Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:03

springer spaniol

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

springer spaniol

Mesajde buteo pe 18 Sep 2012, 10:51

salut tuturor am deschis aces topic pt a afla de la cunoscatori acestei rase cat mai multe
asi vrea sa stiu unde gasesc crescatori ?
care este pretul unui pui?
cat de bun este pentru vanatul mic?
poate fi invatat sa ponteze?
dar si alte lucruri pe care le cunoasteti



numai bine
buteo
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 20 Iul 2012, 23:21

Re: springer spaniol

Mesajde Marius pe 18 Sep 2012, 14:59

buteo scrie: poate fi invatat sa ponteze?

Springerul e scotocitor, nu pontator. Nu cred ca va ponta.
Daca ai nevoie de un caine care sa ponteze, epagneul bretonul are talie asemanatoare cu springerul.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: springer spaniol

Mesajde drmarius pe 18 Sep 2012, 17:11

Scotocitorii sunt foarte buni la vanatul mic (fazan si iepure) in terenurile grele unde nu se poate vorbi deloc de cheta cainilor de aret. In acest caz cu scotocitorul se vaneaza cel mai bine pe santuri, maluri de balti si rauri, maracini, balarii foarte dese, parcele foarte inguste in camp. Se poate folosi si pentru aportul din apa la rata.

Scotocirea se face pe distante mici ca sa permita lovituri la distante vanatoresti. O scotocire la distanta mare (30m) duce la rezultate egale cu zero pentru un vanator. In cazul in care sunt 2, 3 vanatori se poate largi distanta de scotocire fara probleme. Rezultatele la potarniche si prepelita sunt mult sub cele realizate de cainii pontatori.

Frumusetea in vanatoarea cu scotocitor consta in faptul ca vanatorul trebuie sa fie intotdeauna in priza, deoarece vanatul poate sa sara in orice secunda.

Cateva filmari de pe youtube cu springeri:
https://www.youtube.com/watch?v=d7qH8OfwL2k
https://www.youtube.com/watch?v=TaxRuYXzKtY
https://www.youtube.com/watch?v=z7t1lih8PYg
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: springer spaniol

Mesajde buteo pe 18 Sep 2012, 20:59

bun si crescatori de epagneul bretonul gasesc si in romania si cam la ce pret ?
buteo
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 20 Iul 2012, 23:21

Re: springer spaniol

Mesajde violiv pe 19 Sep 2012, 08:52

Am vanat cativa ani cu unul.
La scotocit era neintrecut. Ponta cand si cand si nu l-am stiut atunci invata sa faca asta constant si sa raspunda la comanda. Cred ca mai mult ne-am adaptat unul la altul. Stilul de vanatoare cu care ne-am impacat a fost sa-l las sa plece drept 100-150 m de la mine apoi sa-l chem; venea catre mine in zig-zag, cu o cheta nu foarte larga si-mi salta catre mine vanatul. Desi nu este creditat ca aportor se descurca foarte bine la asta, mai ales din apa si l-am folosit intens la asta pe cand vanam bizam. La vanatorile la care se pusca mult pe sol se cam plictisea si incepea sa se joace, adica gasea piesa si apoi fugea cu ea s-o ascunda :shock: trebuia sa stai cu ochii pe el si sa fugi la fel de repede ca s-o recuperezi. In schimb, rar sa treaca pe langa vanatul camuflat la sol ... daca nu sarea nimic 90% ca nu era nimic in zona.

Problemele cu el au fost doua: fiind negru si cu par lung suferea intens in zilele calde iar scaietii il invalidau serios, cu toate ca-l purtam tuns scurt de tot. N-as recomanda nici astazi un caine cu parul matasos la vanatoare - o singura tufa de scaieti il transforma intr-un ghem iar plimbarea prin buruieni cu spic necesita o grija deosebitala final.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: springer spaniol

Mesajde Clujeanul pe 19 Sep 2012, 15:57

buteo scrie:salut tuturor am deschis aces topic pt a afla de la cunoscatori acestei rase cat mai multe
...


Deja ai aflat asa de "multe" ca ai trecut la alta rasa...

Vezi ca s-a mai discutat despre springer (spaniel nu spaniol) aici :

viewtopic.php?f=84&t=6426
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: springer spaniol

Mesajde buteo pe 19 Sep 2012, 16:58

salut clujanu

eu nus vreun fanatic al rasei eu vreau sa stiu minimul eu am nevoie de un caine mic, pontator, energic .va fi folosit la vanatoarea cu pasari de prada nu trebuie sa stie decat sa ponteze ff bine si sa stea culcat la comanda pt a nu speria pasarea de prada in timpul si dupa prinderea prazi.si vreu sa fie mic pt a fi mai usor de transportat pt ca va trebui sa calatoareasca pana la madrid pt ca la noi nu este legala vanatoarea cu pasari de prada eu plec intrun an la madrid si pana atunci am nevoie de un caine macar pe jumate dresat.plus ca la varsta de 10-11 luni cainele va fi inca tanar si se va obisnui relativ usor cu pasarea de prada.

sper sa fiu inteles.fara replici rautacioase va rog
buteo
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 20 Iul 2012, 23:21

Re: springer spaniol

Mesajde Clujeanul pe 19 Sep 2012, 20:08

Salut Buteos,
Am inteles acuma cam ce cauti de fapt. Fara suparare, dar la inceput ai scris ca vrei sa aflii cat mai multe, acuma ca te intereseaza minimum de informatii despre cainii de vanatoare.

PS. Eu cred ca e de bine ca nu esti fanatic.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: springer spaniol

Mesajde buteo pe 19 Sep 2012, 20:13

multumesc pentru intelegere gresala mea ca nu miam exprimat corect curiozitatile

daca ma puteti ajuta ar fi ok

numai bine
buteo
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 20 Iul 2012, 23:21

Re: springer spaniol

Mesajde Clujeanul pe 19 Sep 2012, 20:57

Vezi ca pe youtube&co sunt destule filmulete cu caini decare ti-ar trebui tie. Asa ti-ai putea face o idee mai clara despre cam ce rasa sa cauti. Pe langa bretoni, mai sunt si niste prepelicari germani de talie mai mica decat bracii si pointerii. Doar din auzite pot sa-ti spun ca si setterii sunt buni de vanat cu pasari rapitoare. Din experienta, pot sa-ti mai spun ca am vazut un setter irlandez foarte pasionat si foarte puternic (vagabond, gasit de un coleg de grupa pe la tomberoane de gunoi), care rezista sa vaneze mai mult decat rezistam noi in teren...si era bun de mai mare dragu'.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: springer spaniol

Mesajde Clujeanul pe 19 Sep 2012, 21:01

A... inca ceva: Daca conteaza dimensiunea cainelui, tine cont ca femelele sunt ceva mai mici decat masculii.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: springer spaniol

Mesajde buteo pe 20 Sep 2012, 15:42

buna clujanu

ms mult ajutor o sa vad ce o sa fac dar bretonul imi surade din cate am vazut pe you tube am si vb cu un prieten din spania care vanaeaza cu breton.
problema care se iveste este daca gasesc aceasta rasa in tara?
buteo
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 20 Iul 2012, 23:21

Re: springer spaniol

Mesajde DAC pe 20 Sep 2012, 19:01

bretoni...Arad...Gica Lazar...0745873056

viewtopic.php?f=84&t=139
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate