Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 00:44

AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde pipabh pe 16 Dec 2020, 15:47

D-lor, atât timp cât exista perioade de timp bine stabilite ca și mandate, nu va exista niciodată un interes din partea '' capului'' pentru p.... e, va exista doar interesul capului pentru cei CARE ÎL VOTEAZĂ!!! Ce nu înțelegem? Nu cotizanții îl votează! Noi, cotizanții trebuie sa începem sa delegam oameni responsabili, oameni deschiși la ceea ce inseamna vanatoarea în 2021, oameni care știu ce și cum sa vorbească, oamnei care au tărie de caracter, care nu pot fi influențați de nimicuri!! Mai departe.... scrie - n carte! Vedem ce votam la anul!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Alex Marinescu pe 16 Dec 2020, 15:53

ventura scrie:AGVPS si-a canalizat "energia" sprijinind Ministerul in dosarul de la ICCJ.
Deschideam actiune impotriva Ministerului pentru ca nu mi-a asigurat conditiile necesare conform contractelor de gestiune.
Si as fi cerut, pe langa neplata taxelor aferente contractelor, si despagubiri uriase.


Subscriu! Cam asta trebuia sa faca AGVPS, corect! Poate chiar sa organizeze niste mitinguri pe la Minister... dar prin letargia de care da dovada si lipsa de initiativa, nu ne arata decat cat de mult ii intereseaza de drepturile si interesele vanatorilor pe care ii reprezinta.
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde salus pe 16 Dec 2020, 17:25

Nu văd mitingurile la Minister ca fiind o solutie, dar actiuni juridice impotriva Ministerului trebuie facute.
Si eu cred că ONG-urile au atacat cu largul concurs din umbră al unor anagajati din minister si din rândul vânatorilor, care cunosteau exact situația și probabil au unele interese personale.
Despre metodele de evaluare a vanatului și modul de calculare a cotelor ..., ce sa mai zicem.
Avem fonduri cu cota 2-3 sacali sau 10 vulpi! Nu avem o legislație eficientă in ceea ce priveste vanatoarea la daunatori. Ma refer aici la posibilitatea legala de a vana sacal și vulpe la panda și dupa asfințit, cand este cea mai eficienta.
Dacă ne mai dă Guvernul un lockdown de 30 de zile, și se reduce traficul auto, sa zis cu efectivul de iepuri pentru urmatorii doi ani.
În masini imi este baza cand vine vorba de reducerea efectivului de vulpi și șacali, nu in cotele aprobate.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde violiv pe 17 Dec 2020, 01:40

O institutie nu reprezinta nimic fara oamenii din ea. Alesi, numiti, cum or fi ei, oamenii fac si desfac ce va fi apoi atribuit institutiei respective.
Nu o sa neg toate meritele AGVPS pentru simplul motiv ca trebuie sa incerci sa apreciezi cat mai exact valoarea "dusmanului" ca sa speri ca-l vei putea invinge.
Aparent, AGVPS s-a invartit haotic timp de 30 de ani, lasand lucrurile mai mult de capul lor sau de izbeliste.
In realitate AGVPS a fost consecventa, extrem de perseverenta intr-o singura directie: controlul absolut! Ce reprezentare, ce bine public? Nimic de genul acesta ... control si iar control.
Modul in care si-a realizat obiectivul a fost la fel de consecvent: INTERDICTIA! E un nume generic pentru o serie de actiuni, in primul rand interziceri apoi reguli tot mai tampite, cu singurul scop de a incerca sa tina intr-un pumn de fier toti vanatorii.
Nu mai amintesc zecile de "huo!" adresate pe toate canalele asociatiilor si vanatorilor "neafiliati" de-a lungul timpului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde violiv pe 17 Dec 2020, 02:25

Incerc doar sa-mi amintesc dintr-o lunga lista de interziceri la care AGVPS a fost parte, a pus umarul, a aplaudat din patru palme cand nu le-a apartinut sau au tacut malc atunci cand vanatorii s-au revoltat.

Mai tineti minte autorizatiile care sunau "pasari de pasaj pe fondurile asociatiei X" si erau valabile tot sezonul? La initiativa cui au disparut? Si, mai ales, ce bine a creat formula in care se elibereaza astazi?

Mai tineti minte cate feluri de arme sau cate calibre au fost interzise sau n-au fost permise niciodata la vanatoare? Arc, arbaleta, prastie, percutie pe rama, celebrele ordine privind "calibrele minime" si chiar vestitul si de speriat 50 bmg, pentru interzicerea caruia a militat activ chiar prea des pomenitul Selaru N.
Pot accepta ca 50-ul a speriat toata Europa dar pe noi cine ne-a limitat la 11,x mm si cine nu s-a opus neam, macar principial fata de o interdictie impusa membrilor?
De unde a izvorat intelepciunea revarsata in primul ordin privind calibrele minime daca nu din paginile revistei, din rubrica tehnica pastorita de un tip super dar nascut si care a vanat cu doua secole inainte?
Credeti ca vreunul din zecile angajati la "mediu", "paduri", parlament, MI, etc. a avut cunostiinte atat de avansate despre lumea animalelor incat sa stabileasca perioade de vanatoare, mijloace de evaluare a efectivelor, cote de recolta (la specii migratoare, invadatoare!). De unde ideea de "cote obligatorii" si penalitati pentru nerealizare? Credeti ca a bagat careva in seama mediul academic? Cine credeti voi ca a fost interlocutorul principal de fiecare data?

A nu se intelege ca in structurile AGVPS au existat sau exista numai cretini sau nestiutori! Nici pe departe! Intotdeauna au fost (si) persoane foarte pricepute in domeniu. Din pacate, interesele lor au fost cu totul altele decat ale vanatorilor. (Sau n-au fost lasati sa vorbeasca sau au fost iute inlocuiti.)

Chiar si vestitul "examen". V-ati gandit ca s-ar putea desfasura "neutru"? In fond, un test grila e citit de un aparat de calculat raspunsuri bune si rele. OK, organizeaza scoala, stagii de pregatire, instruieste, scoate manuale, da examene partiale .... finalul ar putea fi cat se poate de bine si de usor "patronat" de Ministerul Culturii, ca tot aia e pentru rezultatul afisat de calculator. Ani de zile a fost doar o parghie foarte importanta de control, nimic altceva. Tinarul invatacel trebuia sa priceapa iute ca AGVPS e "tatuca" ... pana ce moartea ne va desparti.

Intotdeauna a existat persuasiune, atatare la sfada intre vanatori, strecurat pe usa din dos sau pumnul in gura, de-a dreptul. Niciodata dialog!

De cate ori, cu mari eforturi, s-au obtinut ceva victorii si AGVPS a parut ca pierde din putere si control ... a renascut, s-a mobilizat exemplar, a tras toate sforile posibile, s-a tarat prin santuri si-a revenit la control.

As fi primul care ar fi aplaudat daca efortul acesta urias ar fi fost depus pentru vanatori si nu pentru "A G V P S".

Si acu' mai visez cum ar fi fost daca in legea vanatorii ar fi fost un articol in care singurii "administratori, gestionari sau cum vreti voi sa-i numiti" ai vanatului ar fi fost vanatorii! Si nu ca azi cand apare o lista intreaga in care, paradoxal, vanatorii sint real ultimii intre cei care chiar conteaza. Ce dracu' cauta acolo "administratorii padurilor statului", de ex.? A luptat macar o zi AGVPS sa schimbe asta? Nicidecum! Cum dracu' sa dea in cap tocmai "silvicului" unde "comitetul" vaneaza moca inca din 1970? Pe fonduri super, pazite si ingrijite de cele mai multe ori exemplar ... pe banii statului, ca profit din vanat n-au mai scos de zeci de ani.

Mai ziceti si voi, c-am obosit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde teuton pe 17 Dec 2020, 08:22

Am zice, dar nu aude nimeni. Dl. Selaru a coborat printre noi prea tarziu, iar cei din AGVPS sunt prea sus sa ne auda. Am ramas cu "alta intrebare"
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde ventura pe 17 Dec 2020, 09:01

Atata vreme cat nu exista alternativa la AGVPS, o sa fie cum a fost si pana acum.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 17 Dec 2020, 10:01

@ventura

AGVPS si-a canalizat "energia" sprijinind Ministerul in dosarul de la ICCJ.

Ia lumineaza-ma cum si-a canalizat energia? Ce actiune a facut? Vorbesc in cunostinta de cauza si am dreptul la lamuriri, atata timp cat eu mi-am canalizat energia (sa fac ceva pentru noi, nu sa o arunc la canal!)
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde ventura pe 17 Dec 2020, 10:11

A angajat o casa de avocatura si a devenit intervenient in recursul Ministerului cu ONG ul din Brasov.
Ori, solutia corecta, in opinia mea, ar fi fost sa se constituie parte civila impotriva Ministerului.
Era destul de evident ca nu ar fi fost timp fizic sa obtina o hotarare de desfintare a hotararii de la Brasov in timp util pentru a se putea relua vanatoarea la pasari, asa ca demersul facut de agvps este inutil si pagubos.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde salus pe 17 Dec 2020, 10:52

AGVPS nu se va constitui parte civilă împotriva Ministerului Mediului!
Asa cred eu! Poate doar dacă va fi presiune”publica”, așa cum a fost cu intervenția in dosar, dar tot de fațada va fi!
Dar poate se vor constitui vânătorii împotriva AGVPS!? Cum dracu sa nu ai nici măcar habar ca un ONG a acționat împotriva intereselor membrilor tai?
La aceasta întrebare as vrea sa aud răspunsul domnului Selaru! Dar varianta scurta, nu povesti lungi in care se pierde esența!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 17 Dec 2020, 11:34

Cum sa se judece AGVPS cu vreun Minister, daca acolo sus e o imbirligatura de politicieni corupti. Pai AGVPS sa chinuit din rasputeri ca vinatorii sa fie obligatoriu membri intr-o asociatie sa poata sa-si mentie dreptul de vinator. Si asta doar cu ajutorul politicului au reusit.
Nu se va schimba mare lucru pina cind fondurile nu vor ajunge 80-85% in maini private, dupa asta mai discutam despre o noua ordine.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde ventura pe 17 Dec 2020, 12:43

Asta cu fondurile in maini private are mai multe taisuri.
Cunosc fonduri gestionate corespunzator in ambele "tabere".
La fel cum cunosc fonduri distruse efectiv in ambele tabere.
Nu cred ca asta este neaparat solutia.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 17 Dec 2020, 14:01

ventura scrie:A angajat o casa de avocatura si a devenit intervenient in recursul Ministerului cu ONG ul din Brasov.
Ori, solutia corecta, in opinia mea, ar fi fost sa se constituie parte civila impotriva Ministerului.
Era destul de evident ca nu ar fi fost timp fizic sa obtina o hotarare de desfintare a hotararii de la Brasov in timp util pentru a se putea relua vanatoarea la pasari, asa ca demersul facut de agvps este inutil si pagubos.


Am inteles. Ce nu inteleg este ca, sunt absolut convins ca se stia de demersul acelor neispraviti impotriva naturii de la brasov, de ce nu a luat atitudine de inainte sa se judece. sa stopeze procesul, sa initieze actiuni in instanta, ordonante presedintiale etc.???? L-a durut in fata .... @ventura! Asta este realitatea!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 17 Dec 2020, 14:02

ventura scrie:Asta cu fondurile in maini private are mai multe taisuri.
Cunosc fonduri gestionate corespunzator in ambele "tabere".
La fel cum cunosc fonduri distruse efectiv in ambele tabere.
Nu cred ca asta este neaparat solutia.

Mare dreptate.
Opinie simpla.
Cu totii achitat o taxa anuala daca vrei sa vanezi. Dreptul de vanatoare legat de glie. etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde ventura pe 17 Dec 2020, 14:05

Posibil ca Ministerul sa fi informat AGVPS de iminenta unei actiuni in instanta.
Ministerul, fiind parte in dosar, a stiut cu siguranta acest lucru fiindca a fost citat si trebuia sa depuna intampinare.
Despre cunostiinta pe care a avut-o AGVPSul, pot doar sa-mi dau cu parerea, dar parerea mea nu are valoare in acest caz....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde salus pe 17 Dec 2020, 16:55

ventura scrie:Posibil ca Ministerul sa fi informat AGVPS de iminenta unei actiuni in instanta.
Ministerul, fiind parte in dosar, a stiut cu siguranta acest lucru fiindca a fost citat si trebuia sa depuna intampinare.
Despre cunostiinta pe care a avut-o AGVPSul, pot doar sa-mi dau cu parerea, dar parerea mea nu are valoare in acest caz....

Eu zic ca are valoare mare dacă știa de acțiune și nu făcut nimic, cum la fel de mare valoare are dacă nu știa. Ar fi trebuit sa știe! Era parte interesată direct!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde violiv pe 17 Dec 2020, 18:40

O usoara corectie: AGVPS nu e interesata ca vanatorii sa vaneze, exact ca si multe din AJVPS-uri.
Vanatorul ideal este acela care cotizeaza si sta acasa, care nu cere nici macar o hartie pe parcursul unui sezon. Cu acesta nu-ti bati capul, nu umbla prin teren, nu reclama ca umbla degeaba, nu-ti cere socoteala.
Niciodata AGVPS nu a fost interesata ca palmasul sa vaneze, ba din contra - sa iasa cat mai putin. Peste tot vanatoarea trebuia rezervata unor "elite" si cheltuielile suportate de fraieri. Exact ca la excursiile organizate cu scoala: la 20 de copii platitori, o "doamna" merge gratis.
Ce-or face la anu'? S-ajungem acolo. Pariu ca gasesc ei o cale sa jumuleasca palmasul in continuare ... n-ar fi prima data ca trimit hartii la politie cum ca nu platesti.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde salus pe 17 Dec 2020, 18:54

Ai mare dreptate Violiv!!!
In majoritatea AJVPS-urilor și AVPS-surilor afiliate, vânează “elitele” iar vânătorul de rând este tratat cu dispreț total!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 17 Dec 2020, 19:29

Cazul meu. Eu am fost un vinator platitor dar la vinatoare ioc. Aici nu-i asociatia vinovata, eu nu aveam timp. Dar cind aveam concediu veneam in Romania la vinatoare, nu in fiecare an. Acum ceva timp am spus ca nu mai are rost sa le dau bani. Cel mai mult ma suparat faptul cind am cerut o autorizatie de Caprior. Domnule trebuie sa platiti inainte! As fi platit si inainte, dar aveam putin timp. Domnilor nu am timp mult la dispozitie, daca e vremea rea, daca paznicul nu poate sa vina. Asta e banii trebuiesc inainte ca la curve. Asta a fost raspunsul secretarului.
Ei uite ca eu nu va mai platesc nimic.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde biriuck pe 18 Dec 2020, 00:07

@mialxx partea aia cu banii inainte ma enerveaza si pe mine destul de tare. Tine insa de asociatie, nu de AGVPS.

Pentru partea cu asocierea fortata AGVPS este direct responsabila, chiar daca a facut-o la cererea majoritatii asociatiilor afiliate. Pe mine nu ma afecteaza direct acum pentru ca ies la vanatoare cel putin saptamanal. Ma gandesc ca si eu as putea fi in situatia sa nu pot iesi atat de des la vanatoare o perioada mai lunga, asa ca sunt total impotriva afilierii fortate.

Acum stateam si ma gandeam la "elitele" alea mentionate mai sus. Care or fi ele? Cine?
Oare am vanat cu elitele astea si nu mi-am dat seama?
La mine la grupa nu a venit niciodata careva de prin comitete si consilii ca sa facem vanatoare pentru ei. A venit @liviur, membru in consiliu, de vreo 2-3 ori, dar invitat de noi. Pe la alte 2 grupe de la AJVPS Bz pe unde ma duc des e la fel, mai vine cate un invitat dar e invitat de cineva din grupa, nu bagat pe gat de conducere. Fonduri de "protocol" nu avem.
Cum functioneaza asta cu "elitele" la vanatoare pe la voi? Ca la noi elitele sunt studenti, padurari, pensionari, mici afaceristi, ciobani, tarani, meseriasi, programatori (cam putini, adica eu), invatatori, postasi, veterinari si vreo 2 marinari (pe unul dintre ei il stiti, e @teherau)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde biriuck pe 18 Dec 2020, 00:23

Daca ma gandesc mai bine, a fost un caz in care invitatii de la vanatoare nu au fost invitati de grupa ci trimisi de secretarul de atunci.
Era ziua unui prieten, Adrian M. si a zis sa o serbeze la munte cu mai multi prieteni vanatori. Intre ei erau mai multi de pe aici (eu, tonif, violiv, lauru, cybelle si regretatul Alin30.06), cu greu putea fi numit careva "elita".
Regulamentul asociatiei permite oricarui vanator de la AJVPS Buzau sa participe la vanatorile colective pe orice fond. Pentru cei ce nu erau membri, se achita acolo ceva suplimentar cat sa nu se zica ca e gratis (parca in jur de 100 lei). Deci totul a fost perfect legal si corect si din punctul de vedere al regulamentului intern.
In fine, baietii de la grupa ne-au primit oricum OK, desi eram ditamai grupul, si s-au bucurat ca au putut face astfel vanatoare intr-o zona mai greu de inchis. Ei bine, rezultatul vanatorii facuta pentru "elite" a fost reprezentat de un card de cerbi sariti la ultimul stand, un urs zapacit, un porc intors in goana si un vulpoi dat prin masina de tocat de nu stiu ce calibru dopat folosit de @violiv
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde salus pe 18 Dec 2020, 08:46

“Elitele” sunt in general pupincuristi votanți care trebuie răsplătiți cumva de președinți/directori/“patroni” ai asociațiilor.
Cei care primesc mereu autorizații și pe cei care trebuie sa-i suni de 2-3 ori pe săptămâna pentru a afla unde și când se face vânătoare, iar in ziua vânătorii te bântuie prin locuri in care au vânat ei deja cu o zi in urma.
Tot in categoria acestor “elite” intra și “patronasii” de fonduri care nu dau autorizații grupei de vânători decât atunci când au chef sau când le intra morcovul, pe final de sezon, ca nu vor face planul.
Ăștia sunt o parte din “elitele” profitoare de pe urma măreței reușite a domnului Selaru, de obligare la asociere!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde laurul pe 18 Dec 2020, 09:15

biriuck scrie:Daca Ei bine, rezultatul vanatorii facuta pentru "elite" a fost reprezentat de un card de cerbi sariti la ultimul stand, un urs zapacit, un porc intors in goana si un vulpoi dat prin masina de tocat de nu stiu ce calibru dopat folosit de @violiv

375 RUM, parca....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde biriuck pe 18 Dec 2020, 19:07

@salus in orice asociatie autorizatii trebuie sa primeasca toata lumea! Daca nu e asa, sa plece elegant sau sa le faca circ in adunari (dupa gust).
La fel cu vanatorile colective. Trebuie anuntate pe grupul de whatsapp sau pe site. Si acestea tin tot de bucataria interna, nu e vina nimanui din exterior daca merge prost.

Are AGVPS bubele ei, dar nu acestea. Are nevoie de o investie uriasa de capital si energie pentru a se transforma si a face ceea ce ne dorim noi la un nivel comparabil cu ceea ce fac adversarii nostri.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde salus pe 18 Dec 2020, 19:21

Dacă nu ar fi obligatorie afilierea, vânătorul ar fi tratat ca un client și nu ca o sursa sigura de venit și doar atât.
Despre capital..., adică cotizații mai mari? La asta te referi???
ONG-utile “rivale” nu au bani, nu au cotizanți!
Sunt doar deștepți și știu sa scrie proiecte și sa citească legile proaste!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde violiv pe 18 Dec 2020, 19:24

Fara sa realizati faceti parte din acea mica parte ... vanatori care pot merge la vanatoare.
Ca multi dintre voi am avut ocazia sa merg prin multe locuri din tara la vanatoare.
Ca un loc e "bun" sau nu imi pare ca este determinat in cea mai mare masura de doua chestii: bonitate si oameni.
Fara sa fie o regula generala, am observat ca unde Mama Natura a fost darnica si vanat este din belsug, chiar si oamenii sint mai buni, uman, vanatoreste, cum vreti voi. Si asta cu atat mai mult cu cat trebuie sa fii mai bun vanator ca sa dobandesti ceva din vanatul cel numeros.
Unde nu e vanat si oamenii sint mai cainosi. In prea putine locuri fara vanat, oameni buni au schimbat lucrurile in bine.

Cu cat te indepartezi de munte si vanatul mare e mai rar cu atat e mai mare presiunea. Nu puteti compara un fond de caprior care are cateva zeci bune cota cu unul care are 4 sau 2....si cam acelasi numar de membri. Primul nu mai stie incotro sa vanda in timp ce ultimul inca socoteste la vechea dilema "cum sa imparti doua paie la trei magari".
Vanatul mic a fost refugiul vanatorilor de campie ani multi ... picior sau balta. In ultimii ani vanatoarea la vanat mic a suferit lovitura dupa lovitura - de la natura, de la clima, zei, politicieni si judecatori.
Poate credeti ca toti vor coarne de minim 10 kg in fiecare sezon. Nici vorba. Cei mai multi vor doar sa aibe unde sa plimbe o pusca o zi din 10, macar sa zareasca ceva daca nu sa si traga vreo 2-3 focuri. Cand nu mai poti avea nici macar asta ... atunci mori, pe bune.

Sint rau, sint gura mare si spurcata, nu aud nicio explicatie si nici nu cred ca exista vreuna plauzibila decenta! Asta pentru ca am vazut efectiv murind "mosnegi", cu ochii pironiti la pusca ce ruginea pe perete ... pentru ca nu mai aveau unde sa-i dea grai.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde zforis pe 19 Dec 2020, 00:11

Nu esti rau, doar realist. Fiecare vanator, la un moment dat, va ajunge la aceasta concluzie, dar nu va recunoaste... daca cumva nu a ajuns deja... Cand va recunoaste, va fi tarziu deja.

Explicatile pompoase, pagini scrise in stil comunist, parca ai asculta pe nea ceasca intre orele 20-21 acu 40 de ani, nu mai ajuta. Despre ce draq vorbim? Nu avem dreptul de a exercita vanatoarea la anumite specii. De ce vorbim despre statut?

Administratia: de ce ati mai acceptat pe Dl. fost prezident aici? Avea vreme sa se inregistreze aici, dar nu s-a intamplat.... Nu mai vanam rate, prepelite si alte specii (vezi art 4 din 1400/....).

http://portal.just.ro/64/SitePages/Dosa ... iQWm2smYGA

Ce cauta Dl. fost prezident aici???
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde zforis pe 19 Dec 2020, 00:16

Pana cand Dl. fost prezident va fi membru aici, eu ma voi retrage. Va multumesc tuturor care ati contribuit la acest forum.
@zforis
Acest forum are un set de reguli. Orice persoana care nu le incalca are dreptul sa fie membru indiferent de faptele si deciziile din trecutul, prezentul sau viitorul sau.
La fel cum tu ai dreptul sa te retragi daca vrei.
Nici mie nu-mi plac vreo cativa membri dar nu conditionez prezenta mea ca membru pe forum de excluderea lor.
Admin
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde biriuck pe 19 Dec 2020, 00:52

salus scrie:Despre capital..., adică cotizații mai mari? La asta te referi???

Ce treaba are capitalul si energia mentionata de mine cu cotizatiile? Agvps nu are treaba cu valoarea cotizatiei de la fiecare afiliata.

M-am referit la capitalul necesar fara sa indic de unde ar trebui sa vina. Sursa ar trebui sa fie toti factorii implicati si afectati: noi (palmasii), asociatiile (adica tot noi), firmele de vanatoare, comerciantii de articole de vanatoare si, in prima linie, AGVPS!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde yoghi pe 19 Dec 2020, 01:45

Agv ainterzis participarea la vanatoare cu arme: care au ramas cu sutele in magazine

5.6 si 22lr.
Vum 7,62x39
Sks 7,62x39

A scos toate alicele peste 5mm
Ochirea laser.
Chematorile electronice

Si bagase o lege ca magazinele ce sunt la parter de bloc sa nu mai functioneze.

Si tu vrei ca magazinele sa sponsorizeze.?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate