Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:10

A.B.V.A.V

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: A.B.V.A.V

Mesajde Sly_Fox pe 24 Aug 2022, 21:56

yoghi scrie:La vanatorii ce detin permis inainte de 2007 nu este nevoie de curs.
@ghinda ai facut cursul pt aprobarea de gestionar arme.
Se cere tuturor care au arme neletale ,indiferent de vechime in vanatoare.

Exact cum spune colegul Yoghi știam și eu! La ultima prelungire cam așa au spus și cei de la SAESP Ialomița. Dacă permisul este dobândit ante 2007 nu este nevoie de curs. Dacă în schimb am pistol cu bile, trebuie, indiferent de vechime. Având în vedere că nu mă încurc cu pistoale de jucărie, în final nu mi-a cerut atestatul cu pricina. Oricum îl aveam, am făcut acel curs!
Apropo, știe cineva dacă se mai cer copii după autorizații de vânătoare sau adeverințe de la gestionarii de fonduri pentru participare la vânătoare? Ultima dată se postase răspunsul de la DAESP cum că nu ar fi nevoie, dar nu l-am mai găsit pe forum (îl mai are cineva salvat?). La cei care au făcut prelungirea recent cum a fost? Sunt interesat pentru că la anul trebuie să reînnoiesc și eu! În ultimii ani nu am făcut nicio copie după autorizații, așa că dacă cer copii nu am de unde (să le caute pe unde or fi stocate). Dacă în schimb vor adeverință, le pot cere celor de la asociație să caute prin catastifele lor, apoi să-mi elibereze adeverință. Și asta înseamnă rugăminți și strâmbături din nas.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.B.V.A.V

Mesajde Septimiu pe 25 Aug 2022, 07:12

Sly_Fox scrie:
yoghi scrie:Apropo, știe cineva dacă se mai cer copii după autorizații de vânătoare sau adeverințe de la gestionarii de fonduri pentru participare la vânătoare? Ultima dată se postase răspunsul de la DAESP cum că nu ar fi nevoie, dar nu l-am mai găsit pe forum (îl mai are cineva salvat?). La cei care au făcut prelungirea recent cum a fost? Sunt interesat pentru că la anul trebuie să reînnoiesc și eu! În ultimii ani nu am făcut nicio copie după autorizații, așa că dacă cer copii nu am de unde (să le caute pe unde or fi stocate). Dacă în schimb vor adeverință, le pot cere celor de la asociație să caute prin catastifele lor, apoi să-mi elibereze adeverință. Și asta înseamnă rugăminți și strâmbături din nas.


Eu am depus dosarul pentru prelungire la inceputul lunii August la Cluj si nu mi-au cerut copii dupa autorizatii de vanatoare. In schimb au cerut copie dupa carnetul de membru cu viza pe anul in curs.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A.B.V.A.V

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2022, 09:41

yoghi scrie:La vanatorii ce detin permis inainte de 2007 nu este nevoie de curs.
@ghinda ai facut cursul pt aprobarea de gestionar arme.
Se cere tuturor care au arme neletale ,indiferent de vechime in vanatoare.


Știu, că doar la tine am fost! Dar mi-a priit și după, că îl cereau la vize. De aia nu mi-am bătut capul cu permis dinainte de 2007. Acu m-am mirat un pic.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A.B.V.A.V

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2022, 09:43

Acu 4 ani am făcut viza. Nu mai cereau copie la Argeș. Dar le-am pus în dosar, de-al naibii, vreo 30 de copii de autorizații. L-a bușit râsul pe creștinul de la ghișeu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A.B.V.A.V

Mesajde yoghi pe 25 Aug 2022, 18:50

Septimiu scrie:....
.... au cerut copie dupa carnetul de membru cu viza pe anul in curs.


Asta e singura conditie!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: A.B.V.A.V

Mesajde Marius pe 05 Oct 2022, 20:30

Ce credeti despre asta?

ABVAV a trimis o scrisoare deschisă către autoritățile statului român și către presă, în contextul situației foarte grave care se întâmplă în țară din cauza lipsei de atitudine a decidenților în privința managementului speciei de urs brun.
Scrisoarea deschisă și anexa la scrisoare pot fi descărcate de mai jos:

https://abvav.ro/wp-content/uploads/202 ... gnYBBzasPk

https://abvav.ro/wp-content/uploads/202 ... QeP9_OTUr4
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: A.B.V.A.V

Mesajde DanCo pe 05 Oct 2022, 21:58

Lăudabilă acțiunea! Previzibil rezultatul!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A.B.V.A.V

Mesajde Dr.47 pe 06 Oct 2022, 05:59

Un pas inainte!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: A.B.V.A.V

Mesajde laurul pe 06 Oct 2022, 14:17

Macar cineva misca ceva...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: A.B.V.A.V

Mesajde Marius pe 28 Noi 2022, 23:44

Marius scrie:Acum una tare de tot!

Un membru ABVAV, silvicultor, posesor de permis de arma din 1984 (arma de serviciu) si vanator din 2009, avand cumparate in decursul timpului mai multe arme, a cerut la serv arme din judetul lui autorizatie de cumparare pentru o noua arma. I s-a refuzat eliberarea autorizatiei de cumparare pana cand va face dovada absolvirii cursului de arme si legislatie (sau cum dracu' s-o numi).

ABVAV i-a acordat asistenta juridica si i-a recomandat sa conteste in instanta refuzul politiei de a-i elibera autorizatie de cumparare. ABVAV i-a furnizat argumentele juridice pe care vanatorul le-a prezentat in forma scrisa la proces.

Colegul nostru de asociatie A CASTIGAT PROCESUL PE FOND impotriva politiei.

Din pacate politia a facut apel, dar credem ca avem argumente valide sa castigam si la apel.

Va voi tine la curent.

Politia a facut apel.

Colegul nostru a castigat procesul si la curtea de apel. Sentinta e definitiva si obliga politia sa acorde vanatorului autorizatia de cumparare pentru o noua arma fara sa mai ceara dovada cursului.

Este o victorie grozava a unui vanator impotriva autoritatilor abuzive, sprijinit in demersul sau de catre asociatia de vanatori din care face parte. Cred ca este prima situatie de acest fel si ar fi un bun exemplu de urmat de catre asociatiile noastre atunci cand unul dintre membri este prejudiciat in orice fel.

Din pacate aceasta este, probabil, ultima mea postare aici. Daca veti fi interesati de demersurile asociatiei va trebui sa va informati din alta parte.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: A.B.V.A.V

Mesajde laurul pe 29 Noi 2022, 08:37

Marius scrie:

Din pacate aceasta este, probabil, ultima mea postare aici. Daca veti fi interesati de demersurile asociatiei va trebui sa va informati din alta parte.

Poate ne spui și de ce s a produs divorțul.
E bine de știut ptr colegii care au intenția, în viitor, sa adere.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate