Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:12

Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde Dr.47 pe 30 Aug 2022, 17:02

Domnilor, stiti cum e sa ti-o faci cu mana ta?
Tare bucuros de sarmoasa mea ca face treaba, ca nu cauta departe, ca nu mai mananca pomi si alte plante scumpe din ograda, m-am împiedicat acu' vreo 4 dimineți de un anunt de pe fb. Un enoriaș al cultului vânătoresc a pus un anunt ca mai are niste fetițe in cuib. M-am uitat rapid la poze, am sunat pe nenea. Noroc mare pe mine, vanatorul locuiește la vreo 30km de mine.
Am mers dupa amiaza, mi-am ales o mustacioasa, dar pe drumul de intoarcere mi-am făcut o gramada de scenarii, cum sa introduc noul membru in familie, mai pe scurt, cum sa fac sa nu platesc prea scump daune la sotie. Am luat catelusa in brate si cand am intrat pe poarta, mi-a luat-o sotia si a pupat-o direct in bot.
Mare bucurie, dar si mare problema pt mine pt ca am instaurat un regim de carantina in curte, iar cu sarmoasa mare nu mai ies vreo luna, pana o pun pe picioare pe cea mica. Cat despre daune prin curte...va urma!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde unknown pe 30 Aug 2022, 17:03

Ghinda scrie:Mergi necunoscutule înainte. Acum și eu am la fel. Fără patalama, din vânători. @wachtelfeld joacă în altă ligă.


Asa voi face.
Cine stie, poate candva voi ajunge si eu sa joc in liga lui @wachtelfeld dar pentru asta trebuie sa ma calific si eu ca proprietar/vanator/dresor nu doar cainele.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde tehărău pe 30 Aug 2022, 18:15

Dr.47 scrie:Domnilor, stiti cum e sa ti-o faci cu mana ta?
Tare bucuros de sarmoasa mea ca face treaba, ca nu cauta departe, ca nu mai mananca pomi si alte plante scumpe din ograda, m-am împiedicat acu' vreo 4 dimineți de un anunt de pe fb. Un enoriaș al cultului vânătoresc a pus un anunt ca mai are niste fetițe in cuib. M-am uitat rapid la poze, am sunat pe nenea. Noroc mare pe mine, vanatorul locuiește la vreo 30km de mine.
Am mers dupa amiaza, mi-am ales o mustacioasa, dar pe drumul de intoarcere mi-am făcut o gramada de scenarii, cum sa introduc noul membru in familie, mai pe scurt, cum sa fac sa nu platesc prea scump daune la sotie. Am luat catelusa in brate si cand am intrat pe poarta, mi-a luat-o sotia si a pupat-o direct in bot.
Mare bucurie, dar si mare problema pt mine pt ca am instaurat un regim de carantina in curte, iar cu sarmoasa mare nu mai ies vreo luna, pana o pun pe picioare pe cea mica. Cat despre daune prin curte...va urma!

Să-ți trăiască și sa te bucure!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde tehărău pe 30 Aug 2022, 18:22

unknown scrie:
Ghinda scrie:@wachtelfeld joacă în altă ligă.


Cine stie, poate candva voi ajunge si eu sa joc in liga lui @wachtelfeld dar pentru asta trebuie sa ma calific

Frumos e când oamenii au năzuințe!
Vezi doar ca ai ridicat ștacheta cam sus. Din prima!
Asta te obliga sa povestești peste vreo 6-8 ani cum a fost și cum te situezi. 8-} :clap:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde unknown pe 30 Aug 2022, 19:01

tehărău scrie:Frumos e când oamenii au năzuințe!
Vezi doar ca ai ridicat ștacheta cam sus. Din prima!
Asta te obliga sa povestești peste vreo 6-8 ani cum a fost și cum te situezi. 8-} :clap:


Sunt de parere ca stacheta trebuie sa fie intotdeauna cat mai sus posibil apoi pas cu pas trebuie sa incerci sa ajungi acolo pentru ca altfel, daca iti propui putin, realizezi putin.

Indiferent de stadiul in care voi fi, daca voi avea ce povesti, in mod sigur o voi face chiar pe parcursul acestor 6-8 ani.
Sa speram ca intre timp tot ceea ce se intampla in domeniul vanatorii (legislatie, evenimente etc.) sa fie favorabil acestuia si nu invers.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde tehărău pe 30 Aug 2022, 21:58

Țiganul mergea cu fiu-su, desculți, prin colbul drumului. Soare, arșiță, lene. Ăla mic găsește o potcoava. Tac-su o ia și începe sa viseze:
- De aș mai găsi trei...
- Și aș avea și un cal...
- L-aș potcovi...
- Și as merge acum călare, nu pe jos...
La care ăla mic, prinde ideea:
- Mai bine o iapă...
- Și iapa sa facă un mânz...
Tac-su, bucuros ca fii-su e destept:
- Da bine zici!
Si ăla mic, bucuros de laudă:
- Și eu sa merg calare pe mânz, să nu merg nici eu pe jos...
La care te trezește cu o scaltoacă după ceafă:
- Da-te jos, că rupi spinarea la saracu' mânz!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde wachtelfeld pe 05 Sep 2022, 09:36

@Teharau, m-am amuzat copios, deh, cam asa sta treaba... :lol:
Ai fost cu mine in Germania, poate nu ar strica sa le povestesti cum arata un examen de lucru pt dreptul de a vana/a iesi cu arma si cu cainele in teren. In Romania suntem norocosi !
Apropos, uite-o si pe junioarea mea care mi-am oprit-o din ultima monta.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde unknown pe 06 Sep 2022, 00:03

wachtelfeld scrie:@Teharau, m-am amuzat copios, deh, cam asa sta treaba... :lol:
Ai fost cu mine in Germania, poate nu ar strica sa le povestesti cum arata un examen de lucru pt dreptul de a vana/a iesi cu arma si cu cainele in teren. In Romania suntem norocosi !
Apropos, uite-o si pe junioarea mea care mi-am oprit-o din ultima monta.


Da, interesanta pilda de mai sus a lui @teharau, desi interpretabila.
Daca presupunem ca stacheta mea (sau a altcuiva, ca e general valabil) era ridicata la nivelul iepei cu manz pe care as fi vrut sa urc atunci nu credeti ca ar fi fost mai corect/constructiv ca in loc sa mi se spuna "sa ma dau jos de pe el ca ii rup spinarea" sa fiu indrumat mai bine sa incerc sa gasesc o a doua potcoava ?
Sau fiind un banc romanesc se aplica starea generala din Romania unde e mai usor sa distrugi decat sa construiesti (atat de cunoscuta capra vecinului a carei vanatoare este permisa pe tot parcursul anului) ?
Oare in Germania s-ar fi procedat la fel ?

@teharau, @wachtelfeld sa-mi fie cu iertare, ceea ce am spus mai sus nu e nicio aluzie la nimeni ci doar, asa, niste intrebari retorice

@wachtelfeld crezi ca daca si la noi s-ar aplica acele examene din Germania "pt dreptul de a vana/a iesi cu arma si cu cainele in teren" nu ar fi oameni/vanatori si caini care le-ar absolvi ?

P.S. @wachtelfeld asteptam poze cu "junioarea"
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde wachtelfeld pe 07 Sep 2022, 07:35

In Romania, din pacate, exista cultura "cum fac sa ies mai ieftin" aici ma refer la toate aspectele ce tin de toata problematica aceasta. Incepand de la achizitionarea unui catel pana la volumul de munca dedicat acestuia. Daca la achzitionare, hai ca mai e cum mai e, la capitolul munca stam fff prost. Si aici ma refer la munca din extrasezon. In plus, la noi exista idei preconcepute ca un caine trebuie sa se faca din vanatoare, mai exact, catelul e scos direct la vanatoare si se asteapta totul doar de la nativul lui. Scula educationala cel mai des
folosita este zgarda electronica, iar la insulari GPS care are si zgarda cu impulsuri...sa mai continui ?
Nimeni nu isi dedica un timp zilnic sa isi educe cateii, cea mai mare parte a vanatorilor cu caine nu realizeaza importanta examenelor de lucru ca parghie in selectie dar si ca formare a cainilor inainte de a intra in vanatoarea propriu-zisa. Nu exista apetenta pt a invata !
Ce este adevarat este ca si in interiorul sistemului chinologic exista multa coruptie, arbitrii de lucru de la noi nu au dus niciodata, in mare majoritate un caine lucrat de ei in examene de lucru. E greu...dar totusi mai exista si oameni seriosi care sunt bucurosi sa impartaseasca, deci cauza nu e pierduta.
P.S. Nu vreau sa lezez pe nimeni, eu doar am spus parerea mea care din pacate dupa aproape 30 de ani de vechime in campul muncii, nu prea s-a schimbat. Pozele din pacate nu se incarca, probabil sunt prea mari si nu am rabdare sa le micsorez.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde tehărău pe 07 Sep 2022, 09:08

wachtelfeld scrie:@Teharau, m-am amuzat copios, deh, cam asa sta treaba... :lol:
Ai fost cu mine in Germania, poate nu ar strica sa le povestesti cum arata un examen de lucru pt dreptul de a vana/a iesi cu arma si cu cainele in teren. In Romania suntem norocosi !
Apropos, uite-o si pe junioarea mea care mi-am oprit-o din ultima monta.

N-am uitat doctore, nici ce-am văzut, nici c-am zis că povestesc. Am câteodată un zvac, doar ca-mi trece. :ymhug:
Știi mai bine decât mine cum sunt primite postările în spațiul public. Merită povestit? Întrebare retorica, știu! Dacă merita, nu renunțai, de atâtea ori, să dai sfat, povață. Societatea s-a schimbat, a contrazice și a contesta a devenit normalitate iar a fi de acord cu ceva ce nu înțelegi o excepție. Fă un efort și închipuie-ți răspunsurile. :D
Pe de altă parte, recunosc că mi-am făcut niște schițe de poveste. Ei bine, nici una nu mi-a plăcut. E ca și când ar trebui sa povestesc matematica. Lucruri făcute ceas, sec, cu cadentă de metronom. Muncă de generații. Oameni cu adevărat excepții care au avut privilegiul de a avea venit suficient pentru a le lăsa tot timpul din lume liber pentru plăcerea lor. Și plăcerea de a lucra cu animale. Câți pot înțelege asta din cuvinte? Cum poți sa povestești ca un proprietar de castel se trezea în fiecare dimineață la 4 pentru a pleca sa antreneze un cățel? Cum sa spui ca disciplina era aceeași pentru câini și pentru membrii familiei? Cum sa faci sa se înțeleagă în limba română ca dacă cățelul nu era exact în norme nu lua examenul chiar dacă era antrenat de șeful comisiei? Cât de adânc și convingător si de unde sa începi?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde wachtelfeld pe 07 Sep 2022, 18:25

De aceea si eu am renuntat sa mai explic/povestesc, nu mai vreau sa invat/conving pe nimeni de nimic. Toata lumea are dreptate. Sa ne vedem cu bine si sa fim sanatosi.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde mialxx pe 09 Sep 2022, 21:34

wachtelfeld scrie:In Romania, din pacate, exista cultura "cum fac sa ies mai ieftin" aici ma refer la toate aspectele ce tin de toata problematica aceasta. Incepand de la achizitionarea unui catel pana la volumul de munca dedicat acestuia. Daca la achzitionare, hai ca mai e cum mai e, la capitolul munca stam fff prost. Si aici ma refer la munca din extrasezon. In plus, la noi exista idei preconcepute ca un caine trebuie sa se faca din vanatoare, mai exact, catelul e scos direct la vanatoare si se asteapta totul doar de la nativul lui. Scula educationala cel mai des
folosita este zgarda electronica, iar la insulari GPS care are si zgarda cu impulsuri...sa mai continui ?
Nimeni nu isi dedica un timp zilnic sa isi educe cateii, cea mai mare parte a vanatorilor cu caine nu realizeaza importanta examenelor de lucru ca parghie in selectie dar si ca formare a cainilor inainte de a intra in vanatoarea propriu-zisa. Nu exista apetenta pt a invata !
Ce este adevarat este ca si in interiorul sistemului chinologic exista multa coruptie, arbitrii de lucru de la noi nu au dus niciodata, in mare majoritate un caine lucrat de ei in examene de lucru. E greu...dar totusi mai exista si oameni seriosi care sunt bucurosi sa impartaseasca, deci cauza nu e pierduta.
P.S. Nu vreau sa lezez pe nimeni, eu doar am spus parerea mea care din pacate dupa aproape 30 de ani de vechime in campul muncii, nu prea s-a schimbat. Pozele din pacate nu se incarca, probabil sunt prea mari si nu am rabdare sa le micsorez.



Bravo! Un raspuns foarte la obiect, mai bine nici ca se putea scrie.
Ai dreptate 100%, din pacate!!!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce conteaza: gena sau disciplina (talentul sau munca) ?

Mesajde mialxx pe 09 Sep 2022, 21:46

Eu petrec pina la 3 ore pe zi in natura cu catelul meu, il duc in padure zilnic. Caut cu el aproape zilnic urma de vinat, si minim o data la doua luni ai fac urma de singe (daca intre timp nu cautam vreun animal ranit).
Cainele este foarte ascultator si poate sa faca diferenta cind vinam si cind doar ne plimbam, si totusi eu zic ca ar fi loc de mai mult. Dar avind in vedere ca-i primul caine pt. mine, si nu l-am dresat fara greseli de incepator, sunt foarte multumit. La multe probe de lucru am „batut“ cainari cu state vechi.
Dar fara munca nu se poate.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori

Publicitate