Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:55

Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde wachtelfeld pe 22 Mar 2013, 13:39

Datorita faptului ca densitatea de vanat mic (fazan, potarniche, iepure) deja a atins cote catastrofale in jurul Bucurestiilor si in urma mai multor discutii cu proprietari de caini de aret , am ajuns la concluzia ca singura modalitate de a ne mai putea pune cainii in contact cu ceva vanat este amenajarea unei suprafete de teren, popularea si gestionarea acesteia.
Ideea este, nu de a lua un fond de vanatoare efectiv, ci de a "concesiona" de la un gestionar de fond de vanatoare a unei suprafete, unde impreuna sa punem mana de la mana, sa populam cu potarniche, fazan si iepure, sa gestionam acea zona(combatere, hranitori, controlul pasunatului, etc), sa cream practic un teren bogat in vanat, unde sa putem sa ne scoatem cainii la antrenament, dar si unde nu se va vana absolut deloc.
Evident si pt. gestionarul fondului de vanatoare va fi un mare avantaj, pt. ca se va crea un teren de refugiu in adevaratul sens al cuvantului, unde membrii acestei asociatii/club vor monitoriza zilnic ce se intampla, vor controla orice miscare si automat bonitatea in vanat mic a fondului va creste.
Nu am deschis evident acest topic daca nu as fi purtat cateva discutii preliminare cu un numar de persoane pasionate in acest sens si daca aceasta idee nu s-ar fi bucurat de succes, totodata si de sanse mari de reusita.
La acest moment pot spune cu certitudine ca suntem un numar de 10 oameni care deja am inceput sa ne miscam in directiile enuntate mai sus si bineinteles ca lista este deschisa.
Asa ca oricine doreste sa vina alaturi de noi este binevenit, seriozitatea fiind insa principala cerinta pt. buna functionare a acestei deocamdata idei.
Mai multe date si detalii vor veni pe parcurs, dar asteptam idei, pareri si sugestii pe aceasta tema oricand .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde hunterkris01 pe 22 Mar 2013, 14:20

Buna idee,Mihai...deja sunt in niste discutii cu cineva...te voi anunta in 2-3 zile,dar cred ca este de acord..zona buna,director ul este super ok,stii despre cine vorbesc,vine astazi la mine si o sa am o discutie cu el,daca este totul ok,eu cred ca este ca si rezolvata :D :D :D
Avatar utilizator
hunterkris01
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 13 Mar 2013, 14:36
Locaţie: BUCURESTI/ILFOV

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde armi pe 22 Mar 2013, 21:10

Buna initiativa! Astept detalii, preturi, contributie etc. Locatia nu cred ca e bine sa fie facuta publica pe forum.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde hunterkris01 pe 22 Mar 2013, 21:21

Pana la urma,nu este un secret..toate la timpul lor...dar va fi un pas important in chinologia cainilor de vanatoare,si nu numai..
O seara buna..la toata lumea :wink:
Avatar utilizator
hunterkris01
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 13 Mar 2013, 14:36
Locaţie: BUCURESTI/ILFOV

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dragos74 pe 22 Mar 2013, 22:00

in paralel cu ce vreti sa faceti voi,..eu as putea sa va sugerez un posibil loc de antrenament chiar in bucuresti ,f. accesibil ,interesant si ca relief (vegetatie),unde nu deranjam pe nimeni si unde pe langa multitudinea de fazani te poti trezi ca-ti fuge si vreun mistret din fata :)

insa in afara de fazani nu stiu sa fie si alte pasari.
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dragos74 pe 22 Mar 2013, 23:03

despre asta e vorba ...:

http://www.youtube.com/watch?v=pZKyIXZxU94

e destul de intins ca suprafata
si f. cunoscut :wink:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dragos74 pe 22 Mar 2013, 23:10

dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dragos74 pe 22 Mar 2013, 23:15

cred ca ar fi fost un loc nemaipomenit si pt. organizarea unui expo si tan la bucuresti ... 8)

posibil cu mult mai mult succes decat la ploiesti :idea:
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde MCT pe 23 Mar 2013, 10:56

felicitari pentru initiativa! este mai mult decat binevenita si sunt interesat sa contribui. Aveti vreo estimare de buget si de cate persoane ar fi nevoie?
weekend bune,
Costin
MCT
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2011, 23:36

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde wachtelfeld pe 25 Mar 2013, 16:00

Deocamdata nu am/avem nici o estimare, insa cred ca cel mai bine ar fi sa incepem o lista cu cei ce doresc sa se implice. Ce parere aveti ?
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde Kristi pe 25 Mar 2013, 16:38

wachtelfeld scrie:Deocamdata nu am/avem nici o estimare, insa cred ca cel mai bine ar fi sa incepem o lista cu cei ce doresc sa se implice. Ce parere aveti ?

Parerea mea este ca ar trebui intai sa gasim terenul , sa vedem unde anume in jurul Bucurestiului , apoi sa estimam costurile si apoi , cei care considera ca le este la indemana locatia si costurile , sa se inscrie pe lista ! Este doar o parere !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde hunterkris01 pe 31 Mar 2013, 15:24

S a terminat subiectul :lol: :lol:
Eu am primit aprobare pt a ne face teren de vanatoare!!!
Astept oferte concrete de la cei care vor sa facem ceva bun,pt cainii de vanatoare
Avem posibilitatea sa ne alegem terenul,
Conditiile sunt foarte bune,terenurile se afla la 20 km,de Bucuresti spre Heresti-Hotarele-Greaca
Asadar astept telefoane sa ne unim sa facem ceva,evident care doriti,pt a face o intalnire unde sa ne punem de acord ce si cum!!!
0744348950/0722132354
O duminica frumoasa
Avatar utilizator
hunterkris01
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 13 Mar 2013, 14:36
Locaţie: BUCURESTI/ILFOV

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde hunterkris01 pe 04 Apr 2013, 11:13

Mare dreptate ai Mihai...
Inseamna ca toti au unde sa isi antreneze cainii,si ne batem gura degeaba
Din punctul meu de vedere,este un subiect inchis!!!!!!!!!!
Avatar utilizator
hunterkris01
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 13 Mar 2013, 14:36
Locaţie: BUCURESTI/ILFOV

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde alexbanulescu pe 20 Mai 2013, 12:29

Salut
@dragos77
cred ca ar fi fost un loc nemaipomenit si pt. organizarea unui expo si tan la bucuresti ...

posibil cu mult mai mult succes decat la ploiesti

putem discuta pentru organizarea unor evenimente in locatie daca sunt doritori.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde liviu35 pe 05 Iun 2013, 10:37

hunterkris01 scrie:Mare dreptate ai Mihai...
Inseamna ca toti au unde sa isi antreneze cainii,si ne batem gura degeaba
Din punctul meu de vedere,este un subiect inchis!!!!!!!!!!


avem de nu mai stim ce sa facem cu ele . normal ca nu sunt si asta chiar e o initiativa buna, da ' la romani pana se pune treaba in miscare pana se mobilizeaza lumea , e greu.

Pana una alta il rog pe colegul care a pus filmuletele pe you tube sa-mi spuna si mie locatia daca e dragut , pe privat.
multumiri anticipate
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dragos74 pe 05 Iun 2013, 11:20

pana la urma nu e un secret ,este in incinta carrefour baneasa intre gardul aeroportului si sos. iancu nicolae ce margineste padurea baneasa .

acolo trebuia sa se faca un fel de parc ,dar deocamdata sunt sistate lucrarile zona fiind accesibila datorita unor stradutze si trotuare frumos asfaltate si finisate dar intre ele cu teren ,,salbatic,, aprox. un hectar de plantatie pomicola ramasa de la vechea ferma , si mai multe hectare de balarii plus un canal cu pomi si ceva apa ...etc
nu cred ca se mai poate bracona in zona pt. ca sunt caile de acces la centrul comercial plus un complex rezidential si ambasada sua ...limitrof terenului .

parerea mea e ca ar fi o varianta f. accesibila pt. vanatorii bucuresteni sa-si scoata cainii in ,,teren,,
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde liviu35 pe 05 Iun 2013, 11:29

in primul rand multumesc.

Referitor la braconaj, chiar as vrea sa vad ce ar pati idiotul care s-ar plimba cu pusca in mana pe langa Ambasada Americana.. sau cu vreun lat :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dragos74 pe 05 Iun 2013, 12:12

ei.. eu ma refeream la laturi si alte tampenii de genul asta ... :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde liviu35 pe 05 Iun 2013, 14:03

una peste alta insa, ideea unui teren de antrenament langa bucuresti e o idee excelenta, si nu cred ca ar trebui renuntat asa de usor la ea, ca nimic nu se face peste noapte, mai ales la noi.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dany_hunter13 pe 17 Iun 2013, 20:54

M-am hotarat sa incerc acesta locatie si bine am facut si acum dk tot nu este un secret am zis sa dau cateva detalii poate ajuta si pe altii........Citind pe forum totodata i-mi amintesc ca am avut si o mica discutie cu Dragos la un concurs canin la ploiesti unde ne povestea putin despre aceasta locatie si am zis sa incerc desi nu este deloc aproape de mine, tinand cont ca vin de undeva din zona Cernica.......dar asta e "arta cere sacrifici"
A fost bine, domnul brac cu par scurt a gasit ceva cocosi,gaina, un cuib, doua, foarte imbucurator ca se va gasi incontinuare cate ceva acolo,este exclus braconajul zic eu, zona nu permite, politia se perinda imediat ce vede ca intra o masina in zona.
Desi nu cunosteam zona mai deloc a fost ok, tot am gasit cat sa fie o zi buna pt catel, nu am gasit insa zona cu apa despre care vb Dragos.
Acces bun...daca si vegetatia ar fi putin mai mica sa iti permita sa vezi caine mai bine totul ar fi ok.....una peste alta este un loc bun pt antrenament
Dk se doreste si mai sunt interesatii ar fi frumos sa se faca cate o iesire prietenesca de sambata dimineata pt 2,3 pasionati.
Bafta.
dany_hunter13
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Aug 2012, 11:42

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde MCT pe 19 Iun 2013, 22:25

Salutare, am vazut postarile acum. Atentie mare la capuse/babesioza in aceasta zona!

Pe la jumatatea sau sfarsitul lui aprilie am fost de mai multe ori pe acest teren, de fapt mai aproape de Iancu Nicolae si zona de case, si desi am gasit multi fazani si cateva rate (sunt cateva canale cu apa), zona era plina de capuse. Si nu doar atat, dar din pacate unul din pointerii mei a avut ghinion si a facut babesioza...una din capusele care l-au muscat era infectata. Din fericire l-am dus la veterinar cum au inceput simptomele si am scapat usor si repede.
MCT
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2011, 23:36

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dragos74 pe 20 Iun 2013, 10:06

eu nu am mai fost de ceva timp.... intradevar apa era pe canalele respective ce au si ceva pomi ori arbusti, dar e posibil sa fi secat daca nu sunt izvoare ... de asemenea erau si cateva zone cu verdeata si apa asa pana sub genunchi unde cuibareau ratele cred, insa la fel daca era doar apa ramasa de la zapada si ploi, fara izvoare, o fi secat.

curios ca nu v-au sarit iepuri ... eu i-am vazut chiar si alergandu-se ziua in amiaza mare... probabil la imperechere , asta primavara...

cat despre capuse ,asta a devenit o realitate pe care nu o putem ocoli din pacate , asa ca aveti grija cu preventia :wink:

pai in balta ialomitei ( am mai amintit asta..) din 30 in 30 m dadeam cate 8-10 jos si de pe noi si de pe caini

asta nu inseamna sa nu mai merg la vanatoare acolo :wink:

din fericire deparazitarea externa si-a facut treaba si nu au avut probleme cainii... a doua zi nemaigasind nici o capusa pe ei desi era invazie :)
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde dany_hunter13 pe 24 Iun 2013, 19:32

...asta cu capusele nu cred si nu stiu cum o putem evita, eu le-am gasit peste tot pe unde scot cainele....deci clar ca nu sunt numai acolo....trebuie sa ne descurcam cum putem
dany_hunter13
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Aug 2012, 11:42

Re: Teren de antrenament pt caini de aret in jurul Bucurestiului

Mesajde MCT pe 01 Iul 2013, 22:37

@Dragos: asa e, am vazut zi iepuri...doar ca uitasem de ei:)

@dany hunter: ai dreptate ca in multe zone sunt capuse; si eu merg cu cainii in diverse zone, inclusiv in spatele casei...undeva pe Drumu Bisericii (tot Pipera) si e plin. doar ca asta a fost singura data cand unu din caini a si luat boala si sigur e de acolo pentru ca avusesem o pauza de iesiri pentru cateva zile. v-am povestit doar ca sa va luati extra masuri de precautie cei care mai mergeti acolo.
MCT
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Apr 2011, 23:36


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate