Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:28

A.G.V.P.S

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde aghiuta pe 26 Dec 2022, 18:47

tehărău scrie:Pricepeți odată ca lucrurile nu se schimbă de pe margine! Ca sunt printre noi colegi bine intenționați, au migrat care prin ce asociații și au făcut schimbarea praf!
Vreți schimbare? Faceți-o! Dar luați-i urma bine, nu goniți unde-i locul sterp...

Hai ca mi-am dat lenea la o parte si am gasit.
Liviule, arunca un ochi pe aici si vezi daca unii au facut ceva (chit ca fara succes) si numara si parerile pro asociere obligatorie.
viewtopic.php?f=112&t=5272&p=218187&hilit=+asociere#p218187

viewtopic.php?f=112&t=12753&p=228020&hilit=+asociere#p228020

viewtopic.php?f=112&t=5272&p=232679&hilit=+asociere#p232679

P.S: Imi pare rau ca nu mai am acces la forumul AGVPS, sa vezi acolo paruiala. Poate o mai tii minte.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde tehărău pe 26 Dec 2022, 19:05

Adi, eu nu am uitat nimic.
Te-am citat (și am zis ca nu-i vorba despre tine) pentru ideea pe care am continuat-o.
Cu alte cuvinte încă avem cereri de pe margine, strigate în vid, fără niciun efect în afara de cel "bravo tata, ești bun! ". Și ăla venit de obicei de la cei ce habar n-au despre faptele-n sine. Trăitori de efecte adverse.
La combaterea cauzei, putini au umblat. Și ăia mai mult incurcandu-se între ei.
De aia am zis ca e o discuție care aduce cu cățelul de-și latră coada.
Patimă și orgolii.

Nouă ne-a cam trecut vremea. Norocul nostru ca printre înjurături am făcut vânătoare cât pentru 10 vieți. Ne-am ciondanit pe idei dar ne-am și împrietenit. Am băut un șpriț cu inimă deschisă. Tare-s curios cum se vor descurca generațiile noi. Le va fi din ce în ce mai greu.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde aghiuta pe 26 Dec 2022, 19:20

tehărău scrie:Adi, eu nu am uitat nimic.
Te-am citat (și am zis ca nu-i vorba despre tine) pentru ideea pe care am continuat-o.
Cu alte cuvinte încă avem cereri de pe margine, strigate în vid, fără niciun efect în afara de cel "bravo tata, ești bun! ".


Stiu ca nu "te-ai dat" la mine dar am profitat de ocazie ca sa postez inca odata informatiile.
Niciodata nu este prea tarziu. Chiar si ACUM un cetatean cu domiciliul in Romania si vanator in Romania poate sa dea in judecata Ajvps-ul pe ce motiv vrei tu. Sa spunem ca nu i-a asigurat dreptul de vanatoare la....turturica (hihihi !! ) si in timpul procesului sa ridice problema asocierii si a definitiei vanatorului cerand sesizarea CC. Instanta de fond este obligata s-o faca.
De ce niciun cetatean (inca) n-o face ? E greu ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde tehărău pe 26 Dec 2022, 19:35

Facem topicul bucăți!
Da, e greu. Eu zic spre imposibil.
Avem avocați, juriști printre noi și nu a făcut-o niciunul. Sa nu uitam milițienii, că și ei urlau.
Pe persoana fizica, nu o sa meargă. Mirarea mea e că dintr-e cei cu aplomb s-au rupt niște oameni de valoare care au înființat sau au devenit membri unor noi asociații, ce se jurau ca la ei stomatologul și-a făcut treaba.
Ăștia aveau toată baza de a acționa.
De ce n-au făcut-o???
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde aghiuta pe 26 Dec 2022, 19:59

tehărău scrie:Avem avocați, juriști printre noi și nu a făcut-o niciunul. Sa nu uitam milițienii, că și ei urlau.

Aici este si marea mea mirare si mahnire.
tehărău scrie:Facem topicul bucăți!

Ai dreptate. Eu ma opresc aici.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Ghinda pe 27 Dec 2022, 10:29

Vor vâna afară @tehărău. Este la fel la bani sau și dacă este mai scump, ești tratat ca atare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Andi Bria pe 27 Dec 2022, 15:54

Ghinda scrie:Vor vâna afară @tehărău. Este la fel la bani sau și dacă este mai scump, ești tratat ca atare.


Unde afară? Vreau și eu sa vânez afară pe aceiași bani. Eu plătesc la AJVPS un țap trofeu 800 lei, poate fi și aur prețul este același. Și sunt tratat foarte bine, oamenii sunt extraordinari.
Unde găsesc aceleași condiții afară ca plec acum?
Sau la un fond privat de la noi?
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Ghinda pe 27 Dec 2022, 16:08

Europa, Africa etc. Doar 800 lei? Cotizația pentru buzunarul directorului și mai sus, căciuleala, alergătura cu mașina ta, restaurant, cazare, bacșiș, reparat mașina etc............
Pentru o piesă?
Ieși de 4 ori pe lună măcar? Vorbim de asociația la care dai banii. Merită, dacă sunt ieșiri în contul banilor aruncați. Dacă nu, nu merită! Dacă ești ca tot "vânătorul", de 3-4 ori pe an, dă o fugă afară. Mai ieftin sau pe acolo, împuști și câteva piese și ești pe picior egal cu regele!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Andi Bria pe 27 Dec 2022, 18:19

Discuția nu are sens, nu exista termen de comparație, eu am spus cât plătesc pentru trofeu, nu am dat niciodată nimic pentru director sau oricine altcineva, mașina oriunde se plătește extra, faptul ca folosesc mașina mea este parte din a fi vânător, cel puțin asta este opinia mea, celelalte costuri menționate cred ca apar oriunde te ai duce așa că nu trebuie contabilizate separat.
Dar discuția cred ca si pierde esență. Eu nu neg faptul ca asociația are nevoie de modernizare și adaptare, poate și altele, nu știu. Dar nici tu nu trebuie sa negi faptul ca pentru mulți dintre noi, foarte mulți, Ajvps urile reprezinta singura modalitate de a vâna. Și ca exista fonduri și asociații care chiar sunt ce trebuie. Omul sfințește locul, unde există preocupare și respect, exista și rezultate pe măsură.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Ghinda pe 27 Dec 2022, 18:56

Reprezintă @andi. Pentru că de fapt, acestea sunt niște jucării ale unor potenți. Vânătorimea vânează pe te miri unde. La cheag doar cei aleși. La asociațiile, așa zis private, treaba este clară. Jucăria este a mea (noastră), se știe cine a înființat și cină bagă bani. Unde au drept sau voie să vâneze membrii banali și unde restul. La ajvps plătesc toți, vânează unii ce este bun, restul la cotizanți. Nu peste tot, dar majoritar.

Orice se cuantifică. Afară mergi, depinde de țară, și cu mâna în buzunar. Și ești rege!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde DanCo pe 27 Dec 2022, 19:59

Pe același principiu - nu schimbam ca poate ce vine după este mai rau - a stat un grup de oameni care au trăit ca niște regi atâția ani iar poporul se chinuia, folosind ca paravan comunismul, înainte de 1989. Același principiu și aceleași scuze din partea noastră, a majorității, țin România la coada Europei de 32 de ani. Aceasta majoritate a vanatorilor se multumesc cu un stand mai bun la vanatoare pentru ca sunt vechi in asociatie, cu faptul ca pentru o mica atenție îi mai lasă paznicul de vanatoare sa tragă câteva focuri sa își poată regla luneta, cu câte o autorizație individuala din an în Paște, cu faptul ca li se da impresia ca pentru cât plătesc se fac eforturi de către AGVPS sa li se ofere și atata. Adevărul este ca pentru cât plătește fiecare din noi, intr-o asociatie moderna și normala ar trebuii sa fim pupați undeva de către conducerile asociațiilor. De fapt nici măcar atât. Ar trebuii ca asociatiile sa înțeleagă ca noi plătim pentru ca șefii sa fie șefi și ca ei sunt doar angajații noștri. Iar AGVPS ar trebuii sa înțeleagă ca dacă noi dorim, mâine ii putem desființa sau matura pe toți de acolo si pune alții noi. Da cu asemenea mentalitate cum au majoritatea vânătorilor de la noi nu se va schimba nimic si vânătoarea va murii inced și sigur. Problema este ca nici atunci nu o sa accepte mulți ca au greșit. O sa spună ca oricum tot asa era. Nimeni nu își va asuma gresala.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde tehărău pe 27 Dec 2022, 20:11

Mă, ia mutați discuția la AGVPS că sterg tot. Păcat de discuții, dacă sunt purtate aiurea.
Aici or e despre mitraliere, ori despre babe? !

** Postari mutate de la topicul "WUM-1, platforma ak, produs în România"
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Ghinda pe 28 Dec 2022, 06:42

De aia te avem @tehărău!!!!!!! Să ai grijă de oile rătăcite! :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A.G.V.P.S

Mesajde tehărău pe 28 Dec 2022, 16:10

Ghinda scrie:De aia te avem @tehărău!!!!!!! Să ai grijă de oile rătăcite! :ymhug: :ymhug: :ymhug:

Cioban, cum ar veni! ;)
De mutat le-a mutat @biriuck. El e mai dibaci!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: A.G.V.P.S

Mesajde DanCo pe 19 Apr 2023, 15:18

https://www.agvps.ro/actualitate_detalii/32.html

Sa vedem dacă și trece de promulgare și dacă nu va fi atacata de ONG-urile lui peste.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Ghinda pe 20 Apr 2023, 06:49

Praf pentru pulime!
Legalizare termo și night, care oricum erau, la cei doritori cu sau fără bani. Porcul oricum nu mai contează așa tare ca să stai noaptea, răpitoarele erau vânate de cei care doreau și le plăcea să își facă treaba, plățile câte or să mai fie când se mai vânează porc cu târâita.
Problemele vânătorumii ce face cacialmaua asta de ong? Sezon cocoș de munte, sitar, utilizarea 22 lr la teren, încălcarea cu bună știință a dreptului de liberă asociere, obligând să fii membru într-o asociație, ca să facă buzunarul mare și să trăiască pe spinarea proștilor, că cinegetică să facă și să fie productivă habar nu au sau dacă au de ce să se complice dacă au proști cotizanți? Și altele..............

P.S. Pun pariu că sunt și alți factori implicați, dar bătutul cu cărămida pe piept pentru munca altora sau comună, nu costa!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A.G.V.P.S

Mesajde COObra pe 20 Apr 2023, 07:25

inteleg ca este si un pic delicata modificarea intrucat este la legea 407 dar 295 in continuare prevede ca nu poti folosi termo si laser.
cateodata ma intreb daca aia care modifica legile astea sunt prosti, rau intentionati sau amandoua.
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: A.G.V.P.S

Mesajde DanCo pe 12 Sep 2023, 08:40

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1956415538
Te pomenești ca le este frica sa nu rămână fără cotizanți?!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A.G.V.P.S

Mesajde pipabh pe 12 Sep 2023, 12:42

DanCo scrie:https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0cytx94TkauxWXCkB6o3sTeXmuZ1U6cDfbxftx9QpaDeZFoASJPBZNw8BDoJyCNYAl&id=100081956415538
Te pomenești ca le este frica sa nu rămână fără cotizanți?!

Nu cred ca despre asta e vorba!
Sa fim in stare sa recunoastem o initiativa este un mare ""challenging""!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Sly_Fox pe 12 Sep 2023, 13:44

Orice inițiativă este bine venită! În opinia mea singurele afecțiuni care ar fi incompatibile cu portul de armă sunt cele de natură neurologică și psihică (de orice fel), afecțiunile grave de natură oftalmologică care nu pot fi corectate cu ajutorul ochelarilor sau lentilelor de contact, afecțiuni grave care limitează extrem funcțiile auditive.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.G.V.P.S

Mesajde DanCo pe 12 Sep 2023, 16:21

Eu sunt de acord cu voi ca inițiativa este lăudabilă. Sunt de acord și ca majoritatea afecțiunilor care conform acelui ordin fac pe cineva incompatibil pentru a deține si folosi o arma sunt o mare aberație. Dar nu cred ca AGVPS-ul a fost atât de altruist și ca le pasa cât de puțin de posesorii de arme care nu sunt vanatori. Putin le pasa de paznici, colecționari, sau sportivi. Ii interesează strict buzunarul lor care este în pericol de a se subția.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Ghinda pe 13 Sep 2023, 07:24

Praf în ochi!!!!!!!
Atât!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate