde Marius pe 20 Iun 2021, 16:30

tehărău scrie:Felicitări organizatorilor și participanților!
@Marius, bănuiesc ca te-ai dus până la Alba. Ceva impresii de la fața locului, ceva păreri personale?


Nu am fost. Cred ca prezenta mea acolo sau la vedere in structuri sau activitati ce promoveaza vanatoarea, nu e benefica. Sigur cineva va spune ca singurul meu interes e cel comercial. Asta trebuie evitat, pentru ca ar fi daunator fenomenului si pentru ca nu e adevarat. Asa ca daca pot sa ajut cu ceva de pe margine, incerc sa o fac.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde tehărău pe 20 Iun 2021, 16:55

@Marius, și organizațiile vânătorești por fi acuzate de interes comercial, și vânătorii ca sunt carnatari și tot așa. Eu zic ca trebuie sa ne asumam și goana, nu numai atinerea.

Păgubiții ar vrea ca de Sfântul Petru sa se adune la discuții.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde tehărău pe 20 Iun 2021, 21:31

@Marius sau cineva care a fost, am o nedumerire:
Ca tot suntem la pagina cu asociații, mi-am adus aminte de FCIR. A participat și au uitat oamenii s-o pomenească? Ca era foarte vocală odinioară, era considerată asul din mânecă. Sa nu fi mers?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: AJVPS Alba - initiativa

Mesajde mialxx pe 22 Iun 2021, 09:45

tehărău scrie:@Marius sau cineva care a fost, am o nedumerire:
Ca tot suntem la pagina cu asociații, mi-am adus aminte de FCIR. A participat și au uitat oamenii s-o pomenească? Ca era foarte vocală odinioară, era considerată asul din mânecă. Sa nu fi mers?!?

Probabil auf fost, dar sub acoperire... :lol: :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia


Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate