Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:11

A.G.V.P.S

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: A.G.V.P.S

Mesajde tehărău pe 03 Iun 2022, 15:46

Ghinda scrie:
Nu merge. A fost exmatriculat doar șelaru, nu și mentalitatea. Ba chiar mai rău este. Nu au mișcat un deget pentru a ne recupera ceea ce a distrus șelaru. Și nu au mișcat nimic când ni s-a dat peste bot la vânători.


Leșin!
Venit din partea ta, asta-i deja un compliment!
=))
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: A.G.V.P.S

Mesajde zforis pe 04 Iun 2022, 00:23

Ghinda scrie:Citata

Dintre toti participantii la consultarea publica pentru modificarea ordinului 395/2018 numai un anume vladimir talpes, reprezentant agvps, a avut de obiectat la reintroducerea la vanatoare a armelor produse de sadu si cugir...fyi... Fmm comunist

Care pupați în cur gunoiul de agvps????


Cum iti permiti sa vorbesti asa despre Sf. agvps? :D :D Iata ce este agvps:

agvps.PNG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: A.G.V.P.S

Mesajde yoghi pe 04 Iun 2022, 10:40

Este singura asociatie pt simplul si prostul motiv ,ca asa era scris in statul agv si binenteles in statutul cadru pe care il foloseau ajv..urile.

Ceva gen ...ajv X este reprezentat international excllusiv de AGV.
Adica ajv nu avea voie sa se reprezinte singura prin reprezentanti directi.

Ma uit in statut ..,cred ca acum e la fel
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: A.G.V.P.S

Mesajde DanCo pe 04 Iun 2022, 14:46

Saptamana asta am sunat de multe zeci de ori la AJVPS Cluj și Turda in timpul programului lor, pentru ca am vrut sa întreb cine deține un anume fond de vanatoare. Nimeni nu raspunde la telefon. Si daca te duci la sediu găsești usa inchisa de multe ori. Inafara de a strânge bani pentru orice si a face cateva locuri de munca foarte bine plătite pentru cine trebuie, chiar nu vad rostul AJVPS-ului. Daca maine ar dispărea maine ar putea fi inlocuiti de alte asociatii private. Nu cred ca se va întâmpla asta in timpul vieții noastre, din păcate.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A.G.V.P.S

Mesajde tehărău pe 04 Iun 2022, 15:53

Nea Dane, nu confunda AG cu AJ. Nu ca nu ar fi așa dar e topic de AG. Nu e nici măcar subordonată. S-a discutat mult, dacă vrei lămuriri, sunt deja scrise.

Cheia indreptarii lucrurilor era în modificarea statutului. Ultima variantă de propunere era chiar bună. N-a fost sa fie.
Speraclul e în lege. Definiția vânătorului si/sau arondarea automată a fondurilor gestionarului tradițional.

In rest s-a dovedit că nici critica și nici înjurăturile n-au ajutat în vreun fel.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Sly_Fox pe 04 Iun 2022, 16:06

Este bună și A.G.V.P.S. (chiar dacă oficial reprezintă unele asociații vânătorești și nu în mod direct vânătorii), asta dacă ținem cont de cât de reprezentați sunt vânătorii. Trebuie doar eficientizată! Să nu uităm totuși că în mod real suntem foarte puțini interesați cu adevărat de cinegetică, o mână de oameni pe forum, câțiva pe alte platforme on-line, plus câțiva care nu scriu pe niciunde dar sunt pasionați și interesați de acest domeniu. În rest...pușca și cureaua lată, dacă face poc durda la ureche este de ajuns. Așadar vrem, dar cu ce și cu cine? Ca să fie cum vreți voi trebuie luat de la zero, cu temelie nouă, cu oameni care să se implice. Așadar cine cumpără cărămizile, cine cimentul, cine goarna pentru P.R, cine bagă mănușile în mâini pentru meciurile de box care vor urma? Ăla eu, ăla eu...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Marius pe 04 Iun 2022, 22:40

DanCo scrie:Saptamana asta am sunat de multe zeci de ori la AJVPS Cluj și Turda in timpul programului lor, pentru ca am vrut sa întreb cine deține un anume fond de vanatoare. Nimeni nu raspunde la telefon. Si daca te duci la sediu găsești usa inchisa de multe ori. Inafara de a strânge bani pentru orice si a face cateva locuri de munca foarte bine plătite pentru cine trebuie, chiar nu vad rostul AJVPS-ului. Daca maine ar dispărea maine ar putea fi inlocuiti de alte asociatii private. Nu cred ca se va întâmpla asta in timpul vieții noastre, din păcate.

Cunosc cateva fonduri gestionate de asociatii private, in fapt de asociatii fondate de persoane cu bani foarte multi. Acolo nu mai vaneaza aproape nimeni in afara lor si a musfirilor lor. Nici pe bani, pentru ca bani au destui si nu-i intereseaza sa vânda vanat si vanatoare. Practic acele fonduri nu mai exista pentru vanatorii romani si nici nu conteaza pentru noi ca vanatori daca sunt bine sau prost gestionate.
Prin urmare, aveti grija ce va doriti, ca s-ar putea sa se implineasca.
Cred ca e mult mai bine sa va implicati in bunul mers al asociatiei impreuna cu cativa colegi interesati si sa "indreptati" lucrurile.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: A.G.V.P.S

Mesajde tehărău pe 05 Iun 2022, 06:07

Marius scrie:
DanCo scrie:Saptamana asta am sunat de multe zeci de ori la AJVPS Cluj și Turda in timpul programului lor, pentru ca am vrut sa întreb cine deține un anume fond de vanatoare. Nimeni nu raspunde la telefon. Si daca te duci la sediu găsești usa inchisa de multe ori. Inafara de a strânge bani pentru orice si a face cateva locuri de munca foarte bine plătite pentru cine trebuie, chiar nu vad rostul AJVPS-ului. Daca maine ar dispărea maine ar putea fi inlocuiti de alte asociatii private. Nu cred ca se va întâmpla asta in timpul vieții noastre, din păcate.

Cunosc cateva fonduri gestionate de asociatii private, in fapt de asociatii fondate de persoane cu bani foarte multi. Acolo nu mai vaneaza aproape nimeni in afara lor si a musfirilor lor. Nici pe bani, pentru ca bani au destui si nu-i intereseaza sa vânda vanat si vanatoare. Practic acele fonduri nu mai exista pentru vanatorii romani si nici nu conteaza pentru noi ca vanatori daca sunt bine sau prost gestionate.
Prin urmare, aveti grija ce va doriti, ca s-ar putea sa se implineasca.
Cred ca e mult mai bine sa va implicati in bunul mers al asociatiei impreuna cu cativa colegi interesati si sa "indreptati" lucrurile.

+1
Și iată cum se tot rostogolește cercul. Îl tot pomenea Ionuț pe Sorescu odată...
Soluția e una. Implicare.
Si nu uitați: sunt locuri (AJ) unde chiar merge treaba. ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2022, 10:22

Marius scrie:Cunosc cateva fonduri gestionate de asociatii private, in fapt de asociatii fondate de persoane cu bani foarte multi. Acolo nu mai vaneaza aproape nimeni in afara lor si a musfirilor lor. Nici pe bani, pentru ca bani au destui si nu-i intereseaza sa vânda vanat si vanatoare. Practic acele fonduri nu mai exista pentru vanatorii romani si nici nu conteaza pentru noi ca vanatori daca sunt bine sau prost gestionate.

Prin lege există o tentativă de articol menit să preîntâmpine această situație. Dar cine să respecte acea lege, așa tembelă cum este ea, mai degrabă este ocolită. Iar "autoritățile", adică oamenii cocoțați în funcții cu atribuții de control, sunt gheboșate de corupție și ticăloșie. Nu contează ce-și dorește X sau Z, oricum tot ceea ce dispune Marea Hârcă se întâmplă. Am auzit că una din aceste persoane care au adoptat această practică, cu asociație ce gestionează fonduri cu lacuri prin Ialomița, ar fi intrat vreo șase ani și ceva la răcoare, că tot a venit vara.

https://www.independentonline.ro/2022/0 ... ews_page=9

Dacă sunt căutați cum au intrat în posesia acestor fonduri cinegetice, precis se ajunge la jegul de prin administrația statului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Marius pe 05 Iun 2022, 14:26

Sly_Fox scrie:Prin lege există o tentativă de articol menit să preîntâmpine această situație. Dar cine să respecte acea lege, așa tembelă cum este ea, mai degrabă este ocolită. Iar "autoritățile", adică oamenii cocoțați în funcții cu atribuții de control, sunt gheboșate de corupție și ticăloșie. Nu contează ce-și dorește X sau Z, oricum tot ceea ce dispune Marea Hârcă se întâmplă. Am auzit că una din aceste persoane care au adoptat această practică, cu asociație ce gestionează fonduri cu lacuri prin Ialomița, ar fi intrat vreo șase ani și ceva la răcoare, că tot a venit vara.

https://www.independentonline.ro/2022/0 ... ews_page=9

Dacă sunt căutați cum au intrat în posesia acestor fonduri cinegetice, precis se ajunge la jegul de prin administrația statului.

Nu la el ma refeream, pentru ca la el, vanatori romani care sunt dispusi sa plateasca, pot vana.
Eu ma refer la multimilionari care au scos complet fondul din circuitul romanesc obisnuit.
Daca se prind magnatii din afara Romaniei ca ar putea lua fonduri de vanatoare, nu ne vor primi nici gonasi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2022, 15:39

Marius scrie:Eu ma refer la multimilionari care au scos complet fondul din circuitul romanesc obisnuit.
Daca se prind magnatii din afara Romaniei ca ar putea lua fonduri de vanatoare, nu ne vor primi nici gonasi.

Pentru orice afecțiune există un tratament, curator sau de susținere. În acest caz s-ar putea ca dușmanul meu să poată fi asmuțit asupra dușmanului meu și să devină dușmanul dușmanului meu. O "scrisoare", semnată dar dată anonimă bineînțeles, cum că balaurii care sug sângele boborului au acaparat fondurile de vânătoare și s-au apucat de distrus. Un pic de agitațiune, niscaiva "dări de foc" și gata, juveții de verde și damele de tobă vor începe un adevărat asediu asupra acaparatorilor de faună și pământ strămoșesc. Ceva împunsături mai aprige cu bățul printre gard și începe schelălăiala!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.G.V.P.S

Mesajde laurul pe 05 Iun 2022, 19:24

Dați le idei.... :shhh:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: A.G.V.P.S

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2022, 21:10

Ai dreptate, este cu public în sală. Oricum asta este doar sirop de tuse, injecțiile tari sunt puse deoparte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A.G.V.P.S

Mesajde yoghi pe 05 Iun 2022, 21:49

Eu zic ca putem face o diferenta intre asociatiile ""bantuite"" de oameni cu bani

1. = Asociatia traditionala unde fiecare primeste un iepure ,un fazan / o rata si doi mistreti la o grupa, iar sponsorii pricipali cu 5000/10000 lei pe luna primesc restul de cota a asociatiei.

2. = asociatia 1 dar sponsorii primesc Toata cota unui fond sau doua iar vanatorii sunt inghesuiti in fondurile ramase cu autorizatii de 3 fazani la 5 vanatori. Asociatie unde directorul e capul rautatilor.

3.= asociatia nou infintata direct de fostii sponsori ai asociatilor 1 si 2 ,infiintata cu scopul de a vana doar ei si cativa prieteni.fara a dorii sa scoata profit din valorificarea vanatului.

4.= Asociatia 3 dar avand ca scop imultirea efectivelor doar pt profit cu orice vanator roman sau strain dispus sa plateasca 2000lei organizare.


Odata ce au participat legal la licitarea fondului ,faptul ca primesc sau nu alti membri vanatori este clar dreptul lor de asociere. In cazul asociatiilor 3 si 4.



DAR limitarea celorlanti membri pe fondurile de obicei mai slabe pt vanatorii asociatiei nr 2 este intradevar o smecherie a directorului ,smecherie care trebuie oprita si sanctionata chiar.




Ps mai sunt cateva variante de organizare ale asociatiilor ,dar alea nu cred ca sunt in subiectul discutiei.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: A.G.V.P.S

Mesajde ventura pe 06 Iun 2022, 08:18

Nu's ce sa zic...
In mai toate asociatiile (traditionale sau nu) exista oameni cu multi bani.
Oameni care contribuie financiar mult mai mult decat cotizatia.
Conteaza foarte mult motivul pentru care o fac.
La noi la asociatie, in aproape toate grupele de vanatori (avem 23 de fonduri) exista asemenea oameni. Care sprijina financiar grupa sau asociatia.
Ca-si doresc, poate, sa vaneze mai mult... Posibil...
Dar nu o pot face decat in anumite conditii stabilite de Adunarea generala.
Adica: vanatul mic este la liber, fara costuri si doar in limita cotelor, pentru toti vanatorii. Exceptie face fazanul si iepurele, care, la individuala sau grup restrans, se platesc cu niste sume modice. Deasemenea, la discretie, dar doar pentru vanatori care vaneaza cu caini de aret.
Vanatul mare, cel care se impusca la goana, este la liber si poate participa orice membru fara costuri.
La vanatul care se impusca cu autorizatie individuala, grupa hotaraste, in adunarea generala a grupei, cum se impart cotele. Daca exista piese neatribuite, se pot da altor vanatori doritori, conditionat de achitarea valorii, si numai dupa expirarea termenului in care grupa are prioritate (adica 2 saptamani inainte de inceperea sezonului la specia respectiva).
Aici au ocazia, cei ce-si permit mai mult din punct de vedere finaciar, sa cumpere 2-3-5 autorizatii, dupa masura bugetului pe care-l pot aloca...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: A.G.V.P.S

Mesajde tehărău pe 06 Iun 2022, 12:25

Deci, se poate.
Nu e vorba de dat idei, că cei interesați știu chiar mai bine ca noi care-i treaba. Și au agenda plină. Mai repede ar trebui să vadă ideile astea ai noștri, cei ce dau motive sa-i reclame lumea.
@DanCo,da frate link-ul ălora de la Cluj când dai de ei! Și dacă comentează, dă-le nr de tel al lui @Ghinda. Zi să-l sune cam sâmbăta seară, să aibă omul timp sa le explice :).
Si ca tot veni vorba, cum va închipuiți ca ar fi dacă ar trece toată vânătoarea la Romsilva? Sau dacă s-ar desprinde din Romsilva departamentul și ar lua vânătoarea "la stat"?
Ar mai fi nemulțumiți? Ar mai înjura lumea?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 17 Oct 2022, 21:19

yoghi scrie:NU e posibil. cele 5 arme detinute te scutesc de cele 6 luni vechime .atat. a mai explicat cineva mai sus.

asociatia -asociatiile de colectionari au luptat cu legea pt ca tu sa ai arme letale fara a fi vanator, acum apreciaza si tu gestul si plateste la una din ele 200lei pe an .



Asta se mai poate citi si asa: "la fel ca asociatiile de vanatori si asociatiile de colectionari au luptat ca tu sa fii obligat sa te inmatriculezi si sa platesti cotizatie undeva, la ei!"
Nici macar ACR, pe vremea impuscatului, n-a reusit asta cu soferii/posesorii de masini.

P.S. N-am nimic cu nicio asociatie constituita prin aderare benevola a membrilor la ea, doar partea cu sula-n coasta ma irita rau ... asociatii profesionale, sindicate, etc. Niciuna nu vrea multi bani de la membri dar si ce fac pentru banii aia se apropie de zero.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde yoghi pe 18 Oct 2022, 11:38

Eu inteleg ca esti suparat pe asociatia fermecata a vanatorilor AGV dar este mare diferenta.AGV a participat efectiv la formarea Legii si a contribuit clar la forma finala ;in schimb asociatiile de colectionari au incercat si reusit doar sa modifice Legea scrisa de alti...
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 21 Dec 2022, 10:22

Avand in vedere ca restrictia la vanatoare se aplica numai si numai armelor produse in Romania si ca armele identice fabricate in Rusia, Bulgaria, Ungaria, Serbia se pot importa, vinde si inscrie ca arme de vanatoare, poate incearca AGVPS sa ne explice de ce e "contra" in speta asta ...

Daca tot e contra "mitralierelor" si "tunurilor" (vezi mai vechea poveste cu 50 BMG din vremea conducerii de trista amintire) de ce nu se munceste sa la interzica pe toate la vanatoare ... adica toate armele semi-automate? De ce lucreaza cu jumatati de masura? Daca tot e contra armelor si vanatorilor macar s-o faca pana la capat ... poate se transforma intr-o asociatie vegano-ecologista!

Care vrea poate sa ma injure dar pana cand nu vom desfiinta in instanta AGVPS nu vom putea urni nimic spre bine in vanatoarea din Ro.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Sly_Fox pe 22 Dec 2022, 10:13

Desființat sau reformat AGVPS-ul? Nu a mai reușit nimeni să închege nicio asociație majoră, cu adevărat importantă, care să reprezinte interesele vânătorilor. Nu văd niciun Genghis Han care să unească toate triburile vânătorești pentru a crea o forță care să conteze. În vremurile acestea mă gândesc că mai bine renovezi casa, decât să o dărâmi în speranța că vei construi alta cândva!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Ghinda pe 23 Dec 2022, 11:04

violiv scrie:Avand in vedere ca restrictia la vanatoare se aplica numai si numai armelor produse in Romania si ca armele identice fabricate in Rusia, Bulgaria, Ungaria, Serbia se pot importa, vinde si inscrie ca arme de vanatoare, poate incearca AGVPS sa ne explice de ce e "contra" in speta asta ...

Daca tot e contra "mitralierelor" si "tunurilor" (vezi mai vechea poveste cu 50 BMG din vremea conducerii de trista amintire) de ce nu se munceste sa la interzica pe toate la vanatoare ... adica toate armele semi-automate? De ce lucreaza cu jumatati de masura? Daca tot e contra armelor si vanatorilor macar s-o faca pana la capat ... poate se transforma intr-o asociatie vegano-ecologista!

Care vrea poate sa ma injure dar pana cand nu vom desfiinta in instanta AGVPS nu vom putea urni nimic spre bine in vanatoarea din Ro.


Era parcă o poezie Umbra lui Mircea la Cozia.
Așa o fi și pe Moșilor, Umbra lui Neculai la agvps.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde tehărău pe 23 Dec 2022, 20:45

Sly_Fox scrie:Desființat sau reformat AGVPS-ul? Nu a mai reușit nimeni să închege nicio asociație majoră, cu adevărat importantă, care să reprezinte interesele vânătorilor. Nu văd niciun Genghis Han care să unească toate triburile vânătorești pentru a crea o forță care să conteze. În vremurile acestea mă gândesc că mai bine renovezi casa, decât să o dărâmi în speranța că vei construi alta cândva!

Oare s-o termina vreodată discuția asta? :ymhug: ~x(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde Andi Bria pe 24 Dec 2022, 00:32

Cu scuzele de rigoare și fără intenția de a stârni polemici, Ajvps-urile reprezintă singura șansă pentru mulți de a putea fi vânători. Nu toți avem posibilități financiare de a suporta tarifele din celelalte zone, nu le numesc private pentru ca nu este corect. Deci cu toate păcatele și lipsa de adaptare la nou, Ajvps-urile au totuși un mare merit, accesibilitatea financiară. Iar pe alocuri chiar sunt fonduri ale unor Ajvps-uri care arată mai bine și sunt mai îngrijite decât multe "private". Și la un preț decent. Deja fondurile Romsilva au devenit prohibitive pentru 95% din vânători, dacă se pierd și fondurile Ajvps atunci chiar vânătoarea în România va fi doar pentru foarte puțini. Iar din acel moment ONG-urile vor avea o misiune infinit mai ușoară.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 26 Dec 2022, 08:34

O mica neintelegere la mijloc. "G" nu "J"!

Adica asociatia generala, "seful cel mare" de la Bucuresti si nu asociatiile judetene. Acestea din urma traiesc sau mor pe barba lor, dupa cum reusesc sa se descurce.
"Capul" de la Bucuresti, ala de zice ca ne reprezinta si care ori nu face nimic ori face pe dos pentru vanatoarea din Ro de vreo 30 de ani incoace, s-a cam imputit ca pestele din vechiul proverb romanesc.
Inca sint multi cei care, la fel ca tine, percep o singura entitate cand vine vorba de G sau J. Nu-i asa!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde violiv pe 26 Dec 2022, 08:39

tehărău scrie:Oare s-o termina vreodată discuția asta? :ymhug: ~x(



Ai cumva un raspuns la intrebarea mea, cea care a redeschis discutia? Exista o explicatie si pentru talpasi? Sau, ca deobicei, deciziile le ia "capul" cum ii tuna?

N-am WUM, nici nu-mi doresc sa vanez cu una. Doar ca nu m-am vindecat: inca am boala pe orice interzicere justificata doar de imbecilism.


Sarbatori cu fericire tuturor!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde aghiuta pe 26 Dec 2022, 12:18

violiv scrie:Doar ca nu m-am vindecat: inca am boala pe orice interzicere justificata doar de imbecilism.


Aceeasi boala o am si eu.
Inca nu-mi trece obligativitatea "colectivizarii".

Sarbatori cu fericire tuturor!
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde DanCo pe 26 Dec 2022, 15:33

Violiv are dreptate ca în majoritatea cazurilor. Anul trecut m-am înscris intr-o asociatie și am plătit 1500 lei taxa de acces în asociatie. Anul acesta am trecut la alta sociale și am plătit 1000 lei ca membru nou. Degeaba fac eu scandal ca nu contez. Dacă restul vânătorilor accepta pentru ca pe ei nu ii afectează lucrurile merg asa în continuare. Agvps este o organizație mafiota care are și rețea locala. Un monopol care își tratează membrii de sus , care trăiește bine de pe ei și care oferă locuri de munca amantele, nevestelor șefilor,etc. Nu am speranța că se va schimba ceva în următorii 20 de ani pentru ca nu reușim sa ne schimbam noi.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde tehărău pe 26 Dec 2022, 16:54

violiv scrie:
tehărău scrie:Oare s-o termina vreodată discuția asta? :ymhug: ~x(



Ai cumva un raspuns la intrebarea mea, cea care a redeschis discutia? Exista o explicatie si pentru talpasi? Sau, ca deobicei, deciziile le ia "capul" cum ii tuna?

N-am WUM, nici nu-mi doresc sa vanez cu una. Doar ca nu m-am vindecat: inca am boala pe orice interzicere justificata doar de imbecilism.


Sarbatori cu fericire tuturor!

Sărbători fericite!

N-am răspuns. Și nu are nimeni.
Dar nu pot sa uit ca atunci când se putea face ceva unii ai contribuit, alții s-au dat cu curul la gard și au fost și mulți care au fost împotriva schimbărilor.
Ăștia din ultima categorie sunt și ei împărțiți. Unii au contribuit la păstrarea buboiului tocmai înjurând sanitarii.
Pe unde ne regăsim fiecare, e chestie de conștiință. Pe unde ii regăsim pe ceilalți, e chestie de percepție și de informație.
Tare mi-e dor de o întâlnire restrânsă unde sa putem sa spunem adevăruri. Sa ne scoatem ochii înjurând-ne și ierta păcatele cele cu voie și mai ales fără de voie, că să termin într-o cheie de sărbători creștinești.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde tehărău pe 26 Dec 2022, 17:02

aghiuta scrie:
violiv scrie:Doar ca nu m-am vindecat: inca am boala pe orice interzicere justificata doar de imbecilism.


Aceeasi boala o am si eu.
Inca nu-mi trece obligativitatea "colectivizarii".

Sarbatori cu fericire tuturor!


Și ce-ați făcut Adi pentru a contribui la schimbarea asta, absolut necesară?
Sau sa zic altfel, retoric:
Ceea ce ați făcut fiecare, că nu-i vorba de Adi aici, a schimbat ceva?
Aaaaa, Nu?!! Atunci, aveți vreun plan pentru a produce schimbarea? Nu!??
Tot așa, pe criticatelea? Da??
Pai tot așa o se si schimbe!
Pricepeți odată ca lucrurile nu se schimbă de pe margine! Ca sunt printre noi colegi bine intenționați, au migrat care prin ce asociații și au făcut schimbarea praf!
Vreți schimbare? Faceți-o! Dar luați-i urma bine, nu goniți unde-i locul sterp...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM-1, platforma ak, produs în România

Mesajde aghiuta pe 26 Dec 2022, 18:31

tehărău scrie:Și ce-ați făcut Adi pentru a contribui la schimbarea asta, absolut necesară?

Ce am facut eu pot sa-ti spun, asa cum am mai spus de altfel si am si postat documentele (nu am acuma chef sa caut). Am facut sesizare scrisa la Avocatul Poporului care mi-a raspuns ca obligativitatea asocierii nu este in contradictie cu libertatea alegerii (sic !!). Asa cum au sustinut si muuulti colegi vanatori, chiar aici pe forum. Apoi am facut sesizare scrisa la Ioha si presedentia mi-a raspuns ca a trimis solicitarea mea Avocatului Poporului de unde am primit al doilea raspuns ca obligativitatea este constitutionala (sic nr 2 !!). Pasul trei a fost sa scriu si la Curtea Constitutionala de unde mi s-a raspuns ca ei nu pot fi sesizati de un cetatean printr-o sesizare ci doar de un cetatean implicat intr-un proces cu AGVPS sau Ajvps si unde, in instanta, sa se ridice problema neconstitutionalitatii obligativitatii iar instanta de fond sa sesizeze CC. In discutia neoficiala cu doamna de la CC mi-a spus ca nu se pune problema sa nu aiba "cetateanul" castig de cauza pentru ca in opinia ei ca jusrista la CC, obligativitatea nu numai ca este neconstitutionala dar este si ilegala.
Am spus aceste informatii pe forum la data respectiva.
Atat am putut face eu din Suedia.
Atata doar ca nu s-a gasit "cetateanul" domiciliat in Romania care sa dea in judecata AGVPS sau Ajvps.
Atata s-a putut.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate