Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:50

Teckel sarmos lucrand la tarc cu mistret

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Teckel sarmos lucrand la tarc cu mistret

Mesajde Grand Chase pe 09 Oct 2011, 09:48

http://www.youtube.com/watch?v=JjwR5Ixt5ZI ce parere aveti despre acesti micuti ?
Grand Chase
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Oct 2011, 13:04

Re: Teckel sarmos lucrand la tarc cu mistret

Mesajde Alin3006 pe 17 Dec 2012, 18:52

Excelenta! Am si eu un sarmos, insa din pacate nu sunt multi cei pasionati de rasa asta pe forum, asa ca nu prea ai cu cine schimba impresii! Sau sunt timizi... :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Teckel sarmos lucrand la tarc cu mistret

Mesajde adileafu pe 17 Dec 2012, 22:29

Finetea nasului precum si modul lor de lucru i-i fac sa poata suplini cu brio un limier si fac din ei adevarati ''gasitori'' de vanat insa din pacate dimensiunule lor precum si proportiile corporale le ingreuneaza oarecum munca de hartuitori. Oricum, folositi in mod judicios, constituie un ajutor real pentru orice vanator si cu un dresaj adecvat pot fi folositi ca si caini ''universali''(asta daca nu ne dorim o specializare la o anumita specie de vanat ).
Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat imi iubesc mai mult cainii!
Avatar utilizator
adileafu
Membru important
 
Mesaje: 178
Membru din: 29 Ian 2010, 12:15
Locaţie: Targoviste

Re: Teckel sarmos lucrand la tarc cu mistret

Mesajde Alin3006 pe 18 Dec 2012, 11:51

Da, teckel-ul poate deveni cu succes atat limier cat si caine universal. E un caine cu o inteligenta mult peste medie, aproape umana si evident o incapatanare pe masura. Insa daca stii ¨cum sa-l iei¨ ai un ajutor pe cinste. As mentiona ca functioneaza excelent si ca scotocitor, nu ramane centimetru patrat de tufe in care sa nu intre; daca da de vanat sau urma calda da glas, asa ca te poti pregati cu pusca.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Teckel sarmos lucrand la tarc cu mistret

Mesajde mariusx pe 18 Dec 2012, 15:32

mariusx
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 01 Sep 2009, 18:47
Locaţie: targoviste dambovita

Re: Teckel sarmos lucrand la tarc cu mistret

Mesajde tutu pe 15 Sep 2014, 18:36

Buna ziua. Am si eu un teckel sarmos in varsta de 1 an si 3 luni (mascul). Puteti sa-mi spuneti si mie o metoda de dresaj pe urma de sange care sa dea rezultate? El a fost scos deja in teren la vanatoare de mistreti sezonul trecut dar as vrea sa-l initiez si in lucrul pe urma de sange. Va multumesc si astept cu nerabdare sfaturile dumneavoastra.
tutu
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Mai 2014, 11:50


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate